Connect with Us

10 qytetet më të kërkuara në botë/ Zbuloni cilat janë ato

Udhëtoni

10 qytetet më të kërkuara në botë/ Zbuloni cilat janë ato

Publikuar

-

cna lajm aktualitet

Kompania amerikane e Tripvisor e cila operon në internet mbi një website në lidhje me udhetimet, restorantet dhe hotelet ka vlerësuar në bazë të komenteve të udhëtarëve 10 qytetet më të kërkuara në website-n e saj.

Daily Mail ka zbardhur sot listën e 10-të qyteteve më të kërkuara në botë, shkruan CNA.a.l

Bali, Indonezi- Bali njihet për plazhe, të cilat janë të përshtatshme për sërf, zhytje, etj. Është një vend i vogël, por me peisazhe te mrekullueshme. Përgjatë një shëtitje në qytet të mund të shikosh njerëzit të veshur elegant dhe piramida frutash ekzotike në çdo rrugicë.

cna lajm aktualitet

Londër -Është një nga qytetet më të zhvilluara në botë dhe gjithashtu vizitohet nga një numër i lartë turistësh. Disa nga ndërtesat më interesante që mund të vizitosh janë Shtëpia e Parlamentit, Kulla e Londrës, Pallati Mbretëror, etj.

cna lajme aktualitet

Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe,  është qyteti më i madh i bukur dhe modern i  Emirateve të Bashkuara Arabe. Dubai njihet për tregjet e tij të shtrenjta, arkitekturën moderne dhe jetën luksoze të natës. Por gjithashtu është qyteti me infrastukturën më të zhvilluar në rruzullin tokësor. Nga ana tjeter Dubai njihet si vendi i pushimeve luksoze e megjithate numri i vizitorëve është jashtëzakonisht i madh.

cna lajm aktualitet

Rome, Itali- “Qyteti i Përjetshëm” u ngrit në shtatë kodra në 753 para Krishtit. Sipas legjendës, themeluesit e saj ishin vëllezërit Romulus dhe Remus, paraardhësi i largët i të cilit është trimi që u bë i famshëm falë Luftës së Trojanit. Kryeqyteti i Italisë moderne është një ndihmë vizuale për ata që janë të interesuar në arkitekturën antike

cna lajm aktualitet

Paris, Francë-Kryeqyteti francez është kaq i bukur sa që vizitorët e kanë të vështirë të vendosin se çfarë duhet të shohin më përpara. Nuk janë vetëm pamjet e mrekullueshme e mbresëlënëse! Nuk është vetëm ushqimi, as restorantet dhe kafenetë që me dizajne elegante shtrihen anash secilës rrugë që përshkon qytetin 12 milionësh. Është e vështirë për të thënë se cilën pjesë të qytetit duhet ta vizitoni më së pari, por diku duhet t’ia filloni. Është një qytet i banuar për më shumë se dy mijë vjet dhe me më shumë se 2400 vepra arti që mund të vizitohen.

LEXO EDHE:  “Lonely Planet”, 10 qytetet që duhen parë në vitin 2019/Mes tyre edhe Shqipëria

cna lajm aktualitet

Hanoi, Vietnam-Hanoi është kryeqyteti i Vietnamit dhe qyteti i dytë më i madh i vendit. Ai është i vendosur në bregun e djathtë të Lumit të Kuq. Tregjet e Hanoit janë si një kartolinë e qytetit. Qyteti tërheq turistët, kryesisht për pamjet e tij historike.

cna lajm aktualitet

Kretë, Greqi-Kreta është ishulli më i madhi dhe më popullor i Greqisë. Ajo formon një pjesë të pëlqyeshme të ekonomisë dhe trashëgimisë kulturore të Greqisë duke ruajtur tiparet e veta kulturore lokale (për të punuar si dialektin e vet, poezinë dhe muzikën).

cna lajm aktualitet

Bangkok, Tailandë-Bangkoku, qyteti i një mijë ngjyrave në Tajlandë.. Në këtë qytet, për arkitekturat e tij polikromatike dhe demonët e çuditshëm të artë qëndron Pallati i Madh i Bangkok, ish-rezidenca zyrtare e sundimtarit të Tajlandës. Ai përbëhet nga njëqind ndërtesa që ju lënë pa frymë për shumëllojshmërinë e stileve arkitekturore dhe pasurinë e detajeve. Është një festë e artë dhe mozaikë, tempujt dhe kishat.

cna lajm aktualitet

Barcelonë, Spanjë-Barcelona është qyteti i buzëqeshjeve të përjetshme, dielli dhe arkitektura unike. Ajo është një  nga qendrat ekonomike, tregtare, turistike dhe kulturore kryesore të botës, dhe ndikimet e saj në arsim, argëtim, media, modë, shkencë, art kontribuojnë në statusin e saj si një nga qytetet më të mëdhenj globalë të botës. Në të vërtetë, ajo është një qendër e madhe ekonomike dhe një qendër financiare gjithnjë në rritje Barcelona është një qendër transporti, me një nga portet kryesore të Europës, një aeroport ndërkombëtarë, shkruan CNA.al.

cna lajm aktualitet

Stamboll,Turqi-Stambolli është qyteti i vetëm në botë, i cili gjendet në dy kontinente, Evropë dhe Azi, dhe më të cilin krenohen edhe Perëndimi edhe Lindja, për historinë mijëravjeçare, kulturën, artin dhe bukurinë e tij.I njohur ndërkombëtarisht si Istanbul, është një prej qyteteve më të bukura të kontinentit evropian. Është qyteti dhe porti më i madh i Turqisë! Qendra kryesore kulturore, ekonomike dhe industriale në vend. Me popullsi prej rreth 14,6 milionë banorë, është një nga qytetet më të populluara në botë./CNA.al

cna lajm aktual;itet

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Udhëtoni

“M’u lut se do e hiqnin nga puna”/ Sindi “masakron” Olsa Muhametajn

Publikuar

-

Nga

cna lajem show

Sindi Loci, ish konkurentja e “Përputhen” u kthye në emrin më të përfolur në median roze sidomos pas deklaratës në lidhje me virgjërinë e saj. Ajo u përfol edhe në lidhje me debatet e forta që shkaktonte në studio.

Edhe pas mbarimit të Përputhen Sindi është mjaft aktive në rrjetet sociale dhe shpesh është prezente ne emisione të ndryshme televizive.

Së fundmi Sindi ka qenë e ftuar në “Kosova show” ku ndër të tjera ka folur në lidhje me produksionin e Përputhen. Ajo ka hedhur akuza të rënda veçanërisht ndaj autores së programit Olsa Muhametaj, por nuk është kursyer as ndaj Borës apo Arjanit.

Sipas Sindit, çdo gjë në atë program ishte kundër saj, madje ajo pohoi edhe se ishte detyruar nga Olsa të mos dilte me djemtë që ajo kishte pelqim vetëm për shkak të publikut. Ajo vazhdoi edhe më tej duke treguar se kishte kërkuar me ngulm të largohej nga Përputhen por Olsa i ishte lutur që të mos e bwnte, ndryshe do ta pushonin nga puna.

LEXO EDHE:  Patjetër, duhet ta vizitoni Kepin e Rodonit

LEXO EDHE:  Basha lë thatë aleatët?/ Nishani: PD do paraqesë listën për 140 vendet e ParlamentitOlsa ka folur me nënën time në telefon dhe i ka kërkuar që unë të kthehesha në përputhen ose ndryshe do pushohej nga puna për keq menaxhim dhe sepse show do të merrte fund” – është shprehur Sindi.

Ajo nuk është kursyer as ndaj opinionistit të Përputhen Arjan Konomi me të cilin ka pasur shpesh herë debate por nuk ka lenë pa përmendur as moderatoren Bora Zemani.

Emision antivlerash ku njerëzit shiten për disa klikime”.Ky ishte opinioni i Sindit në lidhje me “Përputhen”, duke nënkuptuar së pjesëmarrja e saj atje ishte gabim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Udhëtoni

Orinda dhe Turi bëhen prindër për herë të parë/ Zbulohet emri i vajzës

Publikuar

-

Nga

Moderatorja Orinda Huta dhe Turjan Hysko janë bërë sot prindër për herë të parë.

Lajmin e ka bërë me dije vetë Turi përmes një postimi në rrjetet sociale. Ai ka publikuar foton e krevatit te vajzës ndërsa ka zbuluar dhe emrin e vogëlushes.Mësohet se vogëlushja quhet Atara./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Udhëtoni

FOTOT-Sa e bukur është Shqipëria/ Ku mund të udhëtoni dhe kaloni ditë fantastike

Publikuar

-

Nga

FOTOT-Sa e bukur është Shqipëria/ Ku mund të udhëtoni dhe kaloni ditë fantastike

Shqipëria është një nga vendet e cila vlerësohet si e bekuar nga natyra me një peisazh piktoresk.

Natyra e virgjër dhe misteret kulturore kanë qenë gjithnjë një pikë e fortë, ku turistët tërhiqen për të vizituar të paktën një herë Shqipërinë. E nëse e vizitojnë njëherë, turistët e shfaqin dëshirën për tu rikhtyer në këtë vend të pikturuar magjishëm, me bregdet, me male, me fusha, me qytete të gjelbërta e të gurta dhe plot histori.

Shqipëria është një vend i dashur shumë për turistët, si në dimër me malet me dëborë, ashtu edhe në verë me plazhet e nxehta.

Gazetari Arbër Agalliu në një postim të tijin në rrjetet sociale, kërkon sugjerime nga komentuesit për të vizituar disa nga vendet e Shqipërisë dhe ndjekësit kanë zbuluar vendet më piktoreske.

Nga vendet historike tek ato vende me bregdet që aq shumë lakmojnë turistët kur vizitojnë Shqipërinë.

Përveç kësaj nuk mungon detaji, që pothuajse të gjithë ndjekësit kanë evidentuar nga vendet që kanë sugjeruar për të vizituar, mikpritja e shqiptarëve, gatimet tradicionale, apo edhe arredimi tradicional që nuk mungon në shumë vende si Kruja, Shkodra, Gjirokastra.

Disa nga vendet më të rekomanudara sipas komenteve janë Kruja, Thethi, Shkodra, Berati, Livadhe, Brosh, Lezhe, Tropoje, Diber, kanionet e Osumit, Korçë, Pogradec, Durrës, me pak fjalë të gjitha vendet e Shqipërisë.

Sigurisht nuk mund të mungonte në rekomandime edhe Kosova.

Vendet historike

Butrinti: Me emrin e lashtë Buthrotum shtrihet rreth 18 km në jug të Sarandës. Pranë tij ndodhet edhe liqeni me ujë të kripur me të njëjtin emër. Është një nga sitet më interesante arkeologjike në Shqipëri, ku vlera të veçanta ka teatri me formë gjysme-rrethi.

Durrësi: Sot është qyteti port më i rëndësishëm i Shqipërisë. Në pjesën jugore ndodhet plazhi i tij i gjatë më shumë se 10 km. Gjatë periudhës verore në Durrës vijnë më shumë se 150.000 turiste në ujerat e detit Adriatik. Monumentet e qytetit antik i kanë rezistuar kohës dhe janë akoma sot në një gjendje të mire. Durrësi është një destinacion interesant për turizmin historik.

Kruja: Kalaja e Krujës u ndërtua gjatë shekujve të 5-të dhe 6-te. Ka një formeeliptike me siperfaqe prej 2.25 hektarësh. Muret rrethuese janë të përforcuara nga 9 kulla, të cilat shërbenin për vëzhgim dhe sinjalizim gjatë periudhave të luftërave. Brenda mureve të kalasë gjenden ende disa shtëpi të banuara.

Vendet me një klimë mjaft të mirë dhe kurative

Në Shqipëri ka disa llixha si përshembull në Diber, Elbasan ne Fushëkruje. Përtej këtyre Shqipëria ka në zona të caktuara një klimë mjaft të shëndetshme.

Vendet me turizmin malor më të zhvilluar

Voskopoja: Ndodhet rreth 21 km nga Korça mbi një pllajë 1160 metra mbi nivelin e detit. Karakteristike e vendit është ajri i pastër dhe uji i freskët dhe kurativ. Gjatë dimrit mund të praktikohet sporti i skive. Fshati është një nga zonat me tërheqëse.

Razma: Fshati i Razmës ndodhet rreth 41 km në veri të Shkodrës; është vendi ideal për të praktikuar alpinizmin malor dhe skitë. Fshatrat e tjerë rreth tij, Vermosh, Boga dhe Vukli janë unike për bukurinë e tyre natyrore. Fshati të ofron mundësi akomodimi për vizituesit.

Parku Kombëtar i Luginës së Valbonës: Parku ka një siperfaqe prej rreth 8.000 hektarësh dhe ndodhet 25–30 km në veri të qytetit të Bajram Currit. Vlerat e tij shkencore, turistike dhe kurative janë të kombinuara me një bio-diversitet të rëndësisë kombëtare dhe ndërkombëtare.

Parku Kombëtar i Thethit: Gjendet në Alpet shqiptare, pranë Bjeshkëve të Namuna, 70 km nga Shkodra, ka një siperfaqe rreth 2.630 hektarë. Një monument natyror vërtete interesant është ujëvara e Grunasit. Ujerat e saj zbresin nga një lartësi prej 30 metër.

Parku Kombëtar i Malit të Dajtit: Gjendet në pjesën lindore të kryeqytetit dhe mbulon një siperfaqe prej 3.300 hektarë. Fauna këtu është e një shumëllojshmërie të madhe dhe e një interesi të madh. Parku është një zonë ku rriten disa gjitare të mëdhenj, si derri i egër, ujku, dhelpra, ariu, macja e egër etj.

Parku Kombëtar i Llogarasë: Gjendet 36 km nga qyteti bregdetar i Vlorës. Eshtë një park i mbrojtur dhe me një shumëllojshmëri të pakrahasueshme bimore dhe shtazore. Restorantet dhe kampet e pushimit janë të një cilësie të lartë. Ato ofrojnë shumëllojshmëri në kulinari, duke filluar që nga prodhimet tradicionale (mishi i Karaburunit, djathi i dhisë, kos fshati, erëza bio dhe mjalt lulesh mali etj) dhe të gjitha llojet e gatimeve mesdhetare. Monumente kulture janë Pisha Flamur e ruajtur në vite. Mundesitë për kamping dhe aktivitete sportive janë të panumërta në hapsirat bosh të parkut.

LEXO EDHE:  Mbi 50 milionë të infektuar me koronavirus në Evropë

LEXO EDHE:  Mbi 50 milionë të infektuar me koronavirus në EvropëParku Kombëtar i Qafështamës: Gjendet 50 km nga kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana. Është një park i mbrojtur dhe me shumëllojshmëri të florës dhe faunës. Pema më e famshme e zonës është ahu. Në të spikatet uji i mrekullueshëm i burimit, i tejmbushur me magnezium dhe ajri i pastër. Ky park, ende pak i njohur për qytetarët, ka një histori shumë të lashtë , që nga fakti që ka qenë destinacioni kryesor i pushimeve mbretërore, ku mbretëresha Geraldina pinte ujë vetëm nga burimi i “KROIT TE NENES MBRETERESHE”, e deri në kampin qeveritar, i cili duhej një autorizim apo gradë e lartë të qëndrojë në të. Falë ujit dhe ajrit, ky park është shquajtur në shërimin e sëmundjeve të rrugëve të frymëmarrjes.

Bregdetet më të bukura të Shqipërisë

Përkatësisht turizmi pranë detit i përqendruar në perëndim të vendit dhe veçanërisht në Velipojë, Shën Gjin, Durrës, Vlorë, Rivierë dhe Sarandë, Ksamili është mëse i frekuentuar. Këto qytete ofrojnë dhe një numër të madh shërbimesh, hotele dhe restorante, duke tërhequr vitet e fundit vëmendjen e turistëve të huaj.

Ksamili

Ksamili është cilësuar dhe si perla e Jonit dhe qëndron para ishullit të Korfuzit, pak kilometra nga kufiri grek. Në këtë plazh të bregdetit të Jonit ndodhen ishujt, të cilët mund t’i eksplorosh me not ose me një udhëtim me varkë, duke lënë prapa Parkun Kombëtar të Butrintit, një nga parqet më të bukura arkeologjike të Ballkanit, sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Karaburuni

Pamja e Karaburunit është spektakolare, sepse ofron kaq shumë qoshe të fshehura. Pranë bregut që rrethon Vlorën, qyteti i tretë i vendit, gjejmë Parkun Detar Kombëtar. Mos e humbisni gjirin e Gramës, të fshehur midis maleve shkëmbore. Në Karaburun, uji është kristal dhe ka shumë limane të veçuar me guralecë të bardhë.

Borshi

Borshi është plazhi më i gjatë në brigjet e Jonit, me tre kilometra vijë bregdetare është vendi ideal për ata që duan të pushojnë. Plazhi është i rrethuar nga natyra e lulëzuar e përbërë kryesisht nga pemët e ullirit dhe agrumet. Ata që e duan ecjen mund ta bëjnë këtë në bregdet, i cili ofron dhe një zbulim të artit bizantin, ku mund të vizitohet fshati me të njëjtin emër dhe kështjellën e tij.

Velipoja

Plazhi i Velipojës është plazhi më verior i vendit që ndodhet 22 km nga qyteti i Shkodrës dhe është një nga destinacionet më të preferuara për atë që duan detin. Katërmbëdhjetë kilometra vijë bregdetare karakterizohen nga një plazh i pasur me jod. Një vend i dashur nga ata që duan të praktikojnë sportet ujore.

Shëngjini

Plazhi i Shëngjinit është një tjetër plazh ranor pranë rrethit të Lezhës, i vendosur 8 km nga qyteti historik i Lezhës. I njohur për rërën e tij dhe faktin që këtu do të gjeni diellin 300 ditë në vit. Një zonë shumë e populluar, veçanërisht në verë, zona e Shëngjinit është e njohur në të gjithë Shqipërinë si për detin, gjithashtu dhe për kuzhinën e saj të famshme.

Rana e Hedhun

Në veri të Shëngjinit, gjendet plazhi i mrekullueshëm i quajtur Rana e Hedhun, i cili është i mbrojtur mirë nga erërat e asaj zone. Ky plazh është quajtur kështu, për shkak të peizazhit të tij me kodra të larta me pamje nga deti dhe të mbuluara me rërë. Sporti më i praktikuar? Rrëshqitni në dunat e rërës!

Durrësi

Plazhi i Durrësit, i vendosur vetëm 39 km larg Tiranës, është plazhi më i madh dhe më i vizituar në vend. Nuk është rastësi që vija bregdetare është gjithmonë e mbushur me njerëz, pasi ofron një kuzhinë të shkëlqyer dhe shumë argëtim. Thellësia e detit gradualisht rritet, gjë që e bën plazhin të sigurt për familjet dhe fëmijët. Durrësi është qyteti i dytë më i madh në Shqipëri dhe porti kryesor i vendit.

Vlora

Vlora, është porti i dytë më i madh në vend dhe është një nga qendrat e turizmit shqiptar, por plazhi ka shumë vende turistike, veçanërisht sepse është një qendër për ata që duan të zhyten në plazhet e vogla dhe shkëmbore të gjirit të Vlorës, ose të vizitojnë portin e Orikumit.

Më poshtë do të gjeni komentet e shumta të ndjekësve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: