Connect with Us

Maturantët edhe 4 ditë afat për regjistrimin në universitete/ Ja cila vijon të jetë dega e preferuar

Sociale

Maturantët edhe 4 ditë afat për regjistrimin në universitete/ Ja cila vijon të jetë dega e preferuar

Publikuar

-

Ende asnjë përgjigje nga Ministria/ Studentët mbledhin 10 mijë firma për kthimin në auditore

Maturantëve u ka mbetur edhe 4 ditë kohë për t’u regjistruar në degët fituese. Deri më tani këtij procesi i janë nënshtruar më shumë se gjysma e tyre.

Drejtori i Rrjetit Akademik Shqiptar tregon se degët e Universitetit të Mjekësisë vijojnë të mbeten më të preferuara nga studentët.

“Ka një ecuri shumë të mirë dhe në degë të tjera të mjekësisë, stomatologjia ka ecur mjaft mirë. Gjithashtu ngelen të preferuara degët e teknologjisë së informacionit, të cilat kanë pasur shumë regjistrime.Më pas vjen ekonomiku me ecuri të mirë dhe juridiku”, thotë ai për Report TV.

Xhelaj e ka konsideruar  si një nga ecuritë më të mira të viteve të fundit.

‘Kemi arritur në fazën e katërt të procesit të regjistrimit që ndjekin raundin e parë të regjistrimeve. Mbi 50% e maturantëve të cilët kanë aplikuar e kanë bërë tashmë zgjedhjen e tyre dhe janë regjistruar në një nga programet e studimit. Kjo do të thotë që është një nga ecuritë më të mira që kemi pasur në vitet e fundit ku raundet e para përfunduan diku tek 15 mijë maturantë, ecuria tanishme tregon që do të kalohet ky numër që në raundin e parë. Regjistrimet janë 11.250 maturantë”, thotë ai.

LEXO EDHE:  Fotot- Në vend të duartrokitjeve, kishte bori makinash/ Ceremonia e pazakontë e diplomimit në Gjermani

Ndryshe nga vitet e mëparshme, studentët do të kenë në dispozicion dy data për t’u çregjistruar.

‘Në datat 16-17 është lënë një fazë ekstra për ç’regjistrimet. Përpara ka qenë 24 orë ndërsa tani kemi lënë një fazë të plotë që maturantët të mendohen mirë në momentin që duan të bëjnë çregjistrim”.

Më shumë regjistrime janë kryer në Universitetin e Tiranës, ndërsa në vend të dytë qëndron ai i Durrësit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Shi dhe borë/ Bien ndjeshëm temperaturat

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Vendi ynë në pjesën do të jenë me kthjellime dhe vranësira të cilat më të dukshme do të jenë në zonat Jugore. Parashikohet që në pjesën e dytë sjell shtim të vranësirave duke rrezikuar reshje shiu në të gjithë vendin, më problematike situata paraqitet në zonat Jugore.

Në ndikimin e vranesirave dhe shirave mbetemi edhe gjatë natës. Në zona të thella malore do të ketë reshje të pakta dëbore.

LEXO EDHE:  Edhe një orë nga mbyllja e votimeve/ Vetëm 14.5% e studentëve morën pjesë në zgjedhjet e UT

LEXO EDHE:  Çudit Rama/ Po punojmë për fëmijën e dytëSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen mëngjes, por rriten lehte në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 23°C.

Era do të fryjë e lehtë gjate dites me shpejtësi 25 km/h, por forcohet natën duke arritur deri ne 60 km/h nga drejtimi Verilindor duke sjell në det dallgëzim të lartë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mëngjesi i ftohtë, temperaturat deri në 4 gradë/ Mos dilni pa çadra nga shtëpia

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Shqipëria do të jetë në dominimin e vranësirave të shumta të cilat do të gjenerojnë reshje të pakta shiu në ekstremin Jugor, ku në ndonjë zonë të izoluar reshjet do të jenë në formë rrebeshi deri në mesditë.

Gjatë orëve vijuese, parashikohet të kenë ndërprerje të reshjeve dhe përmirësim gradual të motit në të gjithë territorin.

LEXO EDHE:  Fotot- Në vend të duartrokitjeve, kishte bori makinash/ Ceremonia e pazakontë e diplomimit në Gjermani

LEXO EDHE:  Edhe një orë nga mbyllja e votimeve/ Vetëm 14.5% e studentëve morën pjesë në zgjedhjet e UTSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 24°C.

Era do të fryjë mesatare deri e fortë me shpejtësi mbi 45 km/h nga drejtimi permanent Verior duke sjell në brigjet detare dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vranësira dhe temperatura nën zero gradë/ Zbuloni surprizat që ka rezervuar moti gjatë javës

Publikuar

-

Nga

cna lajm moti

Dita ka nisur me vranësira dhe shira të konsiderueshëm që në orët e para të mëngjesit, në pjesën më të madhe të territorit shqiptar. Pritet që dita e martë të sjellë një ndërprerje të reshjeve për tu rikthyer sërisht në pjesën e dytë të ditës së mërkurë.  Në fakt dita e mërkurë, dita e enjte dhe e premte do të sjellë një itesifikim të reshjeve në pjesën më të madhe të vendit ku më problematike situata do të paraqitet sërish në zonat jugore ku shirat do të jenë me intesitete mesatare.

Me ardhjen e sistemit të vranësirave dhe shirave do të kemi një shtim të parametrit të erës duke bërë që në zonat bregdetare era të shkoje edhe në 70 ose mbi 70 kilometra në orë, dhe dallgëzim 5 ose 6 ballë. Pritet që reshjet të jenë prezentë edhe gjatë fundjavës por do të kenë dobësim të ndjeshëm të intesitetit të tyre.

LEXO EDHE:  Rifillimi i mësimit në shkolla dhe universitete është përballja më e madhe e vendit me pandeminë!

LEXO EDHE:  Fotot- Në vend të duartrokitjeve, kishte bori makinash/ Ceremonia e pazakontë e diplomimit në GjermaniSipas MeteoAlb, për sa i përket tablosë termike për sot dhe nesër, mbetemi në vlerën 23 apo 24 Gradë Celsius. Duke filluar që nga dita e mërkurë kemi rënie të temperaturave nga dita në ditë dukë kulmuar ditën e premte dhe në fundjavë ku presim temparatura të ulta 0 ose edhe -1 grade në zonat malore, ndërkohë pritet që vlera maksimale të jetë jo më shumë se 19 Gradë.

Parashikohet që këto temperatura të vijojnë gjatë gjithë javës për shkak të masave ajrore me origjinë nga veriu i Europës./CNA.al

LEXO TE PLOTE