Connect with Us

Artan Hoxha plas “bombën”/ Një tjetër bimë narkotike po kultivohet në Shqipëri, fara erdhi nga Spanja

Kronika

Artan Hoxha plas “bombën”/ Një tjetër bimë narkotike po kultivohet në Shqipëri, fara erdhi nga Spanja

Publikuar

-

Gazetari investigativ, Artan Hoxha ka deklaruar se një tjetër lloj bime kanabisi, po kultivohet në malet e Shqipërisë.

Nga studio e abcnews, Artan Hoxha tha se bëhet fjalë për një bimë hibride, e quajtur “Gorilla”, që sipas tij është krijuar në kushte labotratorike në Spanjë.

Po ashtu ai tha se përqindja e narkotikut, që përmban kjo bimë, është më e lartë sesa kanabisi tradicional që është kultivuar në Shqipëri.

Kam lëvizur nga jugu në veri, vetëm tre javët e fundit, dhe kam konstatuar se përvec farës tradicionale që janë kultivuar në Shqipëri, këtë vit kultivuan një farë të re, që do vetëm 60 ditë në tokë.

Është një hibrid i krijuar në kushte laboratorike në Spanjë.

Quhet “Gorilla” për fuqinë që ka. Deri tani përqindja e narkotikut të kanabisit tradicional të kultivuar në vendin tonë është nga 14-16%, ndërsa “Gorilla” e ka rreth 25%. Është një rekord.

Kjo ministrja e re e Bujqësisë, që ka qënë drejtore e AZHBR,  duhet të marrë eksperiencë sesi përdoret toka me nikoqirllëk.

Aty iu cohet ujë në çdo rrënjë.

I hidhet dhe një solucion, që kur të dalë në treg të dalë e bardhë.

Spanja e ka prodhuar farën. Që të jetë prodhim i sigurtë, fara vjen nga jashtë, sepse fara është e sigurtë.

Çmimi në treg shkon deri në 4500 euro për kg, e ka cmimin katër herë më të madh se bima tradicionale”-tha Artan Hoxha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kronika

Korçë, përgjaken rrugët/ Humb jetën 29 vjeçarja

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një 29 vjeçare ka  humbur jetën pas një aksidenti fatal ndodhur në Maliq të Korçës.

Sipas uniformave blu, shtetasja me iniciale Xh.H. 29 vjeç,nga fshati Shqitas, Maliq të Korçës ishte duke udhëtuar në një automjet tip Ford, që drejtohej nga shtetasi K.G. 42 vjeç.

Makina ka dalë nga rruga në segmentin Grunjas-Kakaç, dhe për pasojë ka mbetur e plagosur e reja 29 vjeçare. Ajo ka humbur jeten rrugës ndërsa po transportohej në spitalin e Tiranës. kur makinaNjoftimi i policisë:

Në vijim të informacionit paraprak datë 07.10.2021, i cili bën fjalë për një aksident rrugor, strukturat e lartpërmendura, filluan procedimin penal për veprën penale “Shkelja e rregullave të qarkullimit rrugor”, ndaj shtetasit K. G., 42 vjeç, banues në fshatin Shqitas, Maliq, pasi në segmentin rrugor Grunjas-Kakaç, ky shtetas duke drejtuar mjetin tip “Ford”, ka dalë nga rruga dhe për pasojë kanë marrë dëmtime pasagjerja, shtetasja Xh. H., 29 vjeçe, banuese në fshatin Shqitas, Maliq, e cila gjatë transportimit për mjekim më të specializuar në Tiranë, ka ndërruar jetë, si edhe drejtuesi i mjetit K. G., i cili ndodhet në Spitalin e Traumës Tiranë, nën kujdesin e mjekëve./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Nuk iu bind urdhërit të policisë/ Plagoset një shqiptar në Greqi

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

Një ngjarje e rëndë  ka tronditur kryeqytetin grek.

Një shtetas shqiptar ka mbetur i plagosur, pasi është qëlluar nga policia rrugore.

I riu shqiptar, identiteti i të cilit nuk bëhet I ditur, është ndaluar fillimisht nga policia në qendër të Athinës.

Policia konstatoi se makina me të cilën udhëtonte i riu, tip Peugeot, rezultoi të ishte e vjedhur.Në këtë moment shqiptari, ka shtyrë një nga oficerët e policisë dhe ka tentuar të largohej me makinën e tij.

Sipas mediave greke, policia i ka bërë thirrje të ndalojë, dhe kur ai nuk është bindur kanë qëlluar drejt tij 2 herë.

Një nga plumbat e kanë kapur të riun në këmbë duke e plagosur. Shqiptari është ndaluar dhe është dërguar në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

“Fara është blerë në Spanjë”/ Artan Hoxha zbulon plantacionin gjigant të kannabisit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka zbuluar një plantacion kannabisi që ndodhet në Shqipëri.

I ftuar në emisionin Opinion, Hoxha zbulon se fara për këtë lloj të kanabissit është blerë në Spanjë.

Gazetari tregoi se ky lloj kannabisi është për tu dërguar jashtë.

Hoxha zbuloi më tej se në këtë zonë është e pamundr të shkohet pasi të dyja anët e rrugës që të çojnë në këtë vend janë të bllokuara.Është farë që është blerë në Spanjë. Kjo është në Shqipëri, është një plantacion me kannabis, që kap vlerën e 4500 eurove. Ky është një prodhim për tu çuar jashtë.

Është e pamundr të shkosh atje pasi rruga fillon në anë të lumit ku s’ka rrugë dhe mbaron në anën tjetër që nuk ka rrugë përsëri”, ka thënë Hoxha./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE