Connect with Us

Shqipëria vend me rrezik të lartë nga virusi/ Gjermania “shtrëngon” masat anti-Covid

Aktualitet

Shqipëria vend me rrezik të lartë nga virusi/ Gjermania “shtrëngon” masat anti-Covid

Publikuar

-

Shqipëria futet sërish në listën e vendeve mjaft të rrezikuara nga Corona. Për ata që kthehen në Gjermani kjo do të thotë karantinë 10-ditore, që mund të ndërpritet vetëm pas 5 ditësh pas testit negativ.

Rregullisht në bazë të zhvillimit të pandemisë, Instituti gjerman Robert Koch aktualizon të dhënat, në bazë të cilave Ministria e Jashtme e Gjermanisë e vendos ose e heq një vend nga lista e vendeve të rrezikuara.

Nga e diela (05.09) Ministria e Jashtme gjermane e vendosi sërish Shqipërinë në listën e zonave me rrezik të lartë të virusit, kjo pasi Instituti Robert Koch e kategorizoi Shqipërinë si vend me rrezik të lartë të premten, për shkak të numrit të lartë në rritje të infektimeve.

Në këtë listë rifuten edhe Serbia, Sri Lanka, Azerbajxhani dhe Japonia. Ky kategorizim ka pasoja për udhëtarët që kthehen nga pushimet.

Udhëtarët e pavaksinuar apo ata që nuk e kanë kaluar Coronën dhe kthehen nga zonat me rrezik të lartë të virusit, duhet për 10 ditë të futen në karantinë, edhe nëse paraqesin një test negativ të Coronës.

LEXO EDHE:  Shqiptari bëhet baba i katërnjakëve në Gjermani/ Ndodh njëherë në 100 vjet, pa terapi dhe fertilitet

Vetëm pas ditës së pestë të karantinës, ajo mund të ndërpritet pas një testi negativ. Edhe fëmijët duhet të futen në karantinë. Kurse fëmijët nën 12 vjeç nuk ka nevojë të bëjnë test të ri pas pesë ditësh karantinë, ajo mbaron për ata automatikisht pas ditës së pestë.

Të vaksinuarit dhe të shëruarit mund të mënjanojnë karantinën, nëse paraqesin një dokument të vaksinimit apo shërimit nga Corona.

cna lajme aktualitet

Përveç karantinës të kthyerit në Gjermani nga zonat e rrezikut duhet të plotësojnë më parë edhe një formular digjital.

Të testuarit, të vaksinuarit plotësisht dhe të shëruarit duhet të ngarkojnë në këtë portal edhe dokumentin që vërteton vaksinimin, shërimin nga Corona apo rezultatin e testimit./DW.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Aktualitet

DASH zbardh “listën non-grata”/ Emrat e zyrtarëve që SHBA i akuzon për korrupsion

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Departamenti Amerikan i Shtetit ka zbardhur sot listën me emrat zyrtarëve që janë shpallur non-grata për korrupsion.

Lista në fjalë do të raportohet në Kongresin Amerikan dhe ka qenë ambasadorja Yuri Kim që e ka konfirmuar një lajm të tillë.

Bëhet fjalë për zyrtarë nga shtete të ndryshme të botës që janë shpallur non grata nga periudha kohore Tetor 2020 – Dhjetor 2020, Janar 2021 – Mars 2021 dhe  Prill 2021-Qershor 2021.

Listimi Publik, Tetor 2020 – Dhjetor 2020

VEPRIMET E NDËRMARRA SIPAS NENIT 7031 (C) QË NGA RAPORTI I MËPARSHËM PËR PËRFSHIRJEN NË KORRUPSION TË RËNDËSISHËM (RENDITUR PËRGJITHËSISHT SIPAS RENDIT KRONOLOGJIK)

 1. Raimbek Matraimov(Republika e Kirgistanit) (1) (B) Përcaktimi Publik.
 2. Uulkan Turgunova(Republika e Kirgistanit) (1) (B) Përcaktimi Publik. Uulkan Turgunova është bashkëshortja e Raimbek Matraimov.
 3. Jose Arnoldo Aleman Lacayo(Nikaragua) – (1) (B) Përcaktim Publik.
 4. Maria Fernanda Flores de Aleman(Nikaragua) (1) (B) Përcaktim Publik. Maria Fernanda Flores de Aleman është bashkëshortja e Jose Arnoldo Aleman Lacayo.
 5. Maria Dolores Aleman Cardenal(Nikaragua) (1) (B) Përcaktim Publik. Maria Dolores Aleman Cardenal është vajza e Jose Arnoldo Aleman Lacayo.
 6. Maria Alejandra Aleman Cardenal(Nikaragua) (1) (B) Përcaktimi Publik. Maria Alejandra Aleman Cardenal është vajza e Jose Arnoldo Aleman Lacayo.
 7. Carlos Miguel Aleman Cardenal(Nikaragua) (1) (B) Përcaktim Publik. Carlos Miguel Aleman Cardenal është djali i Jose Arnoldo Aleman Lacayo.
 8. Felipe Alejos Lorenzana(Guatemala) (1) (B) Përcaktim Publik.
 9. Maria Ximena Morales de Alejos(Guatemala) (1) (B) Përcaktimi Publik. Maria Ximena Morales de Alejos është bashkëshortja e Felipe Alejos Lorenzana.
 10. Maikel Jose Moreno Perez(Venezuela) – (1) (B) Përcaktimi Publik.*

VEPRIMET E NDËRMARRA SIPAS NENIT 7031 (C) QË NGA RAPORTI I MËPARSHËM PËR PËRFSHIRJEN NË NJË SHKELJE BRUTO TË TË DREJTAVE TË NJERIUT (TË LISTUARA PËRGJITHËSISHT SIPAS RENDIT KRONOLOGJIK) 1. Zhaohui Yun(Kinë) – (1) (B) Përcaktimi Publik. Zhaohui Yun është gruaja e Zhu Hailun, e cila u caktua publikisht sipas Seksionit 7031 (c) (1) (B).*
 2. Hongyun Hu(Kinë) – (1) (B) Përcaktim Publik. Hongyun Hu është gruaja e Ëang Mingshan, e cila u caktua publikisht sipas Seksionit 7031 (c) (1) (B).*
 3. Heidar Abbaszadeh(Iran) – (1) (B) Përcaktimi Publik.
 4. Reza Papi(Iran) – (1) (B) Përcaktim Publik.
 5. Jose Antonio Almendariz Rivas(El Salvador) – (1) (B) Përcaktim Publik.
 6. Liliana de las Mercedes Carias Espinoza(El Salvador) – (1) (B) Përcaktim Publik. Liliana de las Mercedes Carias Espinoza është gruaja e Jose Antonio Almendariz Rivas.
 7. Carla Daniela Almendariz Carias(El Salvador) – (1) (B) Përcaktim Publik. Carla Daniela Almendariz Carias është vajza e Jose Antonio Almendariz Rivas.
 8. Jose Guillermo Almendariz Carias(El Salvador) – (1) (B) Përcaktim Publik. Jose Guillermo Almendariz Carias është djali i Jose Antonio Almendariz Rivas.
 9. Devon Orlando Bernard(Xhamajka) – (1) (B) Përcaktimi Publik.
 10. Myrna Phillips Bernard(Xhamajka) – (1) (B) Përcaktim Publik. Myrna Phillips Bernard është gruaja e Devon Orlando Bernard.
 11. Reneto DeCordiva Adams(Xhamajka) – (1) (B) Përcaktim Publik.
 12. Mildred May Adams(Xhamajka) – (1) (B) Përcaktim Publik. Mildred May Adams është gruaja e Reneto DeCordiva Adams.
 13. Patrick Anthony Coke(Xhamajka) – (1) (B) Përcaktimi Publik.
 14. Cynthia Angella Cameron Coke(Xhamajka) – (1) (B) Përcaktim Publik. Cynthia Angella Cameron Coke është gruaja e Patrick Anthony Coke.
 15. Shayne St. Aubyn Lyons(Xhamajka) – (1) (B) Përcaktim Publik.
 16. Lea Shell Laëson Lyons(Xhamajka) – (1) (B) Përcaktim Publik. Lea Shell Laëson Lyons është gruaja e Shayne St. Aubyn Lyons
 17. Leford Gordon(Xhamajka) – (1) (B) Përcaktimi Publik.
 18. Roderick Anthony Collier(Xhamajka) – (1) (B) Përcaktimi Publik.
 19. Roseann Antoinette Collier(Xhamajka) – (1) (B) Përcaktim Publik. Roseann Antoinette Collier është vajza e Roderick Anthony Collier.
 20. Huang Yuanxiong(Kinë) – (1) (B) Përcaktim Publik.
 21. Lingjing Cai(Kinë) – (1) (B) Përcaktimi Publik. Lingjing Cai është gruaja e Huang Yuanxiong.

LEXO EDHE:  Gjermani/ Baerbock, Scholz, Laschet grinden në “triel”

LEXO EDHE:  Shërbimet sekrete amerikane nuk mund të përcaktojnë qartë origjinën e Covid-19

Listimi Publik, Janar 2021 – Mars 2021

VEPRIMET E NDËRMARRA SIPAS NENIT 7031 (C) QË NGA RAPORTI I MËPARSHËM PËR PËRFSHIRJEN NË KORRUPSION TË RËNDËSISHËM (TË LISTUARA PËRGJITHËSISHT SIPAS RENDIT KRONOLOGJIK):

 1. Gibran  Bassil  (Liban)– (1) (B) Përcaktimi Publik.*
 2. Dobroslav Trnka  (Sllovaki)– (1) (B) Përcaktimi Publik. 
 3. Jakub  Trnka (Sllovaki)– (1) (B) Përcaktim Publik. Jakub Trnka është djali i Dobroslav Trnka. 
 4. Ihor Kolomoyskyy  (Ukrainë)– (1) (B) Përcaktimi Publik. 
 5. Iryna  Kolomoyska  (Ukrainë)– (1) (B) Përcaktimi Publik. Iryna Kolomoyska është bashkëshortja e Ihor Kolomoyskyy.
 6. Angelika  Kolomoyska  (Ukrainë)– (1) (B) Përcaktim Publik. Angelika Kolomoyska është vajza e Ihor Kolomoyskyy.
 7. Izrael  Zvi Kolomoyskyy  (Izrael)– (1) (B) Përcaktim Publik. Izraeli Zvi Kolomoyskyy është djali i Ihor Kolomoyskyy. 

* Nënkupton një veprim të shpallur publikisht gjatë periudhës së mëparshme të raportimit, i cili është lënë pa dashje nga Aneksi i Klasifikuar i Departamentit në Raportin Tremujor të mëparshëm të Kongresit.

VEPRIMET E NDËRMARRA SIPAS NENIT 7031 (C) QË NGA RAPORTI I MËPARSHËM PËR PËRFSHIRJEN NË NJË SHKELJE BRUTO TË TË DREJTAVE TË NJERIUT (TË RENDITURA PËRGJITHËSISHT SIPAS RENDIT KRONOLOGJIK):

 1. Ali Hemmatian  ( Iran )– (1) (B) Përcaktim Publik.
 2. Masoud Safdari  ( Iran )– (1) (B) Përcaktimi Publik.

Listimi Publik, Prill 2021-Qershor 2021

VEPRIMET E NDËRMARRA SIPAS NENIT 7031 (C) QË NGA RAPORTI I MËPARSHËM PËR PËRFSHIRJEN NË KORRUPSION TË RËNDËSISHËM (TË LISTUARA PËRGJITHËSISHT SIPAS RENDIT KRONOLOGJIK):

 1. Ulises Rolando Quintana Maldonado (Paraguaj)– (1) (B) Përcaktim Publik.
 2. Mirtha Beatriz Esperanza Fariña Velausteguiz (Paraguaj)– (1) (B) Përcaktim Publik. Mirtha Beatriz Esperanza Fariña Velausteguiz është gruaja e Ulises Rolando Quintana Maldonado.
 3. Sali Berisha (Shqipëri)– (1) (B) Përcaktim Publik.
 4. Liri Berisha (Shqipëri)– (1) (B) Përcaktim Publik. Liri Berisha është gruaja e Sali Berishës.
 5. Shkelzen Berisha (Shqipëri)– (1) (B) Përcaktim Publik. Shkelzen Berisha është djali i Sali Berishës.
 6. Argita Berisha Malltezi (Shqipëri)– (1) (B) Përcaktim Publik. Argita Berisha Malltezi është vajza e Sali Berishës.
 7. Alexander Manolev (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik.
 8. Nadya Manoleva (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik. Nadya Manoleva është gruaja e Alexander Manolev.
 9. Alexa Manoleva (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik. Alexa Manoleva është vajza e Aleksandër Manolev.
 10. Joana Manoleva (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik. Joana Manoleva është vajza e Aleksandër Manolev.
 11. Dimitar Manolev (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik. Dimitar Manolev është djali i Aleksandër Manolev.
 12. Petar Haralampiev (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik.
 13. Veselka Haralampieva (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik. Veselka Haralampieva është gruaja e Petar Haralampiev.
 14. Pavel Haralampiev (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik. Pavel Haralampiev është djali i Petar Haralampiev.
 15. Krasimir Tomov (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik.
 16. Delyan Slavchev Peevski (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik.
 17. Dimitrov Zhelyazkov (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik.
 18. Vania Ilkova Zhelyazkova (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik. Vania Ilkova Zhelyazkova është vajza e Dimitrov Zhelyazkov.
 19. Rosa Ilkova Zhelyazkova (Bullgari)– (1) (B) Përcaktim Publik. Rosa Ilkova Zhelyazkova është vajza e Dimitrov Zhelyazkov.
 20. Bernhardt Esau (Namibia)– (1) (B) Përcaktimi Publik.
 21. Sëamma Esau (Namibia)– (1) (B) Përcaktimi Publik. Sëamma Esau është gruaja e Bernhardt Esau.
 22. Filip Esau (Namibi)– (1) (B) Përcaktim Publik. Filipi Esau është i biri i Bernhardt Esaut.
 23. Sakeus Shanghala (Namibia)– (1) (B) Përcaktimi Publik.
 24. Boris Roberto España Caceres (Guatemala)– (1) (B) Përcaktim Publik.
 25. Liliana Maria Umaña Lemus España (Guatemala)– (1) (B) Përcaktim Publik. Liliana Maria Umaña Lemus España është gruaja e Boris Roberto España Caceres.
 26. Karol Andrea España Umaña (Guatemala)– (1) (B) Përcaktimi Publik. Karol Andrea España Umaña është vajza e Boris Roberto España Caceres.

Veprimet e ndërmarra sipas nenit 7031 (c) Që nga raporti i mëparshëm për përfshirjen në një shkelje bruto të të drejtave të njeriut (të renditura përgjithësisht sipas rendit kronologjik):

 1. (U) Yu Hui (Kinë)– (1) (B) Përcaktimi Publik.
 2. (U) Xie Xiaoli (Kinë)– (1) (B) Përcaktimi Publik. Xie Xiaoli është gruaja e Yu Hui.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po fsheh skandalin më të madh të mandatit qeveritar”/ Ish-presidenti “kryqëzon” Ramën

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-presidenti Bujar Nishani ka komentuar deklaratat e sotme të kryeministrit Edi Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, Nishani hedh akuza të forta ndaj kryeministrit, për të cilin thotë se po përgatitet për të fshehur skandalin më të madh të mandatit të ri qeveritar që sapo ka nisur.

Sipas Nishanit, nëpërmjet paralajmërimit të rritjes së çmimit të energjisë, Rama po përgatit grabitjen masive të financave të familjeve të çdo shqiptari.

Kryeministri në detyrë i këtij vendi, Edi Rama ka bërë sot dy deklarata interesante.

E para që ; “Vetëm në diktaturë çmimet i vendos qeveria” dhe

E dyta që ; “Pagat nuk rriten sipas dëshirave por sipas kapaciteteve”, duke ju referuar kështu propagandës që po pregatit për të fshehur skandalin më të madh të mandatit të ri qeveritar që sapo ka nisur, atë të grabitjes masive të financave të familjeve të çdo shqiptari përmes rritjes së paralajmëruar dhe abuzive të çmimeve të energjisë.

Në fakt, thelbi i të dyja deklaratave është i saktë dhe i drejtë.

Pavarsisht se E. Rama nuk po thotë ndonjë gjë të re, perifrazimet e tij në ato dy deklarata kanë të vërteta brënda tyre.

Në një shoqëri të kapitalit të lirë, ofertën e përcakton tregu i lirë dhe vlera e punës bëhet sipas kapacitetit të ekonomisë që ajo gjeneron !

Deri këtu në rregull.

Por që të dyja këto deklarata janë qartazi pranim me gojën e tij të dështimit të madh të qeverisjes së Edi Ramës me kosto të madhe dëmi, ndaj jetës së çdo shqiptari e çdo familje shqiptare.

Në diktaturë çmimet i vendos qeveria por në diktaturë modeli ekonomik është i centralizuar pa alternativa që mundësojnë fleksibilitetin dhe pasjen e oportuniteteve të shumta për të tejkaluar çdo dështim të një burimi me një burim tjetër.”-shkruan Nishani.

Më tej ai thekson se se paaftësia dhe korrupsioni janë dy arsyet e dështimit spektakolar të Qeverisë së Ramës.

Sipas Nishanit, largimi i menjëhershëm i Edi Ramës dhe kësaj qeverie është zgjidhja e vetme.

Edi Rama në 8 (tetë) vitet e qeverisjes së tij ka dështuar në mënyrë spektakolare për të investuar, ndërtuar e përfituar garanci ekonomike mbi alternativa burimesh.

Kjo për të dyja arsyet.

Paaftësia dhe Korrupsioni !

Nuk ka asnjë krizë reale për Shqipërinë.

Ka vetëm shkatërrim të buxhetit të shtetit, grabitje banditeske e tij gjatë fushatës elektorale për të manipuluar zgjedhjet prej Edi Ramës me miliardat që shpërndau pa asnjë kriter për të marrë vota të pamerituar dhe të manipuluara.Tani, Edi Rama kërkon të mbushë buxhetin duke futur dorën në xhepin e familjeve shqiptare.

Vërtet që pagat rriten sipas kapaciteteve por pikërisht këtu prej 8 (tetë) vitesh Edi Rama ka dështuar rëndë të projektojë, nxisë, stimulojë, ndërtojë politika që të rrisnin kapacitetet ekonomike të vendit e për rrjedhojë pagat dhe pensionet e shqiptarëve, minimalisht të ishin dyfishuar përgjatë 8(tetë) viteve dhe shqiptarët të kishin mundësi të balanconin çdo sfidë financiare.

Kjo vetëm për një arsye.

Hajnia dhe Korrupsioni i kësaj qeverie.

Raporti zyrtar i KLSH tregon se gjatë 8 (tetë) viteve të qeverisjes së Edi Ramës buxheti i shtetit është vjedhur me më shumë se 2(dy) miliardë dollarë, që po të ishin futur në buxhet dhe jo në xhepat e hajnisë, do të kishin mjaftuar për 3 (tre) fishimin e rrogave dhe pensioneve.

Pikërisht këto deklarara të sotme të Edi Ramës tregojnë me gojën e Edi Ramës dështimin skandaloz të Edi Ramës, penalizimin e rëndë të xhepit të çdo shqiptari prej Edi Ramës.

Në këtë situatë ka vetëm një zgjidhje.

Largimi i menjëhershëm i Edi Ramës dhe kësaj qeverie.”-thekson ish-presidenti.

LEXO EDHE:  Aplikimi për vizat gjermane/ Ekspertja tregon hapat, procedurat dhe sa muaj vonojnë

LEXO EDHE:  A është Bosnja një “minë me sahat”?

Por, Nishani ka shigjetuar edhe Opozitën, ndërsa shkruan se “Natyrisht që Edi Rama nuk largohet me vullnet të tij. Sepse ai nuk ekziston tek ai.

Largimin e tij duhet ta bëjë menjëherë opozita.

Në çdo vend të lirë e demokratik, në një situatë të tillë skandali dramatik mbi ekonominë e shqiptarëve, opozita ka çdo të drejtë dhe legjitimitet politik, kushtetues e politik ta rrëzojë prodhuesin e këtij skandali me çdo mjet demokratik të mundshëm.

Por “opozita” e Lulzim Bashës nuk e kryen dot atë mision.

Lulzim Basha e ka harruar premtimin që ju bëri demokratëve dhe shqiptarëve pas 25 prillit se ; “tash e tutje ka vetëm një rrugë, ajo e mobilizimit masiv popullor”,…., “të mos lemë asnjë minutë paqe, asnjë minutë oksigjen për këtë regjim”.

Lulzim Basha jo vetëm që nuk e ka këtë axhendë, por edhe më keq akoma, atij nuk i shkon më askush pas në betejën opozitare sepse gjithkush sot e ka të qartë se ka përballë një qeverisje Rama/Basha.

Këtë lloj opozite kërkon të ketë Edi Rama në këtë vend.

Ky është praktikisht asgjesimi “de facto” i pluralizmit.

Shqipërisë i duhet sot urgjent një opozitë e vërtetë dhe reale për të ndaluar Edi Ramën të fusë dorën në xhepin e mjeruar të shqiptarëve që të mbushë buxhetin e shtetit të cilit i ka vënë minat prej kohësh dhe e ndan veç për pushtetin e tij të superkorruptuar.

Shpëtimi dhe ringritja e Partisë Demokratike sot përbën mundësinë për rivendosjen e pluralizmit në Shqipëri dhe shpëtimin e këtij vendi nga qeverisja Rama/Basha.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Yuri Kim “shkund” politikën/ Të korruptuarit non-grata raportohen në Kongresin Amerikan

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktualitet

Ambasadorja e SHBA , në Tiranë, Yuri Kim, njofton se Departamenti i Shtetit  do t’i raporto jë Kongresit Amerikan në lidhje me ata që janë të listuar për korrupsion të rëndësishëm.

Zyrtarët e qeverive të huaja dhe anëtarët e tyre të ngushtë të familjes për të cilët Sekretari i Shtetit ka informacion të besueshëm janë përfshirë, drejtpërdrejt ose tërthorazi, në korrupsion të rëndësishëm, përfshirë korrupsionin në lidhje me nxjerrjen e burimeve natyrore, ose një shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut , duke përfshirë ndalimin e gabuar të stafit të punësuar në vend të një misioni diplomatik të Shteteve të Bashkuara ose një qytetari ose shtetasi të Shteteve të Bashkuara, nuk do të ketë të drejtë për hyrje në Shtetet e Bashkuara.

Sekretari gjithashtu do të caktojë ose identifikojë publikisht ose privatisht zyrtarët e qeverive të huaja dhe anëtarët e tyre të ngushtë të familjes për të cilët Sekretari ka informacione të tilla të besueshme pa marrë parasysh nëse individi ka aplikuar për vizë.

Përjashtim. – Individët nuk do të kenë të drejtë të hyjnë në Shtetet e Bashkuara sipas paragrafit (1) nëse një hyrje e tillë do të çonte më tej në objektivat e zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara ose është e nevojshme për të lejuar Shtetet e Bashkuara të përmbushin detyrimet e tyre sipas Kombeve të Bashkuara Marrëveshja e Shtabit: Me kusht që asgjë në paragrafin (1) të mos interpretohet si derogim nga detyrimet e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara sipas marrëveshjeve ndërkombëtare të zbatueshme.LEXO EDHE:  Vërshimet në Francë dhe Gjermani do të vazhdojnë edhe ditët e ardhshme

LEXO EDHE:  Leku forcohet më shumë se të gjitha monedhat rajonale/ Shqipëria humb avantazhin konkurrues

Heqja dorë. –Sekretari mund të heqë dorë nga aplikimi i paragrafit (1) nëse Sekretari përcakton se heqja dorë do t’i shërbente një interesi kombëtar bindës ose se rrethanat të cilat e bënë individin të ishte i papranueshëm kanë ndryshuar mjaftueshëm.

Raport. – Jo më vonë se 30 ditë pas miratimit të këtij Akti, dhe çdo 90 ditë pas kësaj deri më 30 Shtator 2021, Sekretari i Shtetit do të paraqesë një raport, duke përfshirë një shtojcë të klasifikuar nëse është e nevojshme, në komitetet e duhura të Kongresit dhe komitetet gjyqësore që përshkruajnë informacionin në lidhje me korrupsionin ose shkeljen e të drejtave të njeriut në lidhje me secilin nga individët e gjetur të papërshtatshëm në 12 muajt e mëparshëm në përputhje me paragrafin (1) (A) si dhe individët që Sekretari caktoi ose identifikoi në bazë të paragrafi (1) (B), ose kush do të ishte i papërshtatshëm, por për zbatimin e paragrafit (2), një listë të çdo heqjeje të dhënë sipas paragrafit (3), dhe arsyetimin për çdo heqje dorë.

Postimi i raportit. – Çdo pjesë e paklasifikuar e raportit e kërkuar sipas paragrafit (4) do të postohet në faqen e internetit të Departamentit të Shtetit.

Sqarim. –Për qëllimet e paragrafëve (1), (4) dhe (5), të dhënat e Departamentit të Shtetit dhe të zyrave diplomatike dhe konsullore të Shteteve të Bashkuara që kanë të bëjnë me lëshimin ose refuzimin e vizave ose lejeve për të hyrë në Shtetet e Bashkuara nuk do të konsiderohet konfidenciale”, thuhet në njoftimin e Ambasadores Yuri Kim./CNA.al

LEXO TE PLOTE