Connect with Us

Nga Erion Dasho/ Sa i thjeshtë është sot manipulimi i opinionit?!

Shëndeti

Nga Erion Dasho/ Sa i thjeshtë është sot manipulimi i opinionit?!

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nga Erion Dasho

Shumë shpesh në median sociale (por që arrijnë jo rrallë edhe në median mainstream) shfaqen deklarata të tipit “profesori i njohur kundër vaksinës anti-COVID”, ose “nobelisti që deklaron se virusi është i krijuar nga njeriu”, ose “doktori i shkencave që deklaron se vaksina shkakton imunitetin dhe të çon drejt një vdekje të sigurt”.

Kuptohet se deklarata të tilla janë sugjestionuese, sidomos për disa kategori.

Së pari, janë personat që nuk janë mësuar të verifikojnë vërtetësinë e informacioneve që marrin online. Në 99% të rasteve mjafton një kërkim në gjuhën angleze për të kuptuar se “profesori”, “nobelisti” apo “doktori” ose nuk e kanë deklaruar diçka të tillë, ose ajo është nxjerrë nga konteksti, ose personi që e ka thënë nuk është as “profesor” dhe as “doktor”, por një i ç’ekuilibruar që i kanë hequr licensën.

Së dyti, janë personat anti-establishment. Këta kanë bindjen se shoqëria nuk është e drejtë, se ekziston një dizinformim i qëllimshëm në funksion të pasurimit ose pushtetit të një pakice, etj. Sigurisht këto janë dilema politike, ekonomike dhe sociale tërësisht legjitime dhe ka organizata, forume apo parti politike ku këto adresohen. Problemi është kur këta persona mundohen që bindjet e tyre sociale apo politike t’i shtrijnë edhe në fusha si ajo e mjeksisë.

Së treti, janë mbështetësin e teorive konspirative. Këta janë padyshim një pakicë që beson se bota drejtohet nga zhapikë jeshilë ose se vaksina do të injektojë çipa dhe helme që shkaktojnë sterilitet. Me këtë grup duhet të merret në fakt një tjetër kategori mjekësh dhe nuk është vendi për ta diskutuar në këtë status.

Këto kategori të marra së bashku ekzistojnë në çdo vend të botës. P.sh. në pjesën më të madhe të vendeve europiane është një 20% i popullatës që nuk është vaksinuar ende. Një pjesë e madhe e tyre janë personat që kanë kaluar COVID-in dhe që ende gëzojnë statusin e “të shëruarit” një nga tre kategoritë e pasaportës së gjelbër anti-COVID. Nën këtë këndvështrim, përqindja e skeptikëve “rrudhet” edhe më tepër duke u bërë pothuajse e papërfillshme.

LEXO EDHE:  Covid-i si "varrhimës" i autokratëve/ Erion Dasho bën për “ujë të ftohtë” kryeministrin

Atëherë si shpjegohen protestat anti-Vax në Gjermani dhe vende të tjera europiane? Apo pjesëmarrja prej mijëra qytetarësh në to?

Nuk duhet harruar se kemi të bëjmë me vende me popullsi të konsiderueshme. Një manifestim prej 100 mijë personash në Berlin përkthehet në 0.1% të popullsisë së Gjermanisë, apo të 2% të zonës metropolitane të Berlinit. Pra numra të papërfillshëm në raport me atë pjesë të popullatës që është vaksinuar, mban maskën në tren dhe mjedise të tjera publike të brendshme, etj.

Për të kuptuar sa i lehtë është dizinformimi në ditët e sotme dhe se sa i domosdoshëm është qëndrimi kritik ndaj informacionit të cilit zgjedhim t’i besojmë, do ta mbyll me një shembull nga Shqipëria.

Dje në rrjetet sociale qarkulloi deklarata e një grupi prej rreth 15-20 mjekësh të njohur shqiptarë. Disa orë nga momenti i publikimit, tre prej mjekëve emri i të cilëve figuronte në deklaratë u distancuan prej saj.

Imagjinoni përdoruesin e rrjeteve sociale i cili nuk ka qasje tek informacioni se këta mjekë janë tërhequr nga përmbajtja e deklaratës. Për këtë person deklarata është e besueshme pasi në të shihen emrat e atyre mjekëve që realisht kanë dhënë mesazhe profesionale dhe të besueshme përgjatë gjithë pandemisë.

Për këtë arsye, rekomandimi im dhe i mjaft kolegëve ka qënë i qartë!

Në fushën e mjeksisë nuk u besohet më individëve kushdo qofshin këta, nuk u besohet aq më tepër informacioneve që vijnë nga burime të paverifikueshme! Bota e zhvilluar ka ngritur dhe mban në funksionim prej dhjetëra vitesh institucione të besueshme kërkimore dhe rregullatore.

Para se t’i besoni “profesorit” që flet me patos, “doktorit” që denoncon kompaninë farmaceutike, “konspiracionistit” që bën thirrje për t’u mbrojtur nga teknologjia 5G apo nga zhapikët jeshilë, besojini informacionit që vjen nga EMA, FDA, CDC, NIH, RKI, ISS, etj.

Kështu do të mbroni më mirë shëndetin dhe jetën tuaj dhe të të familjes suaj!/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

Pfizer kërkon autorizim urgjent të vaksinës për moshat 5-11 vjeç

Publikuar

-

Nga

Kompania Pfizer tha të enjten (7 shtator) se ka kërkuar autorizim për përdorim urgjent të vaksinës kundër COVID-19 tek fëmijët e moshës 5 deri 11 vjeç.

Kërkesa i është parashtruar Agjencisë së Ushqimit dhe Barnave (FDA) në Shtetet e Bashkuara.

Vala e fundit e koronavirusit e shkaktuar nga varianti shumë ngjitës Delta ka prekur në masë të madhe fëmijët. Vaksinimi i këtyre grupmoshave është thelbësor për të mbajtur shkollat e hapura dhe për të kontribuar në përfundimin e pandemisë.Studimi, vaksina Pfizer shumë efektive në parandalimin e shtrimit në spital

“Jemi të përkushtuar që të punojmë me FDA-në me qëllim që të ndihmojmë në mbrojtjen e fëmijëve kundër këtij kërcënimi serioz për shëndetin publik”, tha kompania Pfizer.

LEXO EDHE:  Nga Refik Hasani/ Kryeministri Edi Rama, duhet të vizitojë krahinën shqiptare

LEXO EDHE:  Nga Mero Baze/U nisën për “Republikë të Re”, po kërkojnë “Perëndim të Ri”

Agjencia e Barnave e SHBA-së tha se komiteti këshillues do të shqyrtojë të dhënat dhe para datës 26 tetor do të paraqesë mendimin nëse duhet t’i jepet autorizimi përdorimit të vaksinës te fëmijët e kësaj grupmoshe.

Vaksinës së kompanive Pfizer-BioNTech i është dhënë miratimi i plotë i FDA-së për personat e moshës 16 vjeç e lart. Në muajin maj, FDA-ja autorizoi përdorimin e saj urgjent tek fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç..rel

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e të infektuarve/ Rritet ndjeshëm dhe numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

19 qytetarë humbin jetën nga Covid/ Infektimet vijojnë të jenë në shifra të larta

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3956 testime, kanë rezultuar pozitivë 533 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 12 qytetare.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:221 qytetarë në Tiranë, 26 në Krujë, 22 në Durrës, 21 në Shkodër, nga 19 qytetarë në Kamëz, Lushnje, Sarandë, nga 16 qytetarë në Elbasan, Gjirokastër, Fier, 13 në Vlorë, 11 në Korçë, nga 8 qytetarë në Berat, Dimal, 7 në Mallakastër, nga 6 qytetarë në Kukës, Patos, Kuçovë, nga 5 qytetarë në Lezhë, Kavajë, nga 4 qytetarë në Peqin, Konispol, Vorë, Kurbin, nga 3 qytetarë në Malësi e Madhe, Dibër, Roskovec, Belsh, nga 2 qytetarë në Gramsh, Cerrik, Poliçan, Skrapar, Kolonjë, Pogradec, Maliq, Përmet, Himarë, Mat, Shijak, Mirditë, Tropojë, Has, Pukë, nga 1 qytetar në Rrogozhinë, Këlcyrë, Tepelenë, Memaliaj, Librazhd.

Janë 7959 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 167 pacientë, nga të cilët 21 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 12 qytetarë: 6 qytetarë nga Tirana të moshave 69-88 vjeç, 1 qytetare nga Kruja 64 vjeçe, 1 qytetar nga Vlora 66 vjeç, 1 qytetar nga Lezha 67 vjeç, 1 qytetare nga Gjirokastra 74 vjeçe, 1 qytetar nga Kavaja 77 vjeç dhe 1 qytetar nga Shkodra 79 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

LEXO EDHE:  Video me armë e militantit të LSI/ Meta mbron kushërinjtë dhe akuzon policinë

LEXO EDHE:  Nga Piro Ahmetaj/ Rikthim i frikshëm i tankeve Ruse dhe i skenarëve destabilizues në rajon!Janë shëruar 696 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 163,018 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (07 Tetor 2021)
Raste të reja ditore 533
Të shëruar në 24 orë 696
Të shtruar në spitale 167
Humbje jete në 24 orë 12
Testime ditore 3956

Testime totale 1,228,064
Raste pozitive 173,723
Raste të shëruara 163,018
Raste Aktive 7959
Humbje jete 2,746

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3443
Durrës 910
Fier 736
Shkodër 614
Vlorë 472
Elbasan 430
Berat 292
Lezhë 288
Gjirokastër 242
Kukës 208
Korçë 167
Dibër 157

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

A duhet të hiqen kufizimet shëndetësore?

Publikuar

-

Nga

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe

Një muaj pas heqjes së të gjitha kufizimeve shëndetësore, Danimarka nuk ka parë një përkeqësim të epidemisë, megjithëse shkencëtarët po bëjnë thirrje për kujdes.

A duhet të hiqen kufizimet shëndetësore?

Ndërsa shumica e vendeve evropiane po përjetojnë një rënie të konsiderueshme të epidemisë Covid-19 kryesisht për shkak të vaksinimit, disa konsiderojnë se masat shëndetësore të cilave iu nënshtrohen popullat nuk janë më të nevojshme dhe duhet të braktisen.

Një pjesë e vogël e vendeve evropiane kanë vendosur të bëjnë hapin e duhur dhe të fillojnë një kthim të plotë në jetën normale.Ky është rasti i Danimarkës, e cila hoqi të gjitha masat e saj sanitare më 10 shtator. Danezët tani janë kthyer në “jetën më parë”, pa maska, distancim shoqëror dhe pass shëndetësor.

LEXO EDHE:  Video me armë e militantit të LSI/ Meta mbron kushërinjtë dhe akuzon policinë

LEXO EDHE:  Nga Refik Hasani/ Kryeministri Edi Rama, duhet të vizitojë krahinën shqiptare

Numri i shtrimeve në spital vazhdon të bjerë dhe vetëm 86 danezë me Covid-19 janë shtruar aktualisht, duke përfshirë 12 në kujdes intensiv, krahasuar me 147 që nga 31 gushti. Numri i vdekjeve mbetet i qëndrueshëm dhe relativisht i ulët: rreth 20 danezë vdesin çdo javë nga Covid-19, për një popullsi prej 6 milion banorësh

“Virusi nuk është më një kërcënim për shoqërinë dhe epidemia tani është nën kontroll,” tha qeveria daneze në mbështetje të vendimit të saj.

Një muaj pas kthimit në jetën normale, ndoshta është ende shumë herët për të bërë një vlerësim të vendimit danez. Për 18 muaj, ngjarjet na kanë mësuar se evolucioni i epidemisë ndonjëherë mund të marrë rrugë të papritura. Norvegjia dhe Suedia gjithashtu i kanë dhënë fund masave të kufizimeve sanitare.

LEXO TE PLOTE