Connect with Us

Nuk e ka aktivizuar fare, Mourinho i kënaqur edhe me Marash Kumbullën

Seria A

Nuk e ka aktivizuar fare, Mourinho i kënaqur edhe me Marash Kumbullën

Publikuar

-

Zhoze Murinjo dëshiron gjithmonë të fitojë, në çdo lloj turneu. Këtë trajneri portugez e ka shprehur qartësisht sot në konferencën për shtyp para sfidës së Ligës së Konferencës që skuadra e tij luan kundër CSKA Sofjes.

Tekniku portugez ka hedhur poshtë zërat se nuk i intereson turneu i tretë për nga rëndësia i UEFA-s, duke bërë të qartë se dëshironte në çdo moment t’i shkonte deri në fund aktivitetit i cili kulmon me finalen në Tiranë, edhe pse Seria A kishte prioritetin.

“Do të ketë rrotacion, por është e rëndësishme të ruajmë strukturën, pasi është i rëndësishëm një rezultat pozitiv në një turne sepse hap pas hapi duam të sigurojë kualifikimin në fazën tjetër. Liga e Konferencës? Unë si asistent ka fituar edhe një turne që nuk ekziston më, Kupën e Kupave me Barcelonën në vitin 1997. Do të më pëlqente të fitonim Ligën e Konferencës por tani jemi shumë larg. Mbeten ende shumë ndeshje dhe nuk jam gënjeshtar që të them se nuk më intereson të fitoj.

Nuk di të them nëse kjo skuadër është më e përshtatshme për një kompeticion se sa për një tjetër. Kampionati është shumë më i rëndësishëm se Liga e Konferencës, por unë dua që ekipi të ketë mentalitet të fortë. Duhet të mendojë gjithmonë që ndeshja e radhës është më e rëndësishme”, theksoi trajneri.

Ndërkohë, ai u pyet nëse do të ndryshonte qendërmbrojtësit dhe nëse do të aktivizonte Kumbullën. “Nëse luan Kumbulla dhe nuk luan Mançini, atëherë do më pyesësh përse nuk luan ky i fundit. Ose nëse nuk luan Smalling, ndoshta mendon për një problem që ka lidhje me Mançesterin. Katër qendërmbrojtës është numri i duhur. Jam i lumtur me grupin e mbrojtësave të qendrës, kanë karakteristika dhe mosha të ndryshme. Nesër nuk do t’i ndryshoj të dy”, tha Murinjo.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Seria A

VIDEO/ 4 gola, penallti e humbur dhe VAR! Interi vetëm “X”ndaj Atalantës

Publikuar

-

Nga

Inter nuk ka shkuar më shumë se barazimi 2-2 ndaj Atalantës, në ndeshjen e vlefshme për Serie A. Zikaltërit kampionë shënuan pas 5 minutash me Martinez, ndërsa u përmbysën brenda 38 minutash, fillimisht me Malinovsky (30′), e më pas me Toloi.

Vendasit do barazonin me Dzeko, 20 minuta nga fundi. Interi do kishte mundësinë të kalonte sërish përpara në minutat e fundit, por Di Marco gaboi nga pika e bardhë. Bergamaskët bëjnë gjithçka mirë teksa shënojnë në minutën e 88-të, por VAR e anullon. Interi është në vendin e 3-të, ndërsa Atalanta në të pestën.Inter 2-2 Atalanta (Martinez 5′, Dzeko 70′ / Malinovsky 30′, Toloi 38′)

LEXO TE PLOTE

Seria A

VIDEO/ Milani vuan ndaj Spezias, Maldini e Diaz i japin fitoren “kuqezinjve”

Publikuar

-

Nga

Milani i papërmbajtshëm në kampionat! Kuqezinjtë e Piolit arritën të triumfonin me rezultatin 1-2 ndaj Specias, në sfidën e vlefshme për javën e gjashtë të Serisë A. Goli i Daniele Maldinit, djalit të legjendës Paolo Maldini, si dhe ai i Brahim Diaz në minutat e fundit të lojës, i siguruar 3 pikë të arta kuqezinjve të cilët e shikojnë vetën përkohësisht në vendin e parë me 16 pikë në 6 javë.

Ndërkohë për Specian vendosi përkohësisht baraspeshën Verde, i cili u ndihmua nga devijimi i Tonalit me finte. Për sa i përket Rei Manajt, sulmuesi lushnjar u aktivizua në minutën e 65-të, duke zënë vendin e Antistes. Sfidën e radhës Milani do e luajë në transfertë ndaj Atalantës, ndërkohë që Specia është mysafire ndaj Veronës.

FT: SPECIA – MILAN 1-2Verde 80′ / D.Maldini 47′, Diaz 86′

LEXO TE PLOTE

Seria A

Derbi zikaltër Inter-Atalanta, një provë force për të dyja skuadrat

Publikuar

-

Nga

Nuk luhet vetëm derbi mes Lazios dhe Romës, java e 6-të e Serie A ofron edhe një tjetër ndeshje të madhe: derbin e zikaltërve, sfidën Inter-Atalanta.

Skuadra e Simone Inzaghi është në formë shumë të mirë dhe aktualisht zë vendin e dytë në renditje (me pikë të barabarta me kushërinjtë eMilanit) në kuotën e 13 pikëve. Kampionët në fuqi të Italisë mbeten favoritë për titullin edhe këtë sezon dhe sot përballë Atalantës do të kërkojnë suksesin që të ngjiten në krye të renditjes.

Sensi dhe Vidal do të mungojnë në ndeshjen e sotme, ndërsa në sulm pritet të luajë titullare dyshja Dzeko-Lautaro. Tekniku Inzaghi mund të bëjë pak rotacion, sepse në mesjavë zikaltërit luajnë në Champions.

Miqtë nga Bergamo kanë fituar dy ndeshjet e fundit në kampionat dhe janë ngjitur në kuotën e 10 pikëve në tabelën e klasifikimit.

Një vend në zonën Champions është objektivi i skuadrës së Gian Piero Gasperinit dhe duket se edhe këtë sezon Atalanta do të jetë një kockë e fortë për çdo kundërshtar.Edhe miqtë luajnë në Champions në mesjavë, prandaj Gasperini mund të bëjë disa ndryshime në formacion. Gjimshiti pritet të luajë titullarë në sfidë e sotme në “San Siro”.

Inter-Atalanta do të luhet në orën 18.00 dhe mund ta ndiqni Live në Oversport 1.

Formacionet e mudshme:

Inter (3-5-2): Handanovic; Skriniar, De Vrij, Bastoni; Dumfries, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Perisic; Lautaro, Dzeko

Atalanta (3-4-1-2): Musso; Toloi, Palomino, Djimsiti; Zappacosta, De Roon, Freuler, Gosens; Pessina; Malinovskyi, Zapata.

LEXO TE PLOTE