Connect with Us

Starton Kategoria e Parë/ “Luftë” mes 16 ekipeve, ja ndeshjet e ditës së sotme

Sport

Starton Kategoria e Parë/ “Luftë” mes 16 ekipeve, ja ndeshjet e ditës së sotme

Publikuar

-

Kategoria e Parë ngre sot “siparin”. Prej orës 16:00, starton zyrtarisht sezoni 2021-2022. Ndryshe nga vjet, janë shmangur grupet. Nuk do të ketë më Veri dhe Jug, por vetëm një me 16 pjesëmarrëse.

Në 30 javë që do të ndahen në dy faza, dy janë ekipet që do të ngjiten direkt në Kategorinë Superiore (konkretisht vendi i parë dhe i dytë).

Skuadra që përfundon kampionatin e 3-ta, do të ketë të drejtën që të luajë një ndeshje shtesë për të tentuar ngjitjen me të 8-ën e elitës.

“Luftë” do të ketë edhe për mbijetesën, pasi zbresin direkt 4 skuadra në të Dytën, saktësisht vendet 13, 14, 15 dhe 16.

Ato që do ta mbyllin renditjen në pozicionin e 11-të dhe 12-të, do të bëjnë ndeshje “play out”-i me vendet e dyta të Kategorisë së Dytë.

Formula e kampionatit ka ndryshuar dhe parashikohet një garë më e ashpër dhe e bukur.

Ekipet vijnë të transformuara dhe nga merkato, ndërsa janë disa klube që kanë shpallur kandidaturën për t’u ngjitur.

Erzeni, Besa, Bylisi apo edhe Apolonia shihen si favorite referuar prurjeve të verës dhe asaj që kanë treguar në miqësore.

E megjithatë, nuk përjashtohet mundësia e ndonjë surprize.

SFIDAT E DITËS SË SOTME NË KATEGORINË E PARË :

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

E rëndë në Kosovë/ Sulmohet fizikisht presidenti i federatës Agim Ademi

Publikuar

-

Nga

Një lajm vërtet i rëndë vjen nga Kosova, ku dyshohet se presidenti i Federatës Kosovare të Futbollit është sulmuar fizikisht dhe ka përfunduar në spital.

Sulmi ka ndodhur në Prishtinë mëngjesin e sotëm duke krijuar jo pak debat në Kosovë. Sipas ‘’Indeksonline’’, Ademi pas sulmit ka marrë dhe ndihmë mjekësore çka e bën dhe më serioze situatën.E sotmja ishte një ditë e veçantë për presidentin Ademi pasi feston 60-vjetorin, por mesa duket dita është prishur nga ngjarja e rëndë. Ende nuk ka asnjë reagim zyrtar mbi këtë çështje, por priten të reja në vazhdim.

LEXO TE PLOTE

Super Liga

Statistika shqetësuese e Skënderbeut, asnjë gjuajtje në portë ndaj Kastriotit

Publikuar

-

Nga

Skënderbeu po kalon një formë të dobët dhe humbja e fundit e rëndon situatën. Ndaj Kastriotit, skuadra korçare pati probleme në ekuilibrat e lojës, ku mbrojtja vijon të “fusë ujë”, ndonëse trajneri Memelli praktikon një rreshtim me pesë mbrojtës.

Por ndaj krutanëve sulmi nuk u duk fare dhe jo pa qëllim trajneri i kritikoi sulmuesit e tij.Statistikat e kësaj ndeshjeje flasin vetë, pasi Skënderbeu nuk kreu asnjë gjuajtje në portën krutane. Me gabimet në mbrojtje dhe pa gjuajtje në portën kundërshtare, nuk mund të arrihej rezultat tjetër veç humbjes.

Vetë trajneri Memelli, pas ndeshjes kritikoi sulmin duke u shprehur se ishin inekzistentë në fushë dhe se midis sulmuesve duhet harmoni për të arritur rezultate.

LEXO TE PLOTE

Sport

Ikardi kërcënon Uandën: Nëse nuk më fal, s’do luaj më futboll

Publikuar

-

Nga

Çështja e ndarjes së Mauro Ikardit me Uanda Narën ka pushtuar mediat rozë të cilat nuk përtojnë të merren me këtë rast duke hyre deri në detaje. Ditën e djeshme, Ikardi ka udhëtuar urgjentisht drejt Milanos për tu takuar me Uandën, por kjo e fundit e ka ndarë mendjen dhe do medoemos divorcin.

Tradhtia nuk mund të falet nga ana e modeles argjentinase, të cilës gjithçka po i kthehet në bomerang që pas tradhtisë që i bëri Maksi Lopezit vite më parë. Ikardi ka hyrë në një depresion dhe sipas ‘’Corriere Dello Sport’’, sulmuesi PSG-së ka shkuar dhe më tej duke kërcënuar se nëse Uanda nuk e fal do të lërë futbollin.“Nëse nuk më fal, nuk do të luaj më”, janë fjalët e Ikardit drejtuar shokëve të ekipit duke anashkaluar dhe dy seanca stërvitore prag sfidës me Lajpcigun në Ligën e Kampionëve.

Në mes të çiftit tani janë 60 milionë euro për tu ndarë pa përfshirë këtu bizhuteri, prona e vepra arti. Nuk dihet ende si do të përfundojë kjo histori që është kthyer në telenovelë për tifozët që janë jo pak të interesuar nga kjo histori.

LEXO TE PLOTE