Connect with Us

Përplasjet politike allashqiptarçe/ Rama u “heq vizën” ndërkombëtarëve?

Politikë

Përplasjet politike allashqiptarçe/ Rama u “heq vizën” ndërkombëtarëve?

Publikuar

-

cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama ka thënë se nuk do të lejojë më krizat politike ti zgjidhin me ndërmjetësimin e të hujave.

“S’ka më anglisht por shqip”, tha Rama ndër të tjera.

Nuk do të pranojmë asnjë lloj ndërmjetësuesi të huaj për të zgjidhur problemet, ngërçet, krizat e brendshme politike apo institucionale. Ato shkaktohen allashqiptarçe nga ne dhe nga ju, jo nga miqtë, ndaj duhet të zgjidhen vetëm nga ne dhe ju, jo duke folur anglisht, por vetëm shqip”, tha Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Basha haram e paç mundin tonë”/ Demokrati ngre dolli për Berishën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në çdo Foltore, ish kryeministri Sali Berisha është pritur me entuziazëm dhe brohoritje nga qindra demokratë. Sot gjatë takimit në Berat, demokratët kanë vënë theksin në dështimet e Bashës dhe kanë kërkuar largimin e tij nga drejtimi i PD-së.

Një demokrat u shpreh se PD ndodhet vërtet në udhëkryq dhe nevoja për ndëryrje është imediate. Ai i ka drejtuar një lutje Berishës, duke i kërkuar për një bashkim dhe unifikim të PD-së.

PD sot ndodhet e përçarë e dëshpëruar, por kurrë e dorëzuar. Ka nevojë urgjente për një riorganizim të ri. Dua tu rikujtoj disa deputetëve që nuk po prononcohen për këtë lëvizje se në pozicionet që kanë kanë arritur nga votat e demokratëve. Ju lutem doktor, vazhdoni dhe unifikojeni PD që ta çoni atë drejt një fitoreje. Koha ju thirri të dilni në skenë, kryejeni këtë mision dhe emri juaj do shkruhet me gëra të arta në historinë e pluralizmit shqiptar”, u shpreh demokrati.

LEXO EDHE:  Skandali-I hiqen ministrisë së Mbrojtjes/ 1.7 milionë dollarë shpërblim për Policinë e Shtetit

LEXO EDHE:  Skandali-I hiqen ministrisë së Mbrojtjes/ 1.7 milionë dollarë shpërblim për Policinë e ShtetitNjë tjetër mbështetës i Berishës është shprehur se Basha nuk e ka vlerësuar sakrificën e demokratëve në çadër dhe protestat para Kuvendit, ndërsa ka vlerësuar ish kryeministrin dhe ka ngritur një dolli për të.

Basha haram e paç mundin tim në çadër që u plevitosa dhe para parlamentit që u helmuam. Zoti Basha hiqe këmborën se nuk e tund dot. Kam një dolli për doktor Berishën. Doktor një dolli për ty se ti nuk je një politikan shëmbullor sepse je një baba shembullor, një burrë shembullor dhe po e pi këtë dolli sepse princesha jote e di që burrat nuk mbajnë fasoletë por shami”, tha demokrati./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha leksion Bashës/ Si mund të bëhet Vettingu në politikë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar propozimin e Partisë Demokratike, për Vettingun e politikanëve.

Gjatë fjalës së tij në “Foltoren” me demokratët e Beratit, Berisha tha se është pro Vettingut në politikë, por theksoi se duhet bërë në mënyrë transparente.

Berisha i ka dhënë një leksion të fortë Lulzim Bashës, ndërsa u shpreh se Kuvendi nuk mund t’i dorëzohet prokurorisë.

Vettingun në politikë e kam mbështetur publikisht por jo mbi rregulla policeske. Mbi rreulla transparence.  

Vettingu bëhet në mënyrë transparente.

Mund të shtosh në formularin e vetëdeklarimit të deputetëve të gjitha problemet. Mund të krijosh Komisionin e Etikës.

Por, nuk dorëzohet legjislativi tek prokuroria politike.Për prokurorinë kemi një ligj antimafia të shkëlqyer, sipas Venecias, kemi hequr imunitetin, i kemi të gjitha mekanizmat.

Sesi mundet që një forcë politike, që i thotë vetes Parti Demokratike të thotë që SPAK i Edi Ramës, të vendosë për mandatet e deputetëve, do të thotë të jesh skllav e super skllav i  tij.”-tha Berisha.

LEXO EDHE:  “Një grusht njerëzish duan të mbajnë peng vendin”/ Basha: Rama merret me mua sa piper i hedh gjellës vetëm që…

LEXO EDHE:  “Një grusht njerëzish duan të mbajnë peng vendin”/ Basha: Rama merret me mua sa piper i hedh gjellës vetëm që...

Më tej, ai shtoi se të gjithë avokatët mediatikë të Ramës, tashmë janë kthyer në avoketër mediatikë të Lulzim Bashës.

Të gjithë avoketarët e kreut të Meduzës, tani janë bërë avoketër të tij, me në krye Stanishiçin.

Pse të gjithë këta të marrin në mbrojtje ndërsa ti nuk del dot në debat? Vjellin edhe vrer kundër jush. Edhe kjo ka domethënien e vet.”.-deklaroi Berisha.

Po ashtu Berisha paralajmëroi se Kuvendi i PD do të mblidhet, ndërsa theksoi se “Kush është ai që voton për një besëprerë? Jo nuk votohet. Janë këto rrethana që na ftojnë të mbledhim Kuvendin së pari për të rishkruar statutin tonë, që ju të merrni vendimin qëndror, që ju të zgjidhni deputetët tuaj, drejtuesit tuaj, këshilltarët tuaj, t’i përcaktoni kufirin kryetarit”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha thirrje demokratëve/ Ka dy arsye pse Basha nuk meriton mbështetje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

“Basha është njeriu që çon nga humbja në humbje dhe nga disfata në disfatë”. Kështu është shprehur ish kryeministri Sali Berisha para qindra demokratëve të Beratit, duke folur për rëndësinë që ka PD në mbështetjen e qytetarëve.

Sipas ish liderit historik, Lulzim Basha në karrierën e tij politike ka regjistruar vetëm dështime dhe disfata, ndërsa e vendos theksin tek zgjedhjet e 25 prillit, që sipas tij kreu i PD nuk arriti të bënte asnjë analizë.

Por Berisha nuk ka lënë pa përmendur as veprimet e fundit personale të Bashës, i cili “pret kokat” e atyre që i dalin kundër dhe i shpall armik të PD.Kjo foltore synon ti japë PD vitalitetit që i duhet, vlerat që është formuar, si parti konservatore.

Si parti e interesit kombëtar mund të shndërrohet në lokomotivë e zhvillimit të vendit.

Çdo përpjekje kundër interesit do dështojnë dhe nuk do kenë kurrë sukses. Një bisedë të shkurtër me të gjithë ata të cilët nuk janë sot në këtë sallë, ose e konsiderojnë veten mbështetës të BAShës u them se nbjë njeri që u çon nga humbja në humbje, që ka dorëzuar beteja të pabëra, ai duhet të hapë rrugën se nuk premton asgjë veçse disfata. Së dyti u drejtohem gjithë demokratëve. Njeri njihet në kriza dhe disfata. Më ythuaj çfarë bëri ky njeri pas humbjeve të 25 prillit? Jo sikur ishte shkolluar në Holandë por në Kinë. Përjashton pa pyet njeri Flamur Nokën dhe kulmon para tre ditësh me qëndrimin ndaj Luan Bacit“, tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE