Connect with Us

“Do t’ja djegin barutin në gojë demokratët”/ Rama merr në mbrojtje Bashën pas ‘gjëmës’ që i bëri PD

Politikë

“Do t’ja djegin barutin në gojë demokratët”/ Rama merr në mbrojtje Bashën pas ‘gjëmës’ që i bëri PD

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gazetari Nikollë Lesi ka botuar një editorial ku flet për situatën në Partinë Demokratike pas përjashtimit të ish-kryeministrit Sali Berisha nga Basha.

Lesi shkruan se duke parë historinë e këtyre 30 vitëve,asnjë nuk ia ka punuar kaq ‘bukur’ dhe egër, Sali Berishës.

Ndaj sipas tij, pas kësaj që i bëri Berishës, shtëpia e Bashës dhe vila ruhen me përforcime të forta nga Policia dhe forcat special, ndërsa kryedemokrati ka pezulluar dhe të gjitha lëvizjet në rrethe.

Lesi shkruan se për sigurinë e Bashës, po kujdeset Rama. Ai ka thirrur në zyrë ministrin e Brendshëm Bledi Çuçi dhe i ka kërkuar të mbrohet jeta e Lulzim Bashës me çdo kusht.

Shkrimi i plotë 

“Pas vendimit të kryetarit të PD-së, Lulzim Basha për përjashtimin e ish-liderit të PD-së, Sali Berisha kanë shpërthyer rrjetet sociale, por jo vetëm, që akuzojnë kreun demokrat e ku ka postime shumë të rrezikshme për jetën e tij.

Veprimi i Lulzim Bashës ishte i guximshëm.

Nuk mund të thuhet nëse ishte i drejtë apo jo, por duke e parë në historinë e këtyre 30 vitëve asnjë nuk ia ka punuar kaq bukur dhe egër, Sali Berishës.

Është shamatuar dhe zënë me plotë intelektualë në PD apo është sulmuar, por prapë ka gjetur shtigje dalje, ish-kryeministri Berisha. Kjo që i ndodhi tani me Bashën që e përjashtoi pasi e bëri ministër dhe i fali PD-në, nuk i ka shkuar në mendje as në endërr, Berishës.

Por ja që doli një dhe ia theu turinjtë. E ku ka më mirë se djali politik të të tregojë derën e të thotë “IK tani se të pret SPAK-u!”.

Edhe natën e mbledhjes, ku Basha kishte deklaruar në media vendimin për përjashtimin e Berishës, ka patur tone të forta mes Bashës dhe disa deputetëve, sikurse thuhet se një prej deputetëve e ka goditur Bashën në zyrë.

Ndërsa ku doli vetë Sali Berisha hapur kundër Bashës duke e akuzuar si njeri të Edi Ramës në PD dhe si një i pabesë, ka patur sinjale të kriptuara për jetën fizike të Lulzim Bashës.

Mësohet se shtëpia e tij dhe vila ruhen me përforcime të forta nga Policia dhe forcat speciale. Po ashtu edhe kur lëviz me makinë ka shoqërim nga makina policie dhe me targa civile të Ministrisë së Brendshme, të cilët janë urdhëruar të qëllojnë këdo që cënon jetën e shefit të selisë blu.

Kryeministri Rama ka thërritur ministrin e brendshëm duke e urdhëruar që duhet ruajtur me çdo kusht jeta e Lulzim Bashës.

Ndërkohë sipas selisë blu Lulzim Basha ka pezulluar të gjitha lëvizjet në rrethe. Ai bën vetëm udhën shtëpi-zyrë në PD duke anashkaluar takimet e tjera, sidomos në rrethe. Në mbledhjen e kryetarëve të degëve të PD-së, disa kërkuan që Lulzim Basha të dalë në bazën e partisë që ti sqarojë për vendimin ndaj ish-liderit Berisha, por kjo është transkriptuar nga shërbimet sekrete si një kurth ndaj jetës së tij.

Ndaj Lulzim Basha do jetë në shtëpi dhe në zyrë, e natyrisht edhe në parlament ku ka gardë republike dhe polici të shumtë.

LEXO EDHE:  Të majtët i shohin gjoksin, të djathtët shalët

Në rrethe nuk del, të paktën për ca kohë, sqarojnë shërbimet sekrete.

Sot ish-kryeministri Berisha bëri thirrje në facebook që të shporrim njeriun e Ramës në krye të PD-së, pra Lulzim Bashën.

Ja se çfarë shkruante Berisha: “Sot demokratët dhe demokratët frymëzohen më shumë se kurrë më parë nga trimëria epike, guximi mbinjerëzor i Azem Hajdarit për tu ngritur dhe flakur sa më parë në koshin e plehrave të historisë, rregjimin e kakistokracisë dhe tradhëtisë së lartë kombëtare të Zografit Bis dhe veglës të tij mjerane në krye të PD.

Kujtimi i Ndritur i Azem Hajdarit është kushtrim për çdo demokrat dhe demokrate, anëtarë të thjeshtë, mbështetës të Partisë Demokratike.

Drejtues të strukturave të saj në të gjitha nivelet e institucioneve të saj, të rikthejnë me urgjencë PD mbi parimet bazë mbi te cilat ajo u themelua nga Azem Hajdari dhe studentët liberator të mbrojtjes së lirive dhe të drejtave njerëzore dhe interesit kombëtar të shqiptarëve dhe shndërrimin e saj në një lokomotive të integrimit të Shqipërisë në BE.

Demokrat dhe demokrate, tribuni ynë sot na thërret: kokën lart! Azem ti je gjallë!”– përfundon Berisha.

Kjo thirrje e përkthyer në gjuhën e demokratëve të flaktë e që të djegin barotin në gojë, mbetet si një sinjal lufte.

Ai soji brezi luftarak njeh armën si shpagim!

E mira është që beteja politike mes Bashës dhe Berishës të vazhdojë e le ta zgjidhin mes tyre, por policia e shtetit dhe shërbimet intelegjente të jenë në krye të punës për të ruajtur jetën e kryetarit të PD-së.

Sot ishte Dita e Vrasjes së Liderit të Dhjetorit ndaj të gjithë përkulemi me respekt para emrit të tij madh.

Boll më me vrasje politike!

Boll me krime politike!

Thirrja drejtuar kryeministri Rama mbetet: Duhet të marrësh masa urgjente për jetën e Lulzim Bashës se njerëzit e ish-kryeministrit nuk të falin kollaj, aq me tepër kur iu vret liderin shpirtëror me përjashtim nga PD, parti të cilën ai e themeloi dhe drejtoi vetë.

Ruajeni Bashën, zoti kryeministër!

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Zhupa: Keqqeverisja po ndëshkon fëmijët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Partia Demokratike ka denoncuar sot mbylljen e godinës për shkollat e Sarandës, Eco Kampus.

Sipas deputetes së PD-së Ina Zhupa,  kjo godinë është bërë me taksat dhe paratë e qytetarëve të Sarandës dhe ende nuk është vënë nën funksion.

Zhupa shprehet se ky është modeli i keqqeverisjes që ofron Edi Rama dhe i krizave që ofron nga keqmenaxhimi i tij.

Reagimi i Zhupës

Ndodhem në qytetin e Sarandës, mbrapa meje është godina e quajtur Eko Kampusi, një godinë e ndërtuar prej gati 3 vitesh dhe e pa vendosur në funksion për të mirën e nxënësve të Sarandës.

Kjo godinë është bërë me taksat dhe paratë e qytetarëve të Sarandës. Sot fëmijët nëpër shkollat 9-Vjeçare të Sarandës kryejnë mësim me 2 turne vetëm sepse qeveria dhe pushteti lokal nuk kanë menduar që ta pajisin brenda me mjetet e duhura për të zhvilluar mësimin, për ti bërë instalimet elektrike dhe hidraulike.Në seancën dëgjimore që kishim në Komisionin e Edukimit me Ministren e Arsimit, unë e pyeta për Eko Kampusin dhe i kërkova shpjegime se përse nuk e vendosin në funksion për fëmijët e qytetit të Sarandës dhe sigurisht që ngela pa marr një përgjigje.

LEXO EDHE:  Arben Ristani: PD e Bashës, një dyqan që i duhet vënë dryni

LEXO EDHE:  Qeveria tranzitore/ Rama i përgjigjet opozitës

Sepse ata nuk kanë përgjigje se pse paratë e buxhetit të shtetit dhe paratë e bashkive i çojnë në funksion të klientëve të pushtetit në funksion të oligarkëve, në funksion të pasurimit të tyre dhe klientëve të tyre.

Nuk kanë përgjigje se pse fëmijët e Sarandës sot pa asnjë arsye vazhdojnë të bëjnë mësim me dy turne, vazhdojnë të bëjnë mësim në klasa të mbi populluara edhe pse në periudhë pandemie, kur godina është gati është bërë me taksat e tyre dhe duhet të ishte në funksion për ta.

Ky është modeli i keqqeverisjes që ofron Edi Rama dhe i krizave që ofron nga keqmenaxhimi i tij.

Faleminderit!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ylli Dylgjeri ironizon Bashën/ Luli, demokratët, Saliu dhe Salianji

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish kryeministri Sali Berisha prej javësh po zhvillon takime me demokratë në çdo qytet, me synimin për të ringritur dhe bashkuar PD.

Gazetari Ylli Dylgjeri, ka ironizuar kryeatrin, Lulzim Basha, duke treguar se koha e tij ka mbaruar dhe se demokratët po i bëjnë daljen, duke u mbledhur rreth Berishës në takimet e tij.

Lul, demokratët sot po mblidhen rreth Saliut e jo rreth Salianjit! Një shprehje e hershme thotë:

Rron shqiponja në majë të malit, rron dhe miza në bythë të kalit! Po, ça po bën më aty Lulzim?

Pse po rri kot ? Apo se je në kalë? Lëviz, luaj, se u qelbe.  Demokratët që ti i le rrugëve kanë mbushur sallat e ti rri akoma në stallë. Demokratët u zgjuan Luli. Demokratët po kërkojnë tjetër Lider. Janë bashkuar rreth “të keqes” më të vogël e Udhëheqësit më të madh. Po e presin anekan Doktorin, qytet më qytet.LEXO EDHE:  Rama vazhdon të mbrojë Roshin, nuk distancohet, nuk e shkarkon

LEXO EDHE:  Qeveria tranzitore/ Rama i përgjigjet opozitës

E presin në rrugë, në salla, në podiume. Po ti? Ça po bën aty? Ku e ke antarësinë? Ku i ke militantët? Ku e ke partinë?

Po të firon çdo ditë grupi. Doktori po kuvendon me Partinë, Ti vazhdon takon akoma diplomacinë!

Po të fut ujë gomonja Lul. Se ndjen se të është lagur menderja? Fshatari ynë e maste lagështinë e tokës me bythë kur donte të mbillte grurë, Ti je në ujë e nuk po ndjen gjë!

Heeeeej! O Lul! PD sot po mblidhet rreth Saliut e jo rreth Salianjit. A po thith Ti? Apo kap ça të kapësh?  Zoti të dhashtë”, shkruan Ylli Dylgjeri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Katundi do e nxjerrë djalin nga fisi”/ Si pritet të përjashtohet Basha nga demokratët

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Pas vendimit personal të kreut të PD, Lulzim Basha për përjashtimin e ish kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar, lideri historik i PD, ka nisur takimet në bazë ku ka zhvilluar disa Foltore.

Anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike Kreshnik Çollaku, përmes një postimi ka komentuar situatën në PD ku shkruan: “Nëse ngatërrohen babë e bir, po katundi çfarë faji ka?”

Por ish kreu i FRPD Lisandër Hoxha, i cili ka qenë një zë kritik ndaj Bashës dhe ka mbështetur ish kryeministrin Berisha në çdo Foltore të zhvilluar deri tani ka replikuar duke thënë se demokratët do përzënë Bashën nga PD.

Kur djali e nxjerr babën nga shtëpija, katundi e nxjerr djalin prej fisi. Kështu thotë tradita jonë zakonore”, ka shkruar Hoxha duke iu kundërpërgjigjur kështu Çollakut.Nga ana tjetër Jamarbër Malltezi gjithashtu ka replikuar në postimin e Çollakut, duke shkruar:

LEXO EDHE:  Rama përplaset me biznesin e huaj/ Basha: Situata tregon krizën e biznesit

LEXO EDHE:  Të majtët i shohin gjoksin, të djathtët shalët

Unë të di më të mençur dhe më dinjitoz, por nëse don të vij unë pas kësaj kinse alegorie:

Fshati kërkon të dëgjohet dhe të vendosë, fshati e jo agai se (1) i dha votën të heqë Ramën e Ballukun jo ti votojë ato dhe të heqë Agron Shehaj, Berishën, Flamur Nokën e Oerd Bylykbashin; (2) fshati i dha mbështetje e para pafund por agai po injoron fshatin & forumet; (3) agai po shkel në mënyrë të përsëritur statutin dhe rregullat e lojës se po merr njerëz pa qenë fare anëtarë të fshatit e i cakton në Kryesi ndërkohë që sipas statutit nuk lejohet as të bëhen kryetar seksioni nëse nuk kanë të paktën 6 muaj anëtarësi. Fshati don të flasë e po zien, agai thotë nuk pyes për fshatin se mendon pazarin e rradhës”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE