Connect with Us

Tragjedia në spitalin e Tetovës/ Jep dorëheqjen edhe Ministri i Shëndetësisë

Kosova & Rajoni

Tragjedia në spitalin e Tetovës/ Jep dorëheqjen edhe Ministri i Shëndetësisë

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministri i Shëndetësisë, së Maqedonisë, Venko Filipçe, ka njoftuar pak çaste më parë dorëheqjen e tij.

Dorëheqja e tij vjen dy ditë pas tragjedisë që ndodhi në spitalin e Tetovës, ku humbën jetën 14 pacientë të shtruar me Covid, për shkak të zjarrit që përfshiu ndërtesën.

Ndërkohë  që më herët kanë dhenë dorheqjen edhe dy drejtorët e  spitalit të Tetovës dhe zëvendësministrit të tij, Ilir Hasani.

Zv. Ministri i Shëndetësisë Ilir Hasani, i cili e konsideron këtë si një akt moral, pavarësisht se nuk ka lidhje me procedurat vënies së spitalit modular.

LEXO EDHE:  Rritet bilanci i viktimave në Maqedoninë e Veriut, 285 të infektuar

“Në këto momente kaq të rënda për të gjithë ne, jap dorëheqje si akti më i lartë moral. Edhe përkundër faktit se nuk kam asnjë lidhje me procedurat vënies së spitalit modular, edhe pse nuk kam asnjë lidhje as me pjesën organizative, dorëheqja është akti më i vogël që mund ta bëj në këto momente, për të respektuar viktimat, të lënduarit, opinionit dhe më së shumti veten. Asgjë nuk ka mbi dinjitetin!”, shprehet Hasani./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Treni përplas makinën në Kosovë/ Plagosen 6 persona

Publikuar

-

Nga

cna lajme rajon

Gjashtë persona kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenti në Klinë të Kosovës, ku një tren është përplasur me një makinë.

Sipas asaj që raportohet, lajmi është konfirmuar nga autoritetet policore, të cilat kanë nënvizuar se të 6 të lënduarit po marrin trajtim mjekësor në spital.“Sot me datë 11.10.2021, rreth orës 18:00, Policia është informuar për një aksident trafiku në mes trenit të udhëtarëve dhe një veture, si pasojë e këtij aksidenti 6 persona kanë pësuar lendime trupore të njejtit janë dërguar në spitalin rajonal në Pejë”, thuhej në njoftim./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ulen ndjeshëm infektimet nga Covid në Kosovë/ Regjistrohen 14 raste të reja, ja sa persona kanë humbur jetën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës ka informuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitë 14 qytetarë, nga 1.153 testime të kryera.

Ndërkohë janë shënuar 2 raste të vdekjes.

Në 24 orët e fundit janë dhënë 9.795 doza të vaksinës kundër COVID-19.Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.456.845 doza të vaksinës.

LEXO EDHE:  Jep dorëheqjen drejtori i spitalit të Kavajës

LEXO EDHE:  “Plotësoje sa do, dhe mbylle gojën”/ Taulant Muka flet pas dorëheqjes

Deri më sot 632.567 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Eksplozivë, armë dhe anti-tank”/ Policia arreston 5 persona

Publikuar

-

Nga

I dënuar me burg në Zvicër/ Arrestohet në Morinë 45-vjeçari nga Kosova

Prokuroria Speciale e Kosovës ka bërë të ditur se janë arrestuar 5 persona, nën dyshime për kryerjen dhe planifikimin e një sërë veprash terroriste.

Sipas njoftimit të të Prokurorisë, gjatë bastisjes janë gjetur eksplozivë, armë, dronë, si dhe armë anti-tankë.

Të arrestuarit akuzohen për veprat penale “Përgatitja e veprave terroriste ose veprave penale kundër rendit kushtetues dhe sigurisë së Kosovës”, “Kryerja e veprës terroriste” si dhe për veprën penale “Importi, eksporti, furnizimi, transportimi, prodhimi, këmbimi, ndërmjetësimi ose shitja e paautorizuar e armëve apo materieve plasëse.

LEXO EDHE:  “Plotësoje sa do, dhe mbylle gojën”/ Taulant Muka flet pas dorëheqjes

LEXO EDHE:  Vjen dorëheqja e parë në PD/Basha braktiset nga drejtori i lartë (Emri)Po ashtu të arrestuarit dyshohen për veprën “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”.

Prokuroria Speciale bën të ditur se brenda afateve kohore-ligjore do të bëjë kërkesë për caktim të paraburgimit për 5 personat e ndaluar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE