Connect with Us

Zvicra ngre alarmin/ Në vendet e Ballkanit, falsifikohen testet e PCR

Aktualitet

Zvicra ngre alarmin/ Në vendet e Ballkanit, falsifikohen testet e PCR

Publikuar

-

Mediat zvicerane kanë dhënë alarmin, në lidhje me testet PCR, në Ballkanin Perëndimor.

Mediat zvicerane shkruajnë se rritja e rasteve me Covid-19 ka ardhur edhe për shkak të falsifikimit të testeve PCR nga ana e shtetasve të ardhur nga Ballkani Perëndimor, përfshirë Kosovën dhe Shqipërinë.

Blick, shkruan se në Serbi, Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut janë arrestuar mbi 100 persona lidhur me falsifikimin e testeve e në një rast janë konfiskuar edhe kompjuterë.

LEXO EDHE:  Samiti i Coronës në Gjermani/ Fund testeve falas

Sipas gazetës zvicerane, në Kosovë janë identifikuar laboratorë që kryenin testet e rreme, çmimi i të cilave ka arritur deri në 700 euro.

Gazeta publikon edhe intervista, pa zbuluar identitetin e personave, të cilët thonë se në Kosovë janë lëshuar teste të falsifikuar dhe se kanë paguar para për të marrë testin negative.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

Pezullimi i policëve në Korçë/ Zbardhet dosja, si u kap Krenar Gjokutaj

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme u pezulluan nga detyra 6 punonjës të policisë në Korçë, mes tyre edhe shefi qarkullimit Kelmend Pikuli dhe shefi komisariatit Krenar Gjokutaj.

Ky i fundit është një emër i njohur për bëmat dhe gjëmat e tij në krye të komisariatit e Korçës.

Gjokutaj dhe efektivët e tjerë të policisë ishin nën përgjim për gati dy muaj dhe në grackën e tyre ranë edhe disa efektivë në Tiranë.

Por si u zbulua korrupsioni i Kranar Gjokutajt dhe efektivëve të tjerë?

Një rast i shkeljes së detyrës, është ku efektivi Petro Fraholli së bashku me Genc Hysin dhe Çlirim Akrobati, kishin ndaluar një makinë ku në timon ishte Avni Dushku i cili ishte pa patentë, ndërsa si pasagjer në makinë ishte edhe Ariel Dervishi.

Ky i fundit me lidhjet e tij që kishte me shefin e Komisariatit Krenar Gjokutajn kishte mundur të merrte mbrapsht dokumentet e makinës. Një bashkëbisedues e ka pyetur atë nëse e ka ndihmuar ndonjë politikan për të kaluar postbllokun e policisë që ishte vendosur për respektimin e orës policore.Por Arjel Dervishi i përgjigjet duke e sqaruar se nuk është ndihmuar nga asnjë politikan, por nga Shefi i Komisariatit të Policisë së Korçës, Krenar Gjokutaj.

LEXO EDHE:  Falsifikonte viza dhe pasaporta/ Arrestohet “skifteri” shqiptar

LEXO EDHE:  Skandali/ Etilda Gjonaj fut “nën sqetull” noteren falsifikatore

Për të sqaruar këtë, Gjykata ka lejuar përgjimin e telefonit të Krenar Gjokutajt.  Ndërkohë nga përgjimet theksohet se Krenar Gjokutaj kishte episode të shpeshta që e merrte në celularë efektivin Petro Fraholli duke i kërkuar që të lejojë pa gjobë automjetet.

Më datë 12 gusht, Krenar Gjokutaj telefonon efektivin e policisë Petro Fraholli ku i kërkon që t’i kthehen dokumentet e makinës që i përkisnin Deivid Pronjarit. Ky person ka biseduar me Krenar Gjokutajn duke i kërkuar ta ndihmonte për të rimarrë dokumentet  pasi i ishin bllokuar nga një postbllok që e kishte ndaluar jashtë orës policore.

Një rast i ngjashëm është ku Gjokutaj merr në telefon Frahollin dhe i kërkon që të mos gjobis një makinë tip ‘Range Rover’. Një episod tjetër është rasti ku do gjobitej një person me emrin Andrea i cili lëvizte me një furgon, por Krenar Gjokutaj e merre sërish Frahollin në celularë duke i thënë se kjo është e disata herë që ja bën kështu ne lidhje me gjobat.

Pezullohen nga detyra 6 punonjës të policisë së Korçës, mes tyre shefi i komisariatit dhe ai i qarkullimit

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vetingu në politikë/ Nishani i “çjerr maskën” Bashës: Po luan teatër, ja pse nuk arrihet

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Partia Demokratike depozitoi ditën e mërkurë në Kuvend 3 amendamentet e saj, ku propozonte vetting në politikë, reformë të re territoriale dhe reforma zgjedhore.

Vettingu në politikë ka qenë një nga çështjet më të diskutuara, ndërsa vetë kreu i PD Lulzim Basha ka pranuar që hetimi të nisë nga vetë ai i pari.

Lidhur me këtë çështje ka reaguar edhe ish presidenti Bujar Nishani, i cili u shpreh se Basha po luan teatër me këtë çështje.Në një intervistë për MCN, Nishani deklaroi se PD nuk i ka e vetme votat për të miratuar këtë propozim, ndërsa shtoi se kryeministri Edi Rama nuk do e votonte kurrë vetingun në politikë.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Dokumenti/ Eva Blushi: Ik nga notere se po më sulmojnë

LEXO EDHE:  Falsifikonte viza dhe pasaporta/ Arrestohet “skifteri” shqiptar

Është teatër kjo e Bashës sepse dihet që PD nuk i ka votat në parlament. Nëse do të kishte një nismë, Basha duhet të kishte nisur procedurat për referendumin mbarëpopullor. Të bëhej një vetting i vërtetë dhe jo nga institucionet e kapura”, tha Nishani./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha nuk duhet të qëndrojë në krye të PD-së”/ Noka: Foltorja, shpresë për ringjallje

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i PD, Flamur Noka ka deklaruar se kryetari Lulzim Basha po kërkon të likuidojë Partinë Demokratike me vendimet dhe shkeljet e bëra së fundi.

I ftuar në Top Talk, Noka është shprehur se Basha duke menduar se po bën spastrimin e PD, po godet veten pasi demokratët po shohin shpresë tek ish kryeministri Sali Berisha.

Ka vazhduar duke shkelur rregullat statutore. Ai thjesht sheh qëndrimin e tij dhe të gjithë veprimet vetëm çojnë poshtë e më poshtë forcën politike.

Nuk ka dy PD, ka një PD, e cila është te “Foltorja” me shpresë për ta ringjallë, bashkuar dhe ta sjellë në fitore. Ka dhe një ish kryetar që si peng që është, që me veprimet e fundit ka vetëm një qëllim të likuidojë Partinë Demokratike.

Ai po mendon se është duke bërë spastrime, në fakt është duke goditur veten e vet në sy të demokratëve, demokratët shohin shpresë të foltorja dhe Sali Berisha.

Kemi bërë gjithçka që PD të vinte në pushtet dhe Basha të ishte kryeministër por nuk ia ka dalë”, është shprehur Noka.

LEXO EDHE:  Video/ Zbulohet ne Shkoder skema e trete e manipulimit te zgjedhjeve

LEXO EDHE:  Video/ Zbulohet ne Shkoder skema e trete e manipulimit te zgjedhjeveNdërsa përsa i përket vettingut të politikanëve, Noka thotë se Basha po bashkëpunon me Ramën dhe që ky process nuk mund t’I lihet SPAK, pasi sipas Nokës ky institucion është i qeverisë.

Ai vazhdoi bashkëpunimin, madje është kthyer në këshilltar dhe ka mësuar se si të operojë te qeveria. Duke i kërkuar Edi Ramës, procesin e vettingut.

Momenti që ne kemi thënë se SPAK është në dorë të qeverisë, lë procesin e vettingun në dorë të tij. Kjo tregon se është i kapur dhe në pazar me Ramën. Si mund të lësh Edi Ramës të bëjë vettingun e politikanëve, të deputetëve?

Vettingun e kemi kërkuar më parë por jo ta bëjë SPAK i Edi Ramës. Dorëzimi i politikanëve tek duart e Edi Ramës i ke dorëzuar sovranitetin e Partisë Demokratike”, është shprehur ndër të tjera Noka.

Ndërsa shton se Basha nuk duhet të qëndrojë në krye të PD-së.

Rri deputet i PD por jo si kreu i PD se është peng. Pastaj mori vendime që e groposën PD”, thotë Noka./ CNA.al

LEXO TE PLOTE