Connect with Us

Astronomët zbulojnë pamjet e asteroidit të çuditshëm në formë kocke

Kuriozitete

Astronomët zbulojnë pamjet e asteroidit të çuditshëm në formë kocke

Publikuar

-

cna lajme kuriozitet

Pamjet më të mira të një asteroidi të çuditshëm në formë kocke, të quajtur Kleopatra, janë kapur nga astronomët, të cilët kanë zbuluar se shkëmbi ishte më i madh nga sa mendohej më parë.

Asteroidi kryesisht metalik, rrotullohet rreth diellit midis Marsit dhe Jupiterit dhe është 168 milje i gjatë me 58 milje i gjerë, duke e bërë atë dyfishin e madhësisë së Murit të Hadrianit. Vlerësimet e mëparshme e vënë atë në 134 milje të gjatë dhe 58 milje të gjerë.

Shkëmbi i çuditshëm hapësinor duket si një kockë gjigante e qenve dhe ka magjepsur shikuesit e yjeve që kur u zbulua për herë të parë në 1880 nga astronomi austriak Johann Palisa.

LEXO EDHE:  Çfarë e shkaktoi shpërthimin e madh në Tunguska?/ Ja cila është teoria më e re

Ai përbëhet nga dy lobe të lidhura me një “qafë” të trashë, dhe imazhet e reja. Imazhet e kapura nga Teleskopi i Observatorit Evropian Jugor në Kili,  e kanë zbuluar asteroidin e çuditshëm nga kënde të ndryshme ndërsa rrotullohet.

Ato u morën në periudha të ndryshme midis 2017 dhe 2019, me një ekip ndërkombëtar të udhëhequr nga Instituti SETI në Mountain Vieë, California, duke përpunuar imazhet.

Kleopatra është 125 milion milje nga Toka në afërsi të saj, që do të thotë se madhësia e saj e dukshme në qiell është ekuivalente me shikimin e një topi golfi rreth 25 milje larg./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

FOTOT- Zbuloni pesë vendet më të çuditshme në botë

Publikuar

-

Nga

Ka shumë vende në botë të cilat mbartin dicka më të vecantë se të tjerat dhe për këtë arsyëe ja vlen ti vizitojmë.

Le të evidentojmë 5 destinacione, të cilat kanë diçka të çuditshme ose ndryshe nga vendet e tjera.

1.DALLOL, ETIOPIA  

Është një krater vullkanik i vendosur në veri-lindje të Etiopisë. U formua në kohët e lashta pas shpërthimit të magmës në të cilën kishte një depozitë të madhe të kripës dhe është në transformim të vazhdueshëm.

2.GAJZERI FLUTURUES, NEVADA SHBA

Është ndoshta i vetmi gejzer në Tokë i lindur si pasojë e ndërhyrjes njerëzore. Pas ndërtimit të një pusi nëntokësor, presioni dhe nxehtësia e kores së tokës e shtyu ujin që rrjedh nën tokë; në këtë mënyrë uji doli në sipërfaqe tamam si nja gajzer natyral.

3.GUASKA E THORIT, OREGON – USAKjo vend spektakolar natyror ndodhet brenda rezervatit pyjor Kombëtar të Pyjeve të Siuslaë. Ky pus  është i lidhur me një sistem shpellash nënujore që arrin në kontinent. Kur valët e oqeanit janë të larta, pusi shtrihet në ujërat e detit deri në një lartësi prej 6 metrash.

LEXO EDHE:  Asteroidi gjigand që mund të shfarosë jetën, të premten pranë përplasjes me Tokën

LEXO EDHE:  Asteroidi që vrau dinosaurët dhe zhyti Tokën në dimër për dekada/ Çfarë kanë zbuluar shkencëtarët

4.LENCOIS MARANHENSES, PARKU KOMBËTAR –BRAZIL

Në këtë zonë të mbrojtur natyra ka krijuar një skenar të ngjashëm me atë të shkretëtirës, por rëra është e bardhë. Midis dunave, të cilat ndryshojnë pozicionin në varësi të erës, shiu grumbullohet, duke krijuar liqene të vogla dhe pasqyra të ujit me madhësi të ndryshme, me një efekt të këndshëm dhe pothuajse magjik.

5.PLAZHI I KUQ, PANJIN – KINA 

Një vend mahnitës!! Është i vendosur në qarkun Dawa dhe është i famshëm për peizazhin me ngjyrë të kuqe i cili krijohet nga një lloj i veçantë i algës që rritet dhe zhvillohet në tokën alkaline saline.Alga mbulon një zonë të madhe të kënetës dhe mund të admirohet vetëm nga vende të veçanta, për të garantuar ruajtjen e saj. Peizazhi ndryshon sipas sezonit, në pranverë dhe verë është i gjelbër, por në vjeshtë dhe dimër është i ngjyrosur./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zbuloni cilat janë makinat më të shtrenjta të “Fast and Furious”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

“Fast and Furious” pwrveçse një suksesi të jashtëzakonshëm në Hollywood, u bë i famshëm edhe për faktin se përdori disa nga makinat më të mira dhe të shrenjta të kohës.

Zbuloni se cilat janë ato:

1. Mitsubishi Eclipse 1995

Një makinë me motor 2 litra 4 cilindra, 210 kuaj fuqi dhe me disa aspekte të jashtëzakonshme vizuale, Mitsubishi Eclipse ishte i pari që binte shumë në sy. Në filmin “The Fast and the Furious”, këtë makinë e kemi parë për herë të parë kur Brian Connor e përdori për të ndihmuar Dom Toretto të shmangte policët.

2. Mazda RX-7 1993

Mazda RX-7 është një makinë kompakte sportive, ka dy dyer  motor 1.3L , turbo 255 PS me dy rotorë. Makina e përdorur në The Fast and the Furious  përvecse shumë estetik nga pamja përfshin edhe disa modifikime. Modifikimet përfshinin një komplet trupi VeilSide USA Aero dhe mbulesa përgjatë fenërevë. Makina u përdor nga Dom Toretto gjatë një gare rruge.3. Nissan Silvia S15 Spec-S 2001

Nissan Silvia S15 2001, i referuar edhe si Mona Lisa ishte një prej makinave më të përdoruara ne Fast and Furious. Makinë sportive “coupe” me 2 dyer erdhi me një motor turbocharged RB26 Sky-line GT-R, me linjë të thurur prej çeliku të Earl’s Performance dhe pajisje të anodizuara. Makina gjithashtu ka modifikime të trupit duke përfshirë një pajisje trupore C-West, krahun e pasmë GT dhe pasqyrat Ganador. E drejtuar nga Han Seoul-Oh për garat standarde të driftit, makina ishte padyshim një mrekulli.

LEXO EDHE:  Astronomët fotografojnë krijimin e një planeti

LEXO EDHE:  Luli i hedh një kockë Besnik Mustafajt/ Ja ku e çon

4. Mazda RX-7 1997

Mazda RX-7-FD 1997 është një makinë tjetër e drejtuar nga Han Seoul-Oh e franshizës. Një model i ndërprerë në ditët e sotme, makina kishte një çantë trupi Veilside Fortune dhe një motor të ndërtuar “Veilside” me sistem të menaxhimit të motorit Apexera Power FC, një çantë turbo HKS T042, intercooler të montuar në V dhe priza ndezëse NKG.

5. Toyota Supra MK IV 1994

Një makinë shumë e përdorur, nga Brian O’Connor në filmin Fast and the Furious, kjo makine mahnitëse u perfol gjateë pëe bukurinë, fuqinë dhe elegancën e saj. Duke pasur një motor 2JZ-GTE I6, makina gjithashtu kishte modifikime të veçanta duke përfshirë Turbonetics T-66 turbo me kushineta, një derë delta II, një kokë me porosi të çelikut inox/veshur me HTC, shkarkues ekstrem të GReddy dhe një volant me kile 11 kilogramësh. Kjo makinë është përdorur nga shumë prej kastit, O’Connor, Mia dhe Dom Toretto gjatë këtij filmi.

Këto makina janë shumë estetike për syrin prandaj edhe produksioni i filmit ka zgjedhur t’i përdorë, pavarësisht kostos maramendëse. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Shokohen” arkeologët/ Zbulohet varri masiv i 25 ushtarëve të krishterë

Publikuar

-

Nga

Së fundmi arkeologët kanë zbuluar një varr masiv në Liban, i cili ju përket 25 ushtarëve të krishterë që u sulmuan gjatë një Kryqëzate të shekullit të 13 –të.

Ekipi ndërkombëtar i arkeologëve zbuluan këtë varrezë, pjesë e një skene të tmerrshme në kalanë Sidon, bregdetin lindor të Mesdheut në jug të Libanit.

Studiuesit kanë zbuluar plagë në eshtra, të çara, dhe mungesë të gjymtyrëve, që do të thotë se ata janë sulmuar, djegur dhe me pas i kanë hedhur në një gropë të madhe.

Të tjera mbetje tregojnë shenja në qafë. Ka shumë mundësi se këta individë u kapën në fushën e betejës dhe më vonë ju prenë kokën.

Të dhënat historike në atë teritor tregojnë se Sidoni u sulmua dhe u shkatërrua në 1253 nga trupat mamlukë, dhe përsëri në vitin 1260 nga Mongolët. Për këtë arsye, ushtarët e gjetur në varret masive me shumë mundësi janë vranë në njërën prej këtyre betejave. Kryqëzatat ishin një seri luftërash fetare të zhvilluara midis viteve 1095 dhe 1291, në të cilat pushtuesit e krishterë u përpoqën të kapnin Lindjen e afërt, përfshirë Libanin, vendin ku u gjetën 25 ushtarët e vdekur, shkruan CNA.al.LEXO EDHE:  Çfarë e shkaktoi shpërthimin e madh në Tunguska?/ Ja cila është teoria më e re

LEXO EDHE:  NASA përhap alarmin/ Asteroidi gjigant i afrohet Tokës

Varret masive përmbanin gjithashtu objekte që u përkisnin të krishterëve.

Sipas Daily Mail, arkeologët zbuluan edhe objekte të tjera që përfshinin enët mesjetare, enët e mbetura të periudhës persiane, fragmente qelqi dhe fije metali të djegura.

Arkeologët janë të bindur që mbetjet i përkisnin kryqtarëve pasi zbuluan kopset e rripit të stilit evropian dhe një monedhë me kryq brenda varreve.

Analizat e ADN -së dhe izotopit të dhëmbëve të tyre konfirmuan më tej se disa nga burrat kishin lindur në Evropë, ndërsa të tjerët ishin pasardhës të kolonëve të krishterë që migruan në ‘Tokën e Shenjtë’ dhe u martuan me njerëzit vendas./CNA.al

LEXO TE PLOTE