Roma dhe Tottenham synojnë fitore, përballje interesante në Conference League

-

Conference League zbret sot në fushë, me ndeshjet (takimi i parë i grupeve)  tejet interesante.

Tottenham ka në program një transfertë tejet delikate. Spurs do masin forcat me Rennes, në orën 18.45. Në orën 21.00, Roma e Mourinhos gjen CSKA Sofian. Italianët janë favoritë absolut, por futbolli ka treguar se ka surpriza.Në sfidat e tjera përmendim Anorthosis-Partizani i Beogradit, Qarab-Basel dhe Flora-Gent. Finalja e madhe e Conference League luhet në Tiranë. Më poshtë mund të njiheni me të gjitha ndeshjet:

lig

La Liga

Fati bën Messin, Barcelona merr fitoren e radhës në kampionat

-

Barcelona rikthehet tek fitorja pas pushimit të Kombëtarve, duke mposhtur Valencian me rezultatin 3-1. Në minutën e 5-të, Gaya shtang katalanasit, duke rikthyer “hijen e zezë” të dy ndeshjeve të fundit. Megjithatë vetëm 8 minuta më vonë, Ansu Fati, i cili sonte ka qene fantastik, barazon shifrat në 1-1.

Në minutën e 41-të nga pika e bardhë e penalltis, Depay shënon golin e avantazhit. Pas shënimit të golit të dytë, katalanasit morën lojën në kontroll, duke ruajtur diatancën e sigurisë me kundërshtarin. Në minutën e 85-të, Coutinho shënonin golin e “knock out”-it për skuadrën e tij. Me këtë fitore Barcelona ngjitet në vendin e 7-të në kampionat.

Juventusi është rikthyer, mund Romën dhe merr fitoren e katërt radhazi në Serinë A

-

Juventusi siguron fitoren e katërt radhazi në kampionat dhe këtë herë i shërben për të bërë hapa të rëndësishëm në renditje. Skuadra e Alegrit ka mundur 1-0 Romën e Murinjos dhe tani është vetëm 1 pikë larg verdhekuqve të cilët aktualisht mbajnë vendin e katërt në renditje.

Ndeshja ishte më e bukur e sidomos në pjesën e parë, kur të dy skuadrat krijuan më shumë lojë. Juventusi kaloi në avantazh shpejt me anë të një goli të Ken të cilit iu përplas topi në kokë dhe e pa të përfundonte në rrjetë. Më pas, ishte Roma që u mundua të diktonte ritmin dhe gjeti golin me Abraham, por me një vërshëllimë të gjyqtarit para goditjes së tij që dekretoi penallti për ekipi e Murinjos. Nga pika e bardhë goditi Veretu dhe gaboi, duke u neutralizuar nga Shezni.

Pjesa e dytë foli më shumë për Romën e cila u mundua në çdo mënyrë të shënonte, por nuk ia doli, pasi skuadra e Alegrit mbylli çdo hapësirë duke siguruar tre pikë të arta që e bashkojnë me Atalantën dhe Lacion në renditje, vetëm 1 pikë larg Romës së vendit të katërt.

JUVE-ROMA 1-0

Ken 16′

Renditja e Superiores/ Tirana merr kryesimin, Laçi e Skënderbeu zhyten në fund

-

Dy ndeshjet e luajtura ditën e sotme kanë sjellë risi në renditjen e “Kategorise Superiore’’ ku Tirana ka marrë arratinë nga rivalët e tjerë. Fitorja me Teutën, i ngjit bardheblutë në vendin e parë në kuotën e 11 pikëve, 3 më shumë se Kukëso.

Kështu Tirana mbetet në vend të parë për këtë javë, pasi si do të shkojë sfida e nesërme ndërmjet Vllaznisë dhe Dinamos nuk do t’i cenonte kreun kryeqytetasve. Skuadra e Orges Shehit do të shkojë kryesuese në derbin me Partizanin që do të luhet javën tjetër.

Teuta dhe Egnatia që ndodhen në kuotën e 8 pikëve. Ndërkohë Partizani mbetet në vendin e 7-të me vetëm 4 pikë në 5 ndeshje, ndërsa sfida e nesërme Vllaznia-Dinamo do të ndryshonte sërish renditjen në rast se do të kishte një fitues.