Connect with Us

Bilanc shqetësues/ Rritet numri i viktimave, më shumë se 900 të infektuar në 24 orë

Shëndeti

Bilanc shqetësues/ Rritet numri i viktimave, më shumë se 900 të infektuar në 24 orë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 5723 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 942 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 6 persona.

Rastet positive janw konfirmuar në këto bashki: 238 raste në Tiranë, 75 raste në Fier, 74 raste në Durrës, 70 raste në Shkodër, 39 raste në Lezhë, 34 raste në Lushnje, 30 raste në Berat, 29 raste në Vlorë, 28 raste në Elbasan, 27 raste në Kavajë, 24 raste në Kukës, 22 raste në Krujë, 19 raste në Sarandë, 17 raste në Kamëz, 14 raste në Malësinë e Madhe, Vorë, 11 raste në Mallakastër, Tepelenë, 10 raste në Vaun e Dejës, Dibër, Patos, Korccë, Pogradec, 8 raste në Has, Shijak, Mat, 7 raste në Pukë, Bulqizë, Gjirokastër, Gramsh, Librazhd, 6 raste në Kurbin, Kuçovë, 5 raste në Roskovec, 4 raste në Fushë-Arrëz, Divjakë, Delvinë, Devoll, Peqin, Prrenjas, 2 raste në Mirditë, Himarë, Maliq, Cërrik, 1 rast në Tropojë, Përmet, Këlcyrë, Memaliaj, Kolonjë, Dimal, Skrapar, Poliçan.

Janë 12,848 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 206 pacientë, nga të cilët 34 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 gjashtë qytetarë: një qytetar nga Gjirokastra 55 vjeç, dy qytetarë nga Durrësi 62 dhe 71 vjeç, një qytetare nga Puka 78 vjeç, një qytetar nga Tirana 79 vjeç dhe një qytetar nga Fieri 81 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 832 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 144,954 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Pipero jep garanci për vaksinën kineze/ Aplikohet në vendin e origjinës

Statistika (16 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 942
Të shëruar në 24 orë 832
Të shtruar në spitale 204
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 5723

Testime totale 1,137,276
Raste pozitive 160,365
Raste të shëruara 144,954
Raste Aktive 12,848
Humbje jete 2,563

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5401
Shkodër 1440
Durrës 1147
Fier 1153
Vlorë 801
Lezhë 691
Elbasan 646
Berat 513
Korçë 286
Kukës 283
Gjirokastër 259
Dibër 228

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Pasojat afatgjata të Covid-19/ Çfarë thonë studimet e fundit

Publikuar

-

Nga

Terapia me antitrupa/ A është efektiv kundër Covid-19?

Simptomat e COVID-19 në disa raste mund të zgjasin me muaj. Virusi mund të dëmtojë mushkëritë, zemrën dhe trurin, gjë që rrit rrezikun e problemeve shëndetësore afatgjata.

Shumica e njerëzve që kanë qenë të prekur nga Covid 19 shërohen plotësisht brenda pak javësh. Por disa njerëz,  edhe ata që kanë një version të butë të sëmundjes , vazhdojnë të përjetojnë simptoma edhe pas shërimit.

Këta njerëz ndonjëherë e përshkruajnë veten si “transportues afatgjatë” dhe kushtet janë quajtur sindromi post , COVID-19 ose ” COVID-19 i gjatë “. Këto çështje shëndetësore nganjëherë quhen gjendje post -COVID-19 . Ato përgjithësisht konsiderohen të jenë efektet e COVID-19 që vazhdojnë për më shumë se katër javë pasi jeni diagnostikuar me virusin COVID-19 .

Njerëzit e moshuar me shumë gjendje serioze mjekësore kanë më shumë gjasa të përjetojnë simptoma të zgjatura të COVID-19 , por edhe të rinjtë, mund të ndihen keq për javë deri në muaj pas infektimit. Shenjat dhe simptomat e zakonshme që zgjasin me kalimin e kohës përfshijnë:

LEXO EDHE:  Shifra të larta të infektuarve në Kosovë/ Humbin jetën 7 qytetarë

LEXO EDHE:  Covid-19/ Greqia vendos karantinë për shqiptarët, 14 ditë izoluar

-Lodhje

-Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje

-Kollë

-Dhimbje të kyçeve

-Dhimbje gjoksi

-Probleme me kujtesën, përqendrimin ose gjumin-Dhimbje muskulore ose dhimbje koke

-Rrahje të shpejta ose të forta të zemrës

-Humbja e erës ose shijes

-Depresioni ose ankthi

-Ethe

-Marramendje kur qëndroni në këmbë

-Simptoma të përkeqësuara pas aktiviteteve fizike ose mendore

-Dëmtimi i organeve i shkaktuar nga COVID-19

Edhe pse COVID-19 shihet si një sëmundje që prek kryesisht mushkëritë, mund të dëmtojë edhe shumë organe të tjera. Ky dëmtim i organeve mund të rrisë rrezikun e problemeve shëndetësore afatgjata. Organet që mund të preken nga COVID-19 përfshijnë: zemrën, mushkëritë, trurin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Manastirliu nis aksionin për vaksinimin anti-Covid/ Troket derë më derë në shtëpitë e qytetarëve të Fierit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, nga fshati Portëz në Fier, në kuadër të aksionit të vaksinimit në çdo komunitet, ka kërkuar bashkëpunimin e të gjithë strukturave vendore për intenfisikimin më tej të vaksinimit antiCOVID.

Eshtë e rëndësishme trokitja derë më derë, të gjithë ata që nuk janë vaksinuar ende duhet që të vaksinohen dhe plani ynë i cili tashmë kalon në këtë fazë të re, ku bashkë me të gjithë personelin shëndetësor, përfshihen edhe të gjithë drejtuesit lokalë, përfshihen administratorë të njësive administrative, përfshihen kryepleqtë, përfshihen ata që kanë kontakte direkte me komunitetin, i jep një vlerë të shtuar të gjithë këtij procesi“, nënvizoi Manastirliu.

Duke e konsideruar një detyrë qytetare, Ministrja e Shëndetësisë u shpreh se vaksinimi derë më derë nga njësitë e lëvizshme do të intesifikohet në gjithë vendin.

Vaksinimi është një detyrë dhe përgjegjësi e të gjithëve, ashtu sikurse është një detyrë e të gjithë komunitetit që të kontribuojë dhe kujdese për të gjithë ata të cilët ende nuk janë vaksinuar dhe ti tregojë shembullin dhe nëpërmjet shembullit mund të arrijmë të shumëfishojmë ata të cilët vaksinohen dhe patjetër duke shumëfishuar përpjekjet tona dhe përpjekjet tona sikurse po e tregojnë janë në të gjithë vendin me personel të dedikuar për njësitë e terrenit, të cilët janë duke vaksinuar derë më derë nëpërmjet njësive të lëvizshme“, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  Ministri gjerman skeptik për vaksinën ruse kundër Covid-19

LEXO EDHE:  Pa maskë e distancim social në bulmetore/ Erion Braçe kërkon arrestimin e BashësMinistrja e Shëndetësisë tha se aksioni ndaj vaksinimit antiCOVID minimizon rrezikun për çdo qytetar para sezonit të dimrit.

Shumë i rëndësishëm ky proces për të vaksinuar, për kujdesin shëndetësor që na duhet sepse dimri është tek porta. Qoftë COVID-19, qoftë gripi stinor do të ketë një impakt. Ne duhet të reduktojmë rrezikun dhe e minimizojmë atë nëpërmjet bërjes së vaksinës dhe kjo është e rëndësishme për t’u transmetuar tek të gjithë“, u shpreh Manastirliu.

Deri tani në vendin tonë janë kryer 1,789,592 vaksinime, 828,940 qytetarë i kanë kryer të dyja dozat e vaksinës ndaj COVID19.

Gjithashtu prej ditës së hënë nis java e vaksinimit të studentëve (11-17 tetor) dhe vaksinimi do të kryhet në fakultetin ku studion, strukturat  shëndetësore me dekanatet dhe rektoratet kanë përpiluar dhe miratuar kalendarin e vaksinimit antiCOVID. Kanë mbërritur në vendin tonë deri tani 2,262,960 vaksina./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pse kaq shumë njerëz kanë dhimbje shpine?

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Dhimbja e shpinës, është një shqetësim tepër i zakonshëm tek njerëzit. Sipas një studimi të vitit 2006 në revistën “Spine”, 26 për qind e amerikanëve raportojnë të paktën 1 ditë probleme me shpinën brenda një periudhe 3-mujore.

Ndërkohë, sipas një studimi të vitit 2014 në revistën “Annals of the Rheumatic Diseases”, dhimbja e shpinës është gjithashtu shkaku kryesor i aftësisë së kufizuar në të gjithë globin.

Po pse njerëzit kanë kaq shumë dhimbje shpine?

“Sepse ne ecim mbi 2 këmbë”- thotë Xheremi De Silva, paleoantropolog në Universitetin Dartmauth.

De Silva shton para se njerëzit të fillonin të ecnin drejt, paraardhësit tanë gjitarë vrapuan me 4 këmbë për dhjetëra miliona apo edhe qindra miliona vjet. Gjitarët me këtë formë trupi kanë një shtyllë kurrizore horizontale, e cila shërben si një “urë e varur”, që mban lart bustin e tyre.

Rreth 7 milion vjet më parë, paraardhësit njerëzorë zhvilluan një qëndrim më të drejtë të trupit. Shpina e tyre u bë vertikale, duke i lejuar ata që të lëvizin mbi dy këmbë. Ekspertët nuk bien dakord se pse njerëzit evoluan për t’u bërë dykëmbësh.

Por një nga teoritë kryesore është se ajo ndihmoi në kalimin nga xhunglat në savanë. Edhe pse kjo lloj përshtatjeje i ndihmoi njerëzit të lulëzojnë, ajo ndodhi me disa kosto. “Për shkak se evolucioni mund të funksionojë vetëm me anatomitë dhe format para-ekzistuese, ne kemi shpinën që i është përshtatur evolucionit. Ky proces ka ndodhur shumë mirë. Por kjo nuk do të thotë që ne nuk kemi probleme. Evolucioni të bën të aftë të mbijetosh. Por nuk sjell në çdo rast rehati”- thekson De Silva.

Ndërkaq Brus Latimer, antropolog fizik në Universitetin “Case Western Reserve” në Ohajo, e përshkroi shtyllën kurrizore si një seri gotash (rruazat) dhe pjatash (disqet midis rruazave) të balancuara njëra mbi tjetrën.Shumica e njerëzve kanë 24 nga këto rruaza dhe 23 disqe. Ligamentet dhe muskujt ndihmojnë në stabilizimin e shtyllës, por për shkak se është vertikale, disqet janë të prirura që të rrëshqasin. Edhe lakimi natyral i shtyllës kurrizore të njeriut, shkakton jo pak probleme.

Shpina lakohet për të balancuar peshën, për të lejuar fleksibilitet, dhe për të shmangur bllokimin e kanalit të lindjes. Por për shkak të këtij lakimi, njerëzit janë të ndjeshëm ndaj zhvillimit të përkuljeve më të mëdha, të tilla si kyfoza (një lakim i jashtëm i shpinës së sipërme) apo skolioza (një lakim anësor i shtyllës kurrizore), thekson De Silva.

LEXO EDHE:  Prej 2 javësh i shtruar në Infektiv/ Humb jetën nga Covid-19 infermieri i QSUT-ës

LEXO EDHE:  Zbulohet emri/Kush ësht 54-vjeçari që u shtyp për vdekje nga deputeti i PDIU

Në secilën kthesë, shpina është gjithashtu e prirur për fraktura. Një rol luan edhe jetesa moderne në vendet e industrializuara. Muskujt bazë e stabilizojnë shpinën, por shumë njerëz kanë seksione të mesme të dobëta. “Nëse qëndroni ulur në një tavolinë gjatë gjithë ditës, dhe nuk po punoni me muskujt e poshtëm të shpinës, atëherë ato tendosen lehtësisht”- thotë De Silva.

Edhe pse ka shumë faktorë, fajtori kryesor është evolucioni, thekson eksperti. Tek e fundit, paraardhësit tanë të lashtë, përfshirë Australopitekun e famshëm, Lusi, kishin gjithashtu probleme me shpinën, sipas një studimi të vitit 1983 në “American Journal of Physical Anthropology”.

Gjithsesi, jo të gjithë gjitarët që ecin mbi 2 këmbë kanë aq dhimbje shpine sa njerëzit. Disa zogj të mëdhenj tokësorë, si strucët, ecin drejt pa shumë probleme mbi 2 gjymtyrë. “Me sa di unë, strucët nuk kanë shumë probleme me shpinën”- thekson De Silva.

Një arsye pse shtylla kurrizore e këtij zogu është më shumë diagonale sesa vertikale, ndaj ajo mund të veprojë më shumë si një “urë e varur” sesa një “kullë” e ndërtuar me “gota” dhe “pjata”. Ndërkohë, struci ka pasur shumë më tepër kohë për të evoluar sesa ne njerëzit./ Livescience.com-Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE