Connect with Us

Lideri i çorbës

Opinione

Lideri i çorbës

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Në flimin e realizuar nga kinostudio “Shqipëria e re”, në kohën e diktaturës, që bënte fjalë për aksionet e njësiteve guerile të kohës, kundër Italisë fashiste, në një nga skenat e tij, filmi ka një shprehje që ka ngelur në gjuhën e dhe zhargonin e përditshëm.

Gëlltit diku një lugë çorbë të prishur, dhe e vjell atë për të gjithë jetën”. Kështu artikulonte në film aktori i madh shqiptar, Leka Selfa.

E kjo batutë e tij përdoret gjerësisht duke u kthyer në një batutë urbane.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna showE sot, ka edhe “lidera të çorbës”.

Pra, në politikë diçka gatuan. Diçka lëviz dhe në fund ka një qëllim. Rezultatet, fitoren.

Por, ka edhe nga ata që gatuajnë çorba, gatuajnë keq në funksion të rezultatit që duan dhe në finale, gëlltisin atë lugën e çorbës dhe vetëm vjellin.

Pra, nuk gatuajnë një gjellë të mirë, e cila do të ishte shija, që në finale është fitorja.

Lulzim Basha është personifikimi shembulli, thjesht dhe vetëm “lider i çorbës”.

Kujtojmë këtu me dhjetëra raste.

  Vrasjet e 21 janarit 2011

Të fillojmë nga dita e parë kur ka qënë ministër i Transporteve. Skandali i Rrugës së Kombit. 300 milionë euro abuzim. Procedime penale, mbyllur me procedurë.

Më tej, shkoi tek ministria e Jashtme. Skandali me ujërat territoriale me Greqinë. Firmosi shitjen e detit shqiptar.

Dhe e mbylli me vrasje si ministër i Brendshëm, me katër viktima në Bulevard.

“Lideri i çorbës”, Lulzim Basha më pas shkoi në Bashkinë e Tiranës, ku çfarë nuk gatoi dhe në fund nuk bëri asgjë.

Më tej, u bë kryetar i PD-së në vitin 2013. Kuptohet me pëlqimin dhe mbështetjen e Sali Berishës, të cilin sot e ka përjashtuar. Një “çorbë” tjetër dhe kjo.

Në krye të PD-së asnjë rezultat pas 8 vitesh në opozitë ka 60 mijë vota më pak se shifra më minimale që ka pasur ndonjëherë kjo parti.

Basha ne cader, ne 2017

Nga 2013 në 2017, pëçarje, mashtrime, përjashtime duke e bërë PD më të vogël se kurrë.

Shkoi në 2017 dhe gatoi një tjetër “çorbë”. Hyri në çadër dhe më pas bëri një marrëveshje me Ramën. Kjo një tjetër çorbë, pasi kishte bërë edhe një tjetër në katër vite.

LEXO EDHE:  Video/ Donald Trump fillon stërvitjen kundër Ramës

Kishte braktisur Reformën Territoriale, kishte braktisur Reformën në Drejtësi dhe në fund e firmosi me dhunë.

Edhe kjo një tjetër “çorbë”. Më pas njerëzit thanë t’i japim dhe një shans. Dhe u mendua se diçka e mirë do gatuhej, njerëzit do ta shijonin. Demokratët në veçanti.

Por, gatoi një “çorbë” edhe më të keqe.

Pasi hëngri me garuzhde atë që gatoi Rama, vazhdoi ta villte atë pa ndalim.

“Lideri i çorbës” dogji mandatet, braktisi zgjedhjet lokale, u përplas me amerikanët, i shpalli tradhëtarë, armiq, e në fund një ditë vendosi “maskën” pas tërmetit tragjik të nëntorit të vitit 2019 dhe doli në media duke thënë se “ai ishte e ardhmja”.

 Marreveshja Basha-Rama, ne 2017

Gatoi një tjetër çorbë rrugës me militant që votonin për deputetët, sherre e rrahje nëpër degë, zgjedhje e përplasje në Partinë Demokratike. Ndërtoi edhe një Komision, që e hodhi në kosh të plehrave, me vendimet që mori.

Më pas u fut në zgjedhje dhe humbi, sepse do villte çorbën që kishte gatuar me ato lista të pështira dhe me atë grup apo ekip të neveritshëm. Mbushur plot me palaço e sharlatanë publik.

Në finale, Lulzim Basha u rizgjodh kryetar i PD-së. Dhe tre ditë më parë, gatoi një tjetër çorbë.

Përjashtoi Sali Berishën, duke menduar se po gatonte një tjetër gjellë të shijshme, por në finale ka ngelur duke “vjellur”.

Çdo ditë shan, fyen me mesazhe, sulmon gazetarë, iu përgjigjet atyre që i thonë se ka marrë vendimin e gabuar, dhe është fshehur si një “struc” duke futur kokën në rërë, në panik pas gjithë këtyre çorbave të gatuara dhe aq të neveritshme që dolën nga duart e tij prej një politikani që në histori do të mbahet mend, jo thjeshtë si një humbës, por si një “xhepaxhi”, një çorbaxhi, dhe një vjedhës, i opozitës, i dinjitetit.

Një turpërues i vlerave dhe përfaqësimit politik. Një sharlatan dhe palaço publik që nuk e meriton të jetë në krye të një partie, e cila është shpresa e ndryshimit në vend.

Por, me Lulzim Bashën në krye është kthyer në partinë e “liderit të çorbës”, që dosjen e bëmave dhe gjëmave e ka më të madhe se godina e SHQUP-it që e ka kthyer në kuzhinën e çorbës së tij./Elvi FUNDOCNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Opinione

Kush e ka radhën?

Publikuar

-

Nga

Nga Luan Baçi

Une…? Ju…..? Ai……? Kush….?

Partia Demokratike është parti e fjalës së lirë, e votës së lirë, kështu lindi dhe kështu do të vazhdojë!

Partia Demokratike nuk është pronë e askujt, ajo është e dhjetëra mijëra anëtarëve dhe qindra mijëra votuesve dhe simpatizantëve të saj!Për këdo, që nga anëtari më i thjesht dhe deri në majën e piramidës, janë forumet ato që vendosin, është vota e tyre dhe askush tjetër!

LEXO EDHE:  Basha prezanton kandidatin për Bashkinë e Kukësit

LEXO EDHE:  Meta, interviste nga plazhi: Me Ramën ka mënyra të tjera për të komunikuar

Shkarkime, përjashtime, intimidime, presione për mbyllje goje, kurrsesi nuk funksionojnë deri në fund dhe absolutisht nuk janë në të mirë të Partisë Demokratike!

Ne duhet dhe do të vazhdojmë të gjithë bashke, armiku jonë i vetëm dhe i gjithë Shqiptarëve është Edi Rama dhe rilindja e tij, pavarësisht diferencave që kemi me njeri-tjetrin në gjykim dhe opinioneve që ndajmë!

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Klodian Tomorri/ Si u rrënua sektori energjetik nga tenderat korruptiv

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ndonëse qeveria po përpiqet ta justifikojë rrënimin financiar të sektorit energjetik me krizën që po ndodh në tregun botëror, e vërteta është se qytetarëve po u ngarkohet fatura e një krize korrupsioni. Kjo nuk është demagogji, por matematikë. Konsideroni 4 vitet e fundit.

Në periudhën 2018-2021, Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ka shitur rreth 4 Terra Vat energji elektrike në tregun e parregulluar duke arkëtuar plot 200 milionë euro. Këto janë të ardhura shtesë, veç të ardhurave të garantuara për mbulimin e kostove të operimit, mirëmbajtjes dhe investimeve në Kaskadë. Pse?

Çdo vit KESH shet 3.9 terra vat energji tek OSHEE për të furnizuar familjet dhe biznesin. Mbi këtë sasi, Ministria e Energjisë i përcakton KESH një çmim shitje të tillë, i cili garanton të ardhurat e nevojshme për të mbuluar plotësisht kostot e operimit të Kaskadës, por edhe investimet në HEC-e. Aktualisht ky çmim është 1.5 lekë për kilovat dhe i siguron KESH-it 6 miliardë lekë ose rreth 50 milionë euro të ardhura në vit.

Pra për ta thënë shkurt, KESH ka nevojë për 50 milionë euro në vit që të operojë Kaskadën e Drinit si dhe të financojë investimet për të cilat ajo ka nevojë. Por arkëton mesatarisht dyfishin e kësaj shume ose 100 milionë euro në vit. Pyetja tani shtrohet, ku kanë shkuar 200 milionë eurot shtesë që KESH arkëtoi në katër vitet e fundit?

Përgjigja është një; në tendera. Shpesh në tendera të çuditshëm, që nuk kanë lidhje as me sigurinë e furnizimit të vendit me energji, as me rritjen e efficencës në prodhimin e energjisë. Vetëm këtë vit ka dy shembuj ulëritës, të cilat tregojnë qartë se sa babëzisht menaxhohet Korporata Elektroenergjetike.Në shkurt të këtij viti, KESH hapi një tender 20 milionë euro për ndërtimin e një rruge nga hidrocentrali i Vaut të Dejës në atë të Komanit. Në fakt ajo është një rrugë ekzsituese nacionale, që i përket Autoritetit Rrugor Shqiptar. Por babëzia për tendera kishte arritur deri në atë pikë, sa që KESH po bënte dhe tendera rrugësh. Tenderi u anullua për shkak se kompanitë u ankuan për korrupsion dhe më vonë filloi kriza energjetike. Por ky nuk është rasti i vetëm. KESH ka bërë tendera për parkime, për mole jahtesh dhe tragetesh, për zbukurim rrugësh me drita etj. Këtu fluturuan 200 milionë eurot.

LEXO EDHE:  Më shumë se 60 minuta takim kokë më kokë/Çfarë po diskutojnë Rama-Basha

LEXO EDHE:  Meta, interviste nga plazhi: Me Ramën ka mënyra të tjera për të komunikuar

Nëse 200 milionë eurot do të ishin përdorur për të krijuar fondin e garancisë, një instrument i cili mbledh paratë në vitet e mira energjetike për t’i përdorur në kohe te veshtira, sot Shqipëria nuk do të kishte asnjë krizë energjetike. Çmimi i energjisë për biznesin e mesëm dhe të madh nuk do të kishte nevojë të rritej dhe borxhi publik i vendit nuk do të shtohej me 200 milionë euro për shkak të garancisë sovrane.

Në fakt, fondi i garancisë nuk është një projekt abstrakt. Krijimi i këtij instrumenti ka qenë në plan që në vitin 2010. Por babëzia për të bërë tendera ka qenë më e fortë se sa nevoja për të siguruar furnizimin e vendit me energji ndaj fondi ka mbetur thjesht në letër.

Shifrat tregojnë qartë se sektori energjetik shqiptar është i aftë të garantojë plotësisht furnizimin e vendit me energji edhe në kohë krizash globale si kjo, pa patur nevojë të zhytet në borxhe, të marrë subvencione nga buxheti i shtetit apo të rrisë çmimet për qytetarët.  Ndaj tani ka ardhur koha, që kompanitë publike të energjisë të vihen të gjitha nën hetim. Çdo tender, çdo qindarkë e shpenzuar dhe çdo transaksion për shitje apo shkëmbim energjie. Sepse është e qartë që kjo është krizë korrupsioni, e cila ka përgjegjës me emra./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Thirrja e fortë e mjekut/ Pse sot duhet të jemi në krah të Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Nga Dr. Alban Haxhi

Si një shtetas shqiptar, si një mjek i përkushtuar me profesionin dhe si një i ri me kontribute politiko-sociale ( në moshe të vogël), kam vullnetin dhe dëshirën e madhe për të evidentuar publikisht gjithë masakrën politike dhe regresin që po pëson shoqëria jonë në të gjitha kontekstet e saj.

Sot na rishfaqet një burim drite në fund të tunelit ashtu si dikur kur ishim aq të lumtur, të kenaqur, aktivë dhe karrieristë.

Dr. Alban Haxhi

Dikur ishim te emancipuar politikisht nën frymen e ngritjes, zhvillimit dhe shpreses nën figuren e Doktor Berishës, kjo nën kritikat dhe miratimet e prinderve apo dhe njerëzve që na rrethonin.

Dikush e kuptonte, dikush jo këtë ndryshim, shumë e përbuznin por rezultati sot është që ne jemi të emancipuar pavarësisht problemeve dhe pengesave të brendshme dhe të jashtme që kemi hasur.

Kanë ikur breza dhe ne po përfaqësojmë brezin aktiv të shoqërisë, por pa asnjë kompetencë sociale të gjallë.

Do doja një rikthim të Doktorit për ti dhënë jetë atyre ëndrrave që kemi ushqyer gjithmonë. Ai i ngriti, i rriti dhe sot nuk po gjejnë zgjidhje prej monstrave gjakpirëse të këtij sistemi.

Ata fshihen nën hijen e diplomatëve të huaj duke konspiruar dhe ëndrrën e këtij populli për të emigruar duke i dhënë të vetmen shpresë për t’u larguar që këtu! Fëmijët tanë nuk duhet të ndjehen si ne, atyre duhet t’iu premtojmë jetë, arsim, shëndetësi,sport dhe ekonomi ndryshe.

LEXO EDHE:  Berisha, takim me Ministrin e Ekonomise të Maqedonisë

LEXO EDHE:  Florenc Beqiraj u braktis nga autoritetet shqiptare/ Franca të hetojë ngjarjen me transparencë

Shoqëria jonë po vdes drejt emigrimit për arsim, mirëqenie dhe autoktonitet sepse këtu nuk po e gëzojnë. Të gjithë janë të provuar dhe stërprovuar me gjuhën e dialogut dhe marrëveshjeve, gjë e cila ska funksionuar por vetëm ka sjellë përfitime personale për ta! Ka ardhur koha të bëjmë revolucion dhe këtë e bën vetëm Dr. Berisha. Ashtu siç di ta bëjë vetëm ai!

Shkurtimisht dua t’ju kujtoj :Problemet shëndetësore( gjithcka falas, por asgjë e zgjidhur)

Problemet arsimore ( ku secili prej nesh edhe kur fëmijët janë në shkolla shtetërote duhet t’i çojmë në 7 kurse private edhe kur arsimohen ndjehen të nënvlerësuar).

Probleme me pronën private.

Probleme me punësimin.

Probleme me mirëqënien, etj etj

Probleme me drogën ( ku fëmija është i ekspozuar në çdo kontekst dhe pretekst)

Mos të flasim për gjyqësorin…🤦🤦.

Të ngrihemi dhe të bëjmë revolucion, ndryshe jemi të destinuar të vdesim si shoqëri.

Shënim: Dr. Alban Haxhi, është Mjek Toksikolog dhe specializant në Gjinekologji, ZKM. / CNA.al

LEXO TE PLOTE