Connect with Us

Superliga e Kosovës/ Paqe në Drita-Ballkani, “shkëlqen” Malisheva, fiton dhe Feronikeli

Sport

Superliga e Kosovës/ Paqe në Drita-Ballkani, “shkëlqen” Malisheva, fiton dhe Feronikeli

Publikuar

-

Përfundoi në barazim pa gola supersfida e javës së 4-t në Superligën kosovarem mes Dritës dhe Ballkanit.

Edhe pse në Gjilan u zhvillua një ndeshje emocionuese dueli mes “intelektualëve” dhe skuadrës nga Suhareka nuk prodhoi gola duke bërë që Ballkani të ruajë kreun e renditjes edhe pas javës së 4-t në kuotën e 8 pikëve po aq sa edhe Drita por skuadra e Bekim Isufit ka goleavarazh më të mirë. Vazhdon të surprizojë Malisheva.

Skuadra e ardhur nga liga e parë fitoi 0-3 në transfertën e Podujevës ndaj Llapit që ende nuk njeh fitore në këtë sezon për meritë edhe të Stullqakut që realizoi dy herë.

Mori fitoren e dytë në këtë kampionat Feronikeli që mposhti 1-0 Dukagjinin me një gol të Qorit që në minutën e 4-t.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Tifozët e Barcelonës e vërshëllyen, Sergi Roberto shpërthen në lot

Publikuar

-

Nga

Barcelona ka kuptuar mbrëmë se ky sezon ndoshta do të ketë më shumë vuajtje se ai i edicionit të kaluar dhe këtë radhë nuk kanë as Mesin që shpesh u shpëtonte lëkurën në ndeshje si ajo e të martës ndaj Bajernit me ndonjë nga magjitë e tij. Por sidomos ka kuptuar se shumë futbollistë përfitonin nga aftësitë e argjentinasit për të rënë në sy dhe me largimin e tij, duket se nuk janë aq magjikë sa mendohej.

Një prej tyre është Serxhi Roberto, i zgjedhur edhe si një prej kapitenëve të Barcelonës. Lojtari bëri një ndeshje të tmerrshme për 60 minuta ndaj Bajern Mynih duke gabuar thuajse gjithçka. Tifozët qartësisht nuk ia falën dhe me kalimin e minutave, kishte vërshëllima sa herë ai prekte topin. Në momentin e zëvendësimit, i gjithë stadiumi u mbush me vërshëllima siç ishin dëgjuar rrallëherë, duke treguar se ky futbollist nuk tërhiqte më publikun.Një skenë që lojtari nuk e priste dhe që padyshim e mërziti. Mediat spanjolle tregojnë se në përfundimin e ndeshjes, lojtari ka shpërthyer në të qara në dhomat e zhveshjeve të Barcelonës, dhe as ngushëllimi nga Buskets e Pike nuk e ka qetësuar për minuta të tërë. Një situatë e pazakontë te katalanasit, por që thellon edhe më shumë krizën në ekip, ku tashmë kriza financiare duket në plan të dytë në krahasim me krizën sportive që sapo ka filluar.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Nuk e ka aktivizuar fare, Mourinho i kënaqur edhe me Marash Kumbullën

Publikuar

-

Nga

Zhoze Murinjo dëshiron gjithmonë të fitojë, në çdo lloj turneu. Këtë trajneri portugez e ka shprehur qartësisht sot në konferencën për shtyp para sfidës së Ligës së Konferencës që skuadra e tij luan kundër CSKA Sofjes.

Tekniku portugez ka hedhur poshtë zërat se nuk i intereson turneu i tretë për nga rëndësia i UEFA-s, duke bërë të qartë se dëshironte në çdo moment t’i shkonte deri në fund aktivitetit i cili kulmon me finalen në Tiranë, edhe pse Seria A kishte prioritetin.

“Do të ketë rrotacion, por është e rëndësishme të ruajmë strukturën, pasi është i rëndësishëm një rezultat pozitiv në një turne sepse hap pas hapi duam të sigurojë kualifikimin në fazën tjetër. Liga e Konferencës? Unë si asistent ka fituar edhe një turne që nuk ekziston më, Kupën e Kupave me Barcelonën në vitin 1997. Do të më pëlqente të fitonim Ligën e Konferencës por tani jemi shumë larg. Mbeten ende shumë ndeshje dhe nuk jam gënjeshtar që të them se nuk më intereson të fitoj.Nuk di të them nëse kjo skuadër është më e përshtatshme për një kompeticion se sa për një tjetër. Kampionati është shumë më i rëndësishëm se Liga e Konferencës, por unë dua që ekipi të ketë mentalitet të fortë. Duhet të mendojë gjithmonë që ndeshja e radhës është më e rëndësishme”, theksoi trajneri.

Ndërkohë, ai u pyet nëse do të ndryshonte qendërmbrojtësit dhe nëse do të aktivizonte Kumbullën. “Nëse luan Kumbulla dhe nuk luan Mançini, atëherë do më pyesësh përse nuk luan ky i fundit. Ose nëse nuk luan Smalling, ndoshta mendon për një problem që ka lidhje me Mançesterin. Katër qendërmbrojtës është numri i duhur. Jam i lumtur me grupin e mbrojtësave të qendrës, kanë karakteristika dhe mosha të ndryshme. Nesër nuk do t’i ndryshoj të dy”, tha Murinjo.

LEXO TE PLOTE

Sport

ZYRTARE/ Besart Berisha transferohet te Prishtina

Publikuar

-

Nga

Tashmë është zyrtare, Besart Berisha do të jetë pjesë e Prishtinës. Nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare, klubi kryeqytetas ka konfirmuar transferimin e ish-sulmuesit të kombëtares shqiptare, duke mbyllur kështu merkaton me një goditje “big”. Pas një karriere mbresëlënëse në Gjermani, Norvegji, Danimarkë, Angli, Australi e Japoni, , futbollisti me prejardhje nga qyteti i Prishtinës ka vendosur t’i bashkohet skuadrës “bardhekaltër”.

NJOFTIMI ZYRTAR I PRISHTINËS:Ëmbëlsira sa i përket afatit kalimtar është lënë për fund, Besart Berisha zbarkon te FC Prishtina. Sulmuesi me përvojë të madhe, Besart Berisha, është përforcimi më i ri i skuadrës sonë. Pas një karriere mbresëlënëse në Gjermani, Norvegji, Danimarkë, Angli, Australi e Japoni, me Kombëtaren e Shqipërisë dhe Kosovën, futbollisti me prejardhje nga qyteti i Prishtinës ka vendosur t’i bashkohet skuadrës “bardhekaltër” për ta shkrirë gjithë potencialin dhe përvojën e fituar në futbollin botëror për ekipin tonë. Mirë se vjen Besart Berisha!

LEXO TE PLOTE