Connect with Us

Ish-ministri i Metës ironizon Bashën/ “Luli është në opozitë të fortë me Linditën”

Politikë

Ish-ministri i Metës ironizon Bashën/ “Luli është në opozitë të fortë me Linditën”

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-ministri i Drejtësisë gjatë bashkëqeverisjes Rama-Meta, Ylli Manjani, i cili vinte nga radhët e LSI-së, ka ironizuar kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Në një postim në rrjetet sociale, Manjani ironizon Bashën, në lidhje me reagimin e djeshëm në parlament, ndaj kryeparlamentares Lindita Nikolla.

Ka plasë një opozitë e fortë kundër Lindita Nikollës or ti…!!!

Pa pa pa pa, flakë jo fjalë nxjerr nga goja shoku Luli.

Jo, ta marrë vesh doktori se Luli është në opozitë të fortë me ….. Linditën!

Opozitë te borderotë e Ramës…”-shkruan Manjani.

LEXO EDHE:  Dorëzimi i mandateve/ Basha i drejtohet Kryesisë së Kuvendit

Kujtojmë këtu se në seancën e djeshme, Basha mbajti kishte një përplasje me kryeparlamentaren Lindita Nikolla, të cilës iu drejtua me fjalët “Ti je një manikinë që merr urdhra nga dikush që nuk duhet të ishte këtu. Me çfarë pushteti e miraton rendin e ditës? Kështu është kur vendos një si ty. Turp të të vijë”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Agjencia për bashkëqeverisje”/ Bylykbashi kundër, Gjiknuri i kujton Berishën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ministrja Elisa Sporopali ka prezantuar në Komisionin e Ligjeve, projektligjin e “Agjencisë për dialog dhe bashkëqeverisje”.

Por, projektligji në fjalë është kundërshtuar nga deputeti i PD, Oerd Bylykbashi, i cili theksoi se ngritja e kësaj platforme është tregues i qartë i politizimit të administratës.

“Administrata është e paaftë për më tepër dhe e politizuar. Të gjithë e mbajmë mend si e shkatërruat ligjin civil me akt. Është tregues i qartë i politizimit ët administratës ky ligj. Ju nuk po përpiqeni që secili institucion më vete të jetë funksional. Rritja në nivelin e ligjit është qëllim për të centralizuar proces të mëtejshme. Problemet që tregon janë të qarta. Është një ligj që cenon parimet e shtetit të së drejtës. Dublon procese që ndodhin. E fundit që kanë nevojë shqiptarë është konfuzioni i qytetarëve. Dhe gjithë zgjidhja na qenka kjo agjencia, ky super shteti. Pra jo secili organ më vete. Përpjekja për të ndërhyre me ligj shton konfuzionin. Deri në nivelin e agjencisë ndodh se nuk ka impakt por duke ngritur në nivelin e ligjit do e shikoni impaktin pas disa vitesh. Kjo do të ulë efektivitetin e punës. Do të çojë edhe në rritjen e konfliktit. Më shumë ankesa do t’i drejtohen gjyqësorit, atij gjyqësor që sot nuk ekziston. Ky ligj shërben edhe për të kamufluar këtë dështim të madh në reformën në drejtësi. Do të vështirësojë edhe eksesin e qytetarëve. Atyre iu duhet zgjidhja efektive që nuk duhet të vijë nga agjencia por nga mirëfunksionimi i institucionit përkatës,” -theksoi ai.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha nuk zhgënjen kurrë

LEXO EDHE:  Thirrja e fuqishme e Bashës për shqiptarët/Nuk do të bëni asgjë më të rëndësishme këto 24 orë

Por, pas Bylykbashit, ka reaguar deputeti i PS, Damian Gjiknuri.

Sipas tij ky ligj normon të drejtën kushtetuese të qytetarëve, atë të ankesës.Gjiknuri kujtoi se ish-kryeministri Sali Berisha e nisi këtë nismë me anë të telefonit, duke vendosur një numër kontakti për të gjithë qytetarët.

“Ky ligj mundohet të normojë një të drejtë që është kushtetuese, ajo e ankesës. Nuk e vë njeri në diskutim që të gjitha ogranet kanë detyrimin t’u përgjigjen qytetarëve. Por ne jetojmë në kohën e formalizimit, që jo të gjithë qytetarët e kanë mundësi për të ndjekur të drejtën e tyre. Mërziteni ju, Berisha ai i pari, dikur ngriti një telefon që të më marrin mua. Sot u ngrit një platformë moderne. Tani krijohet një departament i tërë. Ne duam të ngremë një institucion,”- tha Gjiknuri./CNA.al

Debatet në Komisionin e Ligjeve/ Xhafaj “përplaset” me Spiropalin

LEXO TE PLOTE

Politikë

Debatet në Komisionin e Ligjeve/ Xhafaj “përplaset” me Spiropalin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Mbledhja e sotme në Komisionin e Ligjeve është shoqëruar me debate në lidhje me projektligjin e “Agjencisë për dialog dhe bashkëqeverisje”, e prezantuar nga Ministrja Elisa Spiropali.

Deputeti i Partisë Socialiste, Fatmir Xhafaj ka theksuar se ligji është i shkruar keq dhe i ka drejtuar disa pyetje ministres.

Xhafaj ka shprehur paqartësitë e tij për projektligjin, duke kërkuar më shumë sqarime nga ministrja.“Ka qenë një hap i madh përpara në këto tetë vite dhe kjo është një gjë pozitive. Por ligji nuk e ka qartësinë e nevojshme, por e komplikon. Projektligji në thelb ka qëllim të mirë dhe duhet mbështetur. Por ligji vetë shkon përtej, është i shkruar keq. Edhe relacioni është shumë i thatë, jo argumentues për qëllimet që ka pasur nisma vetë. Spiropali bëri një prezantim të mirë dhe sqaroi disa momente të rëndësishme. Por unë ende kam disa paqartësi dhe dua të shtroj disa pyetje.

Relacioni flet për riorganizim të agjencisë. Cili është statusi aktual i agjencisë? Cilat janë disa nga arritjet dhe problematikat e konstatuara të kësaj strukture? Cilat janë arsyet pra që ndikojnë këto për ta ngritur në forcën e ligjit? Sa qytetarë i janë drejtuar kësaj agjencie në këto vite?

Agjencia e sjell në këtë nuk arrijmë ta kuptojmë çfarë statusi dhe pozicioni ka në strukturën e administratës shtetërore. Ky hyn agjencia, është institucion varësie apo autonome? Nuk e kuptoj zonja ministre pse duhet të ketë flamur dhe stemë kjo agjenci. Mbrojtja e të dhënave si do të garantohet? A ka nevojë në këtë ligj apo duhet t’i referohemi ligjeve të tjera. Në cilin ligj nuk kuptoj cili është roli i sekretarit të përgjithshëm”-tha ndër të tjera Fatmir Xhafaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Shfryhet” Toyota Yaris, ku u gjetën 3.4 milion euro/ Gjykata dënoi Lulzim Bashën dhe Elvis Vladin

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Tiranës ka dënuar me 1 vit e 6 muaj burg Elvis Vladin për gjetjen e 3.4 milionë euro në Portin e Durrësit.

Paratë u gjetën në vitin 2018, brenda një makine “Toyota Yaris” në 2018.

Kujtojmë se ky rast ka shkaktuar bujë, pasi u diskutua në Kuvend.

Por me dënimin e dhënë nga Gjykata, kjo çështje është sfumuar dhe ka rezultuar një flluskë sapuni.

Akuza për pastrim parash në kuadër të grupit të strukturuar kriminal” është zëvendësuar me veprën penale mos deklarimi i të hollave në kufi.Në vitin 2018, ishte kreu i PD-së Lulzim Basha, i cili nga foltorja e Kuvendit, akuzoi kreun e grupit parlamentar socialist se ishte kapur Toytoa Yaris me para në Portin e Durrësit.

LEXO EDHE:  Dorëzimi i mandateve/ Basha i drejtohet Kryesisë së Kuvendit

LEXO EDHE:  “25 prilli masakër zgjedhore”/ Murrizi nxjerr “zbuluar” Bashën: Pse ha…

Kujtojmë se kjo çështje në fillim u përdor si një ‘kal beteje’ nga opozita shqiptare për të akuzuar ashpër kryetarin e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla.

“Ta kanë zbuluar Toyotën, o zgërdhimtar, bashkë me 1.5 milion euro të drogës brenda”, denoncoi Basha në atë kohë.

Basha u akuzua politikisht për dekonspirim të operacionit, nag ana tjetër Taulant Balla e paditi për shpifje, lidhur me deklaratat në Kuvend.

Lulzim Basha u dënua nga gjykata me 50 mijë lekë gjobë për shpifje ndaj Taulant Ballës./CNA.al

LEXO TE PLOTE