Connect with Us

Rriten temperaturat/ Surprizon moti, verë në Shtator

Sociale

Rriten temperaturat/ Surprizon moti, verë në Shtator

Publikuar

-

cna lajme sociale

Vendi ynë do të jetë me mot të kthjellët në pjesën më të madhe të territorit si pasojë presionit të lartë atmosferik. Por në zonat malore do të ketë kalime vranësirash të lehta.

Ndërsa pjesa e dytë e ditës sjell vranësira të pakta nëpër të gjithë Shqipërinë, ku mbetet prezente dhe gjatë natës.

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 13°C deri në 32°C.

Era do të fryejë e lehtë me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi Perëndimor duke krijuar në det dallgëzim të ulët./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Mëngjesi i ftohtë, temperaturat deri në 4 gradë/ Mos dilni pa çadra nga shtëpia

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Shqipëria do të jetë në dominimin e vranësirave të shumta të cilat do të gjenerojnë reshje të pakta shiu në ekstremin Jugor, ku në ndonjë zonë të izoluar reshjet do të jenë në formë rrebeshi deri në mesditë.

Gjatë orëve vijuese, parashikohet të kenë ndërprerje të reshjeve dhe përmirësim gradual të motit në të gjithë territorin.

LEXO EDHE:  Temperaturat ulen në mëngjes por rriten në mesditë/ Parashikimi i motit për sot

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanëtSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 24°C.

Era do të fryjë mesatare deri e fortë me shpejtësi mbi 45 km/h nga drejtimi permanent Verior duke sjell në brigjet detare dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vranësira dhe temperatura nën zero gradë/ Zbuloni surprizat që ka rezervuar moti gjatë javës

Publikuar

-

Nga

cna lajm moti

Dita ka nisur me vranësira dhe shira të konsiderueshëm që në orët e para të mëngjesit, në pjesën më të madhe të territorit shqiptar. Pritet që dita e martë të sjellë një ndërprerje të reshjeve për tu rikthyer sërisht në pjesën e dytë të ditës së mërkurë.  Në fakt dita e mërkurë, dita e enjte dhe e premte do të sjellë një itesifikim të reshjeve në pjesën më të madhe të vendit ku më problematike situata do të paraqitet sërish në zonat jugore ku shirat do të jenë me intesitete mesatare.

Me ardhjen e sistemit të vranësirave dhe shirave do të kemi një shtim të parametrit të erës duke bërë që në zonat bregdetare era të shkoje edhe në 70 ose mbi 70 kilometra në orë, dhe dallgëzim 5 ose 6 ballë. Pritet që reshjet të jenë prezentë edhe gjatë fundjavës por do të kenë dobësim të ndjeshëm të intesitetit të tyre.

LEXO EDHE:  Temperaturat ulen në mëngjes por rriten në mesditë/ Parashikimi i motit për sot

LEXO EDHE:  A do ketë “surpriza” nga moti gjatë ditës së sotme?/ Ja çfarë do të ndodhë me temperaturatSipas MeteoAlb, për sa i përket tablosë termike për sot dhe nesër, mbetemi në vlerën 23 apo 24 Gradë Celsius. Duke filluar që nga dita e mërkurë kemi rënie të temperaturave nga dita në ditë dukë kulmuar ditën e premte dhe në fundjavë ku presim temparatura të ulta 0 ose edhe -1 grade në zonat malore, ndërkohë pritet që vlera maksimale të jetë jo më shumë se 19 Gradë.

Parashikohet që këto temperatura të vijojnë gjatë gjithë javës për shkak të masave ajrore me origjinë nga veriu i Europës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Moti drejt përkeqësimit/ Shirat “mbërthejnë” vendin

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Moti i paqëndrueshëm do të vijojë të sjelli vranësira të shpeshta, ku parashikohet që herë pas here vranësirat të pësojnë zhvillim duke sjellë reshje të pakta në një pjesë të mirë të vendit tonë.

Por në orët e pasdites do të ketë shtim të mëtejshëm të vranësirave duke gjeneruar shira me intensitet mesatar në zonat Veriore dhe pjesërisht në Qendër.

LEXO EDHE:  A do ketë “surpriza” nga moti gjatë ditës së sotme?/ Ja çfarë do të ndodhë me temperaturat

LEXO EDHE:  “Vjeshtë” në qershor/ Si do jetë moti gjatë kësaj jave, ja sa arrijnë temperaturatSipas MeteoAlb, Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, si edhe mesdite duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 23°C.

Era do të fryjë mesatare në tokë dhe e fortë në det me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 5 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE