Connect with Us

“Dekriminalizimi pengon Berishën të hyjë në Kuvend”/ Ngjela: Se çfarë ka bërë nuk e dimë

Politikë

“Dekriminalizimi pengon Berishën të hyjë në Kuvend”/ Ngjela: Se çfarë ka bërë nuk e dimë

Publikuar

-

cna lajme aktualitet

Ish-kryeministri Sali Berisha e ka përsëritur disa herë që të premten, më 10 shtator të jetë në Parlament, pavarësisht qëndrimit të SHBA pas shpalljes “non grata”.

Megjithatë, sipas avokatit Spartak Ngjela, ligji shqiptar nuk e lejon një person që është shpallur “non grata” që të futet në Parlament.

“Është rast i rrallë të shpallet nongrata një ish-kryeministër…Amerikanëve po nuk u jep rrezik për cënimin e sigurisë kombëtare, nuk e bëjnë këtë. Nga kjo kuptohet se ai ka shkelur rëndë, po se çfarë se dimë. Ata nuk flasin kot. Ky është një akt administrativ i dalë në Uashington”, ka thënë Ngjela.

Në një bisedë me Juli Xhokaxhi në “Abc Live”, Ngjela u shpreh se lideri historik i PD duhej ta kishte çuar rastin në një gjykata federale amerikane dhe jo në Francë ku ai ka bërë padinë.

LEXO EDHE:  Vende pune ka, por të rinjtë janë budallenj!

“Ne nuk dimë prova, por dimë që ata tërhiqen. Duke dalë “non grata”, nuk të le ligji shqiptar të jesh në parlament. Neni 2, pika 2 i ligjit për dekriminalizimin nuk ta lejon. Ligji shqiptar e ka.”

Berisha mund të jetë në Parlament të premten, por avokat Ngjela thotë se mbetet për t’u parë nëse mandati i tij do të certifikohet nga KQZ apo Komisioni i Mandateve.

“Të premten mund të jetë në Parlament ai. Kur të dalë KQZ dhe Komisioni i Mandateve do të shohim që e ndalon neni 2 pika 2 e ligjit, edhe Doshin me atë e hoqën.”/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Bylykbashi duhet të sqarojë “Who dealt in horses”

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Me anë të një postimi të bërë në ‘Facebook’, Oerd Bylykbashi, deputeti që i është bashkuar Sali Berishës në turin e tij nëpër Shqipëri, shkruan se Edi Rama i ka kërkuar opozitës që të zgjasë mandatin e organeve të Vettingut në këmbim të shtimit të bashkive në hartë, si pjesë e Reformës Territoriale, sipas interesave elektorale të PD.

Lidhur me këtë postim ka reaguar Partia Demokratike, duke hedhur poshtë deklaratën e deputetit Oerd Bylykbashi.

Nga deklarimi i Bylykbashit dalin 3 konkluzione:

– Identifikohet Rama si personi që ka bërë ofertën;

– Rama i ofronte PD-së disa bashki më shumë;

– Rama kërkonte në këmbim votimin e ndryshimeve kushtetuese për zgjatjen e mandatit të organeve të Vettingut.

Por burime nga Partia Demokratike kanë sqaruar nuk ka pasur asnjëherë asnjë hyrë në asnjë diskutim apo vlerësim me Partinë Socialiste përsa i përket zgjatjes së afatit të organeve të vettingut.

Pra nuk ka patur interlokutorë që të kenë diskutuar lidhur me çështjen.

Bylykbashi duhet me atë rast të tregojë si ka ardhur në dijeni të ofertës dhe cilët kanë qenë interlokutorët.Sqarimi është i domosdoshëm jo vetëm për shkak të rëndësisë që mbart çështja, por edhe për të kuptuar se cila është linja e komunikimit nga të dy kampet politike.

Bylykbashi duhet të bëjë transparencen e deklarimit të tij, të paktën për të bërë të mundur që të kuptohet me cilin komunikon Rama sa herë që pala tjetër është PD-ja.

LEXO EDHE:  Manastirliu jep lajmin nga Kuvendi: Sot pritet lëvrimi i 8190 doza të tjera nga vaksina e Pfizer

LEXO EDHE:  Kuvendi voton marrëveshjen e 5 qershorit/ Murrizi: Ta gëzoni, ndërrojeni edhe datën

Nëse komunikimi ka qenë i drejtpërdrejte me Bashën, atëherë Bylykbashi duhet të sqarojë si ka ardhur në dijeni të kësaj bisede vesh më vesh mes Ramës dhe Bashës.

Kjo del e domosdoshme edhe pasi burimet e zyrës blu në sqarimin e dhënë, kanë shtuar se nëse vetë Bylykbashi është kontaktuar nga kryeministri Rama për këtë çështje dhe i është ofruar ndonjë zgjidhje, jo vetëm që duhet ta refuzojë, por duhet të informojë edhe Kryetarin e Grupit Parlamentar për këtë, që në rastin konkret është Alfred Rushaj.

Sqarimi i bërë nga Selia blu:

“Përsa i përket zgjatjes së afatit të organeve të vettingut, Partia Demokratike nuk ka hyrë në asnjë diskutim apo vlerësim, as me Partinë Socialiste dhe as me partnerët, sepse nuk është në prioritetet tona. Nëse zoti Bylykbashi është kontaktuar nga Edi Rama për këtë çështje dhe i është ofruar ndonjë zgjidhje, jo vetëm duhet ta refuzojë, por duhet të informojë edhe Kryetarin e Grupit Parlamentar për këtë”.

Deputeti Bylykbashi pasi ka denoncuar paktin e cilësuar prej tij si një ‘Horse trading’, (pazar kuajsh), nuk mjafton të tregojë me gisht vetëm  kryeministrin Edi Rama si ofertues.

Tani duhet të sqarojë edhe “Who dealt in horses” në emër të PD.

E ka detyrim ta bëjë këtë edhe për faktin që ndërkohë nga PD, po akuzohet Bylykbashi si tregtar kuajsh./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga integrimi i Shqipërisë në BE tek Kosova/ Rama intervistë në median spanjolle  

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për Radio Televizionin e Spanjës RTVE.

Në intervistën, të cilën Rama e ka publikuar në rrjete sociale, mëngjesin e sotëm, ndër të tjera ka folur edhe për çështjen e Kosovës.

Pasi Spanja ende nuk e njeh Kosovën, Republikë.

Sipas Ramës, pozicioni i Spanjës nuk ka të bëjë me ndonjë problem me shqiptarët apo me Kosovën, por me historinë dhe problemet e saj të brendshme.

“Është e vërtetë por e dimë mirë se pozicioni i Spanjës nuk ka të bëjë me ndonjë problem që ka lidhje me shqiptarët apo Kosovën. Por me historinë, me problemet e saj të brendshme. Dakord të jemi të qartë që nuk ka asnjë krahasim me lëvizjet separatiste brenda në Spanjë dhe ndarjes së Kosovës nga Serbia”, ka thënë Rama.

Më tej ai ka deklaruar se se vendet e Ballkanit kanë ende shumë punë për të bërë por kanë nevojë të hedhin hapa përpara në procesin integrues drejt BE-së.

“Ne jemi vende që kemi shumë për të bërë për të plotësuar kushtet për tu bërë anë5tarë të Bashkimit por kemi nevojë që të hedhim hapa për të vijuar me procesin e integrimit. Ne kemi shumë punë për të bërë dhe jemi ende në mes të rrugës”,  është shprehur ai.

Intervista e plotë e Ramës:

Ju sapo keni zhvilluar një takim me kryetarin e qeverisë spanjolle dhe keni nënshkruar disa marrëveshje.

 Po, është vizita e parë zyrtare e këtij niveli, dhe ndihem mirë sepse besoj se ka një potencial të madh në marrëdhëniet tona të ndërsjella. Kam një admirim të madh lidhur me çka Spanja ka arritur, si një model që duhet ndjekur, për mënyrën se si një ka mundur ta kapërcejë një të kaluar aq të errët dhe të shndërrohet në një shembull të shkëlqyer për vendet e tjera. Dhe, nga ana tjetër, do të doja të vija në dukje faktin se kryeministri Sanchez, në të shkuarën i ka njohur nga afër periudhën e tmerrshme të historisë konflikteve në rajonin tonë dhe e ka ndjeshmërinë e duhur për ta mbështetur ndryshimin. Në fakt ai kërkon që Spanja të jetë më e pranishme në zonën tonë dhe ky është një lajm shumë i mirë për ne.

 Ashtu si dhe ju sapo theksuat, qeveria e Spanjës mbështet pa asnjë lloj dyshimi aderimin, proçesin e aderimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian, por duhet të themi gjithashtu që presidentja e Komisionit Evropian, znj. Ursula von der Leyen ka thënë se vendi juaj ka përmbushur detyrat e tij. Çfarë hapash po hedh Shqipëria për t’ju përshtatur kërkesave të Brukselit?

Mund të them se tashmë nuk flitet më për çfarë duhet të bëjmë ne, por për mënyrën si kanë vendosur të punojnë ata me ne dhe në rajon.

Ndoshta duhet të zhvishemi nga disa perceptime negative që kemi lidhur me atë zonë të Evropës.

Sigurisht që jemi vende të cilët do të duhet të bëjmë shumë më shumë për të përmbushur të gjitha kushtet për të qenë anëtarë të Bashkimit Evropian. Por e meritojmë të hedhim tashmë hapa të tjerë përpara dhe të fillojmë negociatat formale. Perceptimet kanë të bëjnë me të shkuarën, me nje informacion që ende nuk është fluid, i rrjedhshëm. Por mund t’ju them se tashmë po e thonë të gjithë, edhe një numër përherë e më i madh turistësh spanjollë që vijnë në Shqipëri, se ka një ndryshim të madh midis asaj që perceptohet nga larg për Shqipërinë dhe realitetit të saj. Sigurisht që duhet të përparojmë më tej me reformat tona për modernizim, me përmirësimin e qëndrueshëm të ekonomive dhe shoqërive tona, me fuqizimin institucional dhe, në fund të fundit, të shkojmë drejt një mjedisi më të mirë ekonomik dhe social rajonal por këto janë sfidat e vendeve që janë në rrugëtim e sipër.

LEXO EDHE:  “Ku ta gjej Dashin ta puth në buzë”/ Rama ironizon opozitën: Në kushte normale janë për të qeshur

LEXO EDHE:  Pas zgjedhjes si kryetare Kuvendi/ Lindita Nikolla merr vendimin e parë

Nëse tashmë hedhim sytë nga rajoni, shohim tensione që kanë rinisur midis Kosovës dhe Serbisë. Do të doja të kisha opinionin tuaj, analizën tuaj mbi këtë situatë.

Tensionet janë pjesë e atij procesi. Nuk mund të presim që një proces paqeje të përparojë qetësisht dhe pa tensione. Këtu lajmi i mirë është që tensionet lindin po edhe treten pasi të dy palët sidoqoftë komunikojnë dhe tentojnë të gjejnë zgjidhjet e nevojshme për njerëzit. Pra nuk është më si në të shkuarën. Ka një diferencë të madhe pasi tashmë kemi bashkëpunim rajonal, me takime e mbledhje të shumta, vajtje-ardhje, samite të çdo lloji. Sigurisht që Kosova është problemi i fundit, ende i hapur dhe i pazgjidhur nga shpërbërja e Jugosllavisë e pa dyshim, njohja e Kosovës si shtet sovran e i pavarur nga Serbia është kapitulli i fundit i historisë plot dhimbje të shpërbërjes së Jugosllavisë.

Pa dyshim, z. Rama, një nga çështjet kryesore është njohja e Kosovës si komb, i panjohur ende nga të 27 vendet, ndërmjet tyre dhe Spanja.

 Është e vërtetë, por e dimë fare mirë se pozicioni i Spanjës nuk ka fare të bëjë me asnjë problem që ka lidhje me shqiptarët apo me vetë Kosovën, por ka të bëjë me historinë e me problemet e veta të brendshme. Dakord, por duhet të jemi në fakt shumë të qartë këtu, pasi nuk ka asnjë  lloj krahasimi të mundshëm ndërmjet problemeve të brendshme të Spanjës, lidhur me lëvizjet independentiste apo separatiste dhe ndarjes së Kosovës nga Serbia.

Në fakt, një nga shqetësimet e Bashkimit Evropian sa i përket Ballkanit Perëndimor është influenca si e Rusisë ashtu dhe e Kinës, në këtë rajon.

Shiko, Ballkani Perëndimor është i rrethuar nga kufij evropianë, jemi një organ i trupit të Evropës dhe njëkohësisht jemi të izoluar nga po ky trup, diçka që nuk ka kuptim dhe nuk është gjëja më e përshtatshme as për sigurinë dhe as për të ardhmen e Evropës që kjo pjesë e trupit, të mos jetë totalisht e integruar po të jetë një zonë gri si të thuash, ku aktorë të tjerë mund të zhvillojnë lojën e tyre. Ne, Shqipërinë të paktën, nuk e shqetësojnë këto influenca të mundshme pasi për ne Evropa është besimi ynë dhe e ardhmja në Bashkimin Evropian është zgjedhja jonë e  lirë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

I doli në krah Berishës/ Basha ‘hakmerret’ ndaj Martin Henze

Publikuar

-

Nga

Këshilltari gjerman pranë selisë së PD, Martin Henze është pozicionuar hapur në krah të ish-kryeministrit Sali Berisha kohët e fundit. Ndërsa nuk kanë munguar dhe thirrjet e tij ndaj Bashës se duhet të japë dorëheqjen.

Basha duket se ka vendosur të ‘hakmerret” dhe jo me kundëragumente, por duke e bllokuar në Twitter.Këtë e ka konfirmuar vetë Henze në rrjetet sociale ku shkruan Basha duhet t’u thotë lamtumirë demokratëve.

LEXO EDHE:  Kuvendi voton marrëveshjen e 5 qershorit/ Murrizi: Ta gëzoni, ndërrojeni edhe datën

LEXO EDHE:  Uashingtoni nuk pranon klasën politike shqiptare?/ Ngjela zbulon të vërtetën

“Shumë mahnitëse, Lulzim Basha më bllokoi. Ky Lulzim Basha, i cili pretendon se është demokrat dhe që për fat të keq, e ka vendosur veten jashtë ligjit, i thotë lamtumirë demokratëve. Kjo gjithashtu duhet t’u japë anëtarëve të Partisë Demokratike në Shqipëri ‘ushqim’ për t’u menduar.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE