Connect with Us

Studimet rreth ndikimit të Covid/ Antitrupa të fuqishëm po shfaqen në disa pacientë

Shëndeti

Studimet rreth ndikimit të Covid/ Antitrupa të fuqishëm po shfaqen në disa pacientë

Publikuar

-

/
cna lajme shendeti

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Ato madje mund të jenë efektive në variantet e ardhshme … Imunizimi hibrid!

Një përgjigje imune më e dukshme eshte identifikuar në disa pacientë.

Ky është lajmi i mirë shkencor që jep shpresë për t’i dhënë fund ndoshta koronavirusit një herë e përgjithmonë.

Në të vërtetë, disa studime kanë treguar se disa pacientë zhvillojnë imunitet “mbinjerëzor” me antitrupa të mbingarkuar, të cilët do të ishin armë vdekjeprurëse kundër të gjitha llojeve të infeksioneve koronavirus.

Një studim i botuar në fillim të vitit tregon se jo vetëm këto “antitrupa hiper-efikas” bëjnë të mundur bllokimin e varianteve më virulente të Covid-19, siç është Delta, por edhe të gjithë të tjerët që shqetesojne OBSH-në.

Por përveç kësaj, njerëzit madje do të mbrohen nga disa koronaviruse të tjerë, përfshirë atë që shkaktoi SARS në 2002, por edhe disa që nuk kanë infektuar (akoma) njerëzit: një koronavirus i pranishëm tek lakuriqët e natës, dy te pangolinët.

Dhe kështu sipas të gjitha gjasave, këto antitrupa logjikisht mund të neutralizojnë variantet e ardhshme siç thuhet nga virologu i Universitetit Rockefeller i cili mori pjesë në studime, Paul Bieniasz: “Dikush mund të parashikojë në mënyrë të arsyeshme se këta njerëz do të mbrohen mjaft mirë nga shumica – dhe ndoshta nga të gjithë – variacione që ka të ngjarë të shohim në të ardhmen e parashikueshme, ”

LEXO EDHE:  Shifra alarmante nga Kosova/ Humbin jetën 7 persona, infektohen mbi 300

Kush eshte profili i njerëzve me antitrupa “të superfuqishëm”?

Pra, si mund ta prodhojmë këtë lloj antitrupi, vetëm për të qenë të sigurt dhe të sigurt për të ardhmen?

Fatkeqësisht, nuk është shumë e qartë,…

Për të pasur këtë imunitet “hibrid”, studiuesit vunë re se ishte e nevojshme të kishit një ekspozim hibrid , dmth dhe ndaj virusit.

Pacientët që zhvilluan një prodhim të tillë të këtyre antitrupave ishin të infektuar më parë me virusin para se të merrnin një vaksinë ARNm.

“Këta njerëz kanë përgjigje të mahnitshme ndaj vaksinës,” thonë virologet e studimit.

“Pas infeksioneve natyrore, antitrupat duket se evoluojnë dhe bëhen jo vetëm më të fuqishëm, por edhe më të mëdhenj. Ato bëhen më rezistente ndaj mutacioneve brenda virusit.”

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Vijojnë të mbeten të larta shifrat e infektimeve me Covid/ Humbin jetën 3 qytetarë

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se nga 7634 testime, kanë rezultuar pozitiv me Covid 2383 qytetarë në 24 orët e fundit, ndërsa 3 të tjerë kanë humbur jetëm.

Ndërsa numri i të shëruarve sipas MSH është 1754 qytetarë.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 7,634 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 2,383 qytetarë, në këto bashki:

1,112 në Tiranë, 120 në Durrës, 112 Vlorë, 94 në Shkodër, 71 në Fier, 70 në Gjirokastër, 59 në Sarandë, 56 në Lushnje, 51 në Elbasan, 41 në Kamëz, Korçë, 34 në Lezhë, 33 në Pogradec, 32 në Berat, 29 në Patos, 28 në Krujë, 26 në Kuçovë, 23 Tepelenë, 22 në Kavajë, 19 në Dibër, 18 në Kurbin, 17 në Mirditë, Gramsh, 15 në Vorë, 13 në Memaliaj, 12 në Vau i Dejës, Skrapar, Prrenjas, 11 në Divjakë, Devoll, Cërrik, 10 në Pukë, Kukës, Tropojë, Mat, Peqin, 9 në Mallakastër, 8 në Fushë Arrëz, Përmet, Maliq, 7 në Malësi e Madhe, Selenicë, Librazhd, 6 në Shijak, Rroskovec, Libohovë, 5 në Rrogozhinë, Këlcyrë, Kolonjë, 4 në Has, Delvinë, 3 në Konispol, Dimal, Belsh, 2 në Klos, Himarë, Poliçan, 1 në Dropull.

LEXO EDHE:  Shifra alarmante nga Kosova/ Humbin jetën 7 persona, infektohen mbi 300

LEXO EDHE:  Projeksionet/ Në nëntor 750 raste ditore, nesë mbani maska pas shtatorit nuk ka fataliteteJanë 23,593 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 134 pacientë, nga të cilët 14 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka tre humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: Dy qytetarë nga Durrësi nga 73 vjeç dhe një qytetar nga Tirana 85 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 1,754 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 214,633 që nga fillimi i epidemisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Shqipëria nuk ka arritur pikun e e infektimeve në valën e Omicron/ Thirrja e ekspertëve

Publikuar

-

Nga

cna shendet

Ekspertët bëjnë me dije se Shqiëpria ende nuk ka arritur pikun e infektimeve në valën e Omicron. Sipas tyre do të kemi shtim të rasteve të reja ditët në vijim, edhe pse kjo valë do të jetë më e shkurtër se ato që kemi kaluar në fillim të pandemisë.

Shefi i Urgjenvcës Kombëtare, Skënder Brataj, për A2CNN, thotë se këtë periudhë numri i të infektuarve është disa herë më i lartë sesa shifrat zyrtare. Kreu i Urgjencës bën thirrje për kujdes dhe izolim.

LEXO EDHE:  Rritet numri i të infektuarve me Covid-19 në Kosovë/ Konfirmohen 5 raste të reja

LEXO EDHE:  5 javë pas pandemisë/ Basha i kërkon Ramës të bëjë bilancetKëtë periudhë janë rritur urgjencat drejt spitaleve Covid, 41 pacientë të shtruar vetëm 24 orët e fundit. Megjithatë, mjekët po konstatojnë se edhe koha e qëndrimit në pavijon është më e shkurtër.

Kreu i Urgjencës thekson se më lehtë po e kalojnë këtë variant ata që janë të vaksinuar. Sipas ekspertëve, infektimit nga Omicron vështirë se mund t’i shpëtojë njeri. Për ta kaluar lehtë dhe pa komplikacione, ata i bëjnë thirrje popullatës së pavaksinur për të marrë dozat anti-Covid./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rriten 30% kapacitetet laboratorike të ISHP/ Manastirliu: Të përgatitur për emergjencat e shëndetit publik

Publikuar

-

Nga

cna shendet

Rriten me 30% kapacitetet testuese në laboratorin e referencës së Institutit të Shëndetit Publik, falë investimit në aparatura të reja të teknologjisë së fundit.  Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu pa nga afër investimin e ri në ISHP, ku tha se këto pajisje janë pjesë e planit për përgjigjen ndaj pandemisë dhe emergjencave të shëndetit publik.

“Kemi investuar për Institutin e Shëndetit Publik në raport me rritjen e kapaciteteve, të cilat vijnë të rritura me rreth 30% krahasuar me ato më parë, duke rinovuar dhe shtuar flotën e pajisjeve përsa i përket aparaturave dhe gjithashtu duke kontribuar në përballimin më të mirë të situatës. I vlejnë Institutit të Shëndetit Publik, jo vetëm për PCR dhe evidentimin e koronavirusit por gjithashtu edhe për një seri agjentësh. Kjo është e rëndësishme sepse hap një gamë të analizimit të viruseve të tjera. Që do të thotë që përgatitemi dhe forcojmë kapacitetet tona, jo vetëm për t’iu përgjigjur situatës aktuale për fuqizimin e kapaciteteve, por edhe për t’i paraprirë asaj që gjithë bota sot po synon, emergjencave që mund të ndodhin në të ardhmen. Pra, të përballemi dhe të kemi një përgjigjie ndaj emergjencave të shëndetit publik”, tha Manastirliu.

Duke folur për situatën epidemiologjike, Manatirliu tha se në 95% të rasteve të identifikuara me Covid19, mbizotëron varianti Omicron, duke shtuar që janë 330 pika në të gjithë vendin për kryerjen e testit të antigenit.

“Jemi në një situatë ku incidenca vlerësohet e rritur. Përpara dy ditësh kemi patur pikun më të lartë ndonjëherë të rasteve të infektimeve, ku siç është konfirmuar nga Instituti i Shëndetit Publik, mbi 95% e rasteve sot paraqiten me variantin Omicron. Për të përballuar këtë situatë është e nevojshme testimi i shpejtë, testimi i sigurt. Ne nuk kemi ndalur në asnjë moment përpjekjet tona qoftë përsa i përket testimit të shpejtë dhe testimit nëpërmjet PCR, ndaj po rrisim kapacitetet. Kemi 330 pika në të gjithë Shqipërinë ku kryhet testi i shpejtë falas në qendrat tona shëndetësore”, tha Manastirliu.

LEXO EDHE:  G-20: Variantet e reja të COVID-19 kërcënojnë rimëkëmbjen ekonomike

LEXO EDHE:  Shifra alarmante nga Kosova/ Humbin jetën 7 persona, infektohen mbi 300Duke theksuar se do të vijojë forcimi i kapaciteteve spitalore, Manastirliu bëri me dije se po punohet për të pasur projektin e zbatimit për forcimin e mëtejshëm të kapaciteteve të Institutit të Shëndetit Publik.

“Për Institutin e Shëndetit Publik jemi duke punuar të gjithë së bashku për të pasur një investim rrënjësor të rehabilitimit por edhe të ndërtimit të laboratorit të Institutit të Shëndetit Publik, ku jemi duke punuar për projektin e zbatimit dhe më pas për të financuar një ndërhyrje tjetër të rëndësishme, përsa i përket forcimit të kapaciteteve të Institutit të Shëndetit Publik dhe për t’iu përgjigjur padyshim asaj që do koha në përballje me emergjencat e shëndetit publik dhe në funksion të mbrojtjes së jetës së qytetarëve tanë”, bëri me dije Manastirliu.

Drejtoresha e ISHP, dr. Eugena Tomini vlerësoi investimin e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për rritjen e kapaciteteve: “Ky është një moment shumë i rëndësishëm sepse në pikun kur kemi një rritje të numrit të rasteve, ne na shtohen kapacitetet laboratorike përkundrejt diagnozës së shpejtë, përgjigjies në kohë të rezultatit, sigurisht triazhimit të pacientëve dhe izolimit të tyre në kohë. Kjo është shumë e rëndësishme jo vetëm për laboratorin në drejtim të kapaciteteve të ngritura por edhe në drejtim të ngritjes së burimeve njerëzore”, tha Tomini.

Gjatë vizitës në laboratorin e virologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale tha se po punohet për forcimin e kapaciteteve spitalore, duke bërë me dije se shumë shpejt do të hapen punimet për rindërtimin e Spitalit Infektiv, ndërsa apeloi sërish qytetarët për kryerjen e vaksinës anticovid, duke theksuar rëndësinë e dozës përforcuese për uljen e shtrimeve në spitale dhe formave të rënda të sëmundjes./ CNA.al

LEXO TE PLOTE