Connect with Us

Sërish shifra të larta nga Covid-19 në Kosovë/ 24 viktima dhe 1029 raste të reja gjatë 24 orëve

Kosova & Rajoni

Sërish shifra të larta nga Covid-19 në Kosovë/ 24 viktima dhe 1029 raste të reja gjatë 24 orëve

Publikuar

-

Ditën e  sotme janë shënuar sërish shifra të larta të rasteve me Covid-19 në Kosovë. Ministria e Shëndetësisë ka informuar se nga 13 mijë e 84 testime, 1 mijë e 29 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19, ndërsa janë shënuar 24 raste të vdekjes.

MSH njofton se gjatë 24 orëve të fundit  janë shëruar 3.266 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 126.409. Në total numri i rasteve aktive është 22.223.

LEXO EDHE:  Pipero: Pse ata që e kanë kaluar Covid-19 nuk duhet ta bëjnë vaksinën

Në 24 orët e fundit janë dhënë 17.316 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 955.811 doza të vaksinës. Deri më sot 329.246 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Kosova regjistron 40 raste të reja me Covid-19/ Asnjë humbje jete në 24 orë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës bën të ditur në 24 orët e fundit janë testuar 2,870 persona, në të cilët kanë rezultuar 40 raste të reja me koronavirus.

Gjithashtu në njoftim thuhet se në 24 orët e fundit nuk është regjistruar asnjë rast i vdekjes.

Sipas njoftimit, në 24 orë po ashtu janë shëruar 149 pacientë, ndërkaq raste aktive janë 1,226.Sa i përket vaksinimit, në 24 orët paraprake janë administruar 12,144 doza të vaksinës kundër koronavirusit.

LEXO EDHE:  Genc Sulçebe: Nuk e dimë nëse mutacioni ka mbërritur, është e vështirë për ne ta dallojmë

LEXO EDHE:  4 punonjës preken me Covid-19/ Mbyllet fasoneria në Gjirokastër

Që prej fundit të marsit, kur në Kosovë nisi fushata e imunizimit,  janë administruar 1.432,135 doza, ku 608,939 persona janë vaksinuar me të dy dozat e vaksinës.

Qeveria e Kosovës ka thënë se synon që deri në fund të vitit të vaksinojë kundër koronavirusit 60 për qind të popullatës.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vrasja që tronditi Greqinë/ Vogëlushja tashmë në kujdestari të plotë të gjyshërve  

Publikuar

-

Nga

Prindërit e 20-vjeçares britanike Caroline Crouch, që u vra nga bashkëshorti grek Babis Anagnostopoulos, kanë fituar kujdestarinë e plotë të mbesës së tyre Lidia.

Tashmë vogëlushja, në sy të të cilës ndodhi edhe vrasja që tronditi Greqinë, do të rritet në shtëpinë e prindërve të nënës së saj në një ishull të vendit.“Njëvjeçarja Lidia, babai i së cilës me shumë gjasa do të dënohet me burgim të përjetshëm, është vënë zyrtarisht në kujdesin e prindërve të Caroline Crouch, Susan dhe David në ishullin e Alonissos-it ku ata jetojnë. Kurse prindërit e Babis, Konstantinos dhe Georgia do të kenë të drejtë që të komunikojnë personalisht me fëmijën,” raporton britanikja Mail Online.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata pandemike në Kosovë/ 30 raste të reja me Covid 19, asnjë viktimë

Publikuar

-

Nga

cna, lajme,

Situata pandemike në Kosovë duket se është qetësuar. Ministria e Shëndetësisë së Kosovës ka publikuar shifrat dhe gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 30 raste të reja me Covid 19 dhe asnjë viktimë.

Në njoftim gjithashtu bëhet e ditur se nga sëmundja janë shëruar edhe 94 pacientë. Ndërsa numri i rasteve aktive është 1.676.

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i Saimir Kodrës/ Do të faktojmë gjëra të tjera të tmerrshme

LEXO EDHE:  Pipero: Pse ata që e kanë kaluar Covid-19 nuk duhet ta bëjnë vaksinënNë Kosovë situata epidemiologjike është përmirësuar pas një përkeqësimi që filloi në muajin gusht. Autoritetet ndërmorrën masa të reja kufizuese duke shpejtuar edhe fushatën e vaksinimit kundër COVID-19.

Deri të enjten, në Kosovë janë dhënë mbi 1.4 milionë vaksina kundër koronavirusit. Mbi 588.000 qytetarë janë vaksinuar plotësisht me nga dy doza./ CNA.al

LEXO TE PLOTE