Connect with Us

Pse duhet të ikë Lulzim Basha?!

Opinione

Pse duhet të ikë Lulzim Basha?!

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ditët e fundit në Partinë Demokratike ka plasur një debat, një çarje, një situatë politike brenda kësaj force politike, që nuk është ndier në këto 30 vite. Ndoshta deri diku me largimin e Eduard Selamit, por tani është akoma dhe më keq, se atëherë.

Ata që e njohin Partinë Demokratike dhe kanë dekada që militojnë aty, e kuptojnë se ka një thyerje të madhe.

Një thyerje që nuk vjen vetëm nga fakti që u përjashtua Sali Berisha, siç duan ta interpretojnë shumë. Por, është një thyerje që vjen nga Lulzim Basha në këto tetë vite opozitë.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna showPra, ajo që bëri me Sali Berishën, është akti i fundit që tregoi se Basha është një njeri i paaftë, i dështuar, bashkëpunëtor me Edi Ramën që për interesat e tij personale shiti edhe “babain” e tij politik, që ishte Sali Berisha.

Ata që e analizojnë se Basha po ikën se po e sulmon Saliu, e njerëzit janë mërzitur për Saliun, e kanë shumë gabim. Nuk mjafton Sali Berisha për të ikur Lulzim Basha.

Sali Berisha ishte uji i derdhur në gotë. Megjithëse kishte kohë që Basha “i thyente gotat”, por i zëvëndësonte me mendimin e Berishës. Këtë herë e derdhi dhe e thyu, duke goditur Sali Berishën. Prandaj është mjaft e thjeshtë për t’u kuptuar.

A duhet të ikë Lulzim Basha për t’u ringritur PD-ja?

Apo duhet të qëndrojë atje, duke vegjetuar, duke shkuar në qeverisje me Edi Ramën? Duke bashkëpunuar me qeverinë socialiste? Duke çuar në një koalicion të gjërë? Apo duke bashkëqeverisur në parlament dhe të pasurohet, siç ka ndodhur në këto tetë vite, dhe Partia Demokratike të venitet më tej?

Sot jemi përballë këtyre fakteve.

Lulzim Basha ka grupin parlamentar kundër.

Lulzim Basha ka kryesinë kundër.

Lulzim Basha ka kryetarët e degëve kundër.

Lulzim Basha nuk ka asnjë mbështetje në PD, kërkon të shpëtojë duke kërkuar heshtje nga të gjithë.

Vetvrasjet politike janë shumë në këto 8 vite.

Bojkotoi reformën territoriale, e cila ishte ekzekutim politik për pushtetin vendor.

Dogji mandatet e deputetëve, u konfliktua me SHBA dhe BE.

Bojkotoi zgjedhjet lokale, fali 61 bashki në tavolinë. Të gjitha këto shërbime në favor të PS dhe Ramës.

 

cna lajme politikeAta pak zëra që flasin pro Lulit, në lidhje me përjashtimin e Berishës dhe faktin nëse duhet të ikë apo jo, janë zëra që nuk e njohin Partinë Demokratike.

Agron Gjekmarkaj nuk ka asnjë lidhje me trupën elektorale të PD-së.

Një i dënuar për mashtrues, si Fitim Zekthi, nuk ka asnjë lidhje me trupën elektorale të PD-së.

Pa folur për disa emra anonimë dhe portale periferikë, të cilët mbrojnë Lulin. Këtu po përjashtojmë mediat e Edi Ramës, që përpiqen të bëjnë diversion dhe të mbrojnë Lulzim Bashën.

Fakti është se gjithë partia është kundër Lulzim Bashës.

Jo vetëm për faktin se përjashtoi Sali Berishën, por për tradhëtinë që u bëri djemve të Kukësit në Rrugën e Kombit.

Për tradhëtinë që bëri për Ligjin e Arsimit të Lartë.

Për tradhëtinë që bëri në çadër. Për pazarin dhe marrëveshjen që bëri me Ramën në vitin 2017.

Për tradhëtinë dhe marrëveshjen që bëri me LSI-në në vitin 2021.

Për fjalët që tha kundër PDIU-së, PBDNJ-së dhe partive të tjera opozitare, gjatë kohës që ishte në bashkëpunim me Edi Ramën. (Lexo ketu) 

Për kauzat e braktisura dhe për tradhëtinë që bëri ndaj aktorëve dhe protestës së tyre tek Teatri. Duke i braktisur dhe duke i lënë të vetmuar.

Për tradhëtinë që bëri me banorët e Unazës së re, të cilët i braktisi dhe i la të vetmuar.

Për betime të pavërteta të tij. Sa herë Luli betohej, Rama “kalonte mbi trupin e tij”. Pasi të dy kishin një marrëveshje.

A duhet PD-ja të vuajë ende? Të përpëlitet si një forcë politike në dorën e Lulzim Bashës? Për pazaret dhe marrëveshjet e tij? Për përfitime miliona euro për familjarë apo bizneset që ai ka?

      Protesta tek Rruga e Kombit

A mundet më të vazhdojë të përpëlitet Partia Demokratike, apo duhet të ikë Lulzim Basha dhe PD-ja të hapet, për t’u rikthyer në shtratin e saj?

Për t’u rikthyer aty ku duhet një forcë politike opozitare, e fortë dhe qëndrestare kundër Edi Ramës. Me qëllimin e vetëm rrëzimin e kryeministrit.

LEXO EDHE:  Horror në shtëpinë e Xhisielës/ Zbulohet autori

Jo me një kryetar që ka partinë kundër, sepse bën pazare me Ramën dhe tradhëton partinë për interesat e tij personale.

Nuk ka rëndësi kush vjen, emri i një kryetari partie nesër, duhet të dalë mes shumë të tjerëve, PD-ja duhet të hapet, të bëjë zgjedhje të vërteta, të bashkojë rrymat. Të qëndrojë edhe Lulzim Basha atje, nuk ka asnjë problem. Por, jo si kryetar që merr vendime i vetëm. Në kokën e tij, duke shkelur çdo rregull statutor, duke tradhëtuar shumicën e demokratëve, grupin parlamentar dhe këdo tjetër.

Dhe këtë nuk e ka bërë vetëm me Sali Berishën. Por, e ka bërë me dhjetëra e dhjetëra.

A mund të rrijë Lulzim Basha i cili nuk ka lënë njeri pa mashtruar në Partinë Demokratike? Vetëm Edi Ramën nuk e ka mashtruar.

Se në PD i gënjeu të gjithë. Të fundit kishte dhe Doktorin.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kurse Ramën nuk e ka gënjyer kurrë. Është atje, në shërbim të tij, për ta mbajtur në pushtet.

Gënjeu aleatët. Mashtroi militantët, kudo dhe kurdo. Dhe kjo ka tetë vite që ndodh.

Prandaj Lulzim Basha duhet të ikë. Jo, sepse hoqi Sali Berishën. Sali Berisha ishte akti i fundit i një mashtruesi si Luli.

Duhej të vihet një kryetar partie, një drejtues, qoftë edhe me një grup, një ekip, i cili të ketë besimin e bazës.

Baza të jetë e bashkuar, jo e përçarë. Trupa elektorale e Partisë Demokratike të zgjerohet. Jo të anatemohet. Jo të zvogëlohet dhe të përçudnohet nga tradhëtitë e kryetarit, siç ishte rasti i Bashës.

Prandaj është koha që të ikë Lulzim Basha. Ka një mijë e një pse duhet të ikë Lulzim Basha.

Tani është koha që të ikë sa më shpejt. Edhe për humbjet e vazhdueshme këto tetë vite, edhe për kauzat e braktisura, për tradhëtitë këto tetë vite, për pabesitë dhe për të mos pasur në krye të PD-së një kryetar “legen”, siç e quajti një analist. Një kryetar pa shtyllë kurrizore. Një njeri që nuk e beson më askush. Por, të gjithë tashmë e shohin si “kurtizanen” e Edi Ramës.

Partia Demokratike, nuk ka nevojë të mbajë një “kurtizane” në krye të saj. Partia Demokratike ka nevojë të ketë një kryetar, dhe Basha duhet të ikë një orë e më parë. Për t’i hapur rrugë një procesi të vërtetë për Partinë Demokratike, i cili do të ishte dhe shansi historik i saj. Ndryshe nuk ka më zgjidhje.

Give Luli Basha’s brother-in-law the sugar factory in MaliqMe Bashën në krye të PD-së rrezikohet zhdukja e kësaj partie nga skena politike. Do të katandisë si PASOK-u në Greqi dhe disa forca të tjera në Europën Lindore, të cilat rrëzuan komunizmin, por u zhdukën.

E pra, PD-ja nuk ka pse të zhduket për pazaret, humbjet, tradhëtitë dhe dështimet e Lulzim Bashës.

Nuk ka pse të qëndrojë duke u hallakatur në rrugë pa krye dhe në drejtime që nuk e nxjerrin askund. Thjeshtë dhe vetëm e zhytin më thellë në kënaten që i ofron Lulzim Basha.

PD-ja duhet të dalë nga atje. PD duhet të hapet, të ndryshojë. Dhe me ikjen e Lulzim Bashës, duhet të ketë mundësinë që të rritet, të zmadhohet në përfaqësi, në ide dhe në strategji kundër kryeministrit.

Me Lulzim Bashën këto nuk kanë për të ndodhur kurrë. Basha duhet të ikë që PD të rrëzojë Edi Ramën.

Prandaj dhe Lulzim Basha duhet të largohet./ Elvi FUNDOCNA.al

Faktet/ Pazaret, tradhëtitë dhe bashkëqeverisja e Lulzim Bashës me Edi Ramën

Fakte dhe analiza/ Pse zgjedhja e Bashës në krye të PD fundos Opozitën

Shifra dhe fakte/ Pesë fitoret e Lulzim Bashës që të lenë pa fjalë

Të gjitha “fitoret” e Lulzim Bashës me Edi Ramën

Basha pabesi ndaj demokratëve/ Dje akuzonte, sot do sjellë në pushtet “shushunjat” LSI-PDIU

Shënim/Fitimtari i dënuar për mashtrim, Luli, kundërshtarët dhe fraksionet

Përjashtimi i Berishës/ I dënuari si mashtrues i del në krah Bashës

Video-Çfarë ka thënë Basha për LSI dhe PDIU/ Nesër do të qeverisë me “shushunja”  

Mediat e Ramës në mbrojtje të Bashës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Opinione

Nga Astrit Patozi/ Tani e kuptoj më mirë Lulin…

Publikuar

-

Nga

Deri dje më dukej pak i çuditshëm guximi i Lul Bashës për të përjashtuar Sali Berishën, megjithë presionin e fortë amerikan për ta vrarë më në në fund “babain” e vet politik, si kushtin e vetëm që të shpëtonte lëkurën e vet.

Por sot jam i qartë se nuk ka pasur rrugë tjetër, ngaqë nuk dija këtë kërcënimin e tmerrshëm të Salianjit, që mund të jepte dorëheqjen në rast se Basha nuk do t’i bindej Uashingtonit. Sepse ai nuk të fal në këto raste, madje edhe kur brohoriti para dy vjetësh në krah të Lulit për djegien e mandateve, pikërisht këtë gjë kishte parasysh, besnikërinë e panegociueshme ndaj Shteteve të Bashkuara.

LEXO EDHE:  Horror në shtëpinë e Xhisielës/ Zbulohet autori

LEXO EDHE:  Horror në shtëpinë e Xhisielës/ Zbulohet autoriTani që e mora vesh, nuk kam më asnjë dilemë se Luli nuk ka pasur nga t’ia mbajë dhe ka marrë vendimin e duhur. Se çdo gjë mund të justifikohet sot për Partinë Demokratike dhe për opozitën, por dorëzimi i mandatit të deputetit nga Salianji do të ishte i papërballueshëm.

Para këtij fakti besoj që edhe vetë Sali Berisha mund te ndryshojë qëndrim dhe mund ta stopojë lëvizjen e vet kundër Bashës.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Andi BUSHATI/ Luli, nga çadra e berishizmit tek ajo e amerikanizmit

Publikuar

-

Nga

Vetëm pasi Lulzim Basha shpalli me gojën e tij se nuk ka ndërmend të lejojë procese demokratike brenda partisë, u bë e qartë se përse, prej një jave, mbështetësit e tij mediatikë u shndërruan në militantë “pro-amerikanë”.

Dikush nxitonte të thoshte se PD nuk ka luksin ti thotë jo SHBA-së, dikush tjetër se vendimi për përjashtimin e Berishës qe i imponuar nga “ata” dhe një i tretë se demokratët, as nuk mund të ëndërronin të vinin në pushtet pa ndihmën e hiperfuqisë. E gjithë kjo zallamahi kishte vetëm një qëllim, ti bënte lavazh truri popullit demokrat, ta zhvishte atë nga aftësia për të argumentuar dhe nga mundësia për të përdorur logjikën, duke i zëvendësuar këto me kauzën boshe të një “amerikanizmi” të pështirë.

Vetëm duke krijuar këtë atmosferë kafkiane, vetëm duke e shpënë debatin publik në këtë absurditet marramendës, ata mund ti përgatisnin Lulzim Bashës shtaratin për të thënë me plot gojën një nga mufkat më të rënda që një lider politik ka lëshuar në këto 30 vjet demokraci: Nuk do lejojmë nënshkrime, mbjedhje forumesh, diskutim demokratik dhe votim referendar, nga fika se mund të damkosemi si parti anti amerikane.

Në kushte normale, do të ishte e turpshme të merrje pjesë në këtë debat kaq idiot, që evokon atë shprehjen e atyre që se nxjerin dot gurin nga lumi. Por meqë gurëhedhësit janë shtuar shumë ditët e fundit, noshta pretendimet e tyre e duan një sqarim.

Qëndrimi i Bashës për të vrarë demokracinë në emër të SHBA-së ngërthen brenda vetes disa paradokse.

Së pari, ata që pretendojnë se e duan Amerikën, e justifikojnë këtë në emër të idealeve të lirisë që ajo ka eksportuar në këtë vend. Ata e shohin si tokën e fjalës, mendimit dhe votës së lirë, si ndihmësen kryesore të rikthimit të demokracisë tek ne, si garantuesen e dominimit të vlerave perendimore në Shqipëri. Ndonëse këto nuk janë të vërteta ekskluzive dhe të pa preksheme, ata duhen kuptuar në bindjen e tyre. Dhe deri këtu fabula mund të funksionojë. Por ama, të përdorësh këtë Amerikë imagjinare, për të shuar demokracinë e brendëshme të një partie, për të shkelur mbi të gjitha ato vlera për të cilat thua se e veneron SHBA-në, kjo është një logjikë që nuk kapërdihet kollaj.

Paradoksi i dytë ka të bëjë me damkosijen e antarësisë dhe votuesve të PD-së si “anti-amerikanë”. Duke pretenduar se nuk mbledh as kuvendin, nuk zhvillon as referendumin – që kërkojnë mbështetësit e Berishës – me pretendimin për të mos lejuar grupime kundër SHBA-së, Basha po tregon se ai i trembet një shumice kundër tij në PD.

Duke e etiketuar këtë shumicë si me prirje dhe vokacion kundër “aleatit tonë të madh”, kreu i PD ngulit përshtypjen se në pjesën më të madhe të kësaj partie gëlokan sentimente që duhen mbajtur të fshehta. Pra gjoja duke pretenduar se po e mbron partinë, ai vetëm e rrënon imazhin e saj.

Paradoksi i tretë i atij që në fakt duhej të qe thjeshtë “i pari mes të barabartëve”, është se duke ndaluar votimin dhe mekanizmin demokratik, me justifikimin se aty mund të ngadhënjejnë “anti- amerikanët”, Basha tregon se nuk është i bindur për legjitimitetin e tij në krye të PD-së. Pra, nëse ai është lideri atlantist i një force që voton kundër këtyre vlerave, minimumi, ai nuk do të kishte vend në krye të saj. Në këtë rast ai duhej të largohej nga kjo parti dhe të krijonte një tjetër, ku militantët ta votonin për atë që përfaqson dhe jo sepse arrin ti nënshtojë duke uzurpuar selinë.

LEXO EDHE:  Meta, vizitë të papritur në SHBA/ Edhe Basha drejt Amerikës

LEXO EDHE:  Horror në shtëpinë e Xhisielës/ Zbulohet autoriNë fakt, ky debat është krejt i pavlerë pasi shqetësimi real i Lulzim Bashës nuk ka të bëjë aspak me ëndrrën e tij amerikane, por është shumë më utilitar dhe meskin sesa kaq. E gjitha ka të bëjë me kokfortësinë e tij për të qëndruar në krye të një partie që po e mpak si lëkura e Shagrenit.

Pikërisht këtë ka kuptuar edhe vetë ambasadorja amerikane në Tiranë që i dha një sinjal përmes VOA, për mos keqpërdorimin e Amerikës në debatin e brendëshëm partiak. E pyetur në mënyrë të drejtpërdrejtë nëse kishte ushtruar presion për përjashtimin e Berishës, Yuri Kim e kaloi topin direkt tek Basha. Ajo tha se Shqipëria është një vend i NATO-s dhe liderët politikë duhet ta mbajnë mbi supe peshën e akteve të tyre, pa u fshehur pas vendit që ajo përfaqëson.

Natyrisht, Yuri Kim nuk thotë të vërtetën. Presioni i diplomatëve amerikanë mbi Bashën dhe rrethin e tij të ngushtë, që ata ta përjashtonin sa më shpejt Berishën, ka qenë në kufijtë e të pa përballueshmes.

Por, kur vjen puna për të mbrojtur përzierien kaq flagrante brenda një familjeje politike, arogancën dhe brutalitetin e shkeljes të gjitha rregullave dhe ligjeve të funksionimit të saj, shpërfilljen e ndjenjave të militantëve në emër të interesave të kastës, këtë as Yuri Kim nuk ka guxim ta marrë përsipër.

Pikërisht këtë po bën Lulzim Basha: Ai po thotë se si demokrat do Berishën, por si pro amerikan mund ta “vrasë” atë.

Ky dyzim fatal, përbën në fakt edhe esencën e udhëtimit të tij fatkeq në krye të një partie, lideri i së cilës nuk u bë dot kurrë. Ai mbiu aty si prurje e Berishës, u bë pjesë e të gjitha mëkateve dhe krimeve të pushtetit të tij, e përdori atë për të fituar një garë të pabarabartë me Sokol Olldashin, për të spastruar më pas të gjithë kritikët dhe konkurentët dhe për të justifikuar disfatat e njëpasnjëshme.

Për tetë vite ai ishte lideri që ndejti në hije.

Ndërsa tani thjeshtë po ndryshon pemë. Po kalon nga sqetulla e Saliut tek ajo e Yurit, sepse nuk është dot në gjendje të mbrojë vendimet që i duhet të marrë. Kjo paaftësi është në fakt problemi real i partisë së tij. PD, gjendet sot para një dileme: pro apo kundër Bashës dhe kjo e vërtetë nuk mund të fshihet asesi duke i mbivendosur debatin e stisur, pro apo kundër SHBA-së./ Lapsi.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Dritan Shano/ Partia jam unë! Pikë. Ju të tjerët hani m…!

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nga Dritan Shano

‘Baza është me Berishën, por unë nuk do lejoj një kongres anti-amerikan’, thotë Basha. Pra, ai lejon ose nuk lejon. Pra, kur themi Partia kemi thënë Basha, dhe kur themi Basha kemi thënë Partia.

Ku e di ti si do votojnë demokratët ??? Sepse, sipas kësaj që thuhet se e ka thënë Basha, baza e Partisë Demokratike është anti-amerikane; i vetmi pro-amerikan në PD është Basha, dhe ai po e mbron Amerikën nga sulmi i Demokratëve me trupin e tij. Mendoj se ai që duhet të kërkojë konfirmim në detyrë, është vetë Basha.Kjo sepse, nëse Basha është sot kryetar është prej oportunizmit të atyre demokratëve që morrën pjesë në votim, pjesa më e madhe e të cilëve transformuan në votë atë që lexuan si mbështetje të Berishës për Bashën, edhe pse humbës përballë kundërshtarit politik, duke penalizuar fort cilindo që u shfaq dhe ofroi alternativë. Basha sot nuk e ka mbështetjen e Berishës, pra nuk përfaqëson zgjedhjen e shumicës së demokratëve si kryetar i PD.

LEXO EDHE:  Tarifa për “Rrugën e Kombit”/ Berisha: Studimin e bëmë ne. Ja si do të funksiononte

LEXO EDHE:  Meta, vizitë të papritur në SHBA/ Edhe Basha drejt Amerikës

Thënë të gjitha këto, është evidente që kjo mbetet një derbi personal mes Berishës dhe Bashës, pasi askush nuk ka ndërmend të njohë borxhin që ka ndaj demokratëve.

Çfarëdoqoftë rezultati i këtij derbi personal, qoftë dhe një barazim në tavolinë, që do i linte amerikanët si leshko, Basha dhe Berisha dhe Rama e dinë se çfarë fitojnë, demokratët nuk e dinë se çfarë fitojnë ata vetë nga e gjithë kjo.

LEXO TE PLOTE