Connect with Us

Përballja ndaj Spanjës, Challandes: Ndeshje e jashtëzakonshme për Kosovën, ja ç’duhet të bëjmë

Sport

Përballja ndaj Spanjës, Challandes: Ndeshje e jashtëzakonshme për Kosovën, ja ç’duhet të bëjmë

Publikuar

-

Bernard Challandes e ka të qartë se nuk mund të bësh gjëra të mëdha përballë një ekipi si Spanj, përballë se cilës çdo skuadër duhet të mendojë sesi të mbrohet. Në konferencën për shtyp para ndeshjes, trajneri zvicëran i “Dardanëve” theksoi rëndësinë që ka mënyra sesi do të mbrohet Kosova dhe faza tranzitore e lojës, nga mbrojtja në sulm.

“Është e qartë se është shumë e vështirë jo vetëm për Kosovën të luash ndaj Spanjës. Kishin 76% zotërimin e tipit ndaj Suedisë, por në fund rezultati ishte 2-1 për suedezët. Është një ndeshje e veçantë ndaj Spanjës, por duhet të mbrohemi. Përballë tyre duhet të mbrohet edhe Italia, Kroacia… çdo skuadër. Por nëse mbrohesh shumë shumë mirë dhe tregohesh shumë i shpejtë në fazën tranzitore të lojës, mund t’u shënosh. Nuk mund të thuash se do të fitojmë përballë Spanjës, por mund ta mendosh. Kosova duhet të zhvillojë një ndeshje të jashtëzakonshme. Nuk është një ndeshje normale, është e jashtëzakonshme.”

Challandes mendon se në momente të veçanta të lojës, Kosova mund t’i bëjë dëm Spanjës.

“Çështja nuk shtrohet çfarë duam të bëjmë, por çfarë mund të bëjmë, si mund të sulmojmë pa top. Shpresoj të jemi një skuadër ofensive në fushë në momente të veçanta.”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

Plas te Legia me lojtarët shqiptarë/ Çelhaka dënohet se refuzon të luajë me të rinjtë, hiqet dhe Kastratin se prish atmosferën

Publikuar

-

Nga

Transferimi i lojtarëve tanë në kampionatet europiane ka qenë gjithmonë një burim krenarie për tifozët shqiptarë. Rastet kur futbollistë të talentuar shqiptarë kanë bërë hapin cilësor në karrierën e tyre janë shtuar ndjeshëm vitet e fundit, por sa të aftë kanë qenë për ta rrëmbyer shansin e jetës me të dyja duart lë vend për diskutim. Shpesh herë kemi parë që transferime të tilla të rezultojnë thjesht një “flluskë”, e cila shpejt shpërbëhet.

Çelhaka ishte rasti më i freskët se si një talent mund të kapërcejë në arenën europine nga kampionati shqiptar. Ish-mesfushori i Tiranës u bë pjesë e një prej klubeve më të mëdha të Polonisë, Legias së Varshavës, por nuk kalojnë shumë javë për të lindur konfliktet e para.

 

Plas te Legia me lojtarët shqiptarë/ Çelhaka dënohet se refuzon të luajë me të rinjtë, trajneri i Legias heq dhe Kastratin se prish atmosferën

 0

Nga Halit Delibashi

Transferimi i lojtarëve tanë në kampionatet europiane ka qenë gjithmonë një burim krenarie për tifozët shqiptarë. Rastet kur futbollistë të talentuar shqiptarë kanë bërë hapin cilësor në karrierën e tyre janë shtuar ndjeshëm vitet e fundit, por sa të aftë kanë qenë për ta rrëmbyer shansin e jetës me të dyja duart lë vend për diskutim. Shpesh herë kemi parë që transferime të tilla të rezultojnë thjesht një “flluskë”, e cila shpejt shpërbëhet.Çelhaka ishte rasti më i freskët se si një talent mund të kapërcejë në arenën europine nga kampionati shqiptar. Ish-mesfushori i Tiranës u bë pjesë e një prej klubeve më të mëdha të Polonisë, Legias së Varshavës, por nuk kalojnë shumë javë për të lindur konfliktet e para.

Mungesa e emrit të tij dhe të Kastratit në listën e lojtarëve për ndeshjen e mbrëmjes së të dielës ngritën shumë pikëpyetje dhe përgjigjen e jep “Meczyki.pl”. Jurgen Çelhaka është rebeluar përballë trajnerit, teksa ka thyer urdhërat e tij për t’ju bashkuar ekipit të dytë në ndeshjen që u luajt të shtunën. Një veprim i tillë ka lënë një shije të hidhur për Michnieëicz-in, i cili ka treguar menjëherë autoritetin e tij dhe e ka lënë 20-vjeçarin në shtëpi për takimin e radhës.

Situata në dhomën e zhveshjes te Legia duket të jetë e nxehtë, teksa përpos Çelhkaës, edhe Kastrati, Johansson e Rose nuk janë përfshirë në listën e trajnerit polak. Vendimi është marrë një ditë para ndeshjes, pasi siç raportohet nga burime brenda skuadrës, këta tre lojtarë prishin atmosferën në dhomën e zhveshjes dhe nuk luajnë për të njëjtin qëllim si klubi. Në këto kushte Michnieëicz ka parapëlqyerë të shkojë në stadium me vetëm 5 alternativa në stol, duke u dhënë kështu një “shuplakë” Kastratit, Çelhakës, Joahansson-it dhe Rose-t. A do të ketë përshkallëzim në Varshavë apo mësime të nxjerra prej mesazhit të trajnerit? Përgjigjen do e japë koha.

 

LEXO TE PLOTE

Sport

Moment i errët për mbrojtësin e kombëtares, ja çfarë bën Mourinho me të

Publikuar

-

Nga

Moment jo për Marash Kumbullën te Roma. Mbrojtësi i kombëtares shqiptare po kalon periudhën e tij më të errët që kur është bërë pjesë e verdhekuqëve para 14 muajsh. Për shkak të paraqitjes së dobët që bëri në humbjen tenistike 6-1 ndaj Bodo Glimt në Conference League të enjten, Kumbulla ishte një nga të dënuarit e trajnerit Jose Mourinho për supersfidën ndaj Napolit duke u dërguar në tribunë nga trajneri bashkë me emra të tjerë si Diaëara apo Borja Mayoral e Reynolds.Ky sezon nuk po shkon aspak mirë për Kumbullën me Romën pasi mbrojtësi ka qëndruar në stol në të gjitha ndeshjet e kampionatit dhe nuk ka debutuar ende ndërkohë që është aktivizuar vetëm në sfidat e grupeve të Conference League, por për shkak të asaj figure të keqe të Romës në Norvegji, Kumbulla ka qenë një nga 4 lojtarët që e kanë pësuar më keq nga trajneri Jose Mourinho dhe për të fituar sërish besimin e trajnerit të verdhekuqëve, mbrojtësi shqiptar do ta ketë shumë të vështirë tashmë aq sa që tani kanë nisur të qarkullojnë hipotezat e para për një largim të shqiptarit në merkaton e janarit nga kryeqytetasit. Një sezon më parë me portugezin tjetër Paulo Fonseca në stol Kumbulla ishte një titullar fiks te Roma me 21-vjeçarin që u aktivizua në 28 ndeshje me verdhekuqtë në të gjitha kompeticionet duke shënuar dhe 2 gola, një në Serie A dhe një tjetër në Europa League.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Edin Dzeko vendos rekord të ri me fanellën e Interit

Publikuar

-

Nga

Edin Xheko është padiskutim njeriu lider dhe golashënuesi i momentit te Interi i cili me golat dhe paraqitjet e tij ka ndihmuar zikaltërit në këtë fillim sezoni.

Së fundmi bomberi boshnjak ka realizuar edhe mbrëmjen e djeshme në derbin e Italisë ndaj Juventusit në stadiumin “Giuseppe Meazza” e cila përfundoi me rezultatin 1-1 dhe si gjithmonë me polemika.

Sipas faqes së njohur së statistikave, “OPTA Paolo”, Edin Xheko ka realizuar 5 gola në 4 ndeshjet e tij të para në ndeshjet shtëpiake në këtë kampionat.Në epokën e 3 pikëve vetëm dy lojtarë zikaltër kanë bërë më mirë: Mauro Ikardi në sezonin 2017/2018 dhe Marko Branka në sezonin 1995/1996 ku kanë realizuar 6 gola të dy.

Aktualisht numri 9 i Interit në 9 ndeshje në këtë sezon në Serinë A ka realizuar 7 gola në 9 ndeshje.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara:
VIDEO/ Spektakolar Muçi, talenti shqiptar realizon supergol me Legian

Kjo është padyshim java e golave shqiptarë, të atyre që pritet për shumë vite të jenë protagonistë në radhët e kuqezinjve. Pas Kolajt, Brojës dhe...

LAJM I FUNDIT/ Incidentet në “Air Albania” me Poloninë, vjen dënimi nga FIFA për Shqipërinë

Pas incidenteve të sfidës në Shqipëri-Poloni e cila u luajt në stadiumin “AIR Albania”, Komiteti Disiplinor në FIFA ka marrë vendimin se FSHF gjobitet me...