Connect with Us

“Vendimi i Bashës i turpshëm”/ Bozdo: Jemi futur në qark nga Rama

Politikë

“Vendimi i Bashës i turpshëm”/ Bozdo: Jemi futur në qark nga Rama

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Anëtari i Kryesisë së PD-së Eno Bozdo është shprehur se vendimi i Lulzim Bashës për përjashtin e Sali Berishës nga grupi parlamentar është i turpshëm.

I ftuar në emisionin “Edicioni Special” në Syri Tv, Bozdo thekson se PD është futur në qark nga Rama, pasi kryeministri me çfarë po ndodh, do mbretërojë në mënyrë të dhunshme.

Vendimi i Bashës është i turpshëm. Kemi disa humbje të koleksionauara dhe Berisha nuk ka folur, edhe pse gjithë partia priste të fliste. Mua më duket qark ku jemi kapur të gjithë. Në vend se të merremi me Ramën dhe gjithçka bën ai, ne merremi me gjëra që nuk kanë vlerë.

Në 2017, Berisha ka qenë mburojë për Bashën. PD ka humbur zgjedhjet. Rama po mbretëron, por do e çojë këtë vend në një dhunë të madhe. Nuk jemi të aftë për të dalë atje, ku ne e meritojmë që të dalim. Një PD në ditët më të mira të vetat, e përmbys Ramën dhe për këtë nuk ma ndërron mendjen njeri”, deklaroi Bozdo./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

KLGJ pezullon procedimin disiplinor ndaj gjyqtarëve/ Pritet Vettingu

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gjyqtarët e Gjykatës së Apelit Vlorë, Petrit Aliaj dhe Nazmi Troka nuk ishin të pranishëm në mbledhjen plenare online të Këshillit të Lartë Gjyqësor, KLGJ të hënën, kur u vijua shqyrtimi i kërkesës së Inspektorit të Lartë të Drejtësisë, ILD Artur Metani për caktimin e masës disiplinore “me ulje 40 për qind të pagës për 1 vit”, lidhur me marrjen e një vendimi për rishikim mase sigurie në kundërshtim me Kodin e Procedurës Penale. Po ashtu u relatura se nuk ishin të pranishëm për shkaqe papajtueshmërie në shqyrtimin e çështjes edhe anëtarët e KLGJ-së, Ilir Toska, Alban Toro, Fatmira Luli dhe Dritan Hallunaj.

Në seancën e mëparshme, më 11 tetor, Inspektori i Lartë i Drejtësisë, Artur Metani referoi se dy gjyqtarët kishin shkelur një dispozitë të Kodit të Procedurës Penale e cila nuk kishte nevojë për interpretim. Metani vuri në dukje se vendimi i Gjykatës së Apelit në Vlorë, për të lënë në fuqi masën e rishikuar të sigurisë ndaj një të akuzuari për heqje të paligjshme të lirisë në vitin 2016, ishte prishur nga Gjykata e Lartë e cila po ashtu kishte shënuar tërheqje vëmendje për gjyqtarët e Apelit të Vlorës.

Megjithatë, relatori i çështjes në KLGj, Maksim Qoku kërkoi të hënën më 25 tetor pezullimin e procedimit disiplinor ndaj dy gjyqtarëve Petrit Aliaj dhe Nazmi Troka, ku i pari është shkarkuar nga detyra prej Komisionit për mosjustifikimin e pasurive, ndërsa i dyti nuk është përballur ende me vetingun.

Qoku referoi se për Aliajn ka një vendim të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, KPK që e ka shkarkuar nga detyra dhe se çështja pritet të shqyrtohet edhe në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit, KPA. “Nuk mund të shprehemi pa u mbyllur më parë ky procedim”, tha Qoku dhe argumentoi se duhet pezulluar procedimi disiplinor edhe për gjyqtarin Troka pasi bëhet fjalë për të njëjtën vendimarrje nga ana e tyre. “Muk mund ti ndajmë pasi do paragjykoheshin nëse do të gjykoheshin të ndarë”, tha Qoku.

LEXO EDHE:  Video-Nuk ndalet Berisha/ Mesazh për demokratët

LEXO EDHE:  Basha sërish shantazh gjykatës/ Zbulohet mesazhi i dytë

Ai shtoi se edhe gjyqtari Troka është objekt i rivlerësimit që po kryhet nga KPK dhe se një vendimarrje e parakohshme e kësaj natyre e KLGJ-së, mund të ndikonte në procesin e vetingut ndaj tij. Në fund Qoku kërkoi pezullimin e procedimit disiplinor derisa të marri formë të prerë vendimi nga institucionet e vetingut për magjistratët.Qëndrimit të Qokut iu bashkua edhe anëtarja e KLGJ-së Brikena Ukperaj. Ajo e cilësoi pa sens që Aliajt ti ulej paga ndërkohë që ai ishte shkarkuar nga detyra prej KPK-së si dhe kërkoi që të pezullohej procedimi për të dy magjistratët me të njëjtin argument, pasi janë proceduar për të njëjtën vendimarrje.

Metani e konsideroi të pabazuar kërkesën për pezullimin e procedimit disiplinor ndaj Aliajt dhe Trokës. “Është rasti i dytë që kërkohet pezullimi. Si në rastin e Sinojmerit dhe në këtë rast mendoj se KLGJ e ka mundësinë për vazhdimin e procedimit disiplinor, pasi Aliaj është shkarkuar për të tjera shkelje dhe ajo për të cilat ka nisur procedimi disiplinor. Ai e ka statusin e magjistratit. I qëndroj mendimit se duhet të vazhdojë procedimi”, argumentoi Metani lidhur me Aliajn.

Ai theksoi se procedimi për gjyqtarin Troka nuk ka lidhje të pezullohet pasi nuk dihet se çfarë vendimi do të marri Komisioni. “Ne kemi dosjen tonë me shkelje konkrete dhe kërkesën konkrete dhe nuk e konsideroj të bazuar në ligj pezullimin”, këmbënguli Metani.

Megjithatë, anëtarët e KLGJ-së vendosën të pezullojnë procedimin disiplinor ndaj gjyqtarëve Petrit Aliaj dhe Nazmi Troka derisa sa të përfundojë çështja në KPA. Kryetarja e KLGJ-së, Naureda Llagami njoftoi se ky vendim i KLGJ është i pa apelueshëm./Birn

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Sekti Rama po fundos financat”/ Debate të forta në Komisionin e Ekonomisë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Mbledhja e sotme e Komisionit për Ekonominë dhe Financat është shoqëruar me debate mes mazhorancës dhe opozitës. Komisioni është mbledhur sot për të shqyrtuar projektligjin “Për Eurobondin, që do të emetohet nga Ministri i Financave dhe Ekonomisë, miratimin e heqjen dorë nga imuniteti, në marrëveshjet që do të lidhen nga Ministri i Financave dhe Ekonomisë”.

Ndërkohë, deputeti i PD Bujar Leskaj tha se marrja e një borxhi të ri shton përtej çdo limit borxhin dhe minon financat publike.

Një eurobond i marr për qëllime të këqija, për qëllime haluçinante, në rast se ai përdoret për të lëshuar satelitë në hapësirë, atëherë i vret financat publike të një vendi me ekonomi të brishtë siç është ekonomia shqiptare. Ju me eurobondin e pestë me të cilin do të dilni këto ditë, borxhi i jashtëm në kushte tregtare shkon në këto 5 vite nga qeveria shkon në 2.2 mld euro, vetëm i marrë përmes eurobondit, ose 786 euro për çdo banor të sotëm të Shqipërisë.Sekti Rama me të gjitha fanfarat dhe trullosjen 3D për të cilat investon dhe këtu investon vërtetë pa kursyer paratë e taksapaguesve shqiptarë, do ta reklamojë eurobondin e pestë si një sukses i jashtëzakonshëm. Në fakt marrja e një borxhi të ri për të paguar borxhet e vjetra dhe të reja që po mbledh kapicë qeverisja e papërgjegjshme e liderit global vetëm shton përtej çdo limiti stokun e borxhin tonë publik dhe minon deri në prag katastrofe financat tona publike. Ne po marrim në një interval kohor dy eurobonde me një vlerë totale mbi 1 mld euro. Dy borxhe tregtare asnjë vend në rajon nuk ka marrë si ne.

Për 6-mujorin e parë 2021 paguam nga paratë e taksapaguesve 6.5 mld lekë ose 53 milionë euro interesa për borxhin e jashtëm me një rritje 55% krahasuar me një vit më parë. Në 5 vitet e fundit vëmë re një shtim alarmant të borxhit të shtrenjtë.

Ju uroj suksese ministre dhe do jem i kënaqur në rast se në prezantimet tuaj në komision siç jemi ne seriozë të jeni më të përgjegjshëm në përgjigjen e pyetjeve”, deklaroi Leskaj.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Midis Egjiptit dhe Zambisë për korrupsionin”/ Basha i përgjigjet Ramës me raporte

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i PD, Lulzim Basha, i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama pas një editoriali që ai kishte publikuar në “Politico.eu”, ku konsideronte se Shqipëria po bëhet gati për në Bashkimin Europian.

Ndërkohë që në këtë tekst Rama konsideronte se Shqipëria i ka bërë “detyrat e shtëpisë”, Basha i kujton renditjet e Shqipërisë lidhur me sundimin e ligjit, nivelin e korrupsionit dhe të ryshfetit në raportet e World Justice Poject si dhe BB dhe BERZH-it.

LEXO EDHE:  Berisha: Rama dhe Gjiknuri duhet të dënohen me 35 vjet burg/ Balla, në konflikt interesi

LEXO EDHE:  Rrëzimi i Qeverisë/ Avokati tregon hapin e parë të revolucionit

“Renditja e Shqipërisë sipas World Justice Poject si dhe BB dhe BERZH:

🔴Sundimi i ligjit: Midis Kazakistanit dhe Afganistanit🔴Indeksi i Korrupsionit: Midis Egjiptit dhe Zambisë

🔴Niveli i ryshfetit: Midis Zambisë dhe Marokut

Nevojitet vendosmëri për t’u përballur me autokratët e korruptuar të Ballkanit Perëndimor.”- shkruan Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE