Connect with Us

Risia në programin e qeverisë ‘Rama 3’/ Paketë falas për çiftet që s’bëjnë dot fëmijë, ja çfarë parashikohet për çerdhet

Politikë

Risia në programin e qeverisë ‘Rama 3’/ Paketë falas për çiftet që s’bëjnë dot fëmijë, ja çfarë parashikohet për çerdhet

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një nga pikat ku do të fokusohet mandati i tretë i Qeverisë ‘Rama’ është edhe shëndetin dhe mirëqenien e fëmijëve.

Në programin qeverisës thuhet se prindërve që nuk bëjnë dot fëmijë, nga viti 2022 do tu ofrohet falas paketa e fertilitetit.

Për familjet me të ardhura deri në 100 mijë lekë në muaj , qeveria do të ofrojë 10 mijë lekë për çdo familje që të heqin shpenzimet e çerdhes ose kopshtit çdo muaj.

LEXO EDHE:  PD fillon punën për programin/ Shtatori muaj sulmi edhe për opozitën

Ndërkohë do të krijohen dy programe të dedikuara për kujdesin e syve dhe atë oral. Kjo paketë do të jetë falas dhe do të shërbejë për fëmijët nga 6-15 vjeç.

Sakaq, brenda qershorit 2022 do të fillojë puna për ndërtimin e Qendrës Kombëtare për Fëmijë./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Luli në llum deri në fyt/ Si po tenton të shpëtojë me “Republikën e re”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Lulzim Basha, kreu i PD-së në detyrë, në vitin 2017, shpiku “Republikën e re”.

Protestat e vitit 2017 para Kryeministrisë  Lulzim Basha i quante “referendum për Republikën e Re”.

Me ‘Republikën e re”, në krahë, nuk kaluan shumë kohë nga protestat dhe Basha e pa veten në prehrin e kryeministrit Edi Rama, me të cilin  finalizoi edhe marrëveshjen e 17 Majit, për bashkëqeverisje.

“Republika e re” i shërbeu Bashës, për t’u afruar më shumë Ramën dhe për të shkatërruar Partinë Demokratike.

Për të qenë pjesë e Qeverisë me Ramës, Basha zhduku logon e PD dhe e zëvendësoi atë me ‘Republikën e re”.

Por, “Republika e re”, krijesa rezultoi një dështim katastrofal elektoral në vitin 2017 .308 mijë vota më pak se Rilindja e Edi Ramës ishte rezultati më i dobët historik i Partisë Demokratike.

Pas humbjes së turpshme në zgjedhjet parlamentare të 2017 dhe ato të fundit të 2021, Lulzim Basha i rikthehet ‘Republikës së re’.

LEXO EDHE:  Kujdesi për fëmijët me aftësi të kufizuara në Shqipëri (Video)

LEXO EDHE:  Prek fëmijët që kanë kaluar Covid-19/ Sëmundja e re shqetëson mjeket

Katër vite më pas, kujtohet se mund të shpëtojë nga “Republika e re”, duke thënë se të gjithë janë llum.

“Llumi i tranzicionit është një dhe vetëm një, pavarësisht nëse buron nga një parti apo nga një parti tjetër. Është i njëjti  llum dhe ka të njëjtat interesa, ju bashkojnë të njëjtat gjera, Status quo-ja. Dhe status quo-ja është kjo që të flisni për satelitë ndërkohë që njerëzit nuk kanë bukë për të ngrënë”, deklaron Basha.

Por, në fakt asgjë e re dhe asgjë e vjetër nuk e shpëton Lulzim Bashën.

Ai është zhytur në llum i tëri dhe sot nuk ka lumë , det e liqen që e lan dhe pastron./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Armiqtë” e vërtetë të PD-së!

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nga Elvi FUNDO

Ka disa lloje armiqsh në këtë Partinë Demokratike, që sot po merr një vëmendje të madhe të opinionit publik dhe që shumë duan ta shohin si shpresë, si një alternativë të vërtetë përballë Qeverisë.

Pasi një opozitë dhe një alternativë e vërtetë do t’i bënte mirë dhe vetë kryeministrit në detyrë, i cili në fakt ashtu siç ka thënë një nga analistët politikë, “mesa duket ka lindur me pallto”. Pasi situata e përçarjes dhe debatit të Opozitës, i shërben ndoshta më shumë se askujt tjetër kryeministrit Rama.

Por, në një analizë të thjeshtë, duke parë në sy “armiqtë”, me fakte dhe argumenta, do të kuptojmë vërtetë se çfarë ka ndodhur në Partinë Demokratike.

Sali Berisha është i pari që ka dalë dhe ka kërkuar një ndjesë publike, për marrëdhënien e tij me Lulzim Bashën dhe veprimet e legalizuara të tij. Ndërsa shumë të tjerë i janë atashuar nga pas.

Ka nga ata që kanë qenë instrumentat kryesorë të Lulzim Bashës për sjelljen e Partisë Demokratike në këtë gjendje. Përfshirë këtu edhe ata që kritikojnë, siç mund të jetë Fatbardh Kadilli, Arben Ristani, Edmond Spaho siç mund të jetë Edvin Kulluri, Flamur Noka, Edi Paloka, Tritan Shehu e shumë e shumë të tjerë të cilët hap pas hapi kanë dalë kundër Lulit.

 

Në historinë 8-vjeçare të kësaj opozite, hap pas hapi kanë qenë me Lulin sipas interesit të momentit dhe pazarit npersonal pa menduar për PD dhe demokratët. Kur nuk kanë mundur të marrin atë çfarë kanë dashur, kanë filluar i kanë dalë kundër.

 

Prandaj dhe analiza duhet bërë me “armiqtë” e vëtretë të Partisë Demokratike.

Por të shohim 2013-ën, ka një rrymë që bashkohet pro Lulit me kërkesën dhe bekimin e Berishës, “armiq” shpalleshin ata që ishin me Sokol Olldashin.

Një pjesë e tyre më pas afrohet me Bashën, humbës të zgjedhjeve, Luli është e ardhmja, e të tjera si këto.

Armiq”, “armiq”, ishte thirrja. Tradhtarë, të vjetrit e partisë, shkatërruesit e PD-së, megjithëse PD-ja kishte qëndruar tetë vite në pushtet dhe normal që një rrotacion politik ishte i pritshëm. Ashtu siç e prisnim dhe në 2021 por nuk ndodhi për shkak të situatës në të cilën ndodhej PD-ja nga llojet e ndryshme të “armiqve” të filluar në vitin 2013.

Më pas në 2017 filloi një lëvizje e fortë. U kërkua që Basha të dorëhiqej. Por, ishte një grup njerëzish që sot janë “armiq”, që në atë kohë kërkonin ndryshim statutore, rregulla brenda, se mendonin se do zgjidhej kjo situatë, se do ishin një fraksion apo një pjesë e lojës brenda PD-së.

Në fakt ky ishte edhe gabimi fatal i tyre.

Filluan të flisnin kundër, pasi Lulzim Basha deri në 2017-ën i kishte mbajtur pranë, por nuk iu dha mandate deputetësh. Nuk i vlerësoi. Ndoshta e meritonin të merrnin më shumë politikisht, kishin kontribute, kishin vlerë më shumë se shumë të tjerë. Por, Basha nuk i vuri në lista, shpëtoi Noka, Paloka e ndonjë tjetëre qëLuli i mbante gjoja si Berishistë. Tani i ka lënë në cep.

Sërish nuk shpërthyen kundër. Por, luajtën gjoja me disa parime dhe rregulla të partisë.

Nga ana tjetër sekretariati i Lulzim Bashës, Arben Ristani, Enno Bozdo, Fatbardh Kadilli, ata që manipuluan për katër vite proçeset zyrtare të PD-së, ata që shkatërruan Partinë Demokratike që në qelizë. Ata që vendosën të paaftë, injorantë, mediokër dhe njerëz të urryer në lokalitete, thjeshtë dhe vetëm se bënin atë që sipas tyre e thoshte Luli.

Disa prej tyre “kafshuan” edhe gjuhën. Arben Ristani, Enno Bozdo e Fatbardh Kadilli, Noka, Spaho, Paloka apo shumë e shumë të tjerë që nuk po i përmendim me emra, pranuan të kishin nga një post në kryesi, dhe kaq ishte zgjidhja për të shpresuar se do të ishin deputetë, pas katër vitesh.

Pati djegie mandatesh, bojkot zgjedhjesh, humbje. Por, filluan të flasin ditën që nuk morën asgjë.

Pra, qëndruan atje për të marrë diçka dhe nuk morën.

Ndryshe ishin disa të tjerë, të cilët pas 2017-ës, filluan dhe të flisnin. Por, një linjë që qëndronte brenda PD-së dhe përpiqej të jepte argumenta se kryetari duhej respektuar, se “armiqtë” po e shkatërronin PD-në, se nuk duhej dalë jashtë PD-së. Sot vetë Berisha dhe ata po thonë atë që thanë “armiqtë” e orëve të para, kur kjo sërë qëndronte krah Lulit dhe çmontonte PD-në.

Foltorja e pare e PD

Disa filluan të artikulojnë edhe jashtë PD-së, edhe në “Foltore”, se kjo e Berishës është e dyta, e para ka filluar kohë më parë. Disa folën dhe në ekrane, kundër kryetarit, kundër partisë, hapur, disa e drodhën, dot janë tek Doktori, disa tek Luli. Të tjerë rrinte urtë në parti dhe priste që Luli të humbte, apo të fitonte.

Pse me dy linja?

Pazarxhinjtë në rast se do të humbnin, do dilnin siç kanë dalë sot. Në rast se Luli do fitonte do merrnin ofiqet e pushtetit dhe kjo është e vërteta pa asnjë dorashkë, kurse të tjerë vendosën të dilnin në bazë ku u sabotuan edhe nga Berisha dhe u tradhëtuan nga pazaret e Lulit. 

Tani kanë dalë dhe flasin, si një alternativë ndryshe. Japin dhe mend. Thonë na kanë shpallur “armiq”, bërtasin edhe me zë të lartë, se ne “nuk jemi armiq, jemi demokratë”.

Por, a nuk janë kjo farë njerëzish, tufa e atyre që u lëshuan si “çakej” mbi demokratë, duke i përjashtuar, duke i hequr nga kryesitë, duke mos i lënë të hyjnë në garë dhe duke shpallur “armik” çdo lloj demokrati e qytetari, se thoshte të vërtetën. Se thoshte se “Lulzim Basha është i paaftë”, se donin debat e garë në PD?

Se ishe armik po të thoshte se “ky sekretariat i PD-së dhe kjo kryesi nuk e çon PD-në, në fitore”. Dhe në rast se PD-ja ka humbur zgjedhjet në 2013-ën, këta janë pjesë e përgjegjësisë. Janë të paaftë dhe nuk i do baza. Këta janë njerëz që do përdoren si instrumenta përçarës. Dhe kështu ndodhi.

Nuk janë vetëm këta emra që përmendëm. Janë me dhjetëra prej tyre. Sot i janë bashkuar “Foltores” dhe patjetër që janë të mirëpritur për të thënë të vërtetën. Ndoshta po çlirojnë shpirtin e tyre mëkatar dhe shkatrimtar.

Por, këta njerëz me maskë, që kanë pritur karrige dhe ofiqe nga Lulzim Basha, që kanë pritur që ai të fitonte dhe të merrnin llokmat, dhe tani që humbi, dalin kundër, janë “fara më e pështirë”.

Jo për Lulzim Bashën, jo për Sali Berishën. Por, për demokratët. Për ata që kanë vuajtur mbi supe tetë vite opozitë dhe ka nga ata që kanë edhe 16 vite.

Për ata që kanë parë sesi ka shkuar Enno Bozdo dhe ka falsifikuar rezultatin e zgjedhjeve në Korçë. Për ata që kanë parë sesi ka shkuar Flamur Noka dhe ka falsifikuar rezultatet e zgjedhjeve në Vlorë.

Për ata që kanë parë sesi ka shkuar Fatbardh Kadilli e ka manipuluar zgjedhjet në Berat apo në Lushnje, Flamur Noka në Kukës etj etj.

Për ata që kanë parë sesi të tjerë që sot flasin në emër të demokracisë në parti, kanë vajtur, kanë falsifikuar e manipuluar kryesitë, seksionet, grupseksionet, votimet e bëra në parti një vit më parë. Votimet me votën kundër, për të dalë kandidat për deputet.

Të gjithë të deleguarit nëpër qarqe, që nga Shkodra, në Korçë, në Dibër, në Vlorë, në Elbasan e në Durrës, manipuluan të dhënat. Instrumenti kryesor ishte ndryshimi i shifrave në pjesëmarrje.

U manipulua Devolli, Saranda, Lezha, edhe Fieri. Të gjitha. Dhe këtë e bënë shumë prej atyre që sot po na flasin.

Ka edhe deputetë që rrinin në krah të Lulit. Që sulmonin dhe akuzonin këdo që fliste kundër Lulzim Bashës.

A nuk është Tritan Shehu? A nuk është Edmond Spaho?

Po Flamur Noka, “flamurtari” i Sali Berishës, a nuk është “flamurtari” i Lulzim Bashës që nuk la fjalë pa thënë për këdo që dilte kundër Lulzim Bashës. Dhe Muli thoshte se “donte më shumë partinë, dhe jo Lulin”.

Ndërsa sot nuk do më shumë partinë, do Saliun.LEXO EDHE:  Kujdesi për fëmijët me aftësi të kufizuara në Shqipëri (Video)

LEXO EDHE:  Vendimi për hapjen e shkollave/ “Ultimatumi” për qeverinë: Mbroni shëndetin e fëmijëve

Këta janë problemi i vërtetë i qasjes që duhet të kenë demokratët sot ndaj “Foltores” dhe gharancive e rregullave që duhet të dalin nga debati brenda saj. Janë këta njerëz që i kanë shërbyer Lulzim Bashës sot me bekimin e Berishës dje për copëtimin dhe shkatërrimin e Partisë Demokratike.

Të paktën Berisha kërkon ndjesë publike dhe po bën një akt politik të pashëmbullt.

Këta soj servilash e shkatrrimtarësh, kjo farë janë armiqtë e vërtetë të PD-se, shikojini nuk kanë as kurajo të kërkojnë të falur, sepse nuk e quajnë veten fajtor, kur janë përgjegjës sa Basha dhe më shumë se ai që i përdori./CNA.al

 

TABELA me shifrat sipas objektivave të Bashës/ 15 drejtues politikë dështuan, ja emrat dhe qarqet

“Të gjithë jemi përgjegjës për zgjedhjet që bëjmë”/ Kadilli përkrah lëvizjet e Bashës

Kim vuri me shpatulla pas murit Bashën/ Kadilli “shpërthen” ndaj Berishës

Eno Bozdo kundër Berishës/ Dënoi Nexhmijen për kafe

 

“Do bëjmë një pakt”/ Bozdo tregon angazhimin e opozitës: Do luftojmë…

“Duhet t’i themi të vërtetat në sy”/ Paralajmëron Enno Bozdo: Do të kemi një 4-vjeçar të vështirë

Plas në PD/ Eno Bozdo kundër Bashës, për Statutin

Zgjedhjet e 25 prillit/ Lulzim Basha i jep një rol të ri Enno Bozdos

 

Basha nuk e futi në listë/ Tritan Shehu: E kam takuar vazhdimisht, vendimi…

 

Fabian Topollaj përplaset me “kërmillin” e Lulit

Ish-Ministri i tepsisë/ Miliarderi Haxhinasto dhe skandalet e tij

“Kemi shtet prej kartoni”/ Edmond Spaho nxjerr zbuluar Ramën

Edmond Spaho në delir/ PD ka realizuar objektivin

Ristani i vërsulet Bashës/ Ik që të ikë Rama

LEXO TE PLOTE

Politikë

Luli i kthehet Republikës së Re/ “Të gjithë janë llum”

Publikuar

-

Nga

Basha towards the complete compilation of the list of candidates / Most of the names of 2017 are running again, here are the 45 winners in the regions

Në vitin 2017, në kohën që ishte në çadër në sheshin para Kryeministrisë, Lulzim Basha shpiku “Republikën e re”.

Me “Republikën  e Re”, sipas Bashës do të ishte e pamundur që një qeveritar apo një kryeqeveritar që do guxonte t’i kryente vendit mënxyra, apo të qëndronte në fron, sepse Republika e Re do të kishte të gjitha instrumentat për ta rrëzuar për 24 orë cdo qeveri që do të tentonte të dilte mbi Kushtetutën dhe mbi ligjin.

Por,tashmë Basha shfaqet me një tjetër qëndrim, në tentativë për të shpëtuar nga Republika e re, duke i cilësuar të gjithë si llum.

Kreu i PD-së në detyrë, Lulzim Basha, sot ka publikuar deklaratat  e tij të bëra në Kuvend, në seancën plenare të javës së kaluar.

Sipas tij, nuk ka forcë që ta ndalë rrugën për ndryshim, kundër të gjitha pengesave, kundër status quo-së, për ndërtimin e një të ardhmeje më të mirë, për çdo shqiptar.

LEXO EDHE:  Prek fëmijët që kanë kaluar Covid-19/ Sëmundja e re shqetëson mjeket

LEXO EDHE:  Prek fëmijët që kanë kaluar Covid-19/ Sëmundja e re shqetëson mjeket

Njëherësh Basha u është rikthyer edhe deklaratave për Republikën e re, slloganin e tij të famshëm.Llumi i tranzicionit është një dhe vetëm një, pavarësisht nëse buron nga një parti apo nga një parti tjetër. Pavarësisht se drekon apo darkon me të njëjtët oligarkë apo aktorë të krimit të organizuar dhe përpiqet të influencojë opinion publik përmes të njëjtave ekrane, ekraneve të kapura.

Është i njëjti  llum dhe ka të njëjtat interesa, ju bashkojnë të njëjtat gjera, Status quo-ja. Dhe status quo-ja është kjo që të flisni për satelitë ndërkohë që njerëzit nuk kanë bukë për të ngrënë”, deklaron Basha.

LEXO TE PLOTE