Connect with Us

Keni bërë plane për fundjavën?/ Mësoni si do jetë moti

Sociale

Keni bërë plane për fundjavën?/ Mësoni si do jetë moti

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ditën e sotme moti parashikohet kryesisht i kthjellët si dhe alternime vranësirash kalimtare. Në orët e mesditës në relievet e larta malore parashikohen reshje shiu të dobta dhe lokale.

Sipas, SHMU për ditën e Diel pritet një përkeqësim i lehtë. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësirash në të gjithë territorin. Në zonën e jugut parashikohen reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët dhe lokalisht do të jenë në formën e shtrëngatave dhe stuhive afatshkurtër./CNA.al

LEXO EDHE:  Parashikimi i motit/ Ja na cilat zona pritet reshje shiu dhe bore

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Shi dhe borë/ Bien ndjeshëm temperaturat

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Vendi ynë në pjesën do të jenë me kthjellime dhe vranësira të cilat më të dukshme do të jenë në zonat Jugore. Parashikohet që në pjesën e dytë sjell shtim të vranësirave duke rrezikuar reshje shiu në të gjithë vendin, më problematike situata paraqitet në zonat Jugore.

Në ndikimin e vranesirave dhe shirave mbetemi edhe gjatë natës. Në zona të thella malore do të ketë reshje të pakta dëbore.

LEXO EDHE:  Moti i keq/ ARRSH tregon akset problematike

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Rikthehen reshjet e borës dhe temperaturat negativeSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen mëngjes, por rriten lehte në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 23°C.

Era do të fryjë e lehtë gjate dites me shpejtësi 25 km/h, por forcohet natën duke arritur deri ne 60 km/h nga drejtimi Verilindor duke sjell në det dallgëzim të lartë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mëngjesi i ftohtë, temperaturat deri në 4 gradë/ Mos dilni pa çadra nga shtëpia

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Shqipëria do të jetë në dominimin e vranësirave të shumta të cilat do të gjenerojnë reshje të pakta shiu në ekstremin Jugor, ku në ndonjë zonë të izoluar reshjet do të jenë në formë rrebeshi deri në mesditë.

Gjatë orëve vijuese, parashikohet të kenë ndërprerje të reshjeve dhe përmirësim gradual të motit në të gjithë territorin.

LEXO EDHE:  Moti rezervon surpriza, ja çfarë parashikojnë meteorologët për fundjavën

LEXO EDHE:  Moti rezervon surpriza, ja çfarë parashikojnë meteorologët për fundjavënSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes, por rriten në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 4°C deri në 24°C.

Era do të fryjë mesatare deri e fortë me shpejtësi mbi 45 km/h nga drejtimi permanent Verior duke sjell në brigjet detare dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vranësira dhe temperatura nën zero gradë/ Zbuloni surprizat që ka rezervuar moti gjatë javës

Publikuar

-

Nga

cna lajm moti

Dita ka nisur me vranësira dhe shira të konsiderueshëm që në orët e para të mëngjesit, në pjesën më të madhe të territorit shqiptar. Pritet që dita e martë të sjellë një ndërprerje të reshjeve për tu rikthyer sërisht në pjesën e dytë të ditës së mërkurë.  Në fakt dita e mërkurë, dita e enjte dhe e premte do të sjellë një itesifikim të reshjeve në pjesën më të madhe të vendit ku më problematike situata do të paraqitet sërish në zonat jugore ku shirat do të jenë me intesitete mesatare.

Me ardhjen e sistemit të vranësirave dhe shirave do të kemi një shtim të parametrit të erës duke bërë që në zonat bregdetare era të shkoje edhe në 70 ose mbi 70 kilometra në orë, dhe dallgëzim 5 ose 6 ballë. Pritet që reshjet të jenë prezentë edhe gjatë fundjavës por do të kenë dobësim të ndjeshëm të intesitetit të tyre.

LEXO EDHE:  Ndryshon moti/ Bien temperaturat, ja kur priten reshje

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanëtSipas MeteoAlb, për sa i përket tablosë termike për sot dhe nesër, mbetemi në vlerën 23 apo 24 Gradë Celsius. Duke filluar që nga dita e mërkurë kemi rënie të temperaturave nga dita në ditë dukë kulmuar ditën e premte dhe në fundjavë ku presim temparatura të ulta 0 ose edhe -1 grade në zonat malore, ndërkohë pritet që vlera maksimale të jetë jo më shumë se 19 Gradë.

Parashikohet që këto temperatura të vijojnë gjatë gjithë javës për shkak të masave ajrore me origjinë nga veriu i Europës./CNA.al

LEXO TE PLOTE