Connect with Us

Triumfi 5-0 ndaj San Marinos, Edi Reja surprizon me deklaratën pas ndeshjes

Kombëtare

Triumfi 5-0 ndaj San Marinos, Edi Reja surprizon me deklaratën pas ndeshjes

Publikuar

-

Trajneri i përfaqësues shqiptare, Edi Reja, ka deklaruar se ishte i kënaqur nga rezultat e pozicioni i dytë në renditje në grup. Pas fitores 5-0 ndaj San Marinos, ai theksoi se ekipi kishte bërë mirë, edhe pse kishte patur disa pakënaqësi me mënyrën se si lojtarët në disa momente kishin ngadalësuar manovrën, siç shpjegoi për “RTSH” pas duelit.

“Në pjesën e parë luajtëm mirë por ishim pak konkretë, ndërsa në pjesën e dytë kemi luajtur më pak mirë por ishim më konkretë. Në pjesën e parë bëmë manovra të mira por nuk finalizuam. Në pjesën e dytë ishim më shumë finalizues se vendosa në fushë Brojën e Roshin, më të fortë fizikisht. Ata u lodhën, ne gjetëm golin e dytë dhe gjerat u bënë më të thjeshta.

Nuk më pëlqeu që dikush bënte pasime me thembër, të vonohej manovra. Mua më pëlqen në 90 minuta të kesh ritëm të lartë, duhet luajtur, si kemi bërë në pjesën e parë.

6 pikët janë ato që kishim parashikuar dhe kemi thënë që nëse duhej të ishim konkurrues, duhej të fitonim këto ndeshje. Mendonim të bënim pikë në Poloni, por nuk ishim me fat. Ekipi po luan mirë, djemtë po besojnë dhe jemi një grup i mirë. Shpresoj të vazhdojmë kështu deri në fund. Të rinjtë janë përgjigjur mirë, është Bajrami që na jep cilësi në mesfushë, është Broja që po pret gati, është lojtar i rëndësishëm. Unë po kërkoj lojtar por edhe për të vazhduar me këta lojtarë se ka harmoni, argëtohen në stërvitje dhe në ndeshje.

Ishim në pankinë në 5-0 po më thoshin që fitonte Anglia, ishim të lumtur. Por pastaj erdhi një dush i ftohtë me golin në shtesë. Por nëse duam të vazhdojmë ëndrrën, duhet të mundim Poloninë këtu. Tani jem të dytët, është rezultat i rëndësishëm. Duhet të mbajmë këtë pozicion, çdo ndeshje mund të luhet. Nëse luajmë me vëmendje, kjo skuadër mund të bëjë mirë kudo.

Broja ishte shumë i aftë se u tregua altruist, se gjen lojtarët, nuk është se vetëm kërkon golin. Kjo më kënaq se ka treguar përulësi, di çfarë do të thotë një shok, të jesh bashkë, ai ta jep topin. Ashtu edhe Uzuni, më pëlqen kjo lloj sjellje, jo një egoist. Kjo është diçka e mirë, kur shoku është në pozicion më të mirë duhet të pasosh. Kjo është ndër gjërat më të mira të ndeshjes:”, tha Reja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

Reja me “dhimbje koke”, mesfushori i Kombëtares një muaj jashtë

Publikuar

-

Nga

Është bërë zyrtare ditën e djeshme shkalla e dëmtimit për futbollistin e Espanjolit dhe Kombëtares sonë Keidi Bare. Mesfushori ka lënë fushën e lojës në minutën e 74-rt të takimit pasi ka ndjerë shqetësime në kofshën e djathtë. 24-vjeçari do të ngelet jashtë fushave për një muaj.

Bare, i cili është një nga lojtarët më të besuar të Rejës dhe nën drejtimin e tij ai është kthyer në një titullar të padiskutueshëm. Shifrat e tregojnë këtë gjë ku në 20 ndeshjet e fundit të Kombëtares Bare ka nisur 15 ndeshje nga minuta e parë dhe 5 ndeshjet e tjera nuk ka qenë në formacionin startues për shkak dëmtimi ose pezullimi nga kartonët.

Ky është një fakt që tregon se mesfushori është zgjedhja e parë e teknikut italian dhe organizimi i lojës në mesfushë kalon nga Bare. Ky ishte një lajm jo i mirë për ekipin përfaqësues i cili duhet të bëjë pa fierakun në dy ndeshjet e tetorit.ABRASHI-LAÇI-RAMADANI- Tre emra për një vend bosh në mesfushë. Abrashi vuante nga një dëmtim që dyshohej se do t’i humbiste dy sfidat e radhës, por ai ka surprizuar ditën e enjte ku është aktivizuar në pjesën e dytë me Grashopersin dhe tregon që do të jetë i gatshëm për Kombëtaren.

Qazim Laçi po zhvillon një sezon të mirë në Francë te Ajaçio ku ka luajtur rregullisht në 9 javët e para dhe madje ka shënuar edhe dy gola.

Gjithashtu, edhe Ylber Ramadani po kalon një formë të mirë në Hungari ku këtë javë bënte pjesë në formacionin më të mirë, por Reja nuk e preferon mesfushorin ku në 5 ndeshjet e fundit ka luajtur vetëm 20 minuta ndaj San Marinos.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Babai i Myrto Uzunit: Edhe nëse vdes nesër, do jem i lumtur që të pashë me Shqipërinë

Publikuar

-

Nga

Babai i Myrto Uzunit, Artan Uzuni, i ka shkruar një dedikim djalit të tij. Me lumturinë e madhe teksa sheh sukseset e njëpasnjëshme që vijnë nga futbollisti i Uznovës, ëndrra më e madhe që është plotësuar deri në këto momente është prezantimi në fushën e lojës me fanellën e Shqipërisë. Gjithashtu Artani tregon se Myrto nuk është bërë nga paratë e familjes, por vetëm nga sakrifica e madhe e tij.

“Unë jam krenar dhe mëse i lumtur, me arritjet e tua. I ke kaluar të gjitha parashikimet, e të gjithëve. Edhe të atyre që deri dje nuk besonin te ty. Edhe nëse v.des nesër, jam i kënaqur pasi mi ke plotësuar të gjitha ëndërrat që kisha për ty, veçanërisht që të pash me fanellën kuqezi, se edhe ti e kishe ëndërr atë fanellë.Ti nuk dole nga akademitë e Europës, por nga rruga e Uznovës. Ti nuk u stërvite në fushat e tapetet e qilima, por në rrugicat me gur dhe baltat e fushave. Ti nuk u bërë nga paratë e babit, por nga vaujtjet dhe sakrifica”, shkruan Uzuni.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Do ndeshet para 70 mijë tifozëve, Florian Marku bën reagimin special para duelit të shumëpritur

Publikuar

-

Nga

Duket se Florian Marku, ia ka dalë mbanë të ulë peshën e tij dhe do të jetë gati për duelin e ditës së nesërme ndaj ukrainasit Maksim Prodan.

Luftëtari shqiptar ka postuar së fundmi një video speciale në faqen e tij zyrtare në “Facebook”, teksa shkruan:“Kam enderruar per ndeshje dhe stadiume te tilla gjithe jeten. Neser eshte ndeshja, nje ndeshje ku te gjitha endrrat e mia do fillojne te behen realitet.Vec Zoti e di Sa kam punuar per kto dit neser esht fillimi dhe titulli i par per mua ne Box”, shkruan Florian Marku.

Vlen të theksohet se ceremonia e ndeshjeve fillon në orën 20:00 teksa duelet do të zhvillohen në stadiumin e Totenhemit.

LEXO TE PLOTE