Connect with Us

Si pritet të zbresin në fushë sot Partizani dhe Teuta

Sport

Si pritet të zbresin në fushë sot Partizani dhe Teuta

Publikuar

-

Partizani ka kryer dje seancën e fundit stërvitore në prag të sfidës kundër Teutës, që është premiera e Kategorisë Superiore për këtë sezon të ri. “Demat e kuq” kanë afruar plot 18 futbollistë në këtë merkato vere, mes tyre dhe Esat Mala që u rikthye si i huazuar, dhe mesfushori i Kombëtares, Ergys Kaçe. Megjithatë, të dy këta lojtarë nuk do të jenë gati për sfidën e parë kundër Teutës.

Në seancën e fundit stërvitore, fokusi më i madh ishte në goditjet standarde dhe përgatitjen taktike të ndeshjes. Seanca startoi në orën 17:30 në kompleksin stërvitor “Football Republic” dhe zgjati vetëm një orë. Menjëherë pas stërvitjes, të kuqtë kanë nisur grumbullimin në kryeqytet, për t’u nisur ditën e sotme drejt Elbasanit, aty ku do të luhet dhe ndeshja në orën 19:45.

Alban Hoxha do të jetë titullar në portën e Partizanit. Në mbrojtje, priten Gligorov nga e djathta e Musta nga e majta, ndërsa në qendër Damçevski dhe zv.kapiteni Egzon Belica. Në mesfushë, pritet të rreshtohet treshja Marku-MuratajRrapaj, që kanë luajtur rregullisht edhe në ndeshjet e Europës. Sulmi pritet të përbëhet nga Zhunior, Cara e Kardozo.

Ndërsa Teuta e cila mban fronin e kampiones në fuqi të Shqipërisë, pas largimeve me peshë si Dejvi Bregu, Renato Arapi i cili la dhe futbollin e luajtur dhe aktualisht mban postin e drejtorit të sportiv të durrsakëve, Rustem Hoxhës, Blerim Krasniqit, Stivi Frashërit dhe Erando Karabecit, formacioni i mundshëm për skuadrën e Edi Martinit do të jetë me modulin e zakonshëm 4-2-3-1.

Qirko në portë, në krahun e djathtë, Todorovski, në qendër Selmani dhe Ivanoviç dhe në të majtë do të jetë Xhekson. Përpara mbrojtjes do të jenë Aleksi dhe Daja, ndërsa në repartin e avancuar do të jenë, Vila, Kallaku dhe Plaku në mbështetje të sulmuesit të vetëm, Gjorgiev.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sport

Formacionet zyrtare të Suedi-Kosovë, “Dardanët” me dyshen Muriqi-Rashica në sulm

Publikuar

-

Nga

Dalin formacionet zyrtare të ndeshjes Suedi-Kosovë, që nis në “Friends Arena” të Solnas. Kosova do të ketë një mal të lartë për të ngjitur, por pa liderin ekipit Zlatan Ibrahimovic që mund t’i zgjidhë ndeshjet me një lëvizje të vetme edhe Suedia duhet të djersijë shumë për të marrë maksimumin.

Challandes, me rreshtimin 4-4-2 do të hedhë në fushë: Muric  në portë; Vovjvoda, Rrrahmani, Aliti dhe Hadergjonaj në mbrojtje; në mesfushë Bytyqi, Loshaj, Dresevic dhe Rashani; në sulm dyshja Muriqi-Rashica.Kosova renditet në vendin e katërt në Grupin B, me 4 pikë, duke lënë pas vetëm Gjeorgjinë, që mbyll tabelën me vetëm 1 pikë.

LEXO TE PLOTE

Sport

Shpresat përgatiten për Slloveninë, Bushi thërret edhe sulmuesin e Fiorentinës

Publikuar

-

Nga

Shqipëria U-21 ka nisur menjëherë nga puna për përgatitjen e ndeshjes së dytë ndaj Sllovenisë, pas fitores me dopietë të enjten ndaj Andorrës.

Ekipi i drejtuar nga Alban Bushi ka zhvilluar të premten një seancë të lehtë stërvitore ndërsa do të zhvillojë edhe ditën e sotme një tjetër stërvitje.

Departamenti i Komunikimit në FSHF bën me dije se ekipit të Shpresave i është bashkuar këtë të shtunë edhe futbollisti shqiptar që aktivizohet në radhët e Fiorentinës, Eljon Toçi.Ai ishte pjesë e grumbullimit me ekipin e 19 vjeç arëve, që drejtohet nga Armando Cungu ndërsa ditën e djeshme luajti edhe në miqësoren e parë të planifikuar ndaj Malit të Zi, teksa shënoi një dy golësh, duke qenë një protagonistët kryesorë të skuadrës kuqezi.

Shqipëria U-21 luajti dy ditë më parë ndaj Andorrës në Elbasan Arena, ndeshjen e vlefshme për kampionatin Europian 2023, ku fitoi me rezultatin 2-0, ndërsa do të zhvillojë edhe një tjetër sfidë ndaj Sllovenisë, në po të njëjtin stadium ditën e hënë në ora 18:30, ku kuqezinjtë do të tentojnë fitoren e dytë radhazi.

LEXO TE PLOTE

Sport

Kalendari/ Të mërkurë dhe të enjte, futbolli shqiptar rikthehet në mesjavë

Publikuar

-

Nga

Futbolli shqiptar prej datës 3 tetor është pushim, kjo për shkak të dy ndeshjeve të Kombëtares kuqezi me Hungarinë dhe Poloninë. FSHF bën me dije se topi do rrotullohet në Shqipëri mesjavën që vjen, me ndeshjet e kthimit për Kupën e Shqipërisë.

Në 13 dhe 14 tetor do zhvillohen ndeshjet e kthimit, ndërsa disa nga dulet priten me interes për vetë rezultatet në sfidat e para. Në grupin A, Dinamo do duhet të përmbysë humbjen 1-0 në sfidën e parë me Erzenin, ndërsa në atë B, Vllaznia, Kukësi, Egnatia dhe Laçi kanë ndeshje delikate.Shumica e ndeshjeve do zhvillohen të mërkurë, ndërsa të enjte luhet pjesa e mbetur.

Kalendari për dy grupet:

LEXO TE PLOTE