Connect with Us

10 arsyet pse duhet të konsumoni më shumë fruta dhe perime

Shëndeti

10 arsyet pse duhet të konsumoni më shumë fruta dhe perime

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Për fat të keq, kudo të shkojmë, ushqimi që ne konsumojmë po largohet gjithmonë e më shumë nga natyra. Raftet e dyqaneve ushqimore janë të mbushura me ushqime të përpunuara me konservantë dhe aditivë. Edhe nëse nuk i blejmë, konsumojmë ushqime të shpejta të cilat gjithashtu janë të dëmshme për shëndetin tonë.

Nuk është për t’u habitur që obeziteti, sëmundjet e zemrës, diabetit dhe sëmundjet e tjera metabolike janë rritur vazhdimisht gjatë viteve të fundit.

Për këtë arsye është shumë e domosdoshme të përfshijmë sa më shumë fruta dhe perime në dieten tonë, shkruan CNA.al.

Orlandohealth rendit 10 arsyet kryesore pse duhet ta bëjmë këtë gjë:

Frutat dhe perimet janë një burim i madh i vitaminave dhe mineraleve.

Ju nuk do të gjeni një burim më të mirë ushqyes sesa frutat dhe perimet, të cilat janë të mbushura me vitamina A, C dhe E, si dhe magnez, zink, fosfor dhe acid folik. Për kaliumin, një nga mineralet më të rëndësishme për shëndetin tuaj, hani shumë avokado, patate të ëmbla, banane, kumbulla të thara dhe madje edhe pure paste domate.

Ju mund të shijoni një larmi shijesh.

Mund të provoni shije të forta si qepët, ullinjtë dhe specat, ose opsione më të buta siç janë kërpudhat dhe misri.Për shije të ëmbla, frutat si ananasi, rrushi ose kumbulla janë të shkëlqyera, ndërsa limonët janë më të thartë.

Shumë fibra.

Shumica e frutave dhe perimeve kanë shumë fibra për t’ju ​​mbushur dhe për të rritur shëndetin e zorrëve, por disa kanë më shumë se të tjerat. Perimet e pasura me fibra përfshijnë angjinare, bizele jeshile, brokoli dhe lulelakër. Frutat me fibra të lartë përfshijnë mjedra, dardha, mollë dhe kungull.

Janë me pak kalori dhe me pak yndyrë.

Mesatarisht, frutat dhe veçanërisht perimet janë shumë të ulëta në kalori dhe yndyrë, që do të thotë që ju mund të hani më shumë për t’ju ​​mbajtur të ndiheni të ngopur pa u shqetësuar për kalori shtesë ose yndyrë. Ju mund të kurseni më shumë se 200 kalori duke ngrënë gjysmë filxhani rrush kundrejt një të katërtës së një filxhani M & Ms. Thënë kështu, ka përjashtime, të tilla si avokado, ullinj dhe kokosit.

Mbroni kundër kancerit dhe sëmundjeve të tjera.

Shumë perime dhe fruta përmbajnë fitokimikate, të cilat janë substanca biologjikisht aktive që mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër disa sëmundjeve. Kjo do të thotë që ju mund të ulni rrezikun e diabetit të tipit 2, goditjes në tru, sëmundjeve të zemrës, presionit të lartë të gjakut dhe kancerit duke i shtuar ato në dietën tuaj. Veçanërisht zarzavatet kryqëzuese, të tilla si brokoli, lakra, jakëza dhe lakra, janë lidhur me zvogëlimin e rreziqeve të kancerit.

LEXO EDHE:  Cfarë të hamë për për shëndetin seksual ideal femëror?

Frutat dhe perimet ju ndihmojnë të mbani shëndet të mirë.

Për shkak se ato kanë pak yndyrë të ngopur, kripë dhe sheqer, frutat dhe perimet janë pjesë e një diete të ekuilibruar mirë që mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë ose të parandaloni shtimin në peshë. Plus, ato mund t’ju ​​ndihmojnë të ulni inflamacionin, dhe të ulni nivelet e kolesterolit dhe presionin e gjakut.

I ulët në natrium dhe kolesterol.

Frutat dhe perimet e freskëta përmbajnë vetëm sasi të vogla të natriumit. Shumë njerëz mendojnë se selino është e pasur me natrium, por në fakt, një kërcell përmban vetëm 30 mg, që kontribuon 1 përqind në vlerën e rekomanduar ditore. Kolesteroli nuk ekziston në fruta dhe perime fare.

Të freskëta, të ngrira, të konservuara, të thata – të gjitha janë ushqyese.

Ndërsa ngrënia e frutave dhe perimeve të freskëta mund të jetë preferenca juaj, nuk ka shumë ndryshim nga pikëpamja e të ushqyerit kur krahasoni produktet e ngrira, të konservuara ose të dehidratuara. Në fakt, shumica e produkteve të ngrira dhe të konservuara përpunohen brenda orëve të korrjes, kështu që vlera ushqyese mbyllet shpejt.

I përshtatshëm, i shpejtë dhe i lehtë.

Ndryshe nga shufrat granola ose krisur, shumë fruta dhe perime nuk kanë nevojë për ndonjë paketim. Kështu që ju lehtë mund të kapni një banane ose një mollë ndërsa po dilni nga dera.

Së fundi … lengje natyrale!

Nëse keni një blender, gjithçka që ju nevojitet janë fruta dhe akull për të përgatitur një smoothie të shijshëm duke përdorur të gjitha shijet tuaja të preferuara. Dhe këtu është një këshillë – kur bëni një smoothie me fruta, mos ngurroni të hidhni sa më shumë spinaq të freskët sa të doni. Spinaqi nuk fillon të shijojë si “spinaq” derisa ta gatuani. Edhe fëmijët nuk mund të bëjnë dallimin!

Shijimi i frutave dhe perimeve është një mënyrë e shkëlqyer për të përmirësuar shëndetin tuaj dhe për të shijuar atë që hani. Ndërsa mund të duhet pak kreativitet dhe  përpjekje për të provuar gjëra të reja, kalimi në një dietë me më shumë fruta dhe perime ia vlen padyshim!/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Rritet sërish numri i rasteve me Covid/ Ja sa viktima janë regjistruar sot

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer, 5175  testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 872 qytetarë, dhe 7 viktima.

Rastet pozitive janë konfirmuar në këto bashki: 272 raste në Tiranë, nga 70 raste në Shkodër, Fier, 60 në Vlorë, 43 në Durrës, 34 në Sarandë, 33 në Elbasan, 17 në Pogradec, nga 15 raste në Kukës, Lushnje, 14 në Lezhë, nga 13 raste në Vau i Dejës, Vorë, Mallakastër, nga 12 raste në Kurbin, Korçë, 11 në Kuçovë, nga 10 raste në Malësi e Madhe, Berat, nga 9 raste në Dimal, Gjirokastër, Kavajë, Krujë, 8 në Gramsh, 7 në Dibër, nga 6 raste në Pukë, Tepelenë, Devoll, nga 5 raste në Shijak, Has, nga 4 raste në Kamëz, Divjakë, Himarë, Delvinë, Libohovë, Këlcyrë, Cerrik, Peqin, nga 3 raste në Skrapar, Përmet, Bulqizë, nga 2 raste në Tropojë, Mirditë, Mat, Kolonjë, Poliçan, nga 1 rast në Librazhd, Memaliaj, Dropull, Klos, Rrogozhinë.

LEXO EDHE:  Cfarë të hamë për për shëndetin seksual ideal femëror?

LEXO EDHE:  10 mënyra për t’u dobësuar pa mbajtur dietë

Janë 12,745 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 224 pacientë, nga të cilët 19 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 7 qytetarë: 5 qytetarë nga Tirana të moshave 67-79 vjeç, 1 qytetar 64 vjeç nga Durrësi, 1 qyterar 64 vjeç nga Berati.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 820 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 148,937 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (21 Shtator 2021)Raste të reja ditore 872
Të shëruar në 24 orë 820
Të shtruar në spitale 224
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 5175

Testime totale 1,160,896
Raste pozitive 164,276
Raste të shëruara 148,937
Raste Aktive 12,745
Humbje jete 2,594

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5422
Shkodër 1277
Durrës 1229
Fier 1195
Vlorë 744
Lezhë 590
Elbasan 667
Berat 495
Korçë 327
Kukës 313
Gjirokastër 263
Dibër 223

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Doza përforcuese e vaksinës J&J nxit përgjigje të fortë imunitare

Publikuar

-

Nga

Kompania Johnson & Johnson publikoi disa të dhëna që tregojnë se dhënia e një doze përforcuese të vaksinës së saj kundër koronavirusit siguron një përgjigje të fortë imunitare pas disa muajsh nga marrja e dozës së parë.

Në një deklaratë të martës, J&J tha se kishte kryer dy studime të hershme që përfshinin persona që kishin marrë vaksinën e saj. Gjetjet treguan se një dozë e dytë prodhonte një përgjigje të shtuar imunitare tek personat nga mosha 18 deri në 55 vjeç. Rezultatet e studimeve nuk janë rishikuar ende nga ekspertë të tjerë të fushës.

Kompania njoftoi se ndodhet në bisedime me Administratën Amerikane të Ushqimit dhe Barnave, Agjencinë Evropiane të Barnave e të tjera agjenci në lidhje me përdorimin e dozave përforcuese të vaksinës së saj.

Vaksina e J & J është miratuar për përdorim në SHBA, në të gjithë Evropën dhe sipas planeve të paktën 200 milionë doza të saj do të shpërndahen falë programit COVAX të mbështetur nga OKB-ja që synon shpërndarjen e vaksinave në vendet e varfra. Por kompania është po përballet me probleme në prodhim. Ndërkohë ajo u detyrua të hedhë me miliona doza me probleme të prodhuara në një fabrikë në Baltimorë.

LEXO EDHE:  Benefitet e vajit të ullirit/ Lufton demencën, sëmundjet e zemrës dhe kancerin

LEXO EDHE:  Kujdes! Harrojini këto zakone nëse doni lëkurë të shëndetshme!Vaksina J&J është konsideruar kritike për t’i dhënë fund pandemisë nga zyrtarë të shumtë të shëndetësisë pasi ajo jepet me një doze të vetme. Droja e lidhur me variantin delta të koronavirusit që përhapet më lehtë ka shtyrë qeveri të ndryshme të marrin në konsideratë përdorimin e injeksioneve përforcuese për shumë vaksina të miratuara.

Javën e kaluar, ekspertët e FDA-së rekomanduan që personat mbi 65 vjeç të marrin një dozë të tretë të vaksinës së COVID-19s të prodhuar nga Pfizer-BioNTech ndërsa Britania më parë kishte autorizuar injeksione përforcuese për personat mbi 50 vjeç. Vende të tjera përfshirë Izraelin, Francën dhe Gjermaninë gjithashtu kanë nisur të ofrojnë doza të treta të vaksinave për disa grupe.

Organizata Botërore e Shëndetësisë u ka bërë thirrje vendeve të pasura të ndalojnë dhënien e dozave përforcuese deri të paktën në fund të vitit, duke thënë se vaksinat duhet të dërgohen menjëherë në Afrikë, ku më pak se 4% e popullsisë është imunizuar plotësisht./voa

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Studimet mbi mbrojtjen imunitare/ Nuk duhet të heqim dorë nga vaksinimi

Publikuar

-

Nga

cna lajme blog

Nga Blerta Brati

Informacionet sot mbi studimet publikohen aq shpejt , sa vetem profesionistet mund ti shohin me gjakftohtesi!

Sipas një studimi të botuar më 28 maj në revistën JAMA Internal Medicine,  mbrojtja natyrale ishte ende efektive per me shume se një vit.

“Imuniteti natyror ndaj SARS-CoV-2 duket se jep një efekt mbrojtës për të paktën një vit, i cili është i ngjashëm me mbrojtjen e raportuar në studimet e fundit të vaksinave”, thote Dr Nicola Mumoli, studiues në Spitalin Fornaroli në Magenta (Itali) dhe autor të studimit.

LEXO EDHE:  Kujdes! Harrojini këto zakone nëse doni lëkurë të shëndetshme!

LEXO EDHE:  Kujdes! Harrojini këto zakone nëse doni lëkurë të shëndetshme!Studiuesit theksojnë se gjetjet e tyre nuk duhet të shpërqendrojnë publikun nga imunizimi.

1.Së pari, ne nuk e dimë sa zgjat imuniteti natyror,” shkroi Dr. Mitchell Katz, një studiues në NYC Health and Hospitals, në një editorial që shoqëronte studimin.

2.Për më tepër, nuk dihet në çfarë mase imuniteti i bazuar në sëmundje mbron nga variantet më të reja të SARS-CoV-2.

3.Për të mbështetur qëndrimin kemi shembullin e lisë, «sëmundja e vetme njerëzore që është çrrënjosur. Ajo u zhduk nga vaksinimi, jo nga infeksioni natyror. “

LEXO TE PLOTE