Connect with Us

Përjashtoi Berishën/ Rama tjetër mesazh Bashës

Politikë

Përjashtoi Berishën/ Rama tjetër mesazh Bashës

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama i ka drejtuar sërish mesazhe mjaft të qarta kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pasi ky i fundit përjashtoi Sali Berishën nga grupi parlamentar.

Kryeministri Edi Rama, në një deklaratë jashtë Kuvendit është shmangur nga komentet mbi përplasjen Basha-Berisha.

Ne jemi në këtë kuvend për mandatin e tretë të qeverisjes. Dorë është e shtrirë për të bashkëpunuar në funksion të vendit, për të shlyer borxhet që i kemi popullit. Jam shumë i përgatitur të jem në lartësinë e fjalëve për të dhënë shembullin i pari dhe duke u përmirësuar në lidhje me ju. PS e ka ta pamundur të shkojë nga lart poshtë. E shkuara nuk është problem i PS.”-tha Rama.

LEXO EDHE:  Zbulohet numri i punonjësve/ Ja sa njerëz ka në kryeministri

Por, i pyetur nga gazetarët nëse përjashtimi i Berishës i hap rrugën e bashkqëverisjes me Bashën, Rama ritheksoi sot se “dora është e shtrirë”.

Ne vimë në këtë Kuvend të mandatit të tretë me dorën e shtrirë, diçka që e kam thënë në krye të herës pa marrë parasysh si do shkonin zhvillimet në PD.

Dora është e shtrirë për të bashkëpunuar në funksion të interesave të vendit”-tha Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Bumçi: Këto janë arsyet themelore pse mbështes Sali Berishën

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Anëtari i kryesisë dhe i Këshillit Kombëtar të PD-së, Aldo Bumçi , tregon se ka disa arsye themelore pse mbështet ish kryeministrin Sali Berisha.

I ftuar në emisionin “Të paekspozuarit”  me Ylli Rakipin, Bumçi është shprehur se opozita ofron më shpresë që pas humbjes së zgjedhjeve në 25 Prill.

Ai u shpreh se, nëse Sali Berisha nuk do të dilte dhe të organizonte foltoren, opozita do kthehej në muze.

Kam mbështetur Berishën për shumë arsye dhe themelorja është se opozita nuk ofron shpresë dhe kjo shpresë u shua me mos fitoren në zgjedhjet e 25 prillit.Fakti që nuk i ofruam shqiptarëve ndryshimin ishte goditje për opozitën. Duke qenë se partitë fushatën dhe gjithçka e kanë kthyer në presidenciale dhe merita do ti shkonte atij do bëhej kryeministër por kur humb duhet të mbash përgjegjësi.

Kjo humbje krijoi krizë besimi dhe kemi raportin më kritik që është bërë për zgjedhjet, por pse Basha nuk e përdor raportin kritik të zgjedhjeve.

Kur merr vendime duhet të përballesh. Demokratët e kuptojnë të mirën e PD, pse nuk i ndanë me to dhe të dalë ashtu siç del Berisha.

Duhet të kthejmë shpresën që opozita do ekzistojë, nëse Berisha nuk do të dilte opozita do kthehej në muze.  Kjo opozitë nuk ofron më shpresë se e ndryshon situatën dhe e bën më mirë”, tha Bumçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Sondazhi/ Demokratët duan Berishën në krye të PD

Publikuar

-

Nga

Gjysma e votuesve të Partisë Demokratike preferon Sali Berishën si kryetar të PD. Lulzim Basha mbështetet nga 1/3-ta e votuesve të PD, për të qëndruar në karrigen e kryetarit të partisë.

Vetëm 8.3% e votuesve të PD mendojnë që partisë i duhet një udhëheqës i ri.Thuajse gjysma e votuesve të PD-së mendojnë se largimi i Sali Berishës nga grupi parlamentar demokrat nuk e ndihmon partinë të vijë në pushtet më shpejt. Vetëm 22% e tyre mendojnë se vendimi i Bashës e ndihmon ardhjen në pushtet të PD-së./Euronews

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Aty ku ka lek, ata janë bashkë”/ Akuzat e forta të Murrizit, çfarë fshihet pas marrëveshjes për vaksinat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryetar i Lëvizjes Demokratike Shqiptare, Myslim Murrizi është shprehur kundër bashkimit të opozitës e maxhorancës për blerjen e vaksinave, duke e konsideruar votimin një turp.

Ai hedh akuza të drejtpërdrejta për të dyja palët, duke thënë se, aty ku ka lek, ata janë bashkë.Sipas tij, çmimi i vaksinës Pfizer është rritur, por asnjë nga deputetët e opozitës nuk kërkoi ta shihte faturën.

LEXO EDHE:  Memaliaj po kërcënohet nga një sëmundje e fortë/ Prokuroria të nisë hetimet

LEXO EDHE:  Mesazhi i Ramës nga Athina/ Do ecim përpara për të ndrequr gabimet e të shkuarës

“Sa herë kanë votime për lek këta janë bashkë. Nuk e dëgjova asnjë deputete të opozitës, ku është fatura. Pfizer ka rritur çmimin. Votuan edhe heshtën. Ky votim është turp”, tha Murrizi./CNA.al

LEXO TE PLOTE