Connect with Us

“Basha fluturon nga PD”/ Gazetari zbardh prapaskenat

Politikë

“Basha fluturon nga PD”/ Gazetari zbardh prapaskenat

Publikuar

-

cna lajme politike

Gazetari Klodian Tomorri, situatën në PD pas vendimit të Lulzim Bashës, për të përjashtuar nga grupi Parlamentar Sali Berishën e analizon duke marrë parasysh rolin e të dy figurave në selinë blu.

Sipas Tomorrit, njëri prej të dyve do të fluturojë dhe ai duket që është Lulzim Basha, pasi Berisha ka më shumë mbështetje në PD.

Është shumë interesante situata në PD. Tani që Berisha e ka akuzuar Bashën si vegël mjerane të Ramës, në PD nuk ka më vend për të dy. Njëri do të fluturojë.

 Basha kontrollon grupin parlamentar dhe forumet drejtuese të Partisë. Tashmë është e qartë se pse ai nxitoi për të bërë zgjedhjet në Parti.

Dhe është po kështu e qartë se vendimin për të hequr Berishën e ka marrë shumë kohë më parë. Por mesa duket Doktori është shumë i fortë në bazë. Në këtë situatë, organet e zgjedhura të partisë nuk përkojnë me vullnetin e bazës”, shkruan Tomorri në rrjete sociale.

Sipas tij, asnjërit prej të dyve nuk i intereson çarja e PD-së, por, Berisha nuk ka rrugë tjetër përveçse të heqë Bashën.

LEXO EDHE:  Taulant Muka denoncon masakrën/ Pse hesh PD për Arsimin e Lartë

Tani lind pyetja se çfarë mekanizmash ka ai për të çuar mbështetjen që ka në bazë në organet drejtuese të Partisë?

 Njëra rrugë do ishte të kërkonte pezullimin e Bashës në Këshillin Kombetar. Por aty Basha i ra të keqes para kur shpejtoi me zgjedhjet dhe vuri njerëzit e tij në Këshill. Në këtë situatë rruga e vetme që ka Berisha mbetet mocioni përmes kongresit të partisë. Për këtë i duhet të mbledhë firma dhe të bëjë fushatë poshtë në bazë. Ndaj po flet për referendum dhe dialog me demokratët Baca.

 Por, edhe kjo nuk do jetë e lehtë. Me gjasa presioni i Shteteve të Bashkuara do të jetë i madh dhe i drejtëpërdrejtë. Një gjë është e sigurtë. Berisha është “all in” në këtë betejë dhe lufta nuk mbaron derisa njëri prej të dyve të jetë palosur përfundimisht”, analizon më tej Tomorri./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Shkarkimi i Bashës/ Paralajmëron Nishani: Dhjetori do ta gjejë PD-në me ndryshime të mëdha

Publikuar

-

Nga

Nishani tregon “hallin e madh” të Bashës/ Ja pse mblodhi Kuvendin Kombëtar

Ish-presidenti Bujar Nishani, teksa ka komentuar situatën brenda partisë, ku shprehu sigurinë se me mbledhjen e Kuvendit të Partisë Demokratike mund të shkohet edhe për shkarkimin e Lulzim Bashës.

I ftuar në “Real Story” Nishani theksoi se përvjetori i themelimit në dhjetor do ta gjejë PD-në me ndryshime të mëdha.“Berisha përfaqëson sot mazhorancën e PD. Unë kam besim se gjërat do të shkojnë siç duhet të kishin shkuar. Ne kemi shkuar tek Kuvendi Kombëtar nuk kemi ngelur tek Këshilli. Kuvendi ka të drejtë të shkrijë partinë dhe rithemelimin e saj. Por unë mendoj se përderisa ka një mazhorancë shumë të fortë brenda kësaj mund të bëhen ndryshime në status. Mund të shkohet edhe në një referendum për çështje të tjera, edhe për shkarkimin e Lulzim Bashës. Përvjetori i themelimit të PD do ta gjejë atë me një ndryshim të madh.  Është momenti i një bashkimi i madh. Dua të sjell një emocion që ndodh tek njerëzit. Kundërshtari politik margjinalizohet. Demokratët janë pushuar nga puna, nuk u hapen dyert. Pra demokratët duhet të vijnë në pushtet, për interesat  e kujtdo. Sistemi politik është në krizë dhe me veprimin e fundit të zotit Basha është edhe në krizë identiteti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berisha ka 85 mijë përkrahës më shumë se Basha”/ Analisti: Foltorja i shtoi popullaritetin

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Analisti i sondazheve, Eduart Zaloshnja, ka krahasuar dy sondazhet e bëra nga Euronews dhe Javanews për ish-kryemistrin Sali Berisha dhe kreun e PD-së, Lulzim Basha.

Në një lidhje për Abc News, ai ka deklaruar se Berisha ka rreth 85,000 përkrahës më shumë se Lulzim Basha mes elektoralit blu.

Zaloshnja tha se mbështetësit për liderin historik të Partisë Demokratike janë rritur me fillimin e aktivitetit të foltores.“Numrat e sondazheve, statistikisht janë thuajse njëlloj. Del që aktualisht rreth  85,000 përkrahës ka më shumë sesa Basha në elektoralin e djathtë”, tha ai.

LEXO EDHE:  Analiza pas zgjedhjes së kryesisë/ Republika e Re fundos PD-në

LEXO EDHE:  Nga Astrit PATOZI/ËSHTË LULZIM BASHA NË PROVË, JO OPOZITA

Analisti i sondazheve u shpreh se 47% e elektoratit demokrat janë optimistë se me Berishën mund të vijë në pushtet.

“Në opinionin e përgjithshëm shqiptar, Berisha ka 85,000 ndjekës më shumë…Në mënyrë të tërthortë kjo tregon një rritje të kuotave në elektoratin e përgjithshëm. Votuesin e djathtë. Në sondazhin e bërë në fillim të shtatorit, kuotat në elektoratin e përgjithshëm ishin të barabarta mes  Bashës dhe Berishës. Aktiviteti i foltores ka shtuar përkrahësit e Berishës dhe ka ulur të Bashës. 47% e elektoratit demokrat është optimist që me Berishën vihet në pushtet”, tha ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Guri i themelit është Berisha”/ Gjata: Njerëzit në fushatë votonin PD, sepse ishte emri i tij

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ish sekretari për çështjet juridike në PD, Çlirim Gjata në një lidhje me emisionin “Opinion” ka komentuar situatën brenda partisë.

Ai tha se lëvizja e Berishës do të mbajë bazën e Partisë Demokratike, pasi sipas tij opozita rrezikonte të mbetej pa bazë.

Ndër të tjera Gjata tha, se gjatë fushatës ka vërejtur se një grup i madh i votuesve të PD, janë aty pikërisht për shkak të mbështetjes së tyre ndaj Berishës. “Rezultati është që e mira më e vogël e mundshme është që të mbajë bazën e opozitës në këmbë, të rimbledhë opozitën sepse pas humbjes së zgjedhjeve dhe kësaj që ndodhi me zotin Berisha rrezikonte që opozita të mbetej pa një bazë.

Me çfarë kam parë në 6 javë fushatë mësova një gjë, që nuk e kisha kapur gjatë kësaj kohe: ajo bazë, ata njerëz ishin me PD, votonin dhe punonin  për PD sepse ishte emri i Berishës. Guri i themelit ku ata mbështeteshin psikologjikisht ishte Berisha. Vinin njerëz që thonin kam votuar hapur për Bashën kryetar, sepse është Berisha”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE