Connect with Us

Renditja e FIFA-s/ Shqipëria dhe Kosova njohin rritje, ja klasifikimi i kombëtareve

Kombëtare

Renditja e FIFA-s/ Shqipëria dhe Kosova njohin rritje, ja klasifikimi i kombëtareve

Publikuar

-

Qeveria e futbollit botëror, FIFA ka përditësuar ditën e sotme renditjen në rang kombëtaresh.

Kombëtarja shqiptare është ngjitur në këtë klasifikim duke u renditur në vendin e 66. Shqipëria arriti të fitojë 2 nga 3 ndeshjet e fushatës kualifikuese të Botërorit “KATAR 2022” të muajit shtator ndaj San Marinos 5-0 dhe ndaj Hungarisë 1-0, por duke pësuar edhe një humbje ndeshjen e parë kundër Polonisë 4-1 në transfertë.

Gjithashtu edhe përfaqësuesja e Kosovës është ngjitur në këtë tabelë teksa renditet në vendin e 109. “Dardanët” nga tre sfidat e muajit shtator të kualifikuesve të Botërorit “KATAR 2022” arriti të triumfonte një herë ndaj Gjeorgjisë, barazuar 1 ndaj Greqisë dhe humbur një ndaj Spanjës.

Këtë klasifikim e kryeson sërish Belgjika, duke e ndjekur Brazili në vendin e dytë dhe podiumin e mbyll Anglia. Në vendin e katërt renditet Franca, në të pestin Italia e cila është dhe kampionia e Europës në fuqi.

Në vendin e gjashtë, Argjentina, në vendin e shtatë Portugalia. Në vendin e tetë Spanja, në të 9 renditet Meksika dhe në vendin e dhjetë klasifikohet Danimarka.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

UEFA cakton një arbitër të rëndësishëm për ndeshjen Hungari-Shqipëri

Publikuar

-

Nga

UEFA e ka marrë shumë seriozisht dhe e ka vlerësuar së tepërmi përballjen mes Hungarisë dhe Shqipërisë. Kjo përballje do të përcaktojë jo pak sa i përket vendit të dytë në kualifikueset e Botërorit. Për këtë arsye UEFA ka caktuar një arbitër që gjykon në nivelet më të larta.Bëhet fjalë për spanjollin 45-vjeçar, Carlos Del Cerro Grande. Ky i fundit vendos drejtësi në La Liga, ndërsa së fundmi kishte detyrën e vështirë për të gjykuar super sfidën mes PSG dhe Manchester City në “Champions League”.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Tifozët kuqezinj përgatisin surprizën e papritur për Levandovskin

Publikuar

-

Nga

Shqipëria do të përballet në ndeshjen e parë me Hungarinë dhe më pas do të masi forcat me Poloninë. Kuqezinjtë do të jenë ende në lojë matematikisht për ëndrrën e Botërorit, pavarësisht rezultatit në tokën hungareze. Dëshira e shqiptarëve për t’u kualifikuar në Botëror përkëthehet në lënien jashtë të ylli botëror, Robert Lewandowski, që do të mbetej pa kompeticionin më të rëndësishëm.Për të mbërritur në këtë pikë tifozët janë bashkuar si kurrë më parë. Shumë grupime tifozësh nga të gjitha trevat janë bashkuar në një të vetëm, TKZ. Kështu zëri do të oshëtijë dhe do të bashkohet në një të vetëm. Por kjo nuk është ndeshje normale dhe as tifozët nuk do të jenë “normal”. Një surprizë e madhe po përgatitet nga TKZ për t’u shpalosur para ndeshjes që do të emocionojë edhe lojtarët.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Gjykoi Francë-Gjermani, madrileni strikt caktohet për Hungari-Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Shqipëria luan këtë të shtunë një nga ndeshjet decizive sa i takon edicionit kualifikues për rrugën drejt “Katar 2022”. Përballja ndaj Hungarisë është një nga sfidat ky pikët maksimale mbajnë kuqezinjtë ende në garën për të shpresuar një vend mes skuadrave që do të marrin pjesë në “Play Off”.

Për këtë, UEFA ka caktuar që gjyqtar i ndeshjes së Budapestit ndaj Hungarisë vendase të jetë Carlos del Cerro Grande. Spanjolli 45 vjeçar është arbitër ndërkombëtar që prej vitit 2013. Madrileni ka gjykuar ndeshjen në grupe për “Euro 2020” mes Francës dhe Gjermanisë.Asistentë të tij në këtë takim do të jenë spanjollët Roberto Alonso Fernandez dhe Inigo Prieto. Në sistemin VAR janë caktuar Jose Maria Sanchez dhe Raul Cabanero si asistent në VAR.

Për t’u theksuar është fakti se spanjolli është dorëlëshuar me kartonët dhe në sfidat që ka gjykuar ai ka një mesatare prej të paktën pesë kartonësh të verdhë për ndeshje.

LEXO TE PLOTE