Connect with Us

Pse nuk duhet të përdorini telefonin kur jeni në tualet

Kuriozitete

Pse nuk duhet të përdorini telefonin kur jeni në tualet

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sipas një sondazhi britanik , një njeri shpenzon më shumë se 3 orë në javë në tualet. Kjo tejkalon shumë kohën e rekomanduar që është 10-15 minuta në ditë, që është rreth 1 orë e 45 minuta në javë.

Ndërkohë 75% e amerikanëve kanë pranuar se e përdorin telefonin kur janë në tualet. Më poshtë po iu listojmë dis aprej arsyeve pse nuk duhet të merrni telefonin me vete kur shkoni në tualet.

Tualeti është vendi më me mikrobe.

Telefonat mund të transferojnë dhe marrin  mikrobet me shumë sukses. Ata mund të transferojnë mikrobet nga sipërfaqja e tyre në zonat tuaja private kur fshihen. Ata gjithashtu mund të marrin mikrobe nga çdo sipërfaqe e banjës ndërsa lani duart. Studimet kanë treguar se telefonat janë përgjegjës për përhapjen e super baktereve MRSA në mjediset e kujdesit shëndetësor.

Janë një humbje kohe

Sipas  hulumtimit , ne të gjithë shpenzojmë mesatarisht 90 minuta në ditë në telefonat tanë, që është rreth 3.9 vjet në jetën tonë. Kjo do të thotë që telefonat mund të na shpërqendrojnë  nga punët tona dhe aktivitetet tona të përditshme. Sipas këtij studimi , punonjësit humbasin rreth 5 orë në javë për gjëra që nuk lidhen me punën.

LEXO EDHE:  “Nëse s’më bën ai, atëherë kush”/ Enca tregon arsyen përse duhet i dashuri

Pra, në vend që të punonin, shumë njerëz pranuan të kontrollonin emailet e tyre personale dhe të kontrollonin mediat e tyre sociale kur ata në të vërtetë duhej të punonin.

Ju bëheni të varur nga telefoni.

Një nga 3 simptomat kryesore të varësisë nga telefoni është frika se mos e harroni në shtëpi.

Dy të tjerat janë frika se nuk mund të dërgoni ose merrni mesazhe ose njoftimet. Ndërsa shumë shkencëtarë ende nuk do ta përdorin fjalën “varësi”, ka indikacione se kjo është me të vërtetë ajo që po ndodh.

Shumica e varësive lidhen me transmetimin e  dopaminës . Telefonat ofrojnë të njëjtën përvojë të këndshme, me përdoruesit që janë të lumtur çdo herë që bashkëveprojnë me dikë. Rezultatet negative të përdorimit të tepërt të telefonit përfshijnë vetëvlerësim të ulët, ankth dhe madje edhe depresion./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

FOTOT- Zbuloni pesë vendet më të çuditshme në botë

Publikuar

-

Nga

Ka shumë vende në botë të cilat mbartin dicka më të vecantë se të tjerat dhe për këtë arsyëe ja vlen ti vizitojmë.

Le të evidentojmë 5 destinacione, të cilat kanë diçka të çuditshme ose ndryshe nga vendet e tjera.

1.DALLOL, ETIOPIA  

Është një krater vullkanik i vendosur në veri-lindje të Etiopisë. U formua në kohët e lashta pas shpërthimit të magmës në të cilën kishte një depozitë të madhe të kripës dhe është në transformim të vazhdueshëm.

2.GAJZERI FLUTURUES, NEVADA SHBA

Është ndoshta i vetmi gejzer në Tokë i lindur si pasojë e ndërhyrjes njerëzore. Pas ndërtimit të një pusi nëntokësor, presioni dhe nxehtësia e kores së tokës e shtyu ujin që rrjedh nën tokë; në këtë mënyrë uji doli në sipërfaqe tamam si nja gajzer natyral.

3.GUASKA E THORIT, OREGON – USAKjo vend spektakolar natyror ndodhet brenda rezervatit pyjor Kombëtar të Pyjeve të Siuslaë. Ky pus  është i lidhur me një sistem shpellash nënujore që arrin në kontinent. Kur valët e oqeanit janë të larta, pusi shtrihet në ujërat e detit deri në një lartësi prej 6 metrash.

LEXO EDHE:  Pse nuk ishim gati për këtë virus?

LEXO EDHE:  “Nëse s’më bën ai, atëherë kush”/ Enca tregon arsyen përse duhet i dashuri

4.LENCOIS MARANHENSES, PARKU KOMBËTAR –BRAZIL

Në këtë zonë të mbrojtur natyra ka krijuar një skenar të ngjashëm me atë të shkretëtirës, por rëra është e bardhë. Midis dunave, të cilat ndryshojnë pozicionin në varësi të erës, shiu grumbullohet, duke krijuar liqene të vogla dhe pasqyra të ujit me madhësi të ndryshme, me një efekt të këndshëm dhe pothuajse magjik.

5.PLAZHI I KUQ, PANJIN – KINA 

Një vend mahnitës!! Është i vendosur në qarkun Dawa dhe është i famshëm për peizazhin me ngjyrë të kuqe i cili krijohet nga një lloj i veçantë i algës që rritet dhe zhvillohet në tokën alkaline saline.Alga mbulon një zonë të madhe të kënetës dhe mund të admirohet vetëm nga vende të veçanta, për të garantuar ruajtjen e saj. Peizazhi ndryshon sipas sezonit, në pranverë dhe verë është i gjelbër, por në vjeshtë dhe dimër është i ngjyrosur./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Zbuloni cilat janë makinat më të shtrenjta të “Fast and Furious”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

“Fast and Furious” pwrveçse një suksesi të jashtëzakonshëm në Hollywood, u bë i famshëm edhe për faktin se përdori disa nga makinat më të mira dhe të shrenjta të kohës.

Zbuloni se cilat janë ato:

1. Mitsubishi Eclipse 1995

Një makinë me motor 2 litra 4 cilindra, 210 kuaj fuqi dhe me disa aspekte të jashtëzakonshme vizuale, Mitsubishi Eclipse ishte i pari që binte shumë në sy. Në filmin “The Fast and the Furious”, këtë makinë e kemi parë për herë të parë kur Brian Connor e përdori për të ndihmuar Dom Toretto të shmangte policët.

2. Mazda RX-7 1993

Mazda RX-7 është një makinë kompakte sportive, ka dy dyer  motor 1.3L , turbo 255 PS me dy rotorë. Makina e përdorur në The Fast and the Furious  përvecse shumë estetik nga pamja përfshin edhe disa modifikime. Modifikimet përfshinin një komplet trupi VeilSide USA Aero dhe mbulesa përgjatë fenërevë. Makina u përdor nga Dom Toretto gjatë një gare rruge.3. Nissan Silvia S15 Spec-S 2001

Nissan Silvia S15 2001, i referuar edhe si Mona Lisa ishte një prej makinave më të përdoruara ne Fast and Furious. Makinë sportive “coupe” me 2 dyer erdhi me një motor turbocharged RB26 Sky-line GT-R, me linjë të thurur prej çeliku të Earl’s Performance dhe pajisje të anodizuara. Makina gjithashtu ka modifikime të trupit duke përfshirë një pajisje trupore C-West, krahun e pasmë GT dhe pasqyrat Ganador. E drejtuar nga Han Seoul-Oh për garat standarde të driftit, makina ishte padyshim një mrekulli.

LEXO EDHE:  Cilat janë arsyet që stresohemi? Zbuloni 3 pikat kryesore

LEXO EDHE:  “Nëse s’më bën ai, atëherë kush”/ Enca tregon arsyen përse duhet i dashuri

4. Mazda RX-7 1997

Mazda RX-7-FD 1997 është një makinë tjetër e drejtuar nga Han Seoul-Oh e franshizës. Një model i ndërprerë në ditët e sotme, makina kishte një çantë trupi Veilside Fortune dhe një motor të ndërtuar “Veilside” me sistem të menaxhimit të motorit Apexera Power FC, një çantë turbo HKS T042, intercooler të montuar në V dhe priza ndezëse NKG.

5. Toyota Supra MK IV 1994

Një makinë shumë e përdorur, nga Brian O’Connor në filmin Fast and the Furious, kjo makine mahnitëse u perfol gjateë pëe bukurinë, fuqinë dhe elegancën e saj. Duke pasur një motor 2JZ-GTE I6, makina gjithashtu kishte modifikime të veçanta duke përfshirë Turbonetics T-66 turbo me kushineta, një derë delta II, një kokë me porosi të çelikut inox/veshur me HTC, shkarkues ekstrem të GReddy dhe një volant me kile 11 kilogramësh. Kjo makinë është përdorur nga shumë prej kastit, O’Connor, Mia dhe Dom Toretto gjatë këtij filmi.

Këto makina janë shumë estetike për syrin prandaj edhe produksioni i filmit ka zgjedhur t’i përdorë, pavarësisht kostos maramendëse. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Shokohen” arkeologët/ Zbulohet varri masiv i 25 ushtarëve të krishterë

Publikuar

-

Nga

Së fundmi arkeologët kanë zbuluar një varr masiv në Liban, i cili ju përket 25 ushtarëve të krishterë që u sulmuan gjatë një Kryqëzate të shekullit të 13 –të.

Ekipi ndërkombëtar i arkeologëve zbuluan këtë varrezë, pjesë e një skene të tmerrshme në kalanë Sidon, bregdetin lindor të Mesdheut në jug të Libanit.

Studiuesit kanë zbuluar plagë në eshtra, të çara, dhe mungesë të gjymtyrëve, që do të thotë se ata janë sulmuar, djegur dhe me pas i kanë hedhur në një gropë të madhe.

Të tjera mbetje tregojnë shenja në qafë. Ka shumë mundësi se këta individë u kapën në fushën e betejës dhe më vonë ju prenë kokën.

Të dhënat historike në atë teritor tregojnë se Sidoni u sulmua dhe u shkatërrua në 1253 nga trupat mamlukë, dhe përsëri në vitin 1260 nga Mongolët. Për këtë arsye, ushtarët e gjetur në varret masive me shumë mundësi janë vranë në njërën prej këtyre betejave. Kryqëzatat ishin një seri luftërash fetare të zhvilluara midis viteve 1095 dhe 1291, në të cilat pushtuesit e krishterë u përpoqën të kapnin Lindjen e afërt, përfshirë Libanin, vendin ku u gjetën 25 ushtarët e vdekur, shkruan CNA.al.LEXO EDHE:  Video epike, Flori Mumajesi bllokon në tualet këngëtarin e njohur shqiptar

LEXO EDHE:  Sony planifikon telefon pa korniza

Varret masive përmbanin gjithashtu objekte që u përkisnin të krishterëve.

Sipas Daily Mail, arkeologët zbuluan edhe objekte të tjera që përfshinin enët mesjetare, enët e mbetura të periudhës persiane, fragmente qelqi dhe fije metali të djegura.

Arkeologët janë të bindur që mbetjet i përkisnin kryqtarëve pasi zbuluan kopset e rripit të stilit evropian dhe një monedhë me kryq brenda varreve.

Analizat e ADN -së dhe izotopit të dhëmbëve të tyre konfirmuan më tej se disa nga burrat kishin lindur në Evropë, ndërsa të tjerët ishin pasardhës të kolonëve të krishterë që migruan në ‘Tokën e Shenjtë’ dhe u martuan me njerëzit vendas./CNA.al

LEXO TE PLOTE