Connect with Us

“Vrasje me pagesë”, në selinë e PD/ Demaskohet Lulzim Basha

Politikë

“Vrasje me pagesë”, në selinë e PD/ Demaskohet Lulzim Basha

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Përjashtimin e Sali Berishës nga grupi parlamentar i PD, Ylli Manjani e ka cilësuar si “vrasje me porosi” apo ndoshta edhe me pagesë.

Duke iu referuar logjikës së termave, Manjani, shkruan të thonë të tjerët nga jashtë shtëpisë “vrite babën se do të shpërblehesh”, kjo nuk nuk është më as psikologjike e as politike.

Mbi teorinë politiko-psikologjike të “vrasjes së babait”.

Babai “vritet” natyrshëm kur bashkjeton me të. Kur përgjatë proçesit të rritjes brenda familjes, kupton se mendësitë nuk përputhen më.

LEXO EDHE:  “Mësoni nga Kosova!”/ Manjani "bën për ujë të ftohtë" Ramën

  Madje, sipas Frojdit instiktivisht babai vritet si burri i nënës. Deri këtu dakord.

Por kur të thonë të tjerët nga jashtë shtëpisë “vrite babën se do të shpërblehesh”, kjo nuk nuk është më as psikologjike e as politike.

Kjo quhet “vrasje” me porosi. Ndoshta dhe me pagesë…

Gjithmonë analizojmë konceptin sipas llogjikës së termave”, ka shkruar Manjani në rrjete sociale./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

‘Kë të besojnë demokratët’?/ Kadilli shfaqet si shpëtimtar i PD

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Fatbardh Kadilli ka dalë me një reagim pas vendimit të kreut të PD-së në detyrë Lulzim Basha, për shkarkimin e Nokës, nga Komisioni i Sigurisë.

Sipas Kadillit, shkarkimi i z. Noka një dëshmi tjetër e traditës së shëmtuar të përjashtimeve.

Opozita zvogëlohet edhe me shumë nga përjashtimi.

 Një dëshmi e re e kryetarokracisë. Basha e emëroi Kryesinë e grupit dhe gati dy të tretat e Kryesisë si një kryetarokrat dhe e shkarkon po si kryetarokrat. Demokratët duhet të reagojnë kundër modelit jo rastit personal. Basha veproi si Kryetarokrat jo vetëm kur shkarkoi, por edhe kur emëroi”, shkruan Kadilli në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Manjani në Prokurori/ Klodiana Lala zbardh dëshminë e tij

LEXO EDHE:  "Bota po mendon për valën e dytë të pandemisë"/ Manjani leksion Ramës: Lëri përrallat

Sipas tij, përplasja me akuza të ndërsjellta me etiketime “llum” apo “peng” tregon degradim.

Kë të besojnë demokratët? Ata meritojnë më shumë nga Kryetari dhe nga ish Kryetari.

 Kjo klimë përplasjesh dhe përjashtimesh tregon degradim. Idetë dhe propozimet e Manifestit “për një parti më e madhe se kryetari” janë përgjigjja për të dalë nga kjo gjendje si një parti e pastër, e hapur, e bashkuar, fituese”, shkruan më tej Kadilli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mora vendim për të shmangur përçarjen”/ Basha në panik nga Foltorja e Berishës

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i PD, Lulzim Basha priti sot në një takim ministren britanike për Europën dhe Amerika, Ëendy Morton, e cila shoqërohej në këtë takim nga ambasadori britanik në Tiranë.

Në një prononcim për mediat, Basha u shpreh se me ministren Morton biseduan për cështje me interes të përbashkët si lufta ndaj krimit dhe korrupsionit, lidhjet e krimit të politikës me krimin si edhe liria e medias.

Por, gjithashtu Basha gjatë prononcimit për gazetarët është ndalur edhe tek vendimi i tij personal për të përjashtuar ish-kryeministrin Berisha nga grupi parlamentar i PD.

LEXO EDHE:  “Mësoni nga Kosova!”/ Manjani “bën për ujë të ftohtë” Ramën

LEXO EDHE:  Cili ishte qëllimi i reformës në drejtësi?/ Përgjigjet Ylli ManjaniBasha vijoi të justifikohet, duke thënë se vendimi i tij është në përputhje të plotë me detyrat dhe përgjegjësitë si kryetar i PD.

“Në 9 shtator kam marrë një vendim në përputhje të plotë me detyrat dhe përgjegjësitë e kryetarit të PD për të shmangur çdo përçarje që i shërben Edi Ramës”-tha Basha, duke iu referuar vendimit për përjashtimin e liderit të demokratëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha në delir/ Britanikët kërkuan ndihmën tonë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot në një takim ministren britanike për Europën dhe Amerikat, Wendy Morton, e cila shoqërohej në këtë takim nga ambasadori britanik në Tiranë.

Në një deklaratë për mediat, pas takimit të zhvilluar me Ministren Britanike, Basha ka folur në lidhje me atë çfarë është diskutuar në këtë takim.Ndër të tjera Basha tha se britanikët kanë kërkuar ndihmën e PD, për të luftuar kundër lidhjeve të politikës, me krimin.

“Diskutuam për çështje demokratike, lufta kundër krimit të organizuar, liria e medias, masakra zgjedhore janë disa prej çështjeve kryesore që diskutova me Ministren Britanike Morton. Gjithashtu, na intereson fati I shqiptarëvë që janë në Britani dhe investimet e Britanisë në Shqipëri, çështje që gjithashtu i diskutuam. Përvëc kësaj Partia konservatore dhe PD kanë krijuar një marrëdhënie të ngushtë sidomos kundër krimit të organizuar, dhe lidhjevetë politikës me krimin, e cila është arsyeja e masakrës zgjedhore.  Britanikët kanë kërkuar ndihmën tonë si Parti Demokratike për të zgjidhur këto probleme”-tha ndër të tjera Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE