Connect with Us

Mes “dashurisë dhe urrejtjes”/ Hipokrizia e Lulzim Bashës me SHBA dhe demokratët

Politikë

Mes “dashurisë dhe urrejtjes”/ Hipokrizia e Lulzim Bashës me SHBA dhe demokratët

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në datën 9 shtator, një ditë para se të mblidhej seanca e parë e Kuvendit të Shqipërisë, për këtë legjislaturë, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me një vendim krejtësisht personal dhe të pakonsultuar me strukturat e partisë, përjashtioi ish-kryeministrin Sali Berisha nga grupi parlamentar i PD.

Basha përjashtoi nga grupi parlamentar liderin historik të demokratëve, me justifikimin se ishte presion i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Partneriteti i Partisë Demokratike me Shtetet e Bashkuara të Amerikës është i pacënueshëm dhe do duhet të vijojë të mbetet i tillë, në interes të demokratëve, në interes të së ardhmes së Shqipërisë”, theksoi Basha, duke dalë hapur se po e bënte këtë veprim se i thanë amerikanët.

Pra, Basha “vrau” Sali Berishën, babain e tij politik, për të mos cënuar marrëdhëniet e PD, me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kur në fakt ai ka qenë vetë problematik në këto mardhënie dhe me shumë gjasa Berisha po vuan pasojat e veprimeve dhe ekspozimit të bërë nga vetë Basha.

Raportet e Bashës me SHBA

Në fakt, një detaj që tregon hipokrizinë e Lulzim Bashës në marrjen e këtij vendimi, janë pikërisht raportet që ky i fundit ka pasur me shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Si fillim kujtojmë këtu çadrën e vitit 2017. Në atë kohë, vendimi i dënua nga ndërkombëtarët, por në takime me diplomatët Basha i drejtonte gishtin Sali Berishës.

Nuk me lë Berisha”-theksonte ai , duke ekspozuar Berishën para ndërkombëtarëve, apo SHBA.

Por, më pas shkoi e bëri një marrëveshje me kryeministrin Edi Rama, mori gjysmën e qeverisë, u fut në zgjedhje, dhe iu shkaktoi demokratëve një kosto elektorale katastrofike. Basha në atë kohë pati dhe një artikulim anti amerikan deri në momentet e fundit, kur vendosi të hynte në pazare pasi ja shtrenguan këmbët në një këpucë.

Shkojmë tek djegia e mandateve në 2019, një tjetër “çmenduri” politike e Lulzim Bashës.

Në një protestë në shkurt të vitit 2019, Basha deklaroi djegien e mandatëve të deputetëve, duke braktisur kështu parlamentin dhe duke lënë demokratët të papërfaqësuar.

Në atë kohë, Lulzim Basha pati edhe përplasje të forta me ndërkombëtarët, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kujtojmë këtu sulmet e “çmendura” të Lulzim Bashës dhe njerëzve të tij në vitin 2019, kur dogji mandatet dhe historinë që tregonte mbi telefonin e tij, pasi ishte telefonuar nga Mathew Palmer, zëvendesndihmësi Sekretari Amerikan i Shtetit, të cilit Luli i kishte thënë se nuk ka më hap pas, nuk ka më zgjidhje, vendimin e ka marrë.

Mënjëherë në rrjetet sociale filluan sharrjet dhe fyerjet ndaj diplomatëve të SHBA, si Palmer, akuza si të blerë nga Soros, vegla të tij, të blerë nga Rama etj.

Artikulime të bëra me urdhër të Bashës nga qendra e tij e propagandës “Byrektorja” e PD, ku një grup të rinjsh shkruajnë në rrjet komente, fyerje, qëndrime etj sipas komandës që vjen nga lart. Në atë kohë “armiku” ishte Palmer dhe SHBA.

LEXO EDHE:  “Me kë tallet ky”?/ Basha i përgjigjet Ramës për oligarkët

Palmer në atë kohë, dënoi djegien e mandateve, dhe i bëri apel opozitës të mos bojkotonte zgjedhjet vendore të 30 qershorit 2019.

Inkurajoj të gjitha partitë të marrin pjesë në zgjedhjet e 30 qershorit. Nuk është zgjidhje djegia e mandateve. Do të ishte fatkeqësi nëse opozita nuk do merrte pjesë në këtë proces të rëndësishëm demokratik. Përgjegjësia e opozitës është të marrë pjesë në zgjedhje të ndajë vizionin me mbështetësit të punojë fort të ketë platformë politike atraktive të ketë kandidatë të fortë që të fitoje zgjedhjet” -tha Palmer ndër të tjera, në një konferencë për mediat në 9 prill 2019.

Por, “çmenduria” e Bashës vijoi. Pas djegies së mandateve ai bojkotoi edhe zgjedhjet vendore, duke i dorëzuar në tavolinë Edi Ramës, 61 bashkitë e vendit.

Për më tepër ai u “trimërua “ duke thënë se “Dua t’iu them se këtu jemi bashkuar me përfaqësuesit dhe njerëzit e lirë të këtij vendi. Duhet t’u them miqve të mi, të gjithë atyre që nuk e dinë akoma se këtu nuk kanë në Demokraci. Se ai që është kryeministër, është një Maduro, por kjo nuk është Venezuela. Mos më kërkoni të pranoj kurrë atë që nuk do ta pranonit kurrë për popin tuaj. Nuk do të pranoj kurrë që një Kushtetuta të kthehet në një letër higjenike nga një bandit. Nuk do të pranoj kurrë blerjen e zgjedhjeve”.

Ndërsa sot, Lulzim Basha “ha turpin me bukë”, dhe përjashton nga Partia Demokratike, një ndër thelemuesit e saj, ish-kryeministrin dhe ish-presidentin e vendit dhe thotë se e ka bërë për Amerikën?

Njeriu që sdo njihte zgjedhjet, në vend që të dorëhiqej sepse dështoi, për kokën e tij bën pazare që të shpëtojë duke kryer akte si një klloun politik që tani ka gjithë partinë kundër. Jo vetëm sepse përjashtoi Berishën me një veprim pa asnjë vlerë statutore dhe ligjore, por sepse derdhi kupën me veprimet e tij personale, me konfliktet dhe përçarjen që nxit në PD dhe njëherë sulmon amerikanët e thotë më tha Saliu, tani sulmon Saliun e thotë e bëra për amerikanët.

Lulzim Basha duket si një kurtizane politike që ndërron “shtratin”, ku gjen më shumë ngrohtësi. Nuk ka asnjë parim, etikë, staturore dhe politike në veprimet e tij, janë thjesht lëvizje nën presion dhe panik sa në njërin krah dhe aq në tjetrin. Tani relaksimi i fundit i ka ngelur të hyjë në qeveri me Ramën, si shpëtim për të dhe kurtizanet e tij./CNA.al

Antiamerikanizmi i Lulzim Bashës

Palmer sulmon Bashën/ Djegia e mandateve nuk është zgjidhje

Palmer, kryearmik i Partisë, popullit dhe më gjërë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“PD është futur në një rrugë pa kthim”/ Kikia: Duhet të riformulohet ose të shuhet”

Publikuar

-

Nga

Shkarkimi i Metës/ Mentor Kikia: Mazhoranca e ka marrë seriozisht, Gjykata Kushtetuese do i mbështesë

Gazetari Mentor Kikia ka komentuar zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike.

I ftuar në, Report Tv, Kikia ka deklaruar se shumë nga ish- ministrat në PD duhet t’i ishin nënshtruar jo vetëm përjashtimit, por edhe ndjekjes penale.Kikia ka theksuar se PD ose duhet të riformulohet, ose duhet të shuhet.

“PD duhet të kishte kaluar një proces rinovimi, ku njerëzit që kanë qenë pjesë e qeverisë, dhe përgjegjës të atij korrupsioni për të cilin PD u ndëshkuar në 2013 do duhej të ishin larguar. Ka patur në mesin e ministrave në PD që duhet t’i ishin nënshtruar edhe ndjekjes penale, jo vetëm përjashtimit politik. Nuk mendoj se është i rrezikuar Basha, por edhe nëse ikën nuk është fundi i PD apo i politikës”, tha Kikia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ka vendosur ta rrjepë deri në fund vendin”/ Brisilda Shehaj akuza të forta Ramës

Publikuar

-

Nga

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Brisilda Shehaj ka qenë e ftuar mbrëmjen e sotme në Fax news, ku ka folur për rritjen e çmimeve në vend.

Për Brisilda Shehajn, kriza është e stisur për interesat e qeverisë, ndwrsa akuzoi kryeministrin Rama se ka vendosur ta rrjepë vendin deri në fund.

 “Nuk ka krizë, është totalisht e stisur. Ka vite keqmaenaxhimi i financave. Ata kanë rritur një pikë të atillë abuzimi që nuk e mbajnë dot më. Janë qindra miliona euro që duhet të shkonin investime për konsumatorin. Të dëgjosh ata që punojnë në OSHEE është horror . Ai e la evazive, tha nuk do rritet për familjet dhe bizneset e vogëla. Ajo që s’do bëhej e tha, por ajo që do bëhej nuk e tha. Se është mjeshtër PR. Çdo kosto bie në dëm të konsumatorit. Nuk e harroj aksionin e zonjës Ballukut, e cila bllokoi të gjitha kontratat e dhëna sepse tha do t’i rishikojmë. Të gjitha ato hidrocentrale duhet të ishin në punë.Minimalja që duhet të bëjë qeveria është të mos kemenaxhojë ato që ka. Të depozitoheshin diku. Sot nuk ka nevojë të marr 200 milionë euro borxh dhe t’ia japë OSHEE. Jemi informalë sepse kështu ka vendosur ky zotëria ta vjedhë dhe ta rrjepë këtë vend deri në fund. I ka dorëzuar të gjitha. Zotëria dha është rritur çmimi 10 dollarë për ton dhe ne do ta rrisim 10-15 lekë. Borxhi do kalojë 90% sepse kemi këto investimet e fshehura. Pres akoma sot BB të thotë suksese për reformën në energji se atyre ia kemi marrë paratë. Si nuk dëgjova qindra miliona euro para të zeza që hidhen në ndërtim.

Shqiptarët kanë një kryeministër që ka në filozofinë e tij që kërkon t’i varfërojë sa më shumë. Kur vijnë zgjedhjet ky thjesht rrit çmimin e votave. I bleu me 300 euro për 4 vjet dhe i katandisi me shpopullim. Ka ikur shtresa e mesme. Po na ikën truri. Arsimi, shëndetësia, intelektualët. Shqiptarët nuk dinë kë të votojnë. Të dalin të gjithë te kryeministria të rrinë aty. Unë nuk jam për dhunë“, theksoi ajo.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha me siguresë të shkurtër”/ Shano: Kishte frikë të hynte si i barabartë në garën për kryetar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish- anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Dritan Shano ka komentuar situatën në PD, dhe vendimet e Lulzim Bashës  për të larguar nga partia kritikët e tij.

I ftuar në A2, Shano u shpreh kritik ndaj Bashës për të cilin tha se po tregon mungesë durimi dhe përvoje dhe po ngjan me një autokrat.

“Më vjen keq për ata njerëz që e konsiderojnë z.Basha si një personazh durimplotë. Sjellja e Bashës tregon një mungesë durimin, përvoje, dëshire për bashkim. Përkundrazi, sjellja e tij tregon një autoritarizëm që shkon kithët me tentativën për ta paraqitur zotin Basha si një personazh me sjellje perëndimore. Mjaft të kujtojmë se çfarë ndodhi në PD pas 26 prillit.

LEXO EDHE:  Lobimi rus/ Gjekmarkaj: Ja kush është aleati i vetëm i shpëtimit për Bashën

LEXO EDHE:  Basha: Rama viton Çekinë, por nuk jep shpjegime për CEZPatëm një garë në PD që tregoi një frikë të Bashës për të dorëzuar vulën dhe për të hyrë i barabartë i garë me z. Kadilli. Pati një heshtje për humbjen e zgjedhjeve. Basha është si me siguresë të shkurtër pasi kushdo që i del kundër, ai përdor mekanizmin e autokratit dhe e përjashton”, tha Shano./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE