Connect with Us

Përfundon mbledhja e PD/ Zbardhet plani i demokratëve për nesër

Politikë

Përfundon mbledhja e PD/ Zbardhet plani i demokratëve për nesër

Publikuar

-

cna lajme politike

Partia Demokratike ka mbledhur mbrëmjen e sotme Grupin Parlamentar.

Sipas asaj që raportohet temë kryesore e diskutimit ka qenë seanca nesërme plenare, e cila pritet të miratojë qeverinë e re dhe programin qeverisës “Rama3”.

Pritet që ditën e nesërme nuk do të ketë bojkot në Kuvend nga Partia Demokratike, e cila ka vendosur të qëndrojë në sallë gjatë gjithë seancës.

LEXO EDHE:  PD sulmon Top Channel

Në seancë plenare, e cila pritet të jetë maratonë, çdo deputetë do të ketë mundësi të flasë 10 minut.

PD do ta përqendrojë diskutimin te 3 çështje kryesore, si pandemia e Covid-19, tërmeti dhe kriminaliteti në vend./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Yuri Kim takim “kokë më kokë”me Bashën/ Zbardh bisedën me zyrtarë të DASH dhe Shtëpinë e Bardhë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pas takimit me kreun  e PD, Lulzim Bashën, ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ka deklaruar për mediat se PD ndodhet në situatë të vështirë.

Megjithatë ajo është shprehur që uron që PD të dalë më e fortë dhe më e bashkuar.

“Sapo jam kthyer nga Washingtoni, kur pata mundësinë të takoja fitues nga departmenti në Shtëpinë e Bardhë. Kam pasur mundësinë që t’u jap shefave dhe kolegëve të mi inforvcmacion për situatën në Shqipëri.Mendova që sapo të vija , të shkoja në PD , të ndaja atë që kam mësuar nga Ëashingtoni. Ndava me Bashën atë mbetet i angazhuar për të punuar me PD. SHBA ka pasur marerëdhënie të fortë me PD.Ne ishim aty kur PD hyri në pushtet për herë të parë. Shresojmë të punoojmë së bashku. Demokracia përkufizohet nga parti opozitare e fortë.

LEXO EDHE:  A do ti bashkohet Imami sërish PD së Bashës?!

LEXO EDHE:  Zgjedhjet/ Bushati: Beteja, jo vetëm largimi i Bashës, por rithemelimi i PD-së!

Jemi gjithashtu të vetëdijshëm se PD ndohet në pozitë të vështirë, por shpresojmë të dalë më e fortë dhe më e bashkuar. Dua të them edhe se përsa i përket Ëashingtonit jemi serizozë kundër korrupsionit, jemi të gatshëm ta sumojmë atë, pavarësisht partisë”, shprehet Kim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha me dy personalitete”/ Mark Marku: Prania e Berishës zbehte lidershipin e tij

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Mark Marku, është i mendimit se fati i opozitarizmit në Shqipëri, varet nga mënyra se udhëhiqet PD.

Në një intervistë në News 24, ai ka ripërsëritur deklaratat se vendimi i kreut të PD-së Lulzim Basha për ish kryeministrin Sali Berisha , ishte i vonuar.

Mënyra si do udhëhiqet PD-ja është edhe fati i opozitarizmit në Shqipëri.

Vendimi i Bashës për të përjashtuar Sali Berishën është i vonuar. Madje vetë Berisha duhet të largohej. Prania e Berishës zbehte lidershipin e Bashës”, ka thënë Marku.Sipas tij, nuk mund të klonosh karakterin apo liderat.

LEXO EDHE:  PD sulmon Top Channel

LEXO EDHE:  PD sulmon Top Channel

Berisha ka ego pushteti dhe po, do  të kthehej sepse edhe PD është krijesë e tij, jo në kuptim negativ. Është si puna e fëmijës sa më shumë përkujdesemi aq më shumë i bëjmë dëm fëmijës. Dyjëzimi i lidershipit në PD, ka penguar Bashën të shfaqet si lider i besueshëm.

Berisha dhe Basha duhet të merrnin vendimet e duhura në kohën e duhur”, është shprehur më tej Marku, i cili një natë më parë u përfshi në një debat të ashpër me deputetin e Agron Shehaj, të cilën e quajti matrapaz./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pas vendimit për Berishën/ Yuri Kim në zyrën e Bashës

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e SHBA, në Tiranë, Yuri Kim, raportohet se do të ketë një takim pasditen e sotme me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Në orën 16:00 pritet që ambasadorja Kim të shkojë në zyrës Bashës.

Ky do të jetë takimi i parë pas vendimit të Lulzim Bashës, për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha, nga grupi parlamentar i PD-së.

LEXO EDHE:  Paloka: Nëse Rama nuk ikën, s’do ketë zgjedhje!

LEXO EDHE:  Pjerin Ndreu i përgjigjet Palokës/ PS s'ka lidhje me arrestimet. Për Bashkinë duro deri...Ndërkohë nuk ka asnjë detaj në lidhje me atë që pritet që të diskutohet në këtë takim./CNA.al

LEXO TE PLOTE