Connect with Us

Meksi: Nuk e diskutojmë qëndrimin në Superiore, ja objektivi i Skënderbeut

Sport

Meksi: Nuk e diskutojmë qëndrimin në Superiore, ja objektivi i Skënderbeut

Publikuar

-

Humbja me Tiranën la një shije jo fort të mirë në kampin bardhekuq edhe për vetë faktin se korçarët ishin të përgatitur për të dalë me pikë nga kryeqyteti. Por të ndodhur në kushte të tilla, të gjithë e kanë mendjen te ndeshja e radhës ndaj Partizanit në shtëpi, ku Skënderbeu pret një tjetër rezultat nga ai i javës së parë. Mbrojtësi i krahut të djathtë, Jorgo Meksi, në intervistën për “Panorama Sport” komenton humbjen me Tiranën, por edhe për përgatitjet dhe synimet për ndeshjen e radhës ndaj Partizanit.

Nga mënyra se si erdhi humbja ndaj Tiranës, ju “djeg”?

Normalisht që po, por nuk është se jemi duke e menduar më atë takim. Ishte ndeshja e parë e kampionatit dhe kishim punuar shumë për të bërë prezantimin e duhur në këtë takim dhe për të marrë më të mirën. Këtë e treguam në pjesën e parë të ndeshjes atje ku ishim të barabartë me kundërshtarin. Pësuam një gol të shpejtë dhe ditëm të reagonim në mënyrën më të mirë të mundshme duke barazuar gjithçka. Edhe pjesa e dytë nisi mirë, por kartoni i kuq na prishi rrjedhën e lojës. Besoj se ishte diçka e nxituar që mund të evitohej nga arbitri, por atje ndryshoi shumë loja. E kishim të pamundur të përballonim Tiranën me dhjetë futbollistë dhe u pa në fushë një gjë e tillë.

Si e shikoni ndeshjen e radhës ndaj Partizanit?

Është një ndeshje e vështirë, siç do të jenë të gjitha ndeshjet e këtij kampionati. Do të mësohemi me sfida të tilla pasi të gjitha ekipet janë forcuar dhe duket se janë gati-gati në të njëjtin nivel. Partizani është një tjetër ekip si Tirana që ka objektiva madhorë për këtë sezon. Kjo bën që të angazhohemi më shumë. Luajmë në fushën tonë dhe kjo na favorizon, por duhet të bëjmë mirë edhe në lojë për të marrë rezultat.

Përballen dy ekipe që e kanë nisur me humbje sezonin. A e bën ky fakt edhe më të vështirë?

Edhe në kushte të tjera, besoj se do të ishte ndeshje delikate. Normalisht që kjo e vështirëson disi, pasi të dy skuadrat do ta kërkojnë kthesën. Ne do të hyjmë në fushë pa menduar se çfarë ka bërë kundërshtari, por do ta kemi mendjen vetëm tek ato që duhet të bëjmë ne për të marrë maksimumin nga ky takim.

Si e shikoni Skënderbeun e këtij sezoni?

Ndeshja e parë tregoi se kemi potencial. Do të shohim çdo kundërshtar në sy dhe të përballemi si të barabartë me çdokënd. Jemi më të plotë dhe me të gjitha pozicionet e dubluara. Kjo na bën që ta shohim me qetësi vijimësinë.

A do t’ia dalë Skënderbeu këtë sezon që ta sigurojë qëndrimin në Superiore pa vuajtje?

Normalisht që po, pasi kjo është diçka që ne nuk e mendojmë aspak. Nuk kemi objektiva afatgjatë. Për ne e rëndësishme është të marrim ndeshjet një e nga një dhe të mundohemi të fitojmë sa më shumë pikë të jetë e mundur. Kjo do të ishte kryesorja, ndaj edhe ky është objektivi ynë. Objektiv kemi ndeshjen e radhës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

Reja flet para ndeshjes me Hungarinë: E di si do luajë kundërshtari

Publikuar

-

Nga

Trajneri i Kombëtares, Edi Reja, doli ditën e sotme në konferencën për shtyp në prag të sfidës ndaj Hungarisë, që kuqezinjtë do të zhvillojnë ditën e nesërme në Budapest.

Tekniku italian vlerësoi maksimalisht kundërshtarin, teksa u shpreh besiplotë, se Shqipëria i ka të gjithë kualitetet dhe cilësitë, për të mbajtur gjallë ëndrrën e madhe.

RËNDËSIA E NDESHJES DHE OBJEKTIVAT, A MUND TA QUAJMË NJË FINALE SFIDËN E NESËRME? – Për ne janë të gjitha ndeshjet si finale. Duam të vazhdojmë të mbajmë gjallë këtë ëndërr të madhe për të qëndruar në vendin e dytë deri në fund. Nëse humbasim dalim jashtë objektivave. E dimë shumë mirë forcën e Hungarisë. Ne po kalojmë një moment pozitiv, kemi shumë siguri si ekip. Jemi këtu për të bërë një ndeshje të madhe. Për të qëndruar në vendin e dytë duhet të bëjmë një ndeshje të madhe dhe të fitojmë nesër.

FORMACIONI- Kam disa dyshime, një trajner ka gjithmonë dyshime. E kam në kokë formacionin. Kam 24 lojtarë në dispozicion, kemi dhe një stërvitje të fundit për të bërë. Do të vendos nesër në mëngjes për formacionin. Kam dyshime, por duhet të shikoj gjendjen e lojtarëve dhe të zgjedh lojtarët me gjendjen më të mirë fizike. E rëndësishme është që ata që do të zbresin në fushë të japin maksimumin. Hungari është në gjendje shumë të mirë fizike.

KUNDËRSHTARI- Duhet të shfrytëzojmë të gjitha mundësitë që do të na jepen dhe të jemi të aftë të ndryshojmë mënyrën e lojës duke i përshtatur kundërshtarit. Hungari do të jetë ndryshe nga ndeshja e parë. Duke njohur trajnerin e tyre italian, Rosi, kam një përshtypje për mënyrën se si do të luajnë.Do të përpiqen të marrin kontrollin e lojës dhe të na sulmojnë në fillim. Duhet të jemi gjithmonë gati dhe t’i përgjigjemi në mënyrën e duhur. Do të përpiqemi me lojtarët e shpejtë që kemi t’i godasim. Në qoftë duke na venë në presion, do të ketë momente ku ata mund të zhbalancohen dhe ne duhet t’i shfrytëzojmë këto momente.

FORMACIONI, BAJRAMI APO MESFUSHOR FORCE?- Uroj të bëj zgjedhjen e duhur me Bajramin, është një lojtar që ka aftësi shumë të mira teknike sidomos në sulm. Ekipi duhet të jetë gati në çdo moment, në çdo repart, që të sulmojmë kundërshtarin. Nuk kam vendosur akoma kështu që do të presim deri nesër.

NDESHJA MË E VËSHTIRE NDAJ HUNGARISË APO POLONISË? Shpresoj shumë që ne të bëjmë një rezultat të mirë me Hungarinë. Mendoj se më e vështirë do të jetë më e rëndësishme dhe mendoj vetëm për të, për Poloninë mendoj më vone. Është ndeshje vendimtare për ne dhe shpresoj të marrim rezultat pozitiv.

TRAJNERI ROSI KA PARASHIKUAR QË MUND TA VENDOSË NJË GOL, A JENI DAKORD?: Të dyja ekipet janë shumë të organizuara në aspektin mbrojtës, unë e konceptoj që trajneri e ka thënë në mënyrën ai që do të mbrojë më mirë. Shpresoj të jemi ne që do të shënojmë golin dhe do të ruajmë fitoren deri në fund.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Konferenca para ndeshjes me Hungarinë, Berisha: Fitorja na afron me ëndrrën e madhe

Publikuar

-

Nga

Kombëtarja do të zbresë në fushë mbrëmjen e nesërme për tu përballur me Hungarinë në një sfidë mjaft të rëndësishme për fatat e Grupi I. Në prag të sfidës së nesërme, kapiteni i kuqezinjve, Etrit Berisha doli në konferencën për shtyp ku u shpreh:

PA TIFOZË: “Të them të drejtën kemi lozuar për dy vite pa tifozë dhe me siguri ishte trishtim të luajë pa ta, tani që sapo u kthyen prap do luajmë pa ta. Futbolli është për tifozët, dhe një fitore po qen tifozët do të ishte e madhe, kënaqemi shumë kur ka tifozë. Jemi të përqëndruar në ndeshje, dhe nuk mendojmë shumë në këtë aspekt, mendojme të bëjëm ljën dhe të marrim fitoren”.VAZHDIMËSIA: “Unë mendoj që këto lojëra na kanë ndihmuar shumë dhe ta shikojmë nivelin e kundërshtarit, jemi të sigurtë që mund të bëjmë gjëra të mëdha, e kemi dëshmuar. Fitorja me Hungarinë na ka dhënë vetbesim për të vazhduar ëndrrën. Shpresoj të jetë dhe një fitore e radhës, që do të ishte mjaft e madhe na afron te ëndrra. Na afron në lojën me Poloninë që besoj se do të jetë edhe më e lehtë për ne”.

PIKAT MË TË FORTA TË KUNDËRSHTARIT: Atëhere edhe më herët e kam cekur që dhe Hungaria ka lotjar të mirë. Arma e tyre kryesore është ekipi. Ndoshta mund të mos kenë yjë që veçohen, or kanë grupin. Do të jetë ndeshje e vështirë për të dyja palët. Do të fillojmë nga ajo ndeshje, ku mendoj se bëmë ndeshje të mirë sa i përket aspektit defensiv dhe kemi pasur raste në sulm. Shpresoj të vazhdojmë me atë ritëm dhe të fitojmë ndeshjen”, u shpreh kapiteni Berisha.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Presidenti i Federatës së Futbollit në Itali uron Armand Dukën

Publikuar

-

Nga

Armand Duka, presidenti i FSHF, festonte datëlindjen në ditën e djeshme. Njeriu i parë i futbollit në Shqipëri po na udhëheq për një tjetër imazh tonin në Europë nëpërmjet sportit. Në të kaluarën e kemi parë sesi ambasdorët e politikës kanë dështuar me sukses para atyre të sportit, Europiani i Francës ishte dëshmia.

Padyshim që hyrja e Dukës brenda institucionit të UEFA-s i rrit edhe më shumë kreditet Shqipërisë. Ndërkohë ardhja e një finale të rëndësishme të Europës si “Conference League”, që bëhet për herë të parë dhe do të shkruhet në histori me vendin ku do të organizohet, Air Albania, është një kredit i madh për imazhin tonë.E nisur nga këto arsye, nuk mund të mungonin edhe urimet e kryesuesëve të tjerë të futbollit në Europë për Armand Dukën. Mes tyre ishte edhe presidenti i futbollit të Italisë, Gabriele Gravina, që ka zgjedhur që të urojë presidentin e FSHF-së nëpërmjet një letre në ditën e tij të veçantë

LEXO TE PLOTE