Connect with Us

Zbulohen mesazhet sekrete të Yuri Kim për PD-në përpara intervistës së Berishës

Politikë

Zbulohen mesazhet sekrete të Yuri Kim për PD-në përpara intervistës së Berishës

Publikuar

-

cna lajme politike

Kokëfortësia e Sali Berishës për të mbrojtur veten dhe reputacionin e tij përballë vendimit të sekretarit Blinken për ta shpallur non grata, po i shqetëson gjithnjë e më shumë diplomatët amerikanë në Tiranë dhe veçanërisht ambasadoren Yuri Kim.

Lapsi.al ka pasur mundësi të njihet me një mesazh që në fakt vetëm provon atë që prej kohësh qarkullon në ajër. Prej disa javësh, në biseda me analistë dhe drejtues emisionesh politike, znj. Kim ka shprehur inatin e saj me qëndrimet publike të  Berishës që shkojnë krejt në sens të kundërt me udhëzimet e prera, në tejkalim të kufijve diplomatikë, që ajo ka marrë nga shefat e saj në Uashington.

Por pika që ka derdhur vazon ka qenë vendimi i “minuesit të demokracisë” dhe ‘abuzuesit me fondet publike”, për të dhënë një intervistë në Euroneës pak ditë përpara hyrjes së tij në parlament.

Përpara se intervista me Erla Mëhillin të transmetohej “live”, përpara se Berisha të shpallte se ai nuk kishte ndërmend ta braktiste betejën në kuvend dhe të kërkonte fakte nga SHBA, për akuzën që i bëhej, kur u mor vesh lajmi se ish kryeministri do të fliste, kryediplomatja amerikane ka reaguar. Një burim i sigurtë brenda PD ka konfirmuar për Lapsi.al se drejtuesve të kësaj partie i është dërguar ky mesazh: “Pakti u prish, tani është radha jonë të flasim”.

Në këtë sinjal të qartë vihen re tre gjëra. E para se selia e rrugës së Elbasanit nuk është aspak e lumtur që Sali Berisha përpiqet të mbrohet publikisht duke kërkuar prova për akuzat që i bëhen. Pra, përfaqësuesit e vendit simbol të lirive, në Tiranë, duan ti heqin një deputeti të zgjedhur një të drejtë që bota e qytetëruar ua njëh dhe kriminelëve më të mëdhenj.

LEXO EDHE:  Basha takim jo zyrtar me Yuri Kim/ Darkojnë në restorant

Gjëja e dytë që tregon ky mesazh është fakti se ekzistoka një marëveshje okulte mes SHQUP-it dhe selisë së rrugës së Elbasanit, ku palët i kanë premtuar njëra tjetrës gjëra që nuk i di publiku. Nuk ka informacion nëse Sali Berisha është në djeni të tyre, apo ato janë bërë pas shpinës së tij, por një gjë është e qartë: duket sikur krerët zyrtarë të PD i kanë premtuar ambasadores se ata do të gjejnë një zgjidhje për këtë punë. Fakti që ata kanë marrë këtë mesazh tregon se ambasa ndihet e zhgënjyer që Berisha po sillet po njësoj.

E treta dhe më e rënda qëndron në shantazhin që meqë PD s’po e mban fjalën, ambasada është e detyruar të tregojë gjëra që nuk i ka nxjerrë deri më tani.

Dhe këtu ka një problem.

Sepse nëse thuhet, ashtu sikurse kemi dëgjuar, që shpallja non grata e Berishës është bërë në të mirë të publikut shqiptar dhe demokracisë në këtë vend, do të ishte më e shëndetshme që të bëheshin transparente “krimet” e Berishës që diplomatat amerikanë i ruajtkan në dosjen e tyre. Në asnjë mënyrë ato nuk mund të shërbejnë si mjete presioni që çohen në formë mesazhesh dhe që kërkoojnë të tulasin një opozitë edhe kështu të sfilitur, sa herë ajo është përpara një përballjeje me qeverinë./Lapsi.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Video-“Amerika e Para”/ Evi Kokalari një ndër folëset kryesore në konferencën e rëndësishme

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Aktivistja Evi Kokalari bën të ditur se ishte e ftuar në një prej konferencave më të rëndësishme, të Partisë Republikane në SHBA.

Konferenca “Amerika e Para”, ishte organizuar në Majemi, ndërsa të ftuar ishin disa prej njerëzve më të rëndësishëm të Partisë Republikane.

Mes tyre spikatin grupi i ngushtë i ish-presidentit Donald Trump si gjenerali Michael Flynn, Dinesh D’Souza, Steve Bannon, Jack Posobiec, Roger Stone, Darren Beatie, Paul Gosa, Peter Navarro, Jenna Ellis, Jason Miller dhe kongresistja Marjorie Greene.

LEXO EDHE:  “Mashtruesa që kanë zhvatur xhepat e shqiptarëve”/ Rudina Hajdari “shpërthen” ndaj politikës

LEXO EDHE:  Ushtari i Arben Ndokës rrëmbehet në Lezhë

Kokalari ishte një ndër folëset kryesore në panel së bashku me Jack Posobiec dhe Mattheë Tyrmand.Tema e këtij paneli ishte Komunizmi në Perëndim.

“Një temë e madhe, të cilën ne e njohim shumë mirë,” shkruan Kokalari./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ndëshkimi do të vijë nga Zoti”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën, i zbulojnë planin e frikshëm

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryeministri Edi Rama ka zbuluar orën e konferencës së jashtëzakonshme, në të cilën do të prezantojë planin e posaçëm për mbrojtjen e qytetarëve nga kriza e energjetikës.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama shkruan se do ta prezantojë planin në orën 15:00, ndërsa shton se ky plan është për mbrojtjen e familjes shqiptare nga furtuna e krizës energjitike.

SOT ORA 15.00

Shqipëria përballë rritjes së shumëfishtë të çmimit në tregjet ndërkombëtare dhe Plani i Qeverisë për mbrojtjen e familjes shqiptare nga furtuna e krizës energjitike”-shkruan Rama.

Por, pas këtij postimi qytetarët kanë shpërthyer në komente kundër kryeministrit, të cilin e akuzojnë se pas paralajmërimit për krizë, fshihet plani i vjedhjes dhe shkatërrimit të popullit.Plani i radhës, more si mundet kjo ta shkatërroni popullin tuaj. Kuj i shërben dhe si ka mundësi para një viti cako ta tregojë këtë dmth se të gjitha këto planë janë të përgatitura!!”-shkruan një qytetar.

LEXO EDHE:  Basha takim jo zyrtar me Yuri Kim/ Darkojnë në restorant

LEXO EDHE:  “Basha nuk shkel në SHBA”/ Harxhi: Pres të shpallet “non grata”

Ndërsa një tjetër shkruan “Mos mendo për Sorosin por për vete mendo se ka një Zot lart që kontrollon gjithçka! Mendo se ka një mrekullibërës qe i sheh dhe i ndëshkon bëmat tuaja me shokë! Keni frikë pak të lartësuarin! Shifet qartë nga 2013 i keni dyfishuar çmimet! Rrogat po të njëjtat!!!”-shkruan një tjetër.

Ndërsa një qytetar shkruan “Rreziku i popullit me këta të dy Basha e Rama njëlloj janë të dy se të dy kanë bërë pakt me Djallin!”

Po ashtu një tjetër shkruan “Puna juaja selektive shifet qart!!!

Keni pak frikë Zotin!!! Se për popullin e shof se çpo ndodh! Mendo se Zoti ndëshkon dhe është ndëshkuesi më i mirë!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Astrit Patozi/ Po me atë “Lulin” tjetër si do t’ia bëjnë?  

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Nga Astrit Patozi 

Përpiqem t’i kuptoj ata demokratë apo ish-demokratë të mërzitur, që janë ngazëllyer aq shumë dhe kanë nisur të ndjehen gjallë nga rikthimi në fushë i doktorit. Edhe adrenalinën apo motivimin e fortë, që prodhon idea e hakmarrjes për shumicën e tyre, se më në fund po afrohet dita e shpagimit për “besëprerin” Lulzim Basha.

Por e zemë për një çast se do t’u plotësohet ëndrra, ndonëse nuk ka ndonjë shenjë që kryetari me letra i PD ta çojë nëpër mend të dorëzojë çelësat, edhe sikur takimet e Berishës t’i shkojnë në oborrin e selisë.Puna është se çfarë do bëjnë me atë “Lulin” tjetër, që do vijë pasi ta heqin këtë “liderin e thyer” peng të Edi Ramës. Mbase do ta presin edhe nja 12 vjet të tjera, derisa të binden se ai nuk do ta tradhtojë kurrë doktorin.

LEXO EDHE:  “Basha nuk shkel në SHBA”/ Harxhi: Pres të shpallet “non grata”

LEXO EDHE:  Basha uron 28-vjetorin e RD/ Sot më shumë se kurrë​ duhet një media që thotë të vërtetën

Me sa duket, 31 vjet pluralizëm në Shqipëri nuk kanë mjaftuar për të mësuar se në një vend demokratik duhet të bësh një herë partinë dhe pastaj të zgjedhësh kryetarin. Këta duan të zgjedhin një herë kryetarin, që ai pastaj t’u rregullojë apo t’ua bëjë ndoshta nga e para partinë.

Dhe për shkak të këtij keqkuptimi i kanë rënë shkurt, u janë falur të gjithë foltores, njësoj si ata të pafatët në bashkëjetesë, që pasi i provojnë të gjitha, martohen prapë me gruan e parë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE