Connect with Us

Rroga të majme për futbollin shqiptar, Latifi dhe Kaçe më të paguarit e kampionatit

Sport

Rroga të majme për futbollin shqiptar, Latifi dhe Kaçe më të paguarit e kampionatit

Publikuar

-

Ergys Kaçe do të luajë për herë të parë në kampionatin shqiptar me fanellën e Partizanit. Edhe vetë mesfushori korçar që numëron 25 aktivizime me Kombëtaren nuk e shkonte kurrë nëpër mend deri pak ditë më parë se do të luante një ditë për një klub në Superiore.

Mirëpo, duke mos i pëlqyer asnjë nga ofertat që i erdhën nga ekipe greke, turke dhe nga ato të vendeve aziatike vendosi t’i thotë “po” propozimit të presidentit Gazmend Demi për një kontratë 1-vjeçare me opsion rinovimi edhe për një sezon.

“Panorama Sport” shkruan se Kaçe do të përfitojë 12 mijë euro neto në muaj, por në rast se klubi fiton titullin kampion dhe mesfushori ka një aktivizim të plotë, atëherë shifrat e pagës shkojnë deri në 16 mijë euro. Një shpenzim i madh nga klubi i kuq që kërkon të fitojë titullin e 17- të këtë sezon.

Por, nuk ishte vetëm Kaçe goditja e bujshme e klubeve të Superiores në merkaton e verës. Rikthim i madh mund të quhet pa dyshim ai i Liridon Latifit, që tifozët ishin mësuar ta shikonin me fanellën e Skënderbeut. Sulmuesi i krahut u josh nga Vllaznia, që bëri diferencën duke i ofruar një kontratë 2- vjeçare me një pagë prej 10 mijë eurosh në muaj.

Latifi ka luajtur 5 ndeshje me Kombëtaren dhe pas aventurave në Hungari dhe Moldavi, tani pret me Vllazninë ta riveshë fanellën kuqezi. Një kthim i bujshëm ishte edhe ai i Sherif Kallakut te Teuta.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sport

Gjermania ekipi i parë që kualifikohet në Botëror, ja të gjitha rezultatet e ndeshjeve

Publikuar

-

Nga

Gjermania është bërë skuadra e parë që kualifikohet në Botërorin 2022, pas Katarit që e fiton të drejtën si vendi organizator. Skuadra e drejtuar nga Hansi Flik, edhe pse e nisi me një humbje tronditëse këtë edicion, e mbylli me triumf pa u luajtur dy ndeshjet e fundit të grupit.

Kualifikimi erdhi falë suksesit 4-0 ndaj Maqedonisë së Veriut, skuadrës që ia kishte shkaktuar atë humbje, me Havertz, Verner e të riun Musiala që tundën rrjetën. Kështu, falë edhe fitores së Rumanisë ndaj Armenisë, Gjermania e kishte të sigurt që asnjë ekip tjetër nuk do ta arrinte me pikë në ndeshjet e nëntorit, pavarësisht kombinimit të rezultateve, duke u bërë ekipi i parë që siguroi pjesëmarrjen në Katar 2022.

Në ndeshjet e sotme bie në sy fitorja e thellë e Holandës, e cila i shkoi një hap më pranë kualifikimit, si dhe ajo e Turqisë e cila triumfoi vetëm në minutën e 98 ndaj Letonisë.

GRUPI E
Estoni-Uells 0-1
12’ Mur

Bjellorusi-Republika Çeke 0-2
22’ Shik, 65′ Hozek

GRUPI G
Holandë-Gjibraltar 6-0
9’ Van Dajk, 21’, 45’+4′ Depaj, 48′ Dumfrajs, 75′ Danjuma, 87′ Malen

Norvegji-Mali i Zi 2-0
29′, 90’+6′ EljonusiLetoni-Turqi 1-2
70′ (ag) Demiral / 76′ Dursun, 90’+8′ (p) Jillmaz

GRUPI H
Kroaci-Sllovaki 2-2
25’Kramariç, 71′ Modriç, / 20’ Shranz, 45′ Haraslin

Slloveni-Rusi 1-2
40′ Iliçiç / 28’ Divejev, 31′ Dzhikia

GRUPI J
Maqedoni e Veriut-Gjermani 0-4
50′ Havertz, 70′, 74′ Verner, 84′ Musiala

Rumani-Armeni 1-0
26′ Mitrita

Islandë-Lihtenshtejn 4-0
19’ Tordarson, 35′ (p), 79′ (p) Gudmundson, 89′ Gudjonson

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Humbi ndeshjen ndaj Polonisë për shkak të COVID, Cikalleshi ka një mesazh për shokët e ekipit

Publikuar

-

Nga

Edi Reja e kishte projektuar titullar por Sokol Cikalleshi nuk do të jetë në fushën e lojës në ndeshjen kundër Polonisë. Sulmuesi kavajas është ndalur në mënyrë të papritur nga COVID-19, pasi ka rezultuar pozitiv në testet që i janë kryer ekipit si zakonisht një ditë para ndeshjes.

Futbollisti është larguar nga grumbullimi dhe ka nisur karantinimin, duke humbur mundësinë për të qenë pjesë e një ndeshje historike për Shqipërinë. Përtej keqardhjes, vetë ai duket se është i bindur se nata e nesërme do të jetë e paharrueshme, siç e tregoi me mesazhin që publikoi në rrjetet sociale.“COVID-19 më ndaloi mua por kombëtaren kuqezi s’e ndalon kush”, ishin fjalët e Cikalleshit në postimin e tij, duke treguar bindjen e thellë që ka se Shqipëria do të sigurojë rezultat edhe përballë Polonisë.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Gjest i çuditshëm i Ernest Muçit te Kombëtarja U21, lë shiritin e kapitenit teksa luhej ndeshja

Publikuar

-

Nga

Shqipëria U-21 po vazhdon me rezultatet pozitive në kualifikueset e Europianit. Këte herë kuqezinjtë fituan me shifrat 2-0 ndaj Sllovenisë. Por njê veprim i rrallë erdhi ne pjesen e parë.Ernest Muçi e nisi si kapiten takimin dhe ia la shiritin Pëllumbit. Arsyeja nuk është zbuluar ende dhe pritet që të sqarohet nga trajneri Bushi në konferencën e nesërme.

LEXO TE PLOTE