Connect with Us

Talebanët vendosin rregulla të reja për studentet

Bota

Talebanët vendosin rregulla të reja për studentet

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Studentët në Afganistan do të jenë të ndarë sipas gjinisë dhe për veshjen do të jetë në fuqi një kod i ri islamik.

Këto janë rregullat e reja që do të vendosin talebanët. Ministri i Arsimit, Abdul Baqi Haqqani thotë se vajzat do të lejohet të shkojnë në universitet por jo bashkë me djemtë.

Gratë dhe vajzat nuk lejoheshin të shkonin në shkollë gjatë regjimit të talebanëve në periudhën 1996-2001.

Por tani talebanët thonë se nuk do ta ndalojnë këtë gjë si dhe do t’i lejojnë gratë dhe vajzat që të shkojnë dhe në punë.

Nga 15 gushti kur kanë marrë kontrollin e vendit, ata u kanë kërkuar të gjithë grave përveç atyre që shërbejnë në shëndetësi, që të mos shkojnë në punë deri sa siguria të vihet në vend.

LEXO EDHE:  Nga Mentor Kikia/ Amerika nuk dështoi, ajo mori sigurinë e saj në Afganistan dhe iku!

Rregullat e reja janë bërë publike një ditë pasi talebanët ngritën flamurin e tyre në pallatin presidencial, që sinjalizon nisjen e administratës së tyre.

Këto ndryshime janë domethënëse pasi deri tani vajzat dhe djemtë kanë studiuar bashkë në universitete dhe pa ndonjë kod të veçantë veshjeje./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Sulmi me armë në Jarinje/ Ndërpritet përkohësisht qarkullimi Kosovë-Serbi

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Pas sulmit me armë, të ndodhur mbrëmjen e sotme rreth orës 19:00 në Jarinje, është ndërprerë përkohësisht qarkullimi Kosovë-Serbi.

Sipas mediave në Kosovë, përveç dëmeve në objekt nuk ka të lënduar në njerëz, ndërsa nuk dihet autori dhe motivi i këtij sulmi.KP në Jarinë bën të ditur se policia ka dalë në vendngjarje dhe është duke zhvilluar hetimet, ndërsa komunikacioni është ndërprerë në drejtimin Kosovë-Serbi dhe anasjelltas derisa policia të përfundojë punën.

LEXO EDHE:  Gazetari zbulon të vërtetën e hidhur/ Zgjohuni shqiptarë

LEXO EDHE:  Apeli i dëshpëruar i gazetares afgane: Po më humbasin shpresat

I kontaktuar më herët rreth këtij rasti, zëdhënësi i policisë për rajonin e veriut, Branisllav Radoviq, ka thënë se nuk ka një informacion të tillë dhe sapo të marrë ndonjë raport zyrtar, do të përgjigjet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Zgjedhjet lokale në Kosovë/ Mbyllet numërimi në komunën e Junikut

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Juniku është komuna e parë e Kosovës ku është mbyllur procesi i numërimit të votave.

Fitues në këtë komunë është shpallur kandidati i AAK, Agron Kuçi, me 1.062 vota, ose e thënë ndryshe 47.26%.Më pas ndiqet nga Ruzhdi Shehu (LDK), me 851 vota, ose 37.87%, Besart Tofaj (LVV) me 272 vota, apo 12.11% dhe nga Fatos Shala (PDK) me 62 vota apo 2.76%./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Pacolli: Lëvizja Vetëvendosje do të fitojë bindshëm

Publikuar

-

Nga

Fitore Pacolli, anëtarja e kryesisë së “Lëvizja Vetëvendosje”, është shprehur në një prononcim për mediat se në këto zgjedhje do të fitojnë bindshëm.

Pacolli është shprehur se kjo parti do të dyfishojë rezultatet në krahasim me ato të vitit 2017.Në krahasim e rezultatin e zgjedhjeve komunale të vitit 2017, nga partia e tretë do të jemi bindshëm partia e parë. Rezultatet finale do të do qartësojnë ngritjen e Vetëvendosjes në raport me zgjedhjet e fundit në nivel lokal. Numri i përgjithshëm i votave dhe besimit të qytetarëve presim të dyfishohet”, tha Pacolli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE