Connect with Us

OBSH: Vendet e varfra ende nuk kanë mjaftueshëm vaksina kundër Covid-19

Bota

OBSH: Vendet e varfra ende nuk kanë mjaftueshëm vaksina kundër Covid-19

Publikuar

-

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë dha sërish alarmin sa i përket mungesës së vaksinave kundër koronavirusit tek vendet me të ardhura të ulëta.

“Në nivel global, tani janë administruar 5.5 miliardë doza vaksinash. Por 80% e tyre janë administruar në vendet me të ardhura të larta dhe të mesme”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus, Drejtor i Përgjithshëm i OBSH-së.

Sipas tij, pavarësisht se të gjithë flasin për rëndësinë e vaksinave, janë marrë pak vendime për të trajtuar problemin e mungesave të dozave në vendet me të ardhura të ulëta.

“Vendet me të ardhura të larta kanë premtuar të dhurojnë më shumë se një miliardë doza, por më pak se 15% e këtyre dozave janë dhuruar. Prodhuesit kanë premtuar se do t’i japin përparësi programit “COVAX” për të ndihmuar vendet me të ardhura të ulëta. Ne nuk duam më premtime. Ne duam vetëm vaksinat”, tha zoti Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Muajin e kaluar, Shtetet e Bashkuara kishin dhuruar më shumë se 110 milionë doza për më shumë se 60 vende të botës. OBSH, e cila kundërshton përdorimin e dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit, për shkak se shumë vende ende kanë mungesa të vaksinave, thotë se përdorimi i dozës përforëcuese të shtyhet përtej muajit shtator.

LEXO EDHE:  Përballja me koronavirusin/ OBSH publikon këshillat për personat mbi 60 vjeç

Por Izraeli u bë vendi i parë që ofroi dozën e tretë për banorët mbi 60 vjeç. Më pas autoritetet shëndetësore në Izrael zgjeruan programin duke përfshirë punëtorët e vijës së parë si dhe mosha e lejuar për dozën e tretë u ul në 40 vjeç.

“Unë jam shumë i lumtur që doza e tretë u lejua për moshën 40 vjeç e sipër. Isha në pritje”, thotë një banore e Jeruzalemit.

Në fillim të këtij muaji, Franca gjithashtu ofroi dozë e tretë të vaksinës për njerëzit mbi 65 vjeç si dhe për ata me probleme shëndetësore.

“Me kalimin e kohës, ka një rënie të antitrupave për njerëzit që janë vaksinuar gjashtë muaj më parë. Doza e tretë rrit nivelin e antitrupave për ata që janë në rrezik, sidomos njerëzit me imunitet të dobët dhe për njerëzit e moshuar”, thotë Sisley Tatoguen, studente mjekësie

Ndërkohë edhe Kanadaja dhe Gjermania kanë njoftuar se do të nisnin programe të ngjashme vaksnimi, për të dhënë dozën e tretë të vaksinës./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Sulm terrorist në Norvergji/ Disa viktima dhe të lënduar

Publikuar

-

Nga

Një sulm terrorist me disa të viktima dhe të lënduar ka ndodhur në Kongsberg, 84 km lag kryqytetit të Norvegjisë, Oslo.

“Mund të konfirmoj që disa janë plagosur dhe vrarë”, – tha shefi i policisë në Kongsberg, Øyvind Aas.Sipas tij, të gjithë të vdekurit dhe të lënduarit janë goditur me hark dhe shigjeta, gjë që e ka bërë situatën tepër dramatike.

LEXO EDHE:  Pandemia në Evropë/ Mbyllje të reja në prag të Krishtlindjes

LEXO EDHE:  BE-ja kritika ndaj marrëveshjes së Italisë për të prodhuar vaksinën ruse

I njëjti zyrtar tha se deri tani një person i dyshuar për krim u ndalua, ndërsa aksioni vazhdon për të ndaluar persona të tjerë të përshirë në këtë akt të çuditshëm terrorist.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ulen tensionet/ Tërhiqen bllokadat serbe në Mitrovicë të Veriut dhe Rudarë

Publikuar

-

Nga

Bllokadat e vendosura në rrugën magjistrale Prishtinë-Rashkë, përkatësisht në vendbanimin në Rudarë, në Komunën e Zveçanit si dhe ato të vendosura në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë të Veriut, janë tërhequr në orët e mbrëmjes të së mërkurës.

Këto bllokada janë vendosur më herët gjatë 13 tetorit nga serbët lokalë në shenjë pakënaqësie ndaj aksionit të Policisë dhe Doganës së Kosovës kundër kontrabandimit të mallrave.

Aksioni është zhvilluar në disa qytete të Kosovës, përfshirë ato në veri.

Deri më tani, sipas autoriteteve, janë lënduar dhjetë policë dhe dhjetë qytetarë në Mitrovicë të Veriut, ndërkaq janë arrestuar ose ndaluar tetë persona. Po ashtu, dhjetë persona të dyshuar për përfshirje me kontrabandë me mallra, janë shpallur në kërkim.Autoritetet në Kosovë kanë thënë se gjatë aksionit janë sekuestruar mallra të kontrabanduara në vlerë prej qindra mijëra eurosh.

LEXO EDHE:  BE-ja kritika ndaj marrëveshjes së Italisë për të prodhuar vaksinën ruse

LEXO EDHE:  Kina raporton viktimën e parë me koronavirus pas 8 muajsh

Aksioni në veri: Të lënduar, të arrestuar dhe barrikada

Ministri i Punëve të Brendshme në Kosovë, Xhelal Sveçla, ka thënë të mërkurën se aksioni i Policisë dhe Doganës së Kosovë kundër kontrabandimit të mallrave, është pjesë e luftës së autoriteteve të Kosovës kundër kontrabandës dhe evazionit fiskal.

“Ky operacion nuk është i drejtuar kundër asnjë nacionaliteti. Ky operacion është i drejtuar kundër kriminelëve që kanë kontrabanduar mallra në mënyrë ilegale në Kosovë. Prokurorja e rastit është serbe, gjykatësi i procedurës paraprake është serb, pjesëtarët e njësisë së reagimit të shpejtë në Mitrovicë të Veriut janë shumica serbë, shumica e të arrestuarve janë shqiptarë, shumica e të kërkuarve janë shqiptarë”, ka thënë Sveçla./rel

LEXO TE PLOTE

Bota

Evropa në panik, çmimet e energjisë në nivele rekord

Publikuar

-

Nga

Çmimet e energjisë shkaktuan alarm mes liderëve të BE-së dhe tronditën tregjet globale në javët e para të tetorit, duke ngritur shqetësimin për një krizë karburantesh gjatë dimrit, që mund t’i shkojë për shtat Rusisë.

Në Evropë, çmimet e gazit natyror u ngjitën me thuajse 600 për qind këtë vit nga shqetësimi se rezervat do të jenë të pamjaftueshme për dimrin. Ndërsa në Shtetet e Bashkuara, çmimi preku rekordin e 12 viteve të fundit.

Të mërkurën, Komisioni Evropian publikoi një paketë masash për të frenuar trendin, që ka bllokuar prodhimin industrial dhe i ka lënë konsumatorët të përballen me fatura më të larta teksa dimri afron.

Nga ana tjetër, pasiguria nëse rritja e çmimeve do të sjellë rritje të inflacionit dhe ngritja e normave të interesit do të prekë barazinë e tregjeve globale ka përfshirë gjithashtu kontinentin e vjetër.

LEXO EDHE:  Çfarë ndryshimi mund të sjellin 500 milionë doza?

LEXO EDHE:  Përballja me koronavirusin/ OBSH publikon këshillat për personat mbi 60 vjeçSituata ka bërë që energjia të jetë çështja kryesore e agjendës politike të BE-së. Blloku evropian, që importon 90 për qind të gazit, ka vënë në dukje se Rusia nuk kishte ndjekur rrugën e furnizuesit tjetër, Norvegjisë, e cila po shtuar furnizimet.

Por presidenti Vladimir Putin deklaroi të mërkurën se Rusia po intensifikon furnizimet me gaz në Evropë dhe është e gatshme të bashkëpunojë në stabilizimin e tregut. Ai i quajti marrëzi zërat se Moska po e përdor gazin si armë.

Por numri dy i kompanisë ruse të gazit, “Gazprom”, deklaroi nga ana tjetër se do t’i kushtojë prioritet furnizimit të tregut të brendshëm për shkak se pritet një dimër shumë i ftohtë dhe me dëborë./euronews

LEXO TE PLOTE