Connect with Us

Apple na prezonton me modelin e ri të orës inteligjente

Teknologji

Apple na prezonton me modelin e ri të orës inteligjente

Publikuar

-

CNA LAJME TEKLNOLOGJI

Apple prezantoi serinë e re të orave “Apple Watch 7” gjatë eventit vjetor i cili u mbajt në internet për të dytin vit radhazi për shkak të pandemisë së zgjatur të koronavirusit.

Ora e re, edhe pse e mbushur me karakteristika të reja, ka një pamje ndryshe nga paraardhësi i saj me panele të ngushta duke e bërë ekranin 20 përqind më të madh se Seria 6.

CNA LAJME TEKNOLOGJI

Gjiganti i teknologjisë Apple pohon se ky model i ri është më i qëndrueshëm dhe më rezistent ndaj plasaritjeve”.

Seria 7 është gjithashtu e para që përfshin një certifikatë për rezistencën ndaj pluhurit dhe mban një vlerësim të rezistencës ndaj ujit.

Apple përditësoi ekranin për të siguruar deri në 70 përqind më shumë shkëlqim sesa Seria 6, gjë që e bën më të lehtë të shohësh faqen e orës pa pasur nevojë të ngresh dorën ose të ndezësh ekranin”.

CNA LAJME TEKLNOLOGJI

Për shkak të ekranit më të madh, përdoruesit tani mund të përjetojnë tastierën e re “QWERTY” e cila mund të përgjohet.

“Apple Watch Series 7” përmban një kristal të përparuar të ridizajnuar me një gjeometri më të fortë dhe më të fortë që është mbi 50 për qind më e qëndrueshme se ajo e Apple Ëatch Series 6, duke e bërë atë më rezistente ndaj plasaritjeve pa kompromentuar qartësinë optike.

LEXO EDHE:  iPhone i ardhshëm mund të lançohet më shpejt nga Apple

Sipas Daily Mail, ora Apple, seria 7 është gjithashtu i çertifikuar për rezistencën ndaj pluhurit, duke e bërë atë më të qëndrueshëm në mjedise të tilla si plazhi.

Modeli i ri ka jetëgjatësi më të lartë të baterisë, dhe kjo duket të jetë reklama më e mirë për produktet e reja të Apple këtë vit njësoj si familja e iPhone 13.

cna teknologji

Përdoruesit e saj, do të kenë 18 orë jetëgjatësi të baterisë me një karikim të vetëm dhe pajisja fuqizohet 33 përqind më shpejt se paraardhësi i saj, shkruan CNA.al

Koleksioni “Apple Watch Series 7” zbulon se ora vjen në pesë ngjyra të reja, duke përfshirë ngjyren e zezë, “dritën e yjeve”, jeshilen, një blu të re dhe ngjyra e kuqe.

CNA TEKNOLOGJI

Së bashku me zbulimin e një ore Apple të re, gjigandi i teknologjisë njoftoi se më 27 shtator opsioni Fitness do të prezantojë një lloj stërvitje të re të kondicionimit të trupit me Pilates dhe një mënyrë të thjeshtë për të praktikuar përmes meditimit./CAN.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Miliarder, mjek, edukator dhe veteran i Forcave Ajrore të SHBA/ Njihuni me ekuipazhin e parë civil të Space X

Publikuar

-

Nga

cna teknologji

Një miliarder, një mjek,  një profesor kolegji dhe një ish-raketor i Forcave Ajrore do të marrin pjesë në udhëtimin e parë gjithë-civil në hapësirë ​​kur të hipin në një raketë SpaceX të Mërkurën dhe të nisen në orbitë.

Sipas DailyMail, misioni, i quajtur “Inspiration4”, u ble nga miliarderi Jared Isaacman, 38 vjeç, i cili është themeluesi i “Shift4 Payments”.

Isaacman njoftoi blerjen e madhe në shkurt, së bashku me lajmet se ai do t’u jepte vende tre personave të rastit.

Ai nuk do të zbulojë koston e saktë të udhëtimit, por ka thënë se ishte më pak se 200 milionë dollarë.

“Ne me të vërtetë jemi përpjekur ta bëjmë atë të arritshëm për të gjithë,” tha Isaacman në një intervistë në fillim të këtij viti.

“Njerëzit e përditshëm janë në gjendje t’i bashkohen misionit, ndërsa vetëm superfuqitë i kanë dërguar njerëzit në hapësirën e jashtme.”LEXO EDHE:  iPhone i ardhshëm mund të lançohet më shpejt nga Apple

LEXO EDHE:  Tani e tutje, mund të hidhni në gjyq Apple dhe pse jo, të fitoni një dorë para

Ekuipazhi i plotë u zbulua në mars, i cili përfshin Hayley Arceneaux, 29 vjeç, një asistente mjek në Spitalin Kërkimor të Fëmijëve të Shën Jude dhe të mbijetuar nga kanceri, Sian Proctor, 51, një edukator kolegji në Tempe, Arizona dhe Chris Sembroski, 41, një ish Raketues i Forcave Ajrore nga Everett, Ëashington, shkruan CNA.al

Ngritja është planifikuar për nesër, 15 Shtator në orën 20:00 ET nga platforma e nisjes 39A, në Qendrën Kennedy të NASA-s në Florida.

Ekuipazhi më pas do të kalojë tre ditë në një orbitë 360 milje mbi Tokë, e cila është më larg se Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar (ISS).

Atje, ata do të rrotullojnë globin një herë në 90 minuta me më shumë se 17,000 milje në orë, ose afërsisht 22 herë shpejtësinë e zërit.

Misioni ‘Inspiration4’ parashikohet të mbyllet në korrik./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Me dy kamera të fshehta/ Ray Ban dhe Facebook prezantojnë “syzet inteligjente”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Facebook ka bashkëpunuar me Ray-Ban për krijimin dhe prezantimin e syzeve inteligjente që kanë dy kamera të fshehta që mund të bëjn foto dhe video teksa je në lëvizje.

Të quajtura “Rrëfimet Ray-Ban”, vijnë me kamera të integruara me dy megapikselë të dyfishtë, një grup me tre mikrofona dhe altoparlantë diskrete të veshëve.

Imazhet dhe videot e kapura me syzet e Facebook mund të ndahen përmes një smartphone në TikTok , Snapchat , Facebook, Instagram dhe shërbime të tjera të mediave sociale.

Nisja mendohet të jetë pjesë e planit të Mark Zuckerberg që platforma e mediave sociale të bëhet një ‘metaverse’ që depërton në botën reale.

LEXO EDHE:  Apple ri-projekton dyqanet e saj 

LEXO EDHE:  iPhone i ardhshëm mund të lançohet më shpejt nga AppleTermi “metaverse” përdoret për të përshkruar hapësira gjithëpërfshirëse, të përbashkëta, të aksesuara në platforma të ndryshme ku konvergjojnë fiziku dhe dixhitali.

Zuckerberg, i cili themeloi Facebook në 2004, e ka përshkruar metaverse si një ‘internet të mishëruar’.

Syzet me kamera dhe mikrofona të integruar nuk janë një gjë e re, me Snapchat që lëshoi ​​syzet e veta të quajtura “Spectacles”në 2016, duke lejuar përdoruesit të marrin video dhe fotografi nga syzet e tyre./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përditësimi mahnitës i WhatsApp do t’ju ndihmojë të shmangni miqtë e bezdisshëm

Publikuar

-

Nga

cna lajme teknologji

WhatsApp është duke punuar për një risi që mund t’ju ​​lejojë të bllokoni kontaktet specifike, për të mos ju parë se kur keni qenë aktiv për herë të fundit në aplikacion.

Karakteristika ‘Last Seen’ shkakton probleme për disa njerëz, të cilët mund të duan të futen në WhatsApp dhe të mos ju përgjigjen menjëherë bisedave.

Sidoqoftë, Last Seen mund të përdoret kundër jush nëse një kontakt ka parë që ju keni qenë online, por nuk iu jeni përgjigjur atyre.

LEXO EDHE:  Këto janë produktet më të shtrenjta të Apple të prodhuara ndonjëherë

LEXO EDHE:  Apple ri-projekton dyqanet e saj 

Deri tani ju mund ta çaktivizoni WhatsApp -in përmes menusë së cilësime, por kjo bëhet për të gjithë kontaktet tuaja, jo për njerëz të veçantë.Sipas ekspertëve të WhatsApp  WABetainfo, aplikacioni po punon për t’i dhënë njerëzve më shumë kontroll mbi atë që mund të shohin kur ata kanë qenë në internet.

Me sa duket, ju gjithashtu do të jeni në gjendje të kontrolloni se kush mund të shohë foton e profilit tuaj dhe informacionin tuaj në Bio./ CNA.al

LEXO TE PLOTE