Connect with Us

Presidenti ka kuptuar që duhet të rrijë urtë

Politikë

Presidenti ka kuptuar që duhet të rrijë urtë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Presidenti e hëngri turpin me bukë. Edhe një gotë ujë pas dhe kaq ishte.

Pa u tharë boja e vendimit të Kuvendit për emërimin e Kryetares së Kuvendit, Presidenti firmosi dekretin e mandatimit të Edi Ramës për krijimin e qeverisë së re.

Asnjë konsultim, asnjë sekondë vonesë, asnjë dilemë.

Presidenti që ka një vit që llaftarisi dynjanë me paralajmërime herë se do çante barkun me thikë, herë se do hidhej nga shkëmbinjtë, herë se do ja kërciste grykës me kallash e herë se do shndërrohej në rrufepritës, por e hëngri turpin me bukë.

“Është koha për reflektim”/ Meta mesazh Ramës: Kjo është drama më e madhe që po i ndodh venditNxori një dekret që me sa duket kishte nja 3 muaj që e kishte bërë gati.

Nuk shfaqi asnjë dyshim për numrat në Kuvend.

Nuk hezitoi me dilemën nëse u vodhën apo jo votat nga Rama.

Nuk u mbështet tek Basha dhe as tek Monika.

Bindi edhe Blushin e vet që të përmbahej e mos shkruante në facebook ndonjë sharje për maxhorancën.

Nga gjithë sa bëri, më e vështira në fakt do ketë qënë pikërisht kjo. Pra që ti mbushte mendjen Blushit që të heshtte.

Presidenti thjesht firmosi dekretin si qengj.

Dhe e shpalli me urgjencë.

Urdhëroi Monikën të priste flokët, të ndryshonte look dhe të sillej si njeri normal në seancën e parë të betimit dhe votimit të Kryetares së Re të Kuvendit.

LEXO EDHE:  Basha thyen heshtjen/ I tronditur nga mosreagimi i ndërkombëtarëve

Dhe si shef opozite në tentativë, urdhëroi nga dritarja presidenciale që të harrohej bojkoti dhe të bashkëpunohej në Kuvend.

Ilir Meta po përgatit marrëveshjen e vet me Ramën.

Zgjedhjet e 25 prillit/ PD gëzon rritje në Tiranë, tkurret LSI

Në mos për ligjet, të paktën për kokën e tij.

Në Gjykatë Kushtetuese numrat janë të Metës dhe të Ramës.

PD atje nuk i duhet.

Dhe për Gjykatën Kushtetuese, mjafton që Rama mos presojë shqyrtimin e vendimit të Kuvendit për shkarkimin e Metës.

Të tjerat rregullohen.

Koha është ilaçi më i mirë. E tha edhe Luli Basha.

Presidenti tani ka halle të tjera.

Duhet të mbajë fort katër numrat që i kanë mbetur në Kuvend.

Dhe të shpresojë që mos i firojnë dhe ato.

Sa për ringritje të forcës politike që e lindi bashkë me Monikën, vështirë se mund të bëhet fjalë.

Atë forcë e firoi vetë Meta, kur besoi se mund të hante nga të dyja krahët.

Për momentin ka kuptuar që nuk ha dot nga asnjë krah.

Duhet të rrijë urtë!/CNA.al

Presidenti Meta dekreton Ramën si kryeministër

Meta uron Nikollën dhe i bën apel Bashës/ “Asnjë sekondë bojkot”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Ekonomia në krizë”/ Zbardhen treguesit e FMN, si qeveria po varfëron qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku akuzon qeverinë se po varfëron qytetarët për të pasuruar klientët e saj.

Në një postim në rrjetet sociale, Tabaku sjell treguesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar, që sipas saj janë prova që tregon se Qeveria po dështon në manaxhimin dhe rritjen e të ardhurave në buxhet edhe si pasojë e informalitetit të lartë dhe keqmanaxhimit të taksave.

Sipas Tabakut, situata me PPP është në kufijtë e çmendurisë, ato zënë 50% të PBB-së për vitin aktual duke e kthyer buxhetin e shqiptarëve në portofolin e miqve të qeverisë.
Tabaku deklaron se Borxhi Publik pritet të rritet edhe më tej jo vetëm si pasojë e rritjes së PPP-ve por edhe si pasojë e rritjes së normave të interesit.

Simptomat e një ekonomie në krizë, sipas FMN: 

Qeveria po dështon në manaxhimin dhe rritjen e të ardhurave në buxhet edhe si pasojë e informalitetit të lartë dhe keqmanaxhimit të taksave.

-Qeveria po dështon tek shpenzimet, investimet janë jo eficente dhe qytetarët e ekonomia nuk fitojnë prej tyre.
Me pak fjalë #investimet nuk prodhojnë rritjen e dëshiruar ekonomike, rritjen e punësimit dhe një shëndet më të mirë të ekonomisë.Situata me PPP është në kufijtë e çmendurisë, ato zënë 50% të PBB-së për vitin aktual duke e kthyer buxhetin e shqiptarëve në portofolin e miqve të qeverisë.

-Borxhi Publik pritet të rritet edhe më tej jo vetëm si pasojë e rritjes së PPP-ve por edhe si pasojë e rritjes së normave të interesit.
Më e rëndë situata me shqiptarët që do të paguajnë më shumë për të blerë më pak ushqime. 51% e të ardhurave të familjeve tona shkon për ushqim dhe energji elektrike, do na shkojë edhe më shtrenjtë!
Transparenca me kontratat, me vendosjen e politikave fiskale dhe ligjeve kanë ndikuar në krijimin e një klime armiqësore me biznesin dhe taksapaguesit por mbi të gjitha që vendosin në pikëpyetje buxhetin në lidhje me PPP.

Mungesë e plotë transparence se sa nga taksat e qytetarëve janë shpenzuar për shqiptarët gjatë pandemisë dhe sa i kanë shkuar në xhep koncesionarëve.

Mungesë e plotë transparence për fondet e rindërtimit ndërkohë që gjasat janë që keqpërdorimi është disa milionësh.
Ndërkohë që lufta kundër informalitetit ka prodhuar një ekonomi edhe më shumë informale.
Shenjat tregojnë se rritja e çmimeve do t’i bëj edhe më shumë dëm të ardhurave të shqiptarëve që do të bjerren nga pesha e inflacionit dhe rritjes së çmimeve.

Shqipëria e Ramës është ajo e varfëruar, me korrupsion, buxhet të shndërruar në portofolin e koncesionarëve dhe oligarkëve. Kjo nuk është qeveria e qytetarëve por e oligarkëve që abuzojnë në kurrizin dhe nga djersa e qytetarëve.”-shkruan deputetja Tabaku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vota e emigrantëve është domosdoshmëri!”/ Bylykbashi tregon frikën e Ramës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi e cilëson si të domosdoshme votën e emigrantëve.

Në një postim në rrjetet sociale, Bylykbashi shkruan se në Shqipëri janë rreth 2 milionë zgjedhës, që sipas tij janë lehtësisht të kontrollueshëm nga sistemi i patronazhistëve.

Ai akuzon Qeverinë, se ka mbi 5 vjet që ka bllokuar regjistrimin e emigrantëve në regjistrin e posaçëm.

Kjo, sepse sipas Bylykbashit, Rama ka frikë nga ndëshkimi që mund ti vijë nga vota e emigrantëve, të cilët nuk mund t’i shantazhojë, për arsye se jetojnë në vende të tjera, demokratike.

Shqipëria ka 4,7 milionë shtetas të regjistruar. Po po, aq! Dhe 3,6 milionë prej tyre janë zgjedhës.

Zyrtarisht në Shqipëri jetojnë diçka më shumë se 2,8 milionë banorë. Por, pas hemorragjisë së frikshme demografike të shqiptarëve nga humbja e çdo shprese gjatë tetë viteve të qeverisë Rama, nuk besoj se në vend ka me shumë se 2,5-2,6 milionë banorë.

Prej tyre jo më shumë se 2 milionë janë zgjedhës.

Shumë pak. Aq pak zgjedhës jetojnë në Shqipëri, saqë ata janë lehtësisht të kontrollueshëm nga sistemi i patronazhistëve të qeverisë, inspektoratet shtetërorë gjobëvënëse, dhjetëramijëra nëpunësit militantë të administratës që u jepet urdhëri të mbledhin vota për të mbrojtur vendin e punës, apo edhe nga rrjetet kriminale. Nuk ka rëndësi çfarë mendojnë këta zgjedhës, nuk ka rëndësi revolta e tyre për vjedhjen e përditëshme dhe për rritjen çmimeve të produktve jetike, të energjisë e kush e di çfarë tjetër do të shtrenjtohet sëshpejti. Rëndësi ka që ata zgjedhës të kontrollohen nga shteti i partisë në pushtet ditën e votimit.

1,7 milionë zgjedhes është maksimumi i atyre që dalin e votojnë këtu. Shumë pak.

Ky është një problem i madh të cilin reformat e zgjedhore të radhës në letër nuk munden ta zgjidhin.

Në përvojën time 20 vjeçare me reformat zgjedhore, ku kemi bërë lloj-lloj përpjekjesh për të përmirësuar zgjedhjet, e di mirë se një tufë nenesh shtesë në një Kod me mbi 200 nene, nuk e ndalin dot vullnetin malinj të ushtrisë së partisë-shtet për të grabitur zgjedhjet e shqiptarëve.

U bënë 30 vjet që shqiptarët që emigruan, bashkë me atdheun lanë pas edhe të drejtën e votës, të drejtën e kërkesës së llogarisë me anë të votës.

Për shumë kohë, nga hallet e jetës në emigrim nuk e menduan shumë që kishin humbur një të drejtë të madhe.

Por në gjithë këto vite janë mësuar me jetë normale në vende demokratike, në vende ku shteti nuk është i partisë, ku fjalët e drejtë dhe ligj kanë kuptim e nuk janë broçkulla propagande.

Nuk paguajnë rryshfet edhe për një çertifikatë siç u ndodh kur vijnë në atdhe.

Tashmë ata refuzojnë ta pranojnë si normale gjendjen ku është Shqipëria. Për ta nuk ka rëndësi debati nëse ishte më keq atëherë apo tani, që ustallarët e analizës mediatike do hedhin në treg për të çuar opinionin publik në një drejtim apo një tjetër. Ata e dinë se nëse në vendet ku jetojnë rritet paksa çmimi i energjisë, sheshet mbushen me protestues dhe qeveria ikën me votë.LEXO EDHE:  Skandali me Valdrin Pjetrin/ Ish-deputeti mesazh Ramës

LEXO EDHE:  Kërcënoi oficerin e policisë/ LSI kërkon hetim për Ramën

Ata duan që kjo gjendje dhe mënyrë qeverisje në Shqipëri të marrë fund. E për këtë duan të drejtën e votës që u takon por nuk u garantohet. De fakto u mohohet.

Qeveria ka mbi 5 vjet që ka bllokuar regjistrimin e emigrantëve në regjistrin e posaçëm.

Bejnë tau tau sikur duan votën e tyre por sa për propagandë, sepse deri në zgjedhjet e 25 prillit vetëm pak mijëra emigrantë kishte regjistruar qeveria, aq sa i duheshin për të ndikuar rezultatin e zgjedhjeve në qarqet delikate, ndërkohë që shoqatat e diasporës ankoheshin për vonesa.

Ky bllokim nga qeveria e bëri nul konsensusin e qershorit 2020 për votën e emigrantëve.

Emigrantëve u takon vota si e drejtë themelore kushtetuese. Ata janë baseni më i madh i votave të lira. Të lira jo si çmim por të lira prej çdo presioni.

Janë rreth 1,6 milionë zgjedhës në diasporë që u mohohet e drejta të ndëshkojnë qeverinë me votë, siç ndodh në shtetet ku jetojnë. Vota e tyre nuk kontrollohet dot me presione drejtorësh, tatimorësh, patronazhistësh apo banditësh.

Atyre nuk ua blen votën me para, vende pune, tapi, legalizime, ulje faturash energjie apo lekë për dëmshpërblim tërmeti. Ata jetojnë në normalitet dhe këtë e kërkojnë edhe për familjarët e tyre në atdhe.”-shkruan Bylykbashi.

Më tej, ai thekson se nuk ka nevojë për ligje e reforma pa fund që vota e tyre të bëhet realitet.

Reforma e re nuk mund të jetë shkak për vonesë e zvarritje. Mjafton ligji konsensual i dalë nga marrëveshja e 5 qershorit 2020 për të filluar punën pa humbur kohë.

Qeveria të nisë urgjent regjistrimin e emigrantëve pa asnjë pengesë e manipulim me e-Albania e bishta të ngjashëm.

KQZ duhet të mundësojë infrastrukturën e plotë dhe transparente.

Duhet të fillojmë që tani që pastaj të mos themi se nuk ka më kohë!

Rama i ka frikë këto vota.

Ato vota i ka frikë çdo politikan që nuk respekton të drejtën e votës e që mendon se mund ta kontrollojë apo ndalojë atë.

Ndaj e drejta e votës së emigrantëve shqiptarë është imperativ për zgjedhje të lira e të ndershme ku qeveria jep llogari që nga rritja e çmimeve, kanabizimi i vendit, kriminaliteti i organizuar, grabitja me PPP dhe shpopullimi i Shqipërisë nëpërmjet vrasjes së shpresës.”-përfundon postimin e tij Oerd Bylykbashi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD është futur në një rrugë pa kthim”/ Kikia: Duhet të riformulohet ose të shuhet”

Publikuar

-

Nga

Shkarkimi i Metës/ Mentor Kikia: Mazhoranca e ka marrë seriozisht, Gjykata Kushtetuese do i mbështesë

Gazetari Mentor Kikia ka komentuar zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike.

I ftuar në, Report Tv, Kikia ka deklaruar se shumë nga ish- ministrat në PD duhet t’i ishin nënshtruar jo vetëm përjashtimit, por edhe ndjekjes penale.Kikia ka theksuar se PD ose duhet të riformulohet, ose duhet të shuhet.

“PD duhet të kishte kaluar një proces rinovimi, ku njerëzit që kanë qenë pjesë e qeverisë, dhe përgjegjës të atij korrupsioni për të cilin PD u ndëshkuar në 2013 do duhej të ishin larguar. Ka patur në mesin e ministrave në PD që duhet t’i ishin nënshtruar edhe ndjekjes penale, jo vetëm përjashtimit politik. Nuk mendoj se është i rrezikuar Basha, por edhe nëse ikën nuk është fundi i PD apo i politikës”, tha Kikia./ CNA.al

LEXO TE PLOTE