Connect with Us

Çfarë duhet të hamë nëse vuajmë nga pagjumësia

Life Style

Çfarë duhet të hamë nëse vuajmë nga pagjumësia

Publikuar

-

cna lajme lifestyle

Shumica e prej nesh përpiqen të marrin këshilla për një gjumë më të mirë, duke nisur nga shmangia  e kafesë, fikja televizorit, kompjuterit etj.

Sipas një studimi nga akademia Amerikane e mjekësisë, i publikuar në “Clinical Sleep Medicine”, dalin disa këshilla për atë që duhet të hash para se të bësh një gjumë të qetë dhe të shëndetshëm.

Sipas studimit, ushqimet e pasura me fibra dhe me yndyrë të ulët lidhen drejtpërdrejt me cilësinë e mirë të gjumit.

Studimi, i udhëhequr nga profesorët e “University Medical Center” në Kolumbi, ka marrë rastin e 26 të rriturve, duke studiuar mënyrën se si flinin dhe çfarë hanin para gjumit.

Në një kohë kur ata janë ndjekur gjatë 9 orëve të natës, ka rezultuar se flinin mesatarisht shtatë orë e gjysmë në natë.

Për tri ditë, studiuesit kontrolluan edhe dietat e tyre dhe po kështu edhe gjumin gjatë këtyre netëve. Pas kësaj, pjesëmarrësit në studim u lejuan t’i zgjedhin vetë ushqimet për një ditë.

LEXO EDHE:  Arti ju bën të jetoni më gjatë/ Çfarë zbuluan studiuesit britanikë

Pasi studiuan gjumin e tyre edhe gjatë asaj nate, studiuesit arritën në një konkluzion se kur një nutricionist u jepte pjesëmarrësve ushqime të shëndetshme, të pasura me proteina dhe me nivele shumë të ulëta në yndyra, ata mund t’i zinte gjumi për jo më shumë se 17 minuta. Ndërsa, kur pjesëmarrësit në studim e zgjodhën vetë ushqimin, koha derisa t’i zinte gjumi shkonte deri në 30 minuta, pra gati dy herë më gjatë.

Ushqimet me përmbajtje sheqeri, me fibra të ulëta dhe me shumë yndyrë ndikojnë në mbajtjen zgjuar.

Duke pasur parasysh se ushqimi i pjesëmarrësve u kontrollua për tri ditë dhe në të katërtën ata ishin “free” në zgjedhjen e ushqimeve, tregon re se edhe një ditë e vetme ndikon në cilësinë e gjumit.

“Ky studim thekson faktin se dieta dhe gjumi krijojnë bashkërisht strukturën e një jete të shëndetshme”, thotë Presidenti i “Akademisë Amerikane të Mjekësisë”, Dr. Nathaniel Watson./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

E papritur/ Donaldi tregon për herë të parë arsyen e ndarjes nga Bora

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Edhe pse mardhënia midis Bora Zemanit dhe Donald Veshaj ka përfunduar prej kohësh ata vazhdojnë të jenë ndër emrat më të komentuar të medias.

Mbase sepse edhe ata vetë pas ndarjes vijuan me disa thumba kundrejt njeri tjetrit, ose të paktën janë interpretuar nga ndjekësit si thumba.

Në mënyrë të drejt për drejtë asnjëri prej tyre nuk ka folur në lidhje më ndarjen apo shakun e ndarjes.

Si duket ka qenë Donaldi i cili ka marë hapin e parë për të thyer këtë heshtje.

Në një bashkëbisedim të bërë mes tij dhe Palomës ai ka vendosur të tregojë di֛çka më shumë.

Ai ka pranuar se shkaku kryesor i ndarjes ka qenë xhelozia nga të dyja palët dhe mungesa e vëmendjs, ndërkohë që ka lënë të nënkuptuar se mes tij dhe Borës nuk mund të ketë një bashkim.

LEXO EDHE:  Zakone që ju ndihmojnë të jetoni gjatë dhe shëndetshëm

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i studiuesve/ 4 kafe në ditë katërfishojnë rrezikun për tu prekur nga kjo sëmundjeDilnin lajme që Donaldi është shumë xheloz”, tha Paloma.

Donaldi i është përgjigjur, “për gjërat e mija po, siç kanë qenë edhe të tjerët xheloz”.

Paloma ndërkohë vazhdon, “Po kush ishte kjo pjesa e posesivitetit që ty të bezdiste më shumë për shembull, domethënë ekspozimi i tepërt ose mungesa e vëmendjes”?

Donaldi ka pranuar se kanë qenë të gjitha: “Të gjitha gjërat bashkë, u bënë të gjitha gjërat bashkë”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Thanë se mes tyre nuk ka asgjë më shumë se miqësi/ Banori i “Big Brother” shtrihet në prehërin e Beniadës

Publikuar

-

Nga

cna lajm show

Gjatë spektaklit të kalur të “Big Brother”, Arbana Osmani ka bërë një “përballje” mes Beniadës dhe Arditit, kjo sepse edhe nga publiku u vu re një afrimitet mes tyre.

Si Beniada ashtu edhe Arditi pohuan se mes tyre ka vetëm një miqësi dhe asgjë më shumë, duke mohuar faktin se mes tyre mund të ketë diçka.

Pavarësisht kësaj ata shihen gjithmonë e më shumë afër njeri-tjetrit dhe si duket ju pëlqen të kalojnë shumë kohë bashkë.

LEXO EDHE:  A e dini se çfarë është Geumophobia ?

LEXO EDHE:  Manastirliu nxjerr shifrat/ "Mbi 800 mijë qytetarë kanë marrë të dyja dozat e vaksinës anti-Covid"Së fundmi kamera ka kapur Arditin i cili duket shtrirë tëk Beniada madje i këndon edhe një këngë.

Siç e thamë edhe më lart ata mohuan faktin se mes tyre ka diçka më shumë, por ekziston mundësia që në të ardhmen të lindin ndjenja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Mjaft me drama”/ Ndjekësit “masakrojnë” “Big Brother”

Publikuar

-

Nga

Nuk ka shumë kohë që kur “Big Brother” ka nisur e megjithatë është kthyer në kryefjalë të çdo media rozë.

14 banorë janë tashmë pjesë e shtëpisë më të famshme në shqipëri dhe konkurojnë për të fituar çmimin e madh 100 mijë euro.

Së fundmi, nisur edhe nga prova javore që ka vendosur “Big Brother” konkurentët kanë treguar historitë e tyre personale ose episode të dhimbshmë nga jeta e tyre. Banorët nuk kanë mundur të qëndrojnë indifferent ndaj tyre dhe kanë “shpërthyer” në lot.

Por lot kemi parë edhe në situata të tjera më pak dramatike dhe nga kjo duket se ndjekësit janë acaruar dhe kanë vërshuar me komentë kundër ketij drmaciteti.

LEXO EDHE:  Arti ju bën të jetoni më gjatë/ Çfarë zbuluan studiuesit britanikë

LEXO EDHE:  Kujdes, ushqimet e djegura përmbajnë shumë kimikate kancerogjenePash zotin a kane hy per aktrim, për të fituar një rol në portokalli. E bënë BBV dramë”, shkruan njëri nga komentuesit.

Çfare mesazhi po i jepni atyre që po luftojnë me këtë semundje? A janë në terezi këta, kanë gjithë ditën që hedhin video duke qarë… sa per drama çdo njeri ka të vetat po në tv duhen mesazhe sensibilizuese. Keto qarjet jane shumë te shemtuara”, vazhdon një tjetër komentues./CNA.al

   

LEXO TE PLOTE