Connect with Us

Miliarder, mjek, edukator dhe veteran i Forcave Ajrore të SHBA/ Njihuni me ekuipazhin e parë civil të Space X

Teknologji

Miliarder, mjek, edukator dhe veteran i Forcave Ajrore të SHBA/ Njihuni me ekuipazhin e parë civil të Space X

Publikuar

-

cna teknologji

Një miliarder, një mjek,  një profesor kolegji dhe një ish-raketor i Forcave Ajrore do të marrin pjesë në udhëtimin e parë gjithë-civil në hapësirë ​​kur të hipin në një raketë SpaceX të Mërkurën dhe të nisen në orbitë.

Sipas DailyMail, misioni, i quajtur “Inspiration4”, u ble nga miliarderi Jared Isaacman, 38 vjeç, i cili është themeluesi i “Shift4 Payments”.

Isaacman njoftoi blerjen e madhe në shkurt, së bashku me lajmet se ai do t’u jepte vende tre personave të rastit.

Ai nuk do të zbulojë koston e saktë të udhëtimit, por ka thënë se ishte më pak se 200 milionë dollarë.

“Ne me të vërtetë jemi përpjekur ta bëjmë atë të arritshëm për të gjithë,” tha Isaacman në një intervistë në fillim të këtij viti.

“Njerëzit e përditshëm janë në gjendje t’i bashkohen misionit, ndërsa vetëm superfuqitë i kanë dërguar njerëzit në hapësirën e jashtme.”

LEXO EDHE:  A ka bërë Najada Çomo ndërhyrje në fytyrë? Flet kirurgu estetik

Ekuipazhi i plotë u zbulua në mars, i cili përfshin Hayley Arceneaux, 29 vjeç, një asistente mjek në Spitalin Kërkimor të Fëmijëve të Shën Jude dhe të mbijetuar nga kanceri, Sian Proctor, 51, një edukator kolegji në Tempe, Arizona dhe Chris Sembroski, 41, një ish Raketues i Forcave Ajrore nga Everett, Ëashington, shkruan CNA.al

Ngritja është planifikuar për nesër, 15 Shtator në orën 20:00 ET nga platforma e nisjes 39A, në Qendrën Kennedy të NASA-s në Florida.

Ekuipazhi më pas do të kalojë tre ditë në një orbitë 360 milje mbi Tokë, e cila është më larg se Stacioni Hapësinor Ndërkombëtar (ISS).

Atje, ata do të rrotullojnë globin një herë në 90 minuta me më shumë se 17,000 milje në orë, ose afërsisht 22 herë shpejtësinë e zërit.

Misioni ‘Inspiration4’ parashikohet të mbyllet në korrik./ CNA.al

 

cna teknologji
Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Teknologji

Sulmet kibernetike/ NASA jep udhëzimin si ti parandalojmë

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Sot pothuajse i gjithë njerëzimi është i përfshirë nga pasiguria digjitale.

Për këtë arsye NASA na prezanton mënyrën më të thjeshtë që rezulton se është mënyra më e vjetër dhe më e thjeshtë, fikja dhe rindezja e telefonave dhe kompjuterave, mund të pengojë hakerët që të vjedhin të dhënat.

Rindezja e shpeshtë e telefonave nuk do të ndalojë ushtrinë e kriminelëve kibernetikë ose firmat e paguara për spiunazh që kanë mbjellë dyshime në lidhje me sigurinë dhe privatsinë digjitale. Por metoda e rindezjes së shpeshtë të telefonave mund ta bëjë më të vështirë vjedhjen e të dhënave nga hakerët.

Agjencia e Sigurisë Kombëtare, NSA, publikoi vitin e kaluar një udhëzues mbi “praktikat më të mira” për sigurinë e pajisjeve mobile, në të cilin rekomandon rindezjen çdo javë të pajisjeve mobile si një mënyrë për të frenuar hakerimin.

Sipas Dily Mail, Neal Ziring, drejtori teknik i Drejtorisë së Sigurisë Kibernetike në Agjencinë e Sigurisë Kombëtare, tha se telefoni i tij inteligjent është programuar që të fiket dhe rindizet automatikisht çdo natë. Ky veprim i thjeshtë, thotë ai, e vështirëson punën dashakeqe të hakerëve.

LEXO EDHE:  “Shkodranë, mos dilni”/ Letra shqetësuese e mjekut: Respektoni masat

LEXO EDHE:  “Shkodranë, mos dilni”/ Letra shqetësuese e mjekut: Respektoni masatKëshillat për rindezjen e telefonit inteligjent në mënyrë periodike pasqyrojnë pjesërisht një ndryshim në mënyrën se si hakerët më të mirë po bëjnë veprimë në pajisjet celulare, shkruan CNA.al.

Zakonisht, pasi hakerët futen në një pajisje ose rrjet, ata kërkojnë mënyra për të qëndruar brenda sistemit duke instaluar një program të dëmshëm në sistemin e skedarëve në rrënjët e programit operues të sistemit.

Zoti Ziring thotë se ajo metodë është bërë më e vështirë pasi kompanitë prodhuese të telefonave, si Apple dhe Google, kanë siguri të fortë për të bllokuar programe keqbërëse në sistemet e tyre operuese.

Duhet të jeni të kujdesshëm në zgjedhjen e aplikacioneve që instaloni. Shkarkoni vetëm ato që ju nevojiten. Kur një aplikacion nuk ju duhet më, fshijeni. Duke bërë këtë zvogëloni mundësinë e sulmeve kibernetike”, shprehet ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Fëmijët “pre” e një sfide kriminale/ Reagon “TikTok”

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

TIKTOK -ut i është dashur të ndalojë një sfidë të bërë virale që inkurajon fëmijët të vjedhin nga shkollat ​​e tyre.

Ky trend i dëmshëm në TikTok quhet “shuplaka mashtruese”.

Sipas The Sun, fëmijët që e aplikojnë duhet të perdorin termin “mbaroi” për vjedhjen me sukses të diçkaje.

“Sfida mashtruese” shfaqet shpesh në video të fëmijëve që vjedhin gjithçka munden nga shkolla.

Në lidhje me këtë situate, TikTok njoftoi se çdo video e lidhur me sfidën do të hiqet nga platforma.

Aplikacioni gjithashtu theksoi se përdoruesit e TikTok duhet të jenë të sjellshëm me shkollat ​​dhe mësuesit e tyre.Faqja zyrtare në Twitter TikTok shkroi: “Ne po heqim këtë përmbajtje  dhe po ndjekim “hashtags” për ta ndaluar këtë situatë. Gjithashtu do të jemi të vëmendshëm në raste përseritje”.

LEXO EDHE:  Një tjetër intelektual në partinë e Topallit/ Njihuni me Genadi Mero, bashkëthemeluesin e Lëvizjes për Ndryshim

LEXO EDHE:  Mjeku Roland Xhaxho fiton betejën me Covid-19/ Së shpejti do të lërë spitalin

Më vonë shtoi: “Ju lutemi tregohuni të sjellshëm me shkollat ​​dhe mësuesit tuaj.”

Thuhet se ata të cilët e kishin aplikuar këtë trend kishin grumbulluar qindra miliona shikime.

Shumica e videove janë redaktuar për tu bërë pjesë e këngës, së Lil B “Ski Ski BasedGod”, shkruan CNA.al

Një zëdhënës i TikTok na tha: “Ne presim që komuniteti ynë të jetë i sigurt, dhe ne nuk lejojmë përmbajtje që promovon ose mundëson aktivitete kriminale”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Suksesi në rrjetet sociale/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Ekzistenca e rrjeteve sociale ka ndihmuar jashtëzakonisht shumë bisnezet por jo vetëm, sepse ofrojnë një shumëllojshmëri metodash marketingu. Publikimi i informacionit, aksesi në Web, audienca e madhe ndihmojnë në reklamimin e shërbimeve të ndryshme në çdo cep të botës.

Por është shumë e rëndësishme të ndjekim dhe planifikojmë nje strategji të mirë në mënyrë që të kemi sukses.

Nëse duam të arrijmë shumë ndjekës dhe per rrjedhojë më shumë klientë duhet të përcaktojmë disa objektiva kryesore dhe të punojmë që ti arrijmë.

Ja disa keshilla që mund t’i ndiqni për të rritur performancën tuaj në rrjetet online.

– Publikoni vazhdimisht në të gjitha rrjetet që ju menaxhoni, për këtë është e dobishme të planifikoni ato me një minimum kohe paraprakisht.

– Herë pas here matni dhe merrni statistikat e pjesëmarrjes së markës në rrjete për të parë sa po ecni.

– Jini të vëmendshëm për çështjet aktuale për të gjetur trendin e momentit, preferencat dhe bisedat e përdoruesve.

– Monitoroni markën në të cilën veproni që të mund të përballoni konkurrencën.– Bëni analiza të pjesëmarrjes ose fushatave specifike të markës në rrjete.

Kini parasysh që ka edhe aplikacione dhe mjete të tjera në internet që ndihmojnë në menaxhimin e mediave sociale për të kryer këto detyra.

LEXO EDHE:  Ndërroi jetë pasi mungonte mjeku/ Fiks Fare zbulon skandalin në tragetin e linjës Shqipëri-Itali

LEXO EDHE:  Një tjetër intelektual në partinë e Topallit/ Njihuni me Genadi Mero, bashkëthemeluesin e Lëvizjes për Ndryshim

Çfarë duhet të shmangni ?

Kini parasysh që menaxhimi duhet të jetë i vazhdueshëm. Për për këtë ju duhet të caktoni kohë specifike. Përshembull, nga ora “x” deri në orën “y” do të merrem më editimin e fotove.

Publikimet në rrjete duhet të rregullohen në mënyrë të tillë që të përshtatet me publikun e atij rrjeti. Çfarë postohet në instagram jo domosdoshmërisht duhet të jenë të njëjta në Facebook apo Linkedin, pavarësisht qëllimit, shkruan CNA.al.

Duhet të kemi parsysh që nuk  mund të postojmë përmbajtje të cilat bien ndesh me rregullat e rrjeteve sociale. Nuk duhet të kemi përmbajtje ofenduese, të kemi parasysh limitet që cakton secili rrjet Facebook apo Instagram ne lidhje me numrin e ndjekësve apo postimeve.

Ka shumë mjete që ndihmojnë për të bërë një menaxhimi të mediave sociale më të mirë. Përshembull gjetja e dikujt që ka me shujmë eksperiencë në fushen e menaxhimit të rrjetëvë sociale mund te jete shume e dobishme, pasi do të mbështetet nga përvoja dhe njohuritë, të cilat në shumë raste janë mangësi të kompanive në rrjetet sociale./CNA. al

LEXO TE PLOTE