Connect with Us

Kërkoi ndryshim të masës “Pezullim nga detyra”/ Gjykata e Posaçme merr vendimin për mjekun Edvin Prifti

Kronika

Kërkoi ndryshim të masës “Pezullim nga detyra”/ Gjykata e Posaçme merr vendimin për mjekun Edvin Prifti

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Gjykata e Posaçme ka rrëzuar sërish kërkesën e mjekut të njohur Edvin Prifti për ndryshim të masë së sigurisë “Pezullim nga detyra”.

Lajmi është bërë i ditur nga gazetarja Klodiana Lala për ‘BW’. Ish-shefi i repartit të Kardiokirurgjisë, po hetohet nga SPAK nën dyshimet se ka abuzuar me tenderat në qendrën Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’, çka ka gjasa të zgjerojë rrethin e bluzave të bardha apo zyrtarëve të tjerë të përfshirë ne veprimtari kriminale.

Kardiokirurgu është nën hetim prej muajsh, për korrupsion e pastrim parash, pasi ra në rrjetën e përgjimeve teksa prokuroria po hetonte rastet e korrupsionit në gjykatën e Krujës, ku sekretarja e këtij institucioni fliste për ryshfet për operacionin e nënës.

LEXO EDHE:  Mega-Skandali/ Gerd Hoxha “vret” Ardit Gjoklajn jashtë landfillit të Sharrës?

Mjeku u pezullua fillimisht nga ushtrimi i profesionit, por gjatë kontrollit në shtëpi e zyrë iu gjetën gjysmë milioni euro, prej nga u ngritën dyshime edhe për vepra të tjera penale. Në vazhdim, prokurorët specialë këqyrën telefonin e Priftit, kompjuterin e punës dhe një lap top, ku zbuluan të dhëna të reja që i orientuan prokurorët specialë të hedhin sytë nga tenderat. Lidhur me këtë fakt, Prokuroria ka zgjatur me 6 muaj hetimet për kardiokirurgun.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Përmbysen dy kamionë në Tiranë dhe Vlorë/ Dyshimet e para

Publikuar

-

Nga

Dy aksidente janë regjistruar pasditen e sotme në Tiranë dhe në Vlorë, fatmirësisht pa dëme në njerëz.

Aksidenti i parë u regjistrua rreth orës 17:30 në autostradën Tiranë-Durrës ku një kamion u përmbys.

Rreth 30 minuta më pas një tjetër kamion u përmbys në afërsi të Vlorës.Në të dy rastet paraprakisht dyshohet se shkak ka qenë shpejtësia./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

‘Shtëpia e barit’ në Astir, si trafikantët kultivojnë kanabis nëpër banesa

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ishte marrë me qira për banim por përdorej nga trafikantët e drogës për të kultivuar kanabis. Pas një hetimi disa mujor sektori i anti drogës në policinë e Tiranës zbuloi kanabisin dhe arrestoi 2 persona të cilët e kishin përshtatur banesën në një laborator kultivimi droge. në pranga ra, edhe një 50 vjeçar i cili ishte punësuar për ruajtjen e këtij ambienti.

Burime nga policia e shtetit bëjnë me dije se kjo mënyrë kultivimi që po përhapet shumë së fundmi në gjithë vendin, është e ngjashme me ‘shtëpitë e barit’ në Britaninë e Madhe apo Spanjë.Mundësitë e kufizuara për të kultivuar kanabisin në tokë të hapur për shkak të monitorimit ajror po shtyjnë trafikantët të ndjekin një tjetër strategji. Kryesisht banesat e përshtatura në laboratorë kultivimi merren me qira nga trafikantët që më pas i vendosin pajisje speciale si llambat, aspiratorët e fuqishëm apo sistem ujitjes e tharës të bimëve narkotike. Zbulimi në Astir nuk është i vetmi. Kohët e fundit, janë gjetur shtëpi kanabisi edhe në Durrës e Lushnje. 

Në këto operacione, policia ka arrestuar jo vetëm kultivues por edhe punonjës së operatorit të shpërndarjes së energjisë elektrike pasi nuk kanë kontrolluar linjën dhe matësin e energjisë elektrike./euronews

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vajza zbriti shkallët e përgjakur/ Avokati zbardh detaje nga ngjarja e rëndë në Tiranë

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një 31-vjeçare nga Gana u qëllua për vdekje nga i dashuri i saj shqiptar, ndërsa më pas ky i fundit u vetëflijua.

Ngjarja në fjalë ndodhi me 4 Tetor në bulevardin “Gjergj Fishta” në Tiranë.

31-vjeçarja ganeze me shtetësi franceze kishte mbërritur në Tiranë mesditën e 4 Tetorit, ndërsa kishte rezervuar një apartament me qira ditore në Tiranë, ku do të qëndronte me të dashurin e saj shqiptar 26-vjeçarin nga Dibra, Klinton Pira, i cili pak kohë më parë kishte mbërritur nga Anglia

Ndërkohë që sa më shumë flitet për këtë ngjarje aq më shumë detaje të reja zbulohen.

Ajo që deri dje nuk ishte marrë vesh ishte se vajza ganeze megjithëse ishte qëlluar me thikë, kishte arritur të zbriste deri poshtë dhe këtë gjë e tregojnë gjurmët e gjakut që ka spërkatur muret e pallatit.

LEXO EDHE:  Hetimi i ish-ministrave/ PD publikon qëndrimin: Nuk e kemi kërkuar asnjëherë!

LEXO EDHE:  Sekuestrimi i 1.2 tonë kokainë/ Lirohet nga qelia Ramazan RrajaAvokati Idajet Beqiri gjatë një bisede në Shqipëria Live deklaroi se dy të rinjtë nuk ishin banorë të pallatit, dhe se tek pallati ku ndodhi ngjarja ai ishte banor i përhershëm.

Beqiri shprehet, se para disa ditësh ai kishte instaluar edhe kamera sepse në zonë kishin ndodhur disa ngjarje, por askush nga policia nuk ka shkuar që të kërkojë pamjet filmike.

Madje dhe vetë ai ka shprehur kuriozitetin çfarë ndodhi atë mbrëmje, por askush nuk ia ka marrë përsipër të hape hardiskun e filmimeve nga kamerat e sigurisë.

Beqiri shpreh shqetësimin se duke qEnë se në pallatin e tij ka banorë të përhershëm nuk është normale që hyrje apartamenti të funksionojnë me orë apo me net-fjetje, pra  të funksionojnë si hotele./CNA.al

LEXO TE PLOTE