Connect with Us

Publikohen formacionet zyrtare, shikoni si rreshtohen Shpresat e Alban Bushit ndaj Çekisë

Kombëtare

Publikohen formacionet zyrtare, shikoni si rreshtohen Shpresat e Alban Bushit ndaj Çekisë

Publikuar

-

Shpresat e Kombëtares do të zbresin në fushë pasditen e sotme për tu përballur në transfertën me rivalët e Çekisë.

Kuqezinjtë ndodhen në Grupin G së bashku me Kosovën, Çekinë, Anglinë, Slloveninë e Andorrën dhe mbajnë kreun e grupit me 3 pikë të grumbulluara pas vetëm 1 takimit të luajtur.

Shpresat mposhtën pastër 0-3 Andorrën në qershor të këtij viti në një ndeshje ku shkëlqeu dhe sulmuesi i Kombëtares Armando Broja duke realizuar dhe një supergol. Për këtë takim, Bushi do të ketë në skuadër dhe dy lojtarët e Kombëtares A, Mario Mitajn dhe Ernest Muçin nga të cilët pritet shumë.

Çekia shikohet si një rival direkt në grup duke u nisur dhe nga cilësitë e skuadrave të tjera si Kosova e Anglia, por kuqezinjtë do të hyjnë në fushë për rezultat pozitiv.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kombëtare

Uzuni-Cikalleshi në sulm/ Ky pritet të jetë formacioni i kombëtares nesër ndaj Hungarisë

Publikuar

-

Nga

Kualifikueset e Botërorit Katar 2022 kanë hyrë në një fazë të nxehtë për Kombëtaren shqiptarë. Hungaria dhe Polonia janë dy sfidat ku djemtë e Rejës duhet të tregojnë se sa vlejnë e deri ku mund të shkojnë në grupin I. Në një stadium të zbrazët në Budapest kuqezinjtë do të luajnë gjithçka për gjithçka për të ardhur me 3 pikët në Shqipëri, të cilat do i jepnin dozën e duhur të vetëbesimit lojtarëve për të luajtur “finalen“ e tyre me Poloninë.

Orët po afrojnë dhe Reja po skicon planin anti-Hungari. Skema është e vetmja gjë që ka mbetur e paprekur që nga mbërritja e italianit në stolin e Shqipërisë dhe e tillë do të mbesë edhe mbrëmjen e 9 tetorit. Pyetja e është se cilët futbollistë do ta plotësojnë atë?

Çelësat e portës i takojnë kapitenit Berisha, i cili përpara tij do të ketë Ismajlin, Gjimshitin dhe Kumbullën. Mbrojtja “made in Serie A” do të qëndrojë e pandryshuar edhe përballë hungarezëve. Ndërkohë ndryshimi pritet të vijë në mesfushë, atje ku krahu i djathë rrëmbehet nga Ivan Balliu. Mbrojtësi shqiptar ka qenë titullar i padiskutueshëm në La Liga për Rajo Vajekanon, ku ka arritur të dhurojë edhe një asist.Në të majtë këtë herë kalon Hysaj, krahë në të cilin po luan edhe në Itali nën urdhërat e Sarrit. Bare dhe Gjasula janë të padiskutueshëm në mesin e fushës, ndërsa muskujt e Abrashit zëvendësohen me Fantazinë e Bajramit. Ky i fundit do të jetë “artisti” që do të krijojë rastet për Uzunin dhe Cikalleshin.

Sulmuesi kavajas është kthyer në një protagonist kryesor në radhët e Koniasporit, ndërsa nën drejtimin e Rejas e ka pasur mjaft të lehtë të gjejë rrugën e rrjetës. Sa i përket Uzunit, lojtari nga Berati luan në “shtëpinë” e tij të dytë, pasi Hungarinë e njeh mjaft mirë duke qenë se është pjesë e Ferencvaroshit prej më shumë se një viti, ekip në të cilin luajnë edhe një pjesë e lojtarëve të Kombëtares hungareze.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Edi Reja humb Bekim Balajn për sfidën me Hungarinë

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi Bekim Balaj nuk do të jetë i disponueshëm për transfertën e nesërme ndaj Hungarisë. Shkodrani pësoi një dëmtim gjatë stërvitjes të së mërkurës dhe do t’i mungojë Kombëtares në sfidën e radhës.

Mungesa tjetër është ajo e Erion Hoxhallarit i cili rezultoi pozitiv me Koronavirus dhe braktisi grumbullimin për t’u karantinuar.Shqipëria do të përballet nesër ndaj Hungarisë në stadiumin “Puskas Arena” në orën 20:45, dhe sfidën e dytë do ta luajë mbrëmjen e së martës në orën 20:45 në stadiumin “AIR Albania” ndaj Polonisë.

Të dyja ndeshjet janë të vlefshme për grupin “I” të fushatës kualifikuese të Botërorit “KATAR 2022”.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Bushi tregon problemin e ekipit Shpresa: Na mungon një qendërsulmues

Publikuar

-

Nga

Trajneri i Kombëtares U-21, Alban Bushi, i gëzohet marrjes së 3 pikëve ndaj Andorrës, ndonëse “qan” rastet e humbura. Në prononcimin e dhënë për “Panorama Sport” pas ndeshjes, Bushi theksoi se po e vuajnë dëmtimin e disa qendërsulmuesve.

“E dinim që ishte një ndeshje e vështirë, pasi Andorra luan shumë në mbrojtje dhe duhet ta kishim zgjidhur shpejt ndeshjen, në fakt. Krijuam disa raste në pjesën e parë dhe do të ishte më i lirshëm ekipi nëse do të kishim shënuar më herët.Neve na mungon një ‘pykë’ e mirëfilltë në sulm, pasi të tre lojtarët me këtë karakteristikë i kemi të dëmtuar, si Tucin, Bullarin dhe Çunin. Gjithsesi, rëndësi kanë tri pikët, por edhe nga loja nuk mund të them se nuk jam i kënaqur, edhe pse pres më shumë. Kjo ndeshje na bën optimistë para përballjes me Slloveninë”, deklaroi kreu i pankinës.

LEXO TE PLOTE