Connect with Us

Spektakël i garantuar/ Laçi e Vllaznia ndryshojnë vetëm fushën, Tirana pret Skënderbeun

Sport

Spektakël i garantuar/ Laçi e Vllaznia ndryshojnë vetëm fushën, Tirana pret Skënderbeun

Publikuar

-

Kategoria Superiore ngriti siparin me përballjen Teuta-Partizani mbrëmjen e djeshme, me durrsakët që triumfuan me rezultatin minimal 1-0, ndërsa ditën e sotme do të bëjnë debutimin sezonal edhe katër skuadra të tjera.

Kështu në orën 13:45, në Laç, vendasit do të presin Vllazninë, në një nga sfidat më interesante të kampionatit, ndërsa në të njëjtën orë, Tirana do të përballet me Skënderbeun në stadiumin “Selman Stërmasi” në kryeqytet.

Sezonin që lamë pas Vllaznia luftoi deri në fund për titullin kampion, të cilin e humbi vetëm për shkak të golavarazhit, ndërsa këtë vit ambiciet e shkodranëve janë sërish të mëdha dhe optimizmi gjithashtu, pasi edhe merkatoja ka pasuruar jo pak organikën.

Shkodranët do ta nisin sezonin pikërisht ndaj Laçit, me të cilën fituan ndeshjen e fundit të kampionatit të kaluar në “Loro Boriçi”, por këtë herë përballja zhvendoset në Kurbin, aty ku kuqeblutë kanë vite të tëra që nuk fitojnë.

Nga ana tjetër edhe bardhezinjtë kanë ndryshuar jo pak, pasi në pankinë nuk është më Shpëtim Duro, por malazezi Dejan Vukiçeviç, teksa edhe organika ka ndryshuar në më shumë se gjysmën e asaj që mbillu sezonin e kaluar, ndaj pritet me mjaft interes edhe debutimi i kurbinasve.

Në “Selman Stërmasi” të gjithë presin këtë sezon një Tiranë krejt tjetër nga ajo e një viti më parë, pasi bardheblutë nisen gjithmonë me petkun e favoritit dhe merkatoja e verës ka bërë që të rriten edhe më shumë pretendimet për titull.

Edhe trajneri Orges Shehi është shprehur optimist, teksa kalendari i ka vënë përballë Skënderbeut në ndeshjen hapëse, me korçarët që edhe këtë sezon i kanë besuar elementit të ri dhe objektiv do të kenë padyshim mbijetesën.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sport

Formacionet zyrtare të Suedi-Kosovë, “Dardanët” me dyshen Muriqi-Rashica në sulm

Publikuar

-

Nga

Dalin formacionet zyrtare të ndeshjes Suedi-Kosovë, që nis në “Friends Arena” të Solnas. Kosova do të ketë një mal të lartë për të ngjitur, por pa liderin ekipit Zlatan Ibrahimovic që mund t’i zgjidhë ndeshjet me një lëvizje të vetme edhe Suedia duhet të djersijë shumë për të marrë maksimumin.

Challandes, me rreshtimin 4-4-2 do të hedhë në fushë: Muric  në portë; Vovjvoda, Rrrahmani, Aliti dhe Hadergjonaj në mbrojtje; në mesfushë Bytyqi, Loshaj, Dresevic dhe Rashani; në sulm dyshja Muriqi-Rashica.Kosova renditet në vendin e katërt në Grupin B, me 4 pikë, duke lënë pas vetëm Gjeorgjinë, që mbyll tabelën me vetëm 1 pikë.

LEXO TE PLOTE

Sport

Shpresat përgatiten për Slloveninë, Bushi thërret edhe sulmuesin e Fiorentinës

Publikuar

-

Nga

Shqipëria U-21 ka nisur menjëherë nga puna për përgatitjen e ndeshjes së dytë ndaj Sllovenisë, pas fitores me dopietë të enjten ndaj Andorrës.

Ekipi i drejtuar nga Alban Bushi ka zhvilluar të premten një seancë të lehtë stërvitore ndërsa do të zhvillojë edhe ditën e sotme një tjetër stërvitje.

Departamenti i Komunikimit në FSHF bën me dije se ekipit të Shpresave i është bashkuar këtë të shtunë edhe futbollisti shqiptar që aktivizohet në radhët e Fiorentinës, Eljon Toçi.Ai ishte pjesë e grumbullimit me ekipin e 19 vjeç arëve, që drejtohet nga Armando Cungu ndërsa ditën e djeshme luajti edhe në miqësoren e parë të planifikuar ndaj Malit të Zi, teksa shënoi një dy golësh, duke qenë një protagonistët kryesorë të skuadrës kuqezi.

Shqipëria U-21 luajti dy ditë më parë ndaj Andorrës në Elbasan Arena, ndeshjen e vlefshme për kampionatin Europian 2023, ku fitoi me rezultatin 2-0, ndërsa do të zhvillojë edhe një tjetër sfidë ndaj Sllovenisë, në po të njëjtin stadium ditën e hënë në ora 18:30, ku kuqezinjtë do të tentojnë fitoren e dytë radhazi.

LEXO TE PLOTE

Sport

Kalendari/ Të mërkurë dhe të enjte, futbolli shqiptar rikthehet në mesjavë

Publikuar

-

Nga

Futbolli shqiptar prej datës 3 tetor është pushim, kjo për shkak të dy ndeshjeve të Kombëtares kuqezi me Hungarinë dhe Poloninë. FSHF bën me dije se topi do rrotullohet në Shqipëri mesjavën që vjen, me ndeshjet e kthimit për Kupën e Shqipërisë.

Në 13 dhe 14 tetor do zhvillohen ndeshjet e kthimit, ndërsa disa nga dulet priten me interes për vetë rezultatet në sfidat e para. Në grupin A, Dinamo do duhet të përmbysë humbjen 1-0 në sfidën e parë me Erzenin, ndërsa në atë B, Vllaznia, Kukësi, Egnatia dhe Laçi kanë ndeshje delikate.Shumica e ndeshjeve do zhvillohen të mërkurë, ndërsa të enjte luhet pjesa e mbetur.

Kalendari për dy grupet:

LEXO TE PLOTE