Connect with Us

VIDEO/ Asnjë gjuajtje në portë, Shpresat e Alban Bushit për faqe të zezë ndaj Çekisë U-21

Kombëtare

VIDEO/ Asnjë gjuajtje në portë, Shpresat e Alban Bushit për faqe të zezë ndaj Çekisë U-21

Publikuar

-

Zhgënjim total i Kombëtares Shpresa! Kuqezinjtë e drejtuar nga Alban Bushi, u mposhtën me rezultatin 4-0 nga Çekia U-21 në sfidën e vlefshme për eliminatoret e Europianit. Shqipëria nuk regjistroi asnjë gjuajtje në portën e vendasve, kundrej 15 të çekëve.

Pavarësisht se trajneri Bushi, mori si përforcim Ernest Muçin dhe mbrojtësin Mitaj, kuqezinjtë ishin shumë larg pritshmërive, duke mos treguar asgjë në fushën e lojës. Vlen të theksohet fakti se dy golat e para u pësuan si pasojë e 2 gabimeve amatore të portierit Aliaj.

Pjesë e parë skandaloze ishte me të vërtetë skandaloze, ku u pësuan 3 gola. Edhe në fragmentin e dytë të lojës, Shqipëria, nuk tregoi thuajse asgjë, duke e mbyllur ndeshjen me 10 lojtarë, pas daljes me karton të kuq të Mitajt, në minutën e 71-të.

Kombëtarja Shpresa ndodhet në Grupin G në këto kualifikuese së bashku me Kosovën, Çekinë, Anglinë, Slloveninë e Andorrën. Në përballjen e parë  ndaj Andorrës Shqipëria fitoi 0-3 ndaj Andorrës.

FT: ÇEKI U-21 – SHQIPËRI U-21 4-0

Ostrak 6′, Fila 13′, Danek 35′, Sulç 83′

KOMENTI LIVE: 

Mbyllet takimi.

84′ GOL ÇEKIA 4-0/ Vendasit shënojnë edhe të katërtin, me anë të futbollistit Sulç, i cili me një goditje të saktë brenda zonës e dërgon topin në cepin e portës. 

 

71′ Shqipëria mbetet me 10 lojtarë, Mitaj ndëshkohet me karton të dytë të verdhë. Vlen të theksohet se Mitaj ishte i grumbulluar me Kombëtaren A, teksa së bashku me Muçin, iu bashkuan si përforcime të rëndësishme Shpresave të Bushit.

 

32′ GOL ÇEKIA 3-0/ Paraqitje katastrofike e Shpresave të Alban Bushit, vendasit realizojnë edhe golin tretë me anë të Danek. Mbrojtje inekzistente, çekët bëjnë çfarë të duan në zonën e Shqipërisë. 

 

13′ GOL ÇEKIA 2-0/ Tjetër gabim i portierit Alia, vendasit shënojnë edhe golin e dytë me anë të futbollistit Fila. 

6′ GOL ÇEKIA 1-0/ Gafë e pafalshme e portierit Alia, i cili iu fal një gol vendasve. Ostrak me portën e boshatisur e kishte shumë të lehtë ta dërgonte topin në rrjetë. 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

UEFA cakton një arbitër të rëndësishëm për ndeshjen Hungari-Shqipëri

Publikuar

-

Nga

UEFA e ka marrë shumë seriozisht dhe e ka vlerësuar së tepërmi përballjen mes Hungarisë dhe Shqipërisë. Kjo përballje do të përcaktojë jo pak sa i përket vendit të dytë në kualifikueset e Botërorit. Për këtë arsye UEFA ka caktuar një arbitër që gjykon në nivelet më të larta.Bëhet fjalë për spanjollin 45-vjeçar, Carlos Del Cerro Grande. Ky i fundit vendos drejtësi në La Liga, ndërsa së fundmi kishte detyrën e vështirë për të gjykuar super sfidën mes PSG dhe Manchester City në “Champions League”.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Tifozët kuqezinj përgatisin surprizën e papritur për Levandovskin

Publikuar

-

Nga

Shqipëria do të përballet në ndeshjen e parë me Hungarinë dhe më pas do të masi forcat me Poloninë. Kuqezinjtë do të jenë ende në lojë matematikisht për ëndrrën e Botërorit, pavarësisht rezultatit në tokën hungareze. Dëshira e shqiptarëve për t’u kualifikuar në Botëror përkëthehet në lënien jashtë të ylli botëror, Robert Lewandowski, që do të mbetej pa kompeticionin më të rëndësishëm.Për të mbërritur në këtë pikë tifozët janë bashkuar si kurrë më parë. Shumë grupime tifozësh nga të gjitha trevat janë bashkuar në një të vetëm, TKZ. Kështu zëri do të oshëtijë dhe do të bashkohet në një të vetëm. Por kjo nuk është ndeshje normale dhe as tifozët nuk do të jenë “normal”. Një surprizë e madhe po përgatitet nga TKZ për t’u shpalosur para ndeshjes që do të emocionojë edhe lojtarët.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Gjykoi Francë-Gjermani, madrileni strikt caktohet për Hungari-Shqipëri

Publikuar

-

Nga

Shqipëria luan këtë të shtunë një nga ndeshjet decizive sa i takon edicionit kualifikues për rrugën drejt “Katar 2022”. Përballja ndaj Hungarisë është një nga sfidat ky pikët maksimale mbajnë kuqezinjtë ende në garën për të shpresuar një vend mes skuadrave që do të marrin pjesë në “Play Off”.

Për këtë, UEFA ka caktuar që gjyqtar i ndeshjes së Budapestit ndaj Hungarisë vendase të jetë Carlos del Cerro Grande. Spanjolli 45 vjeçar është arbitër ndërkombëtar që prej vitit 2013. Madrileni ka gjykuar ndeshjen në grupe për “Euro 2020” mes Francës dhe Gjermanisë.Asistentë të tij në këtë takim do të jenë spanjollët Roberto Alonso Fernandez dhe Inigo Prieto. Në sistemin VAR janë caktuar Jose Maria Sanchez dhe Raul Cabanero si asistent në VAR.

Për t’u theksuar është fakti se spanjolli është dorëlëshuar me kartonët dhe në sfidat që ka gjykuar ai ka një mesatare prej të paktën pesë kartonësh të verdhë për ndeshje.

LEXO TE PLOTE