Connect with Us

E bukur edhe pa grim/ Këto janë 7 këshillat që duhet të ndjekim

Life Style

E bukur edhe pa grim/ Këto janë 7 këshillat që duhet të ndjekim

Publikuar

-

cna life style

Shumica e vajzave mendojnë se mënyra e vetme për të qënë më e bukur është make up-i. Por duhet të heqim dorë nga kjo ide sepse ekzistojnë edhe shumë mënyra të tjera për tu dukur më e bukur dhe e freskët. Estetistët japin disa këshilla të thjeshta që mund të bëjnë të dukesh më e bukur edhe pa kutinë e grimit.

Laje fytyrën çdo mëngjes dhe çdo mbrëmje

Ky është një kusht. Duket si diçka që na e thonë të gjithë dhe nuk është nevoja të përsëritet, por disa nga ne e neglizhojnë. Pastrimi i fytyrës çdo mëngjes dhe mbrëmje është shumë i rëndësishëm për të penguar zhvillimin e akneve dhe për ta bërë lëkurën të duket më e shkëlqyeshme.

Përdor një pastrues të butë

cna life style

Një pastrues i ashpër dëmton qelizat e lëkurës dhe e bën atë të duket e thatë dhe më e ashpër. Kjo na detyron pastaj të përdorim make up dhe të fshehim këtë lloj difekti. Prandaj është shumë e rendësishme të lajmë fytyrën me një pastrues delikat. Gjeni një pastrues hipoalergjik, por sigurohuni që edhe të përputhet me llojin tuaj të lëkurës. Është një nga garantuesit e pamjes së mirë.

Përdor hidratuesin e duhur

Hidratuesit janë të domosdoshëm, por kujdes!!! Shumë hidratues kur nuk zgjidhen të përshtatshëm (conform llojit të lëkurës suaj) e bëjnë lëkurën e yndyrshme. Nuk është e lehtë të zgjedhësh hidratuesin e përshtatshëm, por është thelbësore. Është e këshillueshme ta zgjidhni me – SPF 30 për ta mbrojtur lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit.

Përdor vazelinë në vend të maskarës

cna lajme life style

E dimë që tingëllon e ccuditshme, por të përdorësh vazelinë në vend të maskarës (rimelit) është një mënyrë tashmë e provuar për t’u dukur më e bukur nëse nuk ke make up. Thjesht përhap pak vazelinë pa vendosur maskarë. Qerpikët do të shkëlqejnë në një mënyrë shumë natyrale. Vazelina është edhe shumë delicate si edhe mbron qerpikët tuaj nga rënia, shkruan CNA.al
Përdor vaj kokosi në vend të balsamëve të blerë në buzëve

LEXO EDHE:  VIDEO-Nuk do ta njihni/ Tuna shfaqet pa pikë grimi

Vajin e kokosit mund ta përdorësh për të hequr make up-in, por mund të përdoret edhe si balsam buzësh. Shumë nga balsamët që shiten në dyqane përmbajnë kimikate që mund t’i thajnë buzët dhe t’i bëjnë të duken të zbehta. Vetëm pak vaj kokosi do i mbante ato të hidratuara dhe do zbuste pjesët e dëmtuara.

Mos i hollo shumë vetullat

Është normale që t’i mbajmë vetullat nën kontroll dhe në formën që na shkojnë, por mos i hollo më shumë sesa duhet. Duhet të heqësh vetëm fijet që kanë dalë nga konturi natyral, pa ndërhyrë në formën e vetullës. Edhe nëse ke vetulla të plota, nuk duhet t’i heqësh shumë, thjesht rregulloji dhe mos i ndrysho plotësisht.

Ushqehu shëndetshëm

Kjo është këshilla më më vlerë që mund të japim. Kur ke lëkurë të shëndetshme, dukesh më bukur. Ushqimet e përhershme luajnë një rol shumë të rëndësishëm në shëndetin e lëkurës prandaj duhet të kesh një dietë të shëndetshme, me shumë fruta dhe perime. Ushqyerja e duhur është një nga këshillat kryesore që mund të ndiqet nëse do të dukesh më e bukur pa u grimuar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Horoskopi për ditën e sotme, 15 shtator 2021

Publikuar

-

Nga

cna horoskopi

Dashi

Mos lejoni që të tjerët t’ju shtyjnë sot për të bërë diçka. Kini kujdes që të mos gaboni. Kjo është një ditë për t’u kujdesur për ju dhe nevojat tuaja. Sigurohuni që jeni duke marrë atë që dëshironi. Lidhuni me njerëzit që keni takuar kohët e fundit. Ka gjëra të rëndësishme në këto takime serioze.

Demi

Qëndroni pozitiv dhe rrezatues sot. Kjo është një ditë e shkëlqyeshme që ju të merrni kontrollin. Lidhuni me të tjerët në projekte në grup dhe mos ngurroni të ofroni kontribut krijues. Merrni kohë për t’u përfshirë në biseda të gjata me njerëzit në lidhje me ngjarjet e fundit. Ju keni shumë për të ndarë me ta.

Binjakët

Njerëzit mund të jenë të lodhur nga qëndrimi juaj i ashpër. Kjo nuk do të thotë që ju duhet domosdoshmërisht të ndryshoni thelbin e asaj që jeni. Vetëm jini më të vetëdijshëm se si fjalët tuaja ndikojnë tek të tjerët. Ju pret një valë energjie luftarake sot.

Gaforrja

Ju mund të ndjeni nevojën për të vepruar në mënyrë agresive në lidhje me një periudhë kulmore në jetën tuaj, falë tendencave afatgjata. Ka energji të madhe sot që ju inkurajon të ndërmerrni veprime. Mund të ketë kundërshtime, por mos harroni se keni një forcë të madhe në anën tuaj. Luftëtari brenda jush është gati për të luftuar.

Luani

Mundohuni të mos jeni të ashpër dhe gjykues sot. Ju nuk i kuptoni perspektivat e të tjerëve dhe kodet sipas të cilave ata jetojnë. Dallimet nuk janë arsye për të gjetur faj tek njerëzit. Ju keni një personalitet të fuqishëm që është perceptues dhe krijues. Përdorni këto dhunti në një mënyrë pozitive dhe të shëndetshme në vend që t’i përdorni për të mohuar të tjerët dhe sjelljen e tyre.

Virgjëresha

Tendencat afatgjata po vijnë në një pikë të favorshme për ju. Kjo është një ditë e mirë për t’i shqyrtuar ato dhe për të bërë disa lëvizje përpara në ndjekje të qëllimeve tuaja. Ka shumë energji që punon në favorin tuaj sot dhe ju kërkon të merrni përgjegjësinë dhe të udhëheqni luftën drejt një realiteti më të mirë.

LEXO EDHE:  Luana Vjollca si rrallë herë/ Shfaqet vetëm “ujë e sapun”

LEXO EDHE:  “Pa filtra dhe pa grim”/ Moderatorja e sportit ndan foto me bikini nga pushimetPeshorja

Kjo nuk është një ditë për t’u ulur dhe pritur që fati i mirë të vijë tek ju. Eshtë koha për ta bërë atë të ndodhë. Dilni nga shtrati dhe lëvizni. Tani që keni marrë informacion, është koha ta drejtoni atë energji dhe mençuri nga jashtë. Shprehni veten tuaj krijuese, artistike në çfarëdo mënyre që mundeni.

Akrepi

Bëhuni gati për aksion sepse sot mund të jetë një aventurë e shpejtë, e sigurt që do t’ju mbajë në këmbë. Komunikimi me të tjerët është ajo që do të ndezë këtë zjarr. Instinkti juaj i orientuar drejt veprimit ka të ngjarë të jetë i guximshëm, prandaj bëni kujdes në të gjitha situatat. Hapni veten dhe shmangni konfrontimet!

Shigjetari

Ju pëlqen të punoni drejt një qëllimi më të madh. Dita e sotme shënon fillimin e një periudhe në të cilën ndiheni sikur po largoheni më shumë nga ai qëllim në vend që të shkoni drejt tij. Mos u shqetëso. Mendjemprehtësia që fitoni përmes këtij procesi do t’ju ndihmojë në planin afatgjatë.

Bricjapi

Energjia e shpejtë e ditës është ajo që ju nevojitet për të realizuar gjërat që ju doni. Ju jeni gati për të ndërmarrë veprime. Ju keni fuqi dhe forcë prapa jush, prandaj mos ngurroni të zgjeroni dhe eksploroni këtë dëshirë. Aventura të reja janë në horizont tani dhe ju keni një mundësi të madhe për të përfituar nga disa situate interesante.

Ujori

Mund të duket sikur të gjithë të tjerët kanë një qëllim dhe projekt përveç jush. Ndërsa të gjithë po dalin jashtë portës, ju mund të jeni ende të pasigurt se kjo është gara që dëshironi të realizoni. Mos e shtyni veten në diçka që nuk doni të bëni. Energjia e ditës është e shpejtë dhe aventureske, por nëse nuk doni luftë, mos e detyroni veten.

Peshqit

Kjo është një ditë e mrekullueshme për ju. Do të zbuloni se tendencat afatgjata po bashkohen në mënyrë harmonike. Ju keni dashuri dhe guxim për të ndarë me botën, kështu që mos kini frikë të dilni dhe të tregoheni i hapur. Merrni masa dhe jini të fortë.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Plas keq” mes vajzave të Përputhen/ Ada kapet me Alvisën: Mos fol më

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në episodin e sotëm të Përputhen ka patur shumë debate mes vajzave.

Përveç Mikelës dhe Ritvanës, tensione dhe gjuhë të ashpër ka patur edhe mes Alvisës dhe Adës.Pas transmetimit të një pjese të takimit të Alvisës dhe Bashkimit, Ada u shpreh se nuk pas mes tyre asnjë emocion. Në këtë moment Alvisa reagon duke u shprehur: Çfarë duhet të bëja, t’i hipja sipër, duke iu referuar takimit të Adës me Edin ku shfaqeshin mjaft të afruar.

LEXO EDHE:  E bukur si Bright

LEXO EDHE:  FOTOT- Pa grim dhe e pakrehur/ Ronela Hajati shfaqet krejt natyrale

Ky koment ka prekur Adën e cila ka reaguar shumë ashpër ndaj Alvisës duke i kërkuar të mos flasë më dhe të mbyllë gojën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Emina Çunmulaj nënë për herë të tretë/ Sjell në jetë djalin, zbulon emrin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Modelja e famshme, Emina Çunmulaj është bërë nënë për herë të tretë.

Pas dy vajzave, Emina ka sjellë në jetë djalin. Modelja ka bërë të ditur lajmin përmes një postimi në rrjetet sociale ku shihet duke ushqyer të voglin.

Krahas ajo ka zbuluar dhe ermin e të voglit, i cili quhet Shá Yosef Nazarian.

“Zemra ime është e mbushur. I vogli im, më ke mësuar shumë gjëra dhe një ndër to është durimi.

Ti më mësove se në jetë asgjë nuk të jepet kur ti e dëshiron por kur është e shkruar të vijë në rrugën tënde. Faleminderit për këtë mësim dhe të gjithë ato që do të vijnë më pas”, shkruan ndër të tjera Çunmulaj./ CNA.alLEXO EDHE:  FOTOT- Pa grim dhe e pakrehur/ Ronela Hajati shfaqet krejt natyrale

LEXO EDHE:  Robotika dhe shkenca/ Në kërkim të femrës perfekte artificiale

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by eminacunmulaj (@eminacunmulaj)

LEXO TE PLOTE